Panda v nesnázích

Panda v nesnázích https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388685/bmid_panda-v-nesnazich-kmF-388685.jpg 4 1191 286

Dvě mladé ženy, každá v jiných nesnázích, v jiné době, a přesto mají tolik společného. Tereza, přezdívaná Panda, prožívá v současnosti rozchod a vrací se do svého starého dětského pokojíčku. Kromě složitého vztahu s mámou, psychických potíží a mindráků z vlastního vzhledu má těžkou hlavu z diplomové práce. Píše o neznámé hrdince Marii, člence třetího odboje, která si na začátku padesátých let minulého století vedla podrobné deníky a přechovávala u sebe jejího pradědečka Jaroslava. Tereza tak zjišťuje, že jeho útěk přes hranice byl mnohem dramatičtější než v jejích nejdivočejších představách…... celý text

i.stefany
01.02.2021 5 z 5

Velké bravo autorce!!! Tuhle nenápadnou knížku jsem dostala jako dárek, já sama bych ji v knihovně s ledovým klidem obešla. A to by byla velká chyba. Jak píše Daenerys ve svém komentáři, nedalo se odtrhnout, přečetla jsem ji na jeden zátah. Je to výborná psychologická sonda do duší všech postav. Jeden hlavní příběh, který se paralelně rozpadá na tři důležité vztahové linie. Osobně chválím i rady psycholožky Evy, mohu z vlastní zkušenosti jen souhlasit. Za mě to je výborně složený příběh a těším se na Lososa. :-)

Daenerys
31.01.2021 5 z 5

Mazec. Už dlouho mě nic takhle moc nechytlo... Nedalo se odtrhnout! Je to psáno tak lehce, přesně tím stylem, který mi sedí, který chci číst, který se umí dostat pod kůži, ani nevíte jak... Taky mám ráda knížky, kde se střídají dva příběhy, jeden většinou v minulosti a často je to tak, že jeden příběh hraje prim, je prostě napínavější, lákavější, druhý má třeba svůj smysl, ale půlku knihy vás spíš prudí a nudí... Tady se střídají příběhy hnedle tři a všechny tři mají od začátku šmrnc a své vlastní napětí a to se slušně stupňuje a nenechá vás vydechnout, až možná ve tři ráno po dočtení epilogu...

lost.in.books
05.01.2021 5 z 5

Hodnocení: Byla to poslední kniha,která mi zbývala od autorky přečíst a opět mě nezklamala, ba naopak velice příjemně překvapila. Knihy od autorky už mám přečtené všechny a ani u jedné se mi nestalo,že by se mi nelíbila. Řadí se k mým oblíbeným českým autorkám.
__
Kniha Panda v nesnázích se psána ve dvou časových rovinách , sledovala Marii, která zažívala tvrdý komunistický režim v 50. létech 20. století a Terezu která se srovnává s rozchodem a dalšími životními překážkami. Velice se mi líbilo,že bylo možné nahlédnout do minulosti i současnosti zároveň, vždy se mi líbí,když je možné vidět příběh z více časových perspektiv a pohledů na věc. Díky tomu byla kniha čtivější a napínavější, protože se tam odehrávaly 2 příběhy zároveň, kde se neustále něco odehrávalo, někdy jsem ty zvraty nečekala a byla jsem v šoku ,že se tam něco takového odehrálo. Příběh měl sice pomalejší rozjezd , ale poté už tam byly samé překvapivé momenty a o napětí a čtivost nebylo nouze.
__
Dvě hlavní hrdinky jsem si v průběhu příběhu oblíbila a prožívala jsem celý příběh s nimi. Byly inteligentní a u přes všechny strasti si dokázaly poradit a zachovat chladnou hlavu.
__
Styl psaní mi taktéž sedl jako u předchozích 3 knih , nebyl zbytečně komplikovaný a zároveň se zde vyskytovaly i vtipnější části a humor mi také sedl .
__
Pokud hledáte knihu, kde se něco dozvíte o dřívějším režimu a kde nebude o napětí nouze, tak Vám knihu vřele doporučuji.

Kaja1
03.01.2021 4 z 5

Tak, když jsem jsem začala číst vůbec jsem takový děj nečekala. Nebyla to žádná oddechovka. Je to srovnání jaké starosti měly ženy v roce 1952 a jaké nyní. Matka hlavní hrdinky byla sebestřednâ mrcha, jinak to neumím napsat. Knížka se mi četla dobře.

janka3232
27.12.2020 3 z 5

Kéž by autorka věnovala víc času dotažení chvilkami přesné, chvilkami nereálné, zápletky a reáliím, které v ní používá. V Benátkách taxíky nejezdí, kavárny Louvre nemá zahrádku. Je to nadějné, ale uspěchané. Líbí se mi humor.

