Společenstvo Prstenu

Společenstvo Prstenu https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29861/mid_spolecenstvo-prstenu-qqi-29861.jpg 5 8776 8776

Pán prstenů série

Společenstvo prstenu je prvním dílem spletité ságy, v níž hlavní roli hraje kouzelný prsten, jehož přičiněním se hrdinové dostávají do odvěkého sporu mezi silami dobra a zla. Příběh se odehrává v bájné Středozemi a volně navazuje na děj knihy Hobit, na jijíchš stránkách Tolkien poprvé rozezněl temné i jásavé struny své imaginace. Společně se členy Družiny Prstenu prožijí čtenáři nezapomenutelná dobrodružství, stanou se svědky nelítostných bitev, navštíví kouzelné kraje a seznámí se s elfy, trpaslíky, obry, draky a dalšími pohádkovými bytostmi — především však s hobity a jejich ochráncem, moudrým čarodějem Gandalfem…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Mladá fronta

The Fellowship of the Rings , 1954

Zuzvil
26.06.2012 4 z 5

Ano, ano, tohle je skvělá věc, sice nepatřím mezi "fanatické" fanoušky, ale je to úžasná knížka (a další díly samozřejmě taky). Hltala jsem jak knižní, tak filmovou podobu a Legolas byl jednička :-D Není to úplně jednoduché čtení tyto knížky, to zase ne, ale fascinovalo mě, jak autor dovede kompletně vymyslet nový svět se všemi detaily, to bylo na svou dobu famózní. Musím přiznat, že některé pasáže jsou zdlouhavé a jakoby nepřehledné, ale jak se člověk tzv. začte, tak už to běží. Určitě stojí za to si tuto trilogii přečíst.

aychend
21.06.2012 5 z 5

Začátek mě straaaašně nebavil, tak jsem knížku odložila a kroutila hlavou, co vás na ní tak hrozně moc baví? Teď jsem se rozhoupala a sáhla po ní znovu - jako vždy, skončila jsem se čtením ve chvíli, kdy se něco začínalo dít. :-D Zhltla jsem to jedním dechem a četla i do 4 do rána... Super! Lepší než film a to je co říct, protože ho mám moc ráda. Bavilo mě představovat si ty krajiny i postavy (pak jsem najednou zjistila, že je vidím úplně jinak, než byly ve filmu). Obdivuju, jak to Tolkien mohl všechno vymyslet!

Alix
26.05.2012 4 z 5

Díky Databázi jsem si na knihu vzpomněla a znovu ji čtu. Taky jsem si znovu pustila film. A znovu musím sama sobě přiznat, že film se mi líbí víc i když bez knihy by samozřejmě nebyl.

Eilem
19.04.2012 5 z 5

Trilógiu som prečítal nespočetne krát a verím , že ešte aj veľa krát prečítam. Tieto knihy sú moje kráľovny na ktoré nedám dopustiť. S týmto príbehom som spät do konca života. Genialita Tolkiena nemá konkurenciu a myslím ,že vo svete fantasy ani mať nebude. Prvý diel je skvost a právce pri ňom zažívam njaviac nostalgické chvíle. Doteraz mám v pamäti chvíle ked som to čítal prvý krát. 10/10

Wrent
17.03.2012 5 z 5

I na třetí přečtení nenacházím skoro nic, co bych knize vytkl (snad jen poezii, navíc občas ve zvláštním překladu, většinou přeskakuji). I když znám děj už skoro nazpaměť, nenudí mě a naopak jsem při čtení velice napjat. Musím však také vyzdvihnout práci scénáristů k filmu, kteří opravdu z knihy vybrali, co to šlo. Pán Prstenů je prostě základní knihou fantasy a těžko se jí něco vyrovná...

Calwen306
14.03.2012 5 z 5

Celá trilógia Pána prsteňov sa ku mne dostala v mladom veku ešte pred filmovým zpracovaním. Aj keď sa jednalo o dosť náročné čítanie, svet Stredozeme ma okamžite očaril a vtiahol do seba. Tolkien je PÁN spisovateľ s neskutočnou predstavivosťou a