Parfum: Príbeh vraha

Parfum: Príbeh vraha https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30560/bmid_parfum-pribeh-vraha-K3V-30560.jpg 4 1323 229

Keď počujeme názov mesta Paríž, azda sa nám trochu zakrúti hlava: z krásy, zo všemožných vôní, ktoré toto mesto šarmu a elegancie ponúka. Iste bol taký aj v 18. storočí, no v Süskindovej knihe ho pozorujeme z opačnej strany. Pach stoky a plesnivých rýb v stánku, kde predáva žena, ktorá prechádza životom akoby bez závanu lásky, bez akéhokoľvek prísľubu radosti či šťastia. A práve jej sa narodí neduživý chlapec, ktorý nemá nijakú šancu na prežitie a čaká naňho osud zapáchajúcich rýb...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Das Parfum: Die Geschichte eines Mörders , 1985

SlamLenka
19.06.2015 5 z 5

Neuvěřitelně barvité vyprávění, které vtáhne do děje, že příběh slupnete jako malinu. A hlavní hrdina? Pro někoho možná nechutný, ale pro mě především nechutně geniální, byť asi zlem docela prolezlý. Grenouille v příběhu úžasně nastavuje zrcadlo společnosti, aby poznala svou nízkost a povrchnost!
PS: Film je fajn, ale kniha je na mnohem vyšší úrovni - jak se ostatně dalo čekat...

Luccy78
14.06.2015 3 z 5

Kniha ve mě zanechala velmi silný zážitek. Jen si nejsem jistá, jestli nadšení nebo znechucení..

Michla76
12.06.2015 1 z 5

Těžko snáším, když se vyhazují knihy, což se právě moje kolegyně rozhodla pár knihám udělat. Mezi nimi i této. Musím konstatovat, že je to ale také to nejlepší, co se s touto knihou udělat dá. Ten konec, to mělo být jako co???
KLADY: nápad a snad pár zajímavých a poučných stránek.

vlkodlaq
05.06.2015 3 z 5

Ať to beru ze kterékoli strany, příběh byl silně ujetý. "Hrdina" (?) byl takovej magor, že to snad nemá v knižním světě obdoby (aspoň ne v takto dobře podaných knihách). Přesto jsem to zhltnul, bavilo mě to a chvíli ve mě hlodal červíček nejistoty, jestli taky nejsem ujetej, když se mi to vlastně líbilo. No, snad ne, už nechám psaní a jdu zkontrolovat enfleuráž kočky, co mám rozdělanou.

Paulika
27.05.2015 4 z 5

Kniha me ze zacatku velice nadchla. Autoruv zvlastni zpusob popisu hlavniho hrdiny u me doposud nevideny. Autor svym hrdinou temer opovrhuje a obcas se mu i vysmiva. Grenouille pusobi tak zapsklym, odpornym dojmem, ktery nesnese ani slitovani. Je to odporne kliste, ktere se prisaje a parazituje.
Jinak pribeh je take zajimavy. Naucil jsem se i novy termin: "olfaktoricky" ;-). Bohuzel, ale ten konec je totalne idiotsky a jako by napsany narychlo v kreci. Kroutil jsem nad tou zbytecnou, az groteskni, morbidnosti hlavou a zkazilo mi tak dojem z cele knihy. Snazil jsem se v tom najit nejaky jinotaj, metaforu, symbol, ale usoudil jsem, ze to byl asi jen casovy natlak nakladatele na autora. Skoda.

Želvička94
19.05.2015 5 z 5

Ze začátku bylo pro mne složité "prokousat" se příběhem. Ale když jsem se do toho začetla a pochopila přesný děj, naprosto jsem se natchla. To, jak vymýšlel různé nové vůně, jak byl v té jeskyni, co prováděl s těmi dívkami... Je to naprosto geniálně napsaná kniha. Jen mne dosti překvapil závěr této knihy. Nečekala jsem, že to s hlavním hrdinou dopadne přímo takto. Skvělá kniha, naprosto doporučuji! A těším se i na filmovou verzi... :)

Lieska
17.04.2015 4 z 5

Ešte mi chýba zopár strán do konca, no myslím si, že už môžem hodnotiť...(vzhľadom na to, že dej mi je známy z filmu). Kniha sa číta veľmi rýchlo, najmä tie opisy všetkých vôní a pachov pre mňa boli veľmi výživné a k čítaniu som si zväčša zapálila vonnú tyčinku, aby som umocnila zážitok :) Bola som zvedava ako je spracovany zaver, no narozdiel od filmoveho, ten knizny mi vobec nevadil.
Aj keď je táto kniha nespochybniteľný jedinečný fenomén, nemyslím si, že budem niekedy mať nutkanie čítať ju znova, a to preto, že nenesie v sebe žiadny hlbší odkaz - ten je mojim hlavným kritériom.

