Parfum: Príbeh vraha

Parfum: Príbeh vraha https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30560/bmid_parfum-pribeh-vraha-K3V-30560.jpg 4 1323 229

Keď počujeme názov mesta Paríž, azda sa nám trochu zakrúti hlava: z krásy, zo všemožných vôní, ktoré toto mesto šarmu a elegancie ponúka. Iste bol taký aj v 18. storočí, no v Süskindovej knihe ho pozorujeme z opačnej strany. Pach stoky a plesnivých rýb v stánku, kde predáva žena, ktorá prechádza životom akoby bez závanu lásky, bez akéhokoľvek prísľubu radosti či šťastia. A práve jej sa narodí neduživý chlapec, ktorý nemá nijakú šancu na prežitie a čaká naňho osud zapáchajúcich rýb...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Das Parfum: Die Geschichte eines Mörders , 1985

Standa Šebek
17.09.2013 4 z 5

Opravdu působivé dílo, jedinečné svým "pachovým" tématem. Film považuji za skutečný kinematografický skvost, líbil se mi ale více i pro snahu pochopení hlavní postavy. Na knize mi popravdě vadilo, že autor už od začátku hlavní postavu popisuje jako mrzkého červa, ke kterému nechová žádné sympatie.

Skjaninka
17.08.2013 5 z 5

Nielen čitateľský zážitok. Pripravte sa na opojnú zmes navoňaných stránok, z ktorej sa vám zatočí hlava. Süskind napísal geniálne dielo, premyslené do posledného detailu.
Grenouillovo umenie namiešať dokonalý parfém, omámi nielen postavy v príbehu, ale aj samotného čitateľa. Bez mučenia priznávam, že ani ja nie som výnimka. Pri spomienke na knihu, ožíva môj čuchový zmysel a hneď cítim nepatrné šteklenie v nose.
Odporúčam každému, kto má rád netradičné, a sakramentsky dobre napísané príbehy.

"On, Jean-Baptiste Grenouille, narozený bez pachu na nejsmradlavějším místě světa, pocházející z odpadu, kalu a hniloby, vyrostlý bez lásky, žijící bez teplé lidské duše jedině ze zarputilosti a ze sily hnusu, malý, hrbatý, kulhavý, ošklivý tvor, jemuž se každý vyhýbal, obluda uvnitř stejně jako zevně - dosáhl toho, že si ho oblíbil celý svět. Co pravím oblíbil! Miloval! Uctíval! Zbožňoval! "

evickakyticka
14.08.2013 5 z 5

Provoněné dílko s překvapivým závěrem :)

zdenyCZka
29.07.2013 4 z 5

Opět jsem byla ráda že si dřív přečtu knížku než kouknu na film......ten byl desný a knížka výborná

Mersilynn
23.07.2013 5 z 5

K této knize mám osobní vztah. Skvěle napsané, originální příběh mě okamžitě vtáhl do děje. Chvílemi nevíte, jestli s Grenouillem dokonce nesympatizujete, je sice antisociální a - jistě - vrah, ale vzbuzuje lítost. Lidé kolem něho jsou popsaní neskutečně odporně. Pro mě jedno z nejlepších zakončení všech dob.
Každopádně bezpochyby poznáte člověka, který tuto knihu právě čte: bude čuchat ke všemu v dohledu. :D

Janulka56
18.07.2013 5 z 5

Knížku jsem četla poprvé už před lety, ale byla tak zvláštní s popisy až hnusných věcí a situací, že jsem na ni nemohla zapomenout. Proto jsem byla hodně zvědavá na film. Ale knížka byla lepší.
Je to jedna z knih, které nabízím přátelům, když si chtějí něco půjčit. Bohužel málokomu se líbila tak jako mně.

Lady Dracula
19.06.2013 5 z 5

Tahle kniha je velmi zvláštní. Údajně to má být nejlepší horor od dob E.A.Poa, i když tak bych to nehodnotila. Je to poutavá kniha,zajímavá hlavně popisy vůní a technik zpracování vůní,ale výjimečná,co se týče stylizace nebo slovní zásoby,to není. Celkově je to dá se říct,průměrná kniha s hlavní postavou,kolem které se to celé točí a nijak se to nekloní od ní. Přesto tohle dílo je kouzelné,sympatické. Jen možná pro některé trochu nestravitelné skrz slovních obraty.
Ačkoli to tedy nevynesu do nebes,uznávám,že se tato kniha právem zařadila do světové klasiky a měla tu čest,že podle ní,v roce 2006,byl natočen film.

pecka02
18.06.2013 5 z 5

Zajímavé, nevšední a velice dobře zpracované téma. Ke knize jsem přišla víceméně náhodou a jsem za to ráda. Přečtena byla během dvou dní (mít trochu více času, možná bych to stihla i dříve), dokáže pěkně vtáhnout do děje. Nejsem si úplně jistá, jestli chtěl autor popisem hlavního hrdiny vyvolat ve čtenáři odpor nebo lítost, ale u mě vítězila spíš druhá varianta. Hlavně co se týče období dětství či života v horách. Konec byl sice zvláštní, ale tak proč ne.

