Parfum: Príbeh vraha

Parfum: Príbeh vraha https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30560/bmid_parfum-pribeh-vraha-K3V-30560.jpg 4 1323 229

Keď počujeme názov mesta Paríž, azda sa nám trochu zakrúti hlava: z krásy, zo všemožných vôní, ktoré toto mesto šarmu a elegancie ponúka. Iste bol taký aj v 18. storočí, no v Süskindovej knihe ho pozorujeme z opačnej strany. Pach stoky a plesnivých rýb v stánku, kde predáva žena, ktorá prechádza životom akoby bez závanu lásky, bez akéhokoľvek prísľubu radosti či šťastia. A práve jej sa narodí neduživý chlapec, ktorý nemá nijakú šancu na prežitie a čaká naňho osud zapáchajúcich rýb...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Das Parfum: Die Geschichte eines Mörders , 1985

Ben Nevis
25.10.2012 5 z 5

Film by výborný a kniha patří mezi ty, jež člověku utkví v paměti. Ne dějem, ale pachem a atmosférou. Nečetla jsem žádnou jinou knihu, která by popisovala různé pachy a připisovala jim čarovnou moc.

Evus
13.10.2012 4 z 5

Zajímavě podaná kniha, něco mezi hororem a detektivkou. Líbil se mi především relativně nezaujatý vypravěč, který popisuje vše bez příkras. Navíc po přečtení této knihy pro mě věta "já bych tě láskou sněd´" nabrala úplně jiný význam. Doporučuji :)

Morgainne
28.08.2012 5 z 5

"Tady se zastavil, soustředil se a začichal A teď ji měl. Zachytil ji. Jako stuha vlála vůně po rue de Seine nezaměnitelně zřetelně, ale přesto i nadále velice jemná a velice něžná. Grenouille cítil, jak mu buší srdce, a věděl, že se mu nerozbušilo námahou z běhu, nýbrž vzrušenou bezmocností z přítomnosti této vůně. Pokoušel se rozpomenout na něco srovnatelného, a musel veškerá srovnání zavrhnout.

Tato vůně měla v sobě svěžest; ale nikoli jako svěžest limet nebo pomerančů, nikoli svěžest myrhy nebo skořice anebo máty peprné nebo bříz nebo kafru nebo borového jehličí, ani to nebyla vůně májového deště nebo mrazivého větru anebo pramenité vody ..., a zároveň měla v sobě teplo; ale nikoli jako bergamot, cypřiš nebo pižmo, ani jako jasmín a narcisy, ani jako růžové dřevo a ani jako kosatec ... Tato vůně byla směsicí obojího, prchavého i těžkého, žádnou směsí, nýbrž jednotou, a k tomu nepatrná a slabá, a přesto solidní a nosná jako kus tenkého třpytivého hedvábí ... A zase ne jako hedvábí, ale jako medově sladké mléko, v němž se rozpouští piškot - což se ovšem při nejlepší vůli k sobě nehodilo: mléko a hedvábí! Nepochopitelná ona vůně, nepopsatelná, žádným způsobem nezařaditelná, vlastně by ani neměla existovat. A přece tu byla s nejkrásnější samozřejmostí."

Peťanka
22.08.2012 5 z 5

Opravdu zvláštní příběh, ale něčím mě dostal.

black.susi
12.08.2012 5 z 5

Film jsem viděla, ale už si ho moc nepamatuju, takže mi kniha opravdu vyrazila dech. Grenouille je naprosto úžasná postava, není zlý, brutální nebo odporný, je prostě jiný a to ve všech směrech. Kdo čeká knihu nabytou vraždami od začátku do konce, bude asi zklamaný. Kniha totiž sleduje celý životní příběh Jean-Baptiste Grenouilla, kde vraždy jsou až jeho závěrečné vyústění, taková třešnička na dortu. A úplný konec, ten je jedním slovem šílený. Po celou dobu čtení knížky jsem přemýšlela o 4 hvězdičkách, ale pod vlivem toho konce nemůžu jinak než dát plný počet. A na film se musím v nejbližší době podívat znovu.

