Parfum: Príbeh vraha

Parfum: Príbeh vraha https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30560/bmid_parfum-pribeh-vraha-K3V-30560.jpg 4 1323 229

Keď počujeme názov mesta Paríž, azda sa nám trochu zakrúti hlava: z krásy, zo všemožných vôní, ktoré toto mesto šarmu a elegancie ponúka. Iste bol taký aj v 18. storočí, no v Süskindovej knihe ho pozorujeme z opačnej strany. Pach stoky a plesnivých rýb v stánku, kde predáva žena, ktorá prechádza životom akoby bez závanu lásky, bez akéhokoľvek prísľubu radosti či šťastia. A práve jej sa narodí neduživý chlapec, ktorý nemá nijakú šancu na prežitie a čaká naňho osud zapáchajúcich rýb...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Das Parfum: Die Geschichte eines Mörders , 1985

vikimi
25.07.2014 3 z 5

Vrahova posedlost byla unikátní, dobrý nápad i konec, ale jinak příběh ničím neoslnil - tedy aspoň mě.

XenaTaurus
07.07.2014 5 z 5

Mysteriozní příběh, napínavý děj od počátku až do konce. Viděla jsem zfilmovanou podobu románu, ale kniha je ještě lepší.
Čtenář by si myslel, že po té, co viděl film, jej v knize už máloco překvapí, ale opak je pravdou. Během čtení románu budete příjemně překvapeni jakoby jste příběh podivínského, ale přitom svým způsobem geniálního mladého muže sledovali poprvé.

pikilo
02.06.2014 4 z 5

V knize je minimum přímé řeči, což může pro někoho být nudné a nezajímavé. Žádná velká akce se tam neděje. Kniha je rozdělena na 4. části. První dvě jsou popsány věci okolo výroby parfému a jak získat vůni, jak ji vyrobit a jak ji zachovat. V dalších dvou ale nastává zvrat, kde popisy začínají býti více podrobné, je tam použito mnoho odborných výrazů a archaismu (přechodníky a podobné ptákoviny). To mě dosti zmátlo, najednou věci které Grenouille neuměl pojmenovat dostávají odborné názvy a to bylo pro mě těžké. Nerozumím parfumérské hatmatilce takže jsem měla ke konci menší potíže. Kniha se mi vcelku líbila na to jakým stylem je napsaná. Příběh je zajímavý, unikátní. Nedoporučuji knihu těm, kteří si chtějí přečíst něco lehkého a oddechového. Doporučuji ale knihu těm, kteří se chtějí zamyslet nad tím, kam daleko jsou schopni zajít aby získali to co chtějí. A co udělají až dostanou to co chtějí.

Veve131
01.06.2014 5 z 5

Zajímavě a pěkně napsáno. Napínavé od začátku do konce. Takový žánr jsem četla poprvé a byla jsem mile překvapena. Příběh byl zfilmován a měl velký úspěch. Už se těším až film uvidím.

KriKri
18.05.2014 5 z 5

Bezprostředně po dočtení jsem si pustila film - sice jsem ho už viděla dřív, ale chtěla jsem obě díla srovnat - musím uznat, že je dobrý, ale kniha je přeci jen lepší. Samotnou mě překvapilo, jak moc jsem fandila vrahovi, aby se mu parfém podařilo vytvořit.

wiix
11.05.2014 5 z 5

Niekoľkokrát prečítané (a videné ako film) a stále nemám dosť. Nemám dosť vôňe a iných taktilných dojmov, ktoré trefne autor opisuje v rámci situácie danej doby. Absolutne dokonalé čítanie!
"Svet vôni ma absolútne fascinoval a úplne pohltil a nič iné ma nebavilo, len pre toto som žil na tomto hnusnom svete."

Tess.96
12.04.2014 2 z 5

Film se mi líbil daleko víc. Do knihy jsem se nemohla vůbec začíst. Nudilo mě to, ale některé pasáže docela ušli. Od knihy jsem ale čekala daleko, daleko víc než jsem dostala. Takže pro mě to bylo zklamání.

iva23
25.03.2014 3 z 5

Výjimečně se mi líbila nejen kniha, ale i film.

aamis
22.03.2014 5 z 5

Výborná kniha s originálním příběhem. Pro čtenáře naprosto něco jiného, když si představuje atmosféru míst pomocí pachů. Patrick Süskind popisuje všechny vůně, jako by tam snad byl a občas mi i nějaká ta vůně zašimrá u nosu. A navíc, hlavní hrdina Grenouille není vůbec typickým vrahem, jak by se mohlo zdát. V průběhu čtení měl mé sympatie a tak trochu jsem mu i fandila. Jen závěr byl poněkud nečekaný a .. podivný. Ale v celku je to naprosto jedinečný příběh. Doporučuji.

