Panenka

Panenka https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/348859/bmid_panenka-43W-348859.jpg 4 311 118

Myslela si, že útěkem to všechno skončí. Tím to ale teprve začíná… Lily poprvé za osm let neslyší cvaknutí zámku a hned ji to napadne: Taková šance už se nemusí opakovat! Po osmi letech se jí povede i s dcerou uprchnout ze spárů jejího učitele ze střední školy, který ji unesl, bil, znásilňoval a dokonce ji přivedl do jiného stavu. Když se však konečně dostane na svobodu, zjišťuje Lily, jak moc se za tu dobu svět změnil – otec mezitím zemřel, sestra, která si nikdy nepřestala zmizení svého dvojčete vyčítat, chodí s bývalým přítelem Lily, a jak se ukazuje, její věznitel si celá léta budoval dokonalé alibi.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

Baby Doll , 2016

dagsvob
02.04.2023 3 z 5

Začátek dobrý, ale pak se děj tak nějak táhnul, až jsem se musela nutit do čtení.

hankapimi
04.03.2023 5 z 5

Vzhledem k tomu, že to byla autorčina prvotina, tak hodnotím velmi kladně. Jak je možné, že se to některým úchylným chlapům v palici tak pomotá, že chtějí vlastnit, bít a znásilňovat mladou holku a ještě tomu říkají láska... Lily se bude hodně dlouho potýkat s následky zvráceného věznění, bude mít neustále obavy, zda něco neudělala špatně, jestli se na ni někdo nezlobí a nebude jí ubližovat. Ale Lily je silná holka, popere se se životem. Poutavý příběh a takhle zblízka jsem si ani neuměla představit, co to všechno obnáší nejen pro oběť únosu a dlouholetého věznění, ale také pro celou blízkou rodinu, rodiče, sourozence, prarodiče, přátele i sousedy. A čas, který se už nikdy nevrátí... Doporučuji k přečtení.

bekule
28.01.2022 5 z 5

4,5
Spíš než thriller tak je to psychologické drama, zabývajíce se dopadem trestného činu na nejbližší rodinu přeživší oběti. Chválím krátké kapitoly psané střídavě z pohledu čtyř hlavních postav, na rozdíl nižžšího celkového hodnocení mě se líbilo hodně.

Knihomol2108
03.08.2021 5 z 5

Naprosto skvělý psychothriller. Četla jsem jedním dechem. Doporučuji,

alexis818
24.06.2021 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila, byla dobře napsaná, skvělé propracované postavy.

ddkk
21.06.2021 3 z 5

Trochu zvláštní kniha, kterou bych váhala označit ji jako psychothriller. Jde sice o zločin, ale žádné zvláštní vyšetřování se vlastně nekoná, mladá unesená dívka náhodou unikne sama i se svou dcerkou. Doslova osobně (ovšem za doprovodu policie) si přijede pro svého únosce, který se ani moc nebrání. Po osmi letech týrání a manipulacích se ho kupodivu nebojí a přede všemi na něj ukáže a obviní ho...

Celé se to vyvíjí na můj vkus dost nestandardně, je to vlastně nepříliš napínavý román o psychickém vývoji oběti a jejich blízkých, přičemž samotnému pachateli autorka moc místa nepopřává. A do toho se náhle, téměř před koncem, únosce sám dobrovolně přizná k dalším zločinům, bez vysvětlení a bez dalších okolností...

Je to takový průměrný příběh, který nezarmoutí ani nenadchne. U mne tudíž průměrné tři hvězdičky.

Katulinka69
25.04.2021 3 z 5

Tak jsem se trochu bála, že když to největší drama proběhlo hned na začátku mě knížka bavit nebude, ale bylo to fajn počtení.

petrulkaa
20.04.2021 4 z 5

Moc hezky napsaná kniha, i když jsem se ze začátku hodně přemlouvala, zda toto téma vůbec číst, nakonec jsem velmi ráda, že jsem to nevzdala. Vůbec jsem se nemohla od knihy odpoutat, příběh byl napínavý až do konce. Klidně bych brala pokračování.

Ivka_77
02.02.2021 3 z 5

Přiznám se, že mě kniha moc neoslovila, ze začátku to bylo lepší, pak už mě to moc nebavilo a ke konci jsem měla chuť některé kapitoly přeskakovat. Ale věřím, že své čtenáře, tedy spíše čtenářky :-) najde.