Snow-White
17.07.2012 5 z 5

Asi jako jednu z mála mě filmové zpracování příliš neoslovilo. Proto jsem vděčná za fakt, že jsem si prvně přečetla knihu. Ta mě upoutala a bavila až do konce!

Ládja
20.06.2012 5 z 5

Nejdříve film a potom kniha a pak opět film. Parfém je symfonie vůní a písmen. Nádhera. Příběh plyne a bylo by docela zajímavé cítit vše, co cítil Grenouille, občas by stačilo bohatě i jen půlka. Lidem by to o druhých mohlo říci mnohem více než zrak. Nejvíce bych ale vytknul Grenouilleho útěk do jeho vonné fantazie. Nakonec řečeno: Krásná kniha, která si zaslouží místo v knihovně.

Denaille
30.05.2012 5 z 5

Parfém: Příběh vraha nejspíš většina z vás zná jako filmové zpracování. Přiznám se, že jsem měla možnost se na film podívat, ale považovala jsem už název za poněkud podivný a nedokázala jsem si představit, o čem to bude. Sestra se sice snažila mě přesvědčit, že je to dobré, ale nevěřila jsem jí.
A když se mi naskytla možnost získat tuhle knihu v krásné filmové obálce za pár kaček, řekla jsem si, že to zkusím.
Stále jsem ale nevěděla, do čeho jdu.

Teprve až jsem měla knihu doma, dozvěděla jsem se hrubý obsah a začalo mě to zajímat. Svět parfémů mě fascinuje už delší dobu a někdy jsem přemýšlela, jakou vůni bych si nechala udělat jenom pro sebe. A navíc mi závěr knihy jenom podvrdil něco, co už vím delší dobu. Že láska smrdí, ale v tom dobrém slova smyslu. :D

pufina
09.02.2012 5 z 5

Chvílemi je to zbytečně zdlouhavé (ano, i při těch 200 stranách). Jean Baptiste Grenouille je naprosto výborná postava, která mě zaujala už ve filmu - film je stejně výborný jako kniha. Originální téma, které je navíc dobře sepsané - díky pane Süskinde!

Ladoborec
07.02.2012 2 z 5

Budem tu asi vydedenec, keď napíšem, že táto kniha ma vôbec neoslovila. A nielen to, dokonca som sa pri nej neskutočne nudil. Na základe vzhliadnutia filmu a výborných recenziách čitateľov, som nemohol inak a musel som si knihu kúpiť. No nastalo niečo čo som neočakával. Kniha bola slabučká a nudná. Veľa krát som sa pristihol, že neviem o čom čítam a zaspávam. Chcel som ju odložiť a nikdy viac nezobrať do ruky. Čítať rozťahané na 20-tich stranách čo ako páchne ozaj nemusím. Bohužiaľ musím skonštatovať a to sa mi hádam asi ešte nestalo, že film bol 100x lepší a zaujímavejší.

klarkys
07.02.2012 4 z 5

Bohužel jsem nejdřív viděla film-ten byl skvělý, až na ten konec, ten se teda opravdu nepovedl:-( Nedávno jsem četla i knížku, je taky výborná, nicméně jsem doufala, že si filmaři konec upravili podle sebe, a v knize to bude lepší-ale ne:-( Za ten konec dávám 4hvězdy.

marvitekar
06.02.2012 5 z 5

Viděla jsem zatím pouze film. Ovšem ten mi nedal, než o něm ještě celý další den přemýšlet. Jaký potom musí být pocit po přečtení knihy. K zápornému hrdinovi "normální" člověk musí cítit odpor, přát mu spravedlivý trest, ovšem ve filmu tak nějak chápete jeho touhu uchovat vůni. Panennskou vůni. " Sběratelská vášeň". Rozsudek nepřekvapil, to co se stalo během trestu ano a konec byl velmi překvapivý. Knihu si rozhodně musím sehnat i přesto, že už vím, jak to s Jean-Baptiste Grenouillem dopadne.

THERISA
30.01.2012 4 z 5

Skvělá kniha, dokonalý námět, čtivé zpracování, co víc si může nad/průměrný čtenář přát?
Za sebe musím říct, že po přečtení knihy jsem se neuvěřitelně těšila na film, ale ten (jako obyčejně) zklamal. Jeho tvůrci se spíše než na podstatu celého příběhu, zaměřili na mainstreamovou snahu šokovat. Obrazově krásné, ale prázdné a to kniha rozhodně není!