čemijka
28.02.2014 5 z 5

Člověk při čtení vážně cítí všechny výborně popisované vůně a pachy. Kontrast splašek a bůh ví čeho všeho s parádními vůněmi a hlavním hrdinou, jenž je vlastně tím hlavním záporákem. Člověk ho občas i lituje. Určitě zajímavá knižní zkušenost. Bavilo od začátku až do konce :-)

Valyk
15.02.2014 5 z 5

Snad vůbec poprvé jsem si zjišťoval složky mého parfému. Když jsem je srovnal s parférmy Baldiniho, které připravoval Grenouille, byl jsem zklamán... citrusové příměsi, nějaký ten květ a cedrové dřevo - no, prostě tuctový parfém. Během čtení jsem občas přemýšlel, jestli bych mohl nějak extrahovat vůni manželky, aniž bych ji tedy zabil :-) Ovšem tato možnost mě zklamala... Nakonec jsem si musel připustit, že uvařit dobrou polévku s voňavým pižmem všech ingrediencí není také k zahození. Tato kniha je každopádně inspirativní. Výborně zpracované téma. Člověk stále čeká co bude dál, kam až Grenouille zajde, přičemž on sám je vykreslen tak, že jsem se nedočkal (asi záměrně) žádného citu k němu - žádné sympatie, ani odpor nebo znechucení. Na mě působil tak, jako na své okolí v tomto příběhu - nemohl jsem ho nějak zaregistrovat nebo v mé hierarchii někam začlenit. Pokud mám srovnat s filmem, kniha je o mnoho větší zážitek a člověk je daleko podrobněji a přitom zajímavou formou zasvěcen do řemesla parfumérů, tedy kromě jiného.

Moňa69
13.02.2014 3 z 5

Dostala jsem přesně to, co jsem si představovala - psychopatičtějšího Forresta Gumpa.

Terry11
27.01.2014 4 z 5

Ústředním hrdinou je Jean-Baptiste Grenouille a příběh se odehrává v 18. století ve Francii. A rozhodně to není klasický historický román. Spíše tak trochu psychologický, trochu detektivní, hodně popisný, dialogů je tam jak šafránu, ale prostě má to něco, co vás přinutí číst každou větu a se zatajeným dechem čekáte, jak vše dopadne. Ten závěr byl tak nečekaný, že mi pomalu zbortil celý příběh. Ale ono to ani jinak skončit nemohlo.

hanapek
21.01.2014 3 z 5

Další případ, kdy se mi film líbil víc

Tess.96
16.12.2013 2 z 5

Nejdříve jsem viděla film a pak knihu. Nevím jestli jsem udělala chybu nebo ne, ale film se mi líbil daleko, daleko víc. Kniha byla moc zdlouhavá a já se těšila na detailně popsané vraždy dívek a ono nic. Přišlo mi to nudné a zbytečné. Pár pasáží se mi líbilo, ale ostatní ne.

suri94
08.12.2013

Neskutečný zážitek! :)

Daffodila
23.11.2013 4 z 5

Velmi popisná kniha. Avšak kupodivu zajímavě popisná. Kolikrát mě to přimělo k zamyšlení, jaké by t bylo, mít takový čichový dar. Nebo prokletí?

mishulda
30.10.2013 3 z 5

Kniha velmi zdlouhavá, nenadchla mě. Asi první případ, kdy byl film lepší než kniha.

Poutnice
22.10.2013 3 z 5

knížku jsem četla ještě před tím, než jsem viděla film, takže jsem pak věděla, o co všechno byli lidi, co ho sledovali ochuzení - třeba o vysvětlení, jak to dopadlo :) knížka je pěkná, ale poněkud hůř se čte právě díky zvláštnímu stylu autora. Není to žádná oddechovka, co by se dala přečíst jedním dechem a stačí si ji přečíst jednou.

Luxiee Axony
29.09.2013 5 z 5

Moc hezky napsaná kniha. Film byl velmi dobře natočený, ale knihu by nepředčil žádný film. Je to skvělé dílo! Myslím, že se k ní opět vrátím a znovu přečtu příběh o životě Grenouille.