Jack Bauer
16.12.2020 2 z 5

Opět ukázka ženských myšlenkových pochodů, typický román pro ženy. Tohle čtení není pro mě, dočetl jsem jen díky velké čtivosti. Autorka píše sice hezky, ale asi mě nesedí její moc žensky zaměřený styl. Další knihu asi už číst od ní nebudu, jelikož na podobné téma je spousta lepších knih. Ke knize jsem se dostal díky knize „Za zdmi", která mě velmi nadchla, tak jsem sáhl po její prvotině, která je o hodně slabší, i tak jsem chtěl s knihou několikrát praštit. Celá kapitola u kadeřníka, neustálé objímání, samé ženské problémy. Stále jsem čekal kdy přijde „útěkem to teprve začíná" a ono stále nic. Abby mě docela lezla na nervy a závěr mě dost zklamal.

ZuzanaZ83
20.10.2020 4 z 5

Dobrý. Za mě docela uvěřitelný příběh se všemi postavami. Velmi čtivé a rozdělení kapitol podle postav taky pomohlo. Závěr vlastně předpokládatelný, což je ale ve spojitosti s tíživým tématem spíš dobře.

Nikol92
16.10.2020 5 z 5

Zajímavě zpracovaná kniha, jsem zvyklá i na to, že takové knihy jdou více do hloubky, tady mi to vůbec nevadilo. Konec nečekaný. Kniha je určitě zajímavá, přečetla jsem ji jedním dechem. Není to top, ale na večery stačí.

Pauline23
06.09.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila, četla se velice dobře díky krátkým kapitolám. Mě lezla na nervy Abby. Lily si toho prožila moc a těžko říct jak by člověk reagoval. Manipulant dokáže člověka "vytrénovat". Tím že konec byl sladký dával naději že na každého čeká štěstí. Díky výzvě kvůli nehezké obálce jsem jí konečně přečetla:-).

vendul_
31.08.2020 3 z 5

Kniha sama o sobě špatná nebyla, ale... Nevím, těžko říct. Nedokázala udržet mou pozornost a ke konci jsem už dost přeskakovala..

Martiiiik
13.08.2020 4 z 5

Kniha se mi docela líbila, bylo to čtivé a velmi zajímavé téma. Souhlasím s některými komentáři, Lily mi prostě nepřišla skutečná. Sice jsem neprožila, co ona, ale prostě mi to nesedělo. O to skutečnější byla Abby a úplně jsem se do ní dokázala vžít. Obětí není pouze unesená dívka, ale všichni, kteří ji milovali. Druhá autorčina kniha Za zdmi se mi líbila víc a tak se budem těšit na třetí, která snad brzy vyjde :-)

LussyP
09.08.2020 4 z 5

Velmi čtivé, napínavé. Ději rozhodné prospělo vyprávění všech zúčastněných, člověk si mohl udělat na vše názor z více úhlů.
Lily mi úplně nesedla, nemyslím si ani, že její chování bylo adekvátní vzhledem k tomu, co prožila, ale Abby je pro mě hlavní hrdinka. Silné a nezlomené pouto dvou sester.

Petty001
11.07.2020 5 z 5

Příběh ze kterého mrazí , takový co by nikdo nechtěl zažít. Hlavní hrdinka je velmi silná osobnost a v knize je krásně popsán vztah mezi dvojčaty. Nicméně si po přečtení říkám, komu vlastně může člověk opravdu věřit...

Sabi163
27.06.2020

Velmi čtivá kniha s temným dějem. Určitě doporučuji.

Ráčkajda
08.06.2020 4 z 5

Přečteno za dva dny, na takové trýznivé téma to byla spíš velmi čtivá oddychovka. Mám ráda krátké kapitoly a vyprávění z pohledu více postav.

Hvězdinka
06.06.2020 3 z 5

Velmi čtivé, přečteno za den. V závěru, který byl poměrně přeslazený, mi vadila stejná věc jako u Za zdmi, asi styl autorky.

prvotina smrt útěk thrillery dvojčata týrání únosy

2018  87%Za zdmi
2017  79%Panenka