Želvička94
15.04.2015 5 z 5

Kniha vypadá velmi zajímavě :) . Těším se ještě na film. Pustím si ho hned potom :D ... :) Doporučuji! :-*

Midleton
08.03.2015 5 z 5

Skvělá kniha, strhující čtení, silný dojem.
Film byl krásně zpracovaný.

pietroaretino
25.02.2015 4 z 5

" On, Jean-Baptiste Grenouile, narozený bez pachu na nejsmradlavějším místě světa, pocházející z odpadu, kalu a hniloby, vyrostlý bez lásky, žijící bez teplé lidské duše jedině ze zarputilosti a ze síly hnusu, malý, hrbatý, kulhavý, ošklivý tvor, jemuž se každý vyhýbal, obluda uvnitř stejně jako zevně - dosáhl toho, že si ho oblíbil celý svět. "

Petruse21
24.02.2015 4 z 5

Bylo by to 5 hvězdiček nebýt toho konce.

Vé-Vé
22.02.2015 5 z 5

Pro mě jednoznačně silný literární zážitek. Kdy jindy držíte padouchovi palce?

jimbow
31.12.2014 3 z 5

Zajímavý námět i zpracování. Nicméně dost často kniha připomíná záznam z přednášky a nudí. Možná jsem ale měl jen ucpaný nos ze všech těch (ne)vůní světa.

Dixinka
25.12.2014 5 z 5

Bravo, skvělý. Všem doporučuji přečíst. Strhující začátek, provoněný střed, úchvatný konec.

teyachan
14.12.2014 5 z 5

Silná knižka. Myslím, že nešlo ani tak o vykreslenie sveta vôňí ako takého, ale o zobrazenie diametrálne odlišného pohľadu na svet a ľudí, ktorý Grenouille mal. Svet nevníma očami ako väčšina z nás, ale čuchom. Má tak úplne iné skúsenosti, hodnoty, motivácie a ciele, či celkové prežívanie...

BernardBlack
18.11.2014 5 z 5

Kde je hranice mezi genialitou a šílenstvím?Mezi vášní a posedlostí?Mezi darem a prokletím?a co všechno (koho:) lze obětovat pro svůj sen?Nic z toho asi nikdy nezjistíte, ale minimálně si přivoníte k tak omamně voňavé knížce ,že její mimořádně silnou a specifickou vůni už z nosu nikdy nedostanete:)

mineralka
10.10.2014 5 z 5

Krásně napsáno a krásně zfilmováno.

narcisonanis
31.08.2014 5 z 5

Je vůbec možné převést do psané podoby tak složitý a z velké části abstraktní svět vůní? Ano – a ještě k tomu kvalitně a čtivě! Na katedře literatury jsme se o Süskindovi bavili jako o postmoderním autorovi, konkrétně právě ve vztahu k jeho knize Parfém. Chvíli jsem nad tím musel přemýšlet, než mi došlo, co knihu tak odlišuje od "klasické" literatury.
Je to z velké části ono téma vůní, které se stalo hlavním gró knihy. Pro literární svět vytvořený německým spisovatelem není podstatný ani tak příběh, jako samotné uchopení principů vůně. A to se mu povedlo dokonale. Výborná zápletka románu a emoce nevzbuzující (přitom zabiják) hlavní hrdina jsou jen třešničkami na dortu. Tleskám a těším se na další díla tohoto autora.

P.S. – Stalo se to, co nepřejeme ani těm nejhorším nepřátelům. Viděl jsem film dříve, než jsem zaregistroval, že je podle knihy. I přesto mne spíše navnadil, než odradil :)

Hrefna
12.08.2014 4 z 5

Svět vnímaný pomocí čichu byl fascinující, ani by mě nenapadlo, jak dobře jdou vůně popsat. Při čtení se mi mnohé vůně vybavovaly...Jediné co se mi na knize nelíbilo, nesedělo mi to, byl konec s hromadnými orgiemi. Jeho smrt do knihy patřila, ale tento moment se mi nezdál. Ač byla kniha dosti ponurá a syrová, tak díky všem těm krásným vjemům se mi v celku jevila jako milá a krásná.

ddomikk
05.08.2014 2 z 5

Zajímavá kniha s ještě více zajímavým nápadem. Pěkné popsání hlavního hrdiny i vůní okolo něj. Nicméně kniha, kterou jsem přečetla jednou a asi jí již nikdy více neotevřu.