Allla9
22.12.2020 4 z 5

Dobrá oddychovka se vším, co k tomu patří. Láska, napětí, prolínání příběhů ......

broskev28
12.12.2020 4 z 5

První překvapení pro mě bylo rozluštění zvláštního názvu - jelikož nečtu anotace, byla jsem pandou velmi překvapená.
Příběh - vlastně tři příběhy - se mi četl velmi dobře, návaznost jsem díky krátkým kapitolám neztrácela. Marie a Tereza: zatímco ta druhá se může soustředit jen na své osobní trable, Marie to má určitě mnohem těžší. Komentář marta7223 mi ale mluví z duše; když zabrousím do tak "dávné" historie, měla bych si zjistit základní fakta, abych tím knihu neshodila v očích starší generace (i když jí primárně nebyla určena). Dvojrole Králíčka mě také zarazila, ale hlubší/skrytý význam nenalézám, podobně jako mnozí další.
To ovšem nic nemění na tom, že díky daru našich čtenářů nám v knihovně přibyla svižná a čtivá kniha, kterou určitě doporučím.
Mě osobně nejvíc zaujala postava psycholožky Evy, její skvělý přístup, její rady. A zajímavá byla i zmínka o Marku Twainovi, to jsem opravdu netušila:

"Kdybychom my úzkostníci měli klub, fotka Marka Twaina by určitě byla na našich klubových ubrouscích."

adel_pe
09.12.2020 4 z 5

Za mě super knížka, od této autorky to byla moje premiéra, ale četla se mi úplně sama a byla to fajn oddechovka.

Mibaf
29.11.2020 5 z 5

Letos už moje druhá kniha od paní autorky. A musím říct, že si minimálně udržela, už tak vysoko nasazenou laťku.
Příběh vás nechává v napětí téměř do poslední tečky a to závěrečné prolnutí obou časových rovin je dech beroucí...

Kočičáci
22.11.2020 5 z 5

Panda je mojí první knihou od autorky a už teď se těším na další, protože jsem byla nadšená. Všechny příběhy jsem prožívala s hrdiny, Terezy mi bylo líto, ale fandila jsem jí. Mariinu linku jsem četla s napětím, jak to dopadne. A nejvíc mě štvala Lenka, nesnáším tyto typy matek, které nedokáží dát dostatek lásky svým dětem, obzvlášť, když si za to můžou samy.
Ráda doporučuji.

Marta13
14.11.2020 5 z 5

Moc pěkná kniha od další z našich mladých autorek, a pro mne určitě ne poslední.

SweetbabyDi
03.11.2020

Je to moje druhá kniha. Losos v kaluži se mi líbil a proto jsem si vybrala i pandu.
Libily se mi všechny postavy. Příběh se četl velmi rychle a já si uvědomila, že v knize jsou vsechny emoce.
Jen ten konec. Najednou rychlý a zmatený konec. Mám spoustu otázek tak jak to tedy bylo? Každý má možná jiné vysvětlení. Klidně pište SZ. Díky

NymphMaeve
21.10.2020 4 z 5

Opět nádherný příběh, lehce vyprávěný avšak tak cituplný. Tereza i Marie mi byly velmi sympatické, s Terkou je trochu více cítila, protože každý má na sobě něco, co vyloženě nesnáší. Ivana a Tomáše jsem si také oblíbila, do koho jsem se však neuměla vcítit byla Lenka - vyhořelá a zoufalá osoba, která kvůli své vlastní chybě nenašla dostatek lásky ani pro dceru, ani pro manžela. A její chování na konci mne vyloženě nadzvedlo, nechápu, která matka by se takhle mohla zachovat. Mariin příběh mne dostal do jiné doby a mnoho jsem si z toho odnesla, zklamání nastalo až u epilogu a obsahu těch hledaných deníků. Asi jsem chtěla prostě ten nejpohádkovější konec. Příběh je poutavý, čtivý a potvrdila jsem si to, že autorka umí čtenáře zaujmout a krásně vyprávět. Střídání vyprávění z různých pohledů hlavních hrdinů mi nevadilo, hezky na sebe navazovalo a leccos doplňovalo. Vcelku mne kniha moc bavila a líbila se mi, oproti Lososu v kaluži jsem se nedokázala vžít a vcítit tolik, proto ty 4 hvězdičky. Každopádně se velice těším na další knihy autorky.