LG73
09.06.2013 4 z 5

Pozoruhodně napsaný příběh.

Tizi
27.05.2013 4 z 5

Tak na tuhle knihu jsem se těšila. A chápu jak reakce nadšené, tak reakce částečně znuděné, protože středová část knihy je opravdu volnější a občas jsem si říkala, že má ten příběh přece mnohem větší potenciál a začínala jsem být trochu zklamaná, že ho autor nestihne rozvinout. Ale když jsem se smířila s tím, že tam není to, co čekám, tak jsem byla schopná vidět to, co tam naopak je a vlastně to bylo hrozně fajn.

smetyl
26.05.2013 5 z 5

Nejdřív jsem viděl film. Strašně se mi to líbilo. Hlavně protože miluji kontroverzi a zde jí bylo rozdáno v plných hrstech, zejména také díky neobvyklému prostředí staré Francie. Když jsem zjistil, že existuje kniha okamžitě jsme vyrazil do knihovny. Místní knihovnice mě ujistila, že tahle knížka je "vážně příšernost". To mě ještě více nabudilo ke čtení. Celé jsem to zhltnul za pár dní a moje pocity jsou jednoznačně pozitivní. Z knížky mám mnohem větší prožitek než z filmu. Zapojil jsem vlastní představivost a Jeana Baptista-Grenouille jsem si představil ještě odpornějšího. Neobvyklý příběh chlapce co se narodí na smradlavé ulici a jeho životním údělem je vyrábět parfémy a vraždit. Jeho čich je totiž na úplně jiné úrovni než u normálních lidí. Grenouillova mysl je zvláštní i z psychologického hlediska. Je naprostým sociopatem a k lidem nedokáže cítit ani špetku citu. Je ovládán jen svými touhami a vlastními zájmy. Na nikom a na ničem mu nezáleží. Jeho pouť za „dokonalým" parfémem je skvěle vylíčenou záležitostí a veškeré dějové odbočky mě bavily. Včetně jeho jeskynní epizody. Celá story je podána zajímavým poutavým vyprávěním. Konec jsem měl už prozrazený z filmu ale stejně musím uznat, že to snad lépe skončit nemohlo. Skončilo to tam kde to začalo.

mercedes1j8
24.05.2013 5 z 5

Film byl dobrý, ale nebyla jsem si jistá tím koncem. Myslela jsem si, že ho snědli, ale až knížka mi to potvrdila. Čte se jedním dechem, osobně jsem to přečetla během jednoho odpoledne...

koplik
23.05.2013 5 z 5

Mos se mi líbila. Přes spoustu popisů je velice čtivě napsaná. A konec mě teda nečekaně překvapil.

FMJ
29.04.2013 5 z 5

Když jsem dokoukal film tak první co mě napadlo bylo,že je to geniální dílo.A proto jsem byl zvědavej co si řeknu až dočtu knihu.Po dočtení jsem věděl,že Parfum je taktéž geniální a to do každého detailu.Detailně popsané vůňě a skvělý příběch je perfektní kombinace.Další den po dočtení už vim,že cítim i to co jsem dřív vůbec nevnímal. 95%

petrn
23.04.2013 5 z 5

Vždy, když jsem musel na chvíli odložit knihu, měl jsem pocit, že vnímám vůně a pachy, kterých jsem si nikdy jindy nevšiml. Skvělý a poutavý příběh a úchvatný popis středověké paříže a praktik parfumérů.

Andulienka
06.04.2013 3 z 5

Mne kniha asi nesadla, myslím, že to bolo hlavne formou písania (málo dialógov...)....Rada by som videla film. Podľa nájdených fotografií z filmu by stál za to.....

Tinna14
27.03.2013 4 z 5

Jedna z mála kníh napísaná perfektne a popritom (miestami) nechutne detailne. Spočiatku som sa divila čo čítam, ale kniha myslím nie len mňa ale aj ostatných čitateľov bez varovania vtiahla do deja. Zaujímavé vykreslenie Grenouilla od detstva, od spoznávania a triedenia vôní na príjemné a nepríjemné až k vytvoreniu tzv. Dokonalého parfému. Kniha určite stojí za prečítanie a odporúčam ju, ale mne osobne stačilo jedno prečítanie tejto knihy :)

Candide
25.02.2013

Kdykoli otevřu tento geniální počin, napadne mě znovu jedna a ta samá otázka... je větší zrůda Grenouille, nebo jsme to my?

Kapis
02.02.2013 5 z 5

Kniha mě jednoduše uchvátila - Viz. má recenze (pardon, recenze to není) - takže v sekci "blog" zde v databázi

Petruše90
01.02.2013 5 z 5

Tak takový popis pachů a vůní jsem nikdy nečetla. Cítila jsem je s hlavní postavou :D Fakt super jak autor dokázal takhle vůně vnímat. Vždycky jsem se divila, jak je sám sebou Grenouille nadšený :D Ale ani se nedivím, ošálit lidi vůní a ještě z člověka... Konec měl celkem rychlý spád, ale jinak super. Určitě stojí za přečtení :)