Některé knihy by měly navždy zůstat „jen“ knihami a tohle je jedna z nich…

Vera Silent
26.01.2012 5 z 5

Süskind mel velmi originalni napad a tim zarucil svemu romanu uspech a jedinecnost. Grenouille je vazne odporny vrah, ale kdyz to clovek cte, spis to v nem vzbudi zajem nez odpor a nenavist (u nekterych citlivejsich dusi dokonce i soucit). Süskind vedel co dela: vrazdy divek i jine hrozne smrti postav vylicil tak nezucastnene anebo tak obecne, ze nepritahuji tolik pozornosti a podtrhuji dojem, ze to vsechno melo vyssi ucel (fakt, ze to jsou odporne zlociny nebo priserne konce zivotu tam sice porad podvedomne zustava, ale jen tolik, aby dodal atmosferu). Vyroba parfemu je krome toho zajimave umeni, ktere se neokecana jako treba malirstvi, o kterem sme vsichni cetli snad tisickrat. Süskind sve ctenare nenasilnou formou zaroven i vzdelal co se tyka parfumerstvi jako oboru a Parize jako historickeho mesta. Nejvetsi uspechy u me maji ty knihy, u kterych mi 1) stranky ubihaji ani nevim jak, protoze me bavi cist (taky pocitate stranky, kdyz kniha nijak zvlast nebavi?) a 2) kdyz me o pribehu napadne premyslet i mimo proces cteni. A po precteni parfemu jsem vazne sla cuchat ke svy dreveny skrini a k ruznym vecem v kuchyni (dalekosahlejsi dusledky to dikybohu nemelo :-) Takze shrnuto a podtrzeno, tohle je vyborna kniha.

Co se tyka filmu, nasleduje knihu pomerne dost verne. A malem bych zapomnela na sokujici sexualni scenu ke konci. Ja cetla i de Sade a stejne tvrdim, ze tohle bylo celkem dost drsny a pritom napsano tak nekonfliktnim stylem, ze kdo by si na to mohl stezovat.

Lo_kren
11.01.2012 5 z 5

kniha i film skvele :-)

kadgam
05.01.2012 5 z 5

Nezabudnuteľná kniha. Šokovala ma formou zloby a zvrátenosti. Film bol popisnejší, hlavne som ho videla nedávno a pripomenul mi
dej. V tomto prípade radšej kniha

zuzulique
30.12.2011 5 z 5

Knihu som čítala už dávnejšie, potom som videla aj film, ale páčili sa mi veľmi oboje. Neobvyklá téma zabrala a mňa fascinovala už od začiatku. Jean-Baptiste Grenouille bol síce záporná postava, ale ja som k nemu ako k outsiderovi s výnimočnými schopnosťami chovala istú náklonnosť :-)

Verun
09.12.2011 4 z 5

První jsem viděla film a pravděpodobně jsem se tak hodně ošidila o pointu a moment překvapení celého příběhu. Příběh vraha je natolik odosobněný, že k hlavnímu hrdinovi necítíte žádné emoce, přesto s ním jeho příběh prožíváte do poslední kapky parfému...

tynacte
26.08.2011 4 z 5

Nejdříve jsem viděla bohužel film a tak jsem přišla o ten okamžik napětí. I přesto se mi kniha líbila a četla se mi pěkně. Přesto jsem asi 5 odstavců přeskočila, myslím že tam byli zrovna nějaké jeho "fantazie".

Siginek
10.07.2011 5 z 5

Vazne vyborne! Poprve jsem knihu objevila zhruba pred 15ti lety v knihovne, uplne me nadchla, ale zapomnela jsem jmeno autora i nazev knihy, takze k me nezmerne litosti jsem si ji nemohla vypujcit znovu...
Diky bohu za jeji dalsi vydani...podruhe jsem knizku objevila jiz v knihkupectvi a ted jsem jeji hrdou majitelkou :)
Nadchl me jak samotny neotrely pribeh, tak autoruv sloh a desive vykresleni zaporneho hrdiny, ktereho nelze nepolitovat..