Jancas.s
20.10.2020 5 z 5

Já mám tu holku čím dál radši asi! :) Je to mé druhé dočtené dílo, po Lososu v kaluži a musím říct, že o stupínek lepší - bavily mě ty všechny roviny, bavila mě autentičnost chvil a situací, bavilo mě jak se autorka dokáže vcítit i do jiných postav, než do mladé, chvílemi ztracené holky, která mnohdy často přemýšlí o věcech, tvářící se zdánlivě prkotiny a přitom jsou tak nějak vším. Jé, jak jsem ji občas rozuměla. Nechtěla jsem ať knížka skončí a ten konec měl svým milým způsobem přesah.

ajasin
18.10.2020 3 z 5

Hezký příběh, zajímavé postavy. I dvě časové linie mám hodně ráda. Ale v tomto příběhu mi to propojení přišlo násilné, nedomyšlené a absolutně nelogické. Nebo málo vysvětlené. Také s dobovými fakty si autorka moc práce nedala a soustředila se asi jen na příběh a jeho čtivost. Což je škoda.
A také mě trochu zmátlo a rozhodilo, když se profesor Jan Kuchař, náhle, za půlkou knihy, přejmenoval na Tomáše.

Pavlína79
18.10.2020 4 z 5

dobrá, česká, s koncem si autorka poradila moc hezky

cibulka 8
16.10.2020 4 z 5

Mám z knížky rozporuplné pocity. Tereza mi byla sympatická. Na jednu stranu inteligentní, nadšená studentka historie, na druhou uzlíček nervů. Z Mariina příběhu mi běhá mráz po zádech,nedokážu si ani představit žít v takové nejistotě. Určitě mi tento příběh utkví v paměti.

DžejnK.
13.10.2020 2 z 5

Kniha byla čtivá, výborně detailně popisuje Tereziny úzkostné pocity ovšem na to, s jakým humorným nadhledem hlavní hrdinka popisuje své komplikované myšlenkové procesy, je často mírně vulgárně nebo pubertálně předpojatá
Líbil se mi autorčin originální humor, především postava Ester byla svěží a zajímavá.

V textu se objevuje zbytečně mnoho věcí a zápletek, které nebyly dál rozvíjeny např. kam zmizel Jakub? Stačily by na dvě knihy.
Děj byl napínavý, ale někdy mě svou rozvleklou napínavostí až unavoval, tři dějové linie mě trochu rozptylovaly, byly na mě příliš
Mnoho situací, ale zdaleka ne všechny, se autorce nevyvedly, např.rande Králíčka s Terezou. Představil Terezu své dceři jako svou dívku, přestože si spolu vyšli teprve podruhé a takřka nic mezi nimi neproběhlo..nebo 50letý Ivan neví, že taková překvapení (neohlášená návštěva jeho manželky na dovolené v Itálii) nedopadají dobře? Naivka. O Lence zkoušící drogy ani nemluvím...atd.

Přestože byl konec knihy napínavý a přečetla jsem jej jedním dechem, nelíbil se mi tolik, co začátek, se kterým si autorka více a hlouběji “pohrála”.
Struktura textu, řešení kapitol, ilustrace, celkově na mě kniha esteticky příjemně zapůsobila, akorát příliš malé písmo mě zpočátku málem odradilo. Taky pražská hantýrka mě trochu rozčilovala.
Neměla jsem potřebu se po přečtení nad knihou zamyslet, nemám pocit, že by mě něčím obohatila, nicméně si myslím, že autorka je velmi nadějná, při čtení jsem se místy nahlas smála, takže relaxační funkci splnila výborně, a to je u četby 50 procentní úspěšnost.
Další autorčinu knihu si určitě ráda přečtu.

Zuzana08
04.10.2020 4 z 5

Moje první kniha od této autorky a jsem mile překvapená.
Děj zasazen do docela zásadních témat a přitom stále čtivé.
Nejvíce se mi líbila dějová linka Lenky a Ivana (asi protože jsou mi životně nejblíže), ale i příběhy Terezy či Marie byly obahacující. Konec určitě zajimavý. Jen mě mrzelo, že tedy osud Marie byl nakonec vysvětlen pouze v jedné větě a tudíž tam pro mě vzniklo příliš otazníku, jak? kdy? proč?

ivanaci
28.09.2020 4 z 5

Moje první přečtená kniha od této autorky, Prostě paráda