Parfum: Príbeh vraha

Parfum: Príbeh vraha https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30560/bmid_parfum-pribeh-vraha-K3V-30560.jpg 4 1321 229

Keď počujeme názov mesta Paríž, azda sa nám trochu zakrúti hlava: z krásy, zo všemožných vôní, ktoré toto mesto šarmu a elegancie ponúka. Iste bol taký aj v 18. storočí, no v Süskindovej knihe ho pozorujeme z opačnej strany. Pach stoky a plesnivých rýb v stánku, kde predáva žena, ktorá prechádza životom akoby bez závanu lásky, bez akéhokoľvek prísľubu radosti či šťastia. A práve jej sa narodí neduživý chlapec, ktorý nemá nijakú šancu na prežitie a čaká naňho osud zapáchajúcich rýb...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Das Parfum: Die Geschichte eines Mörders , 1985

immortal-party
15.06.2011 5 z 5

mám ráda knihy, kdy hlavní postava vyniká něčím specifickým čeho si obvykle druzí nevšímají. Jean-Baptiste Grenouille je tímto příkladem.
v určitých chvílích jsem si přála vnímat svět čichem, avšak to mě omrzelo ve chvíli, kdy se nademnou skláněl v městské hromadné dopravě ajťák ve flanelové košili. čím jsou specifické tyto osoby víme. a když ne, přijde na to náš nos.
vyvrcholení bylo téměř jako to opravdové vyvrcholení.

film jsem si dovolila označit za "jeden z mála, který je udělán podle knihy" až na nevoňavý detail - hlavního hrdinu. ten hubený mladíček mi tam prostě neseděl, představovala jsem si ošklivějšího muže. to bylo "to", co mi vadilo už od začátku.

anisek989
08.04.2011 5 z 5

Tohle je nejlepší knížka jakou jsem kdy četla. Dobře se čte..někdy je sice trochu složitější na chápání..Ale konec je bezchybný. Ohromila mě..je tak..nevim jak to popsat..prostě užasná..

mala.bloncka
08.12.2010 3 z 5

Knížku jsem četla velice dávno, ale znova bych si ji už asi nepřečetla. Viděla jsem i film, ale je to pro mě průměr.

Alix
21.11.2010 3 z 5

Já nevím...Napřed jsem přečetla knihu, pak teprve viděla film. Film pro mne nic moc, kniha sice zajímavá, ale už se k ní asi znovu nevrátím. Popisy výroby parfémů byly skvělé a fakt zajímavé, ale všeobecně jsem z té knihy neměla dobrý pocit.

herdekfilek
21.11.2010 5 z 5

Co ve filmu smysl nedávalo, v knize začlo. Co ve filmu bylo směšné, v knize bylo děsivé. Co v knize to ve filmu. Co ve filmu, v knize. Jsem z té sorty pobratimů, co se Parfémem dřív nechalo obloudit na filmovém plátnu, než v knize. Moje blbost. Přistupoval jsem ke knize, díky filmu, dost opatrně a dost dlouho. Ale nebylo se čeho bát. Čtivé pachy rozlinuly se mi duchem a servaly se s mým vlastním puchem. Trvalo jim to, ale svedly to víc než dobře.

megi
30.11.-0001

šílená kniha...někdy mi to přišlo až moc přemrštěné ale co se týče dějové myšlenky tak mě velmi upoutala. Líbilo se mi jak tam byla vylíčena psychologická stránka hrdiny a detaily z jeho pocitů...

tan
30.11.-0001 4 z 5

Huh, přečteno. Pocity z knihy mám ještě pořád takové neurčité. Na jednu stranu je to naprosto šílená myšlenka a zajímavý příběh, na druhou stranu je to na mě někdy až příliš popisné a opakující se. No nevím. Dávám za 4*, ale budu nad tím muset ještě zapřemýšlet.

pe3czech
30.11.-0001 5 z 5

Nejprve jsem viděl film. Byli jsme na něm se školou v kině, a i když charakter hlavní postavy byl trochu..... zvláštní, docela se mi film líbil. O to větší byl pro mě šok, když asi rok poté jsem v domácí knihovně zjistil, co že to mí rodičové přede mnou tají... Kniha výborná, film za ní příliš nezostává, jen není tolik podrobný... to už ale tak u filmů bývá.

Márinka
30.11.-0001 4 z 5

Dobře napsaná zrůda. Sledovat film jsem neměla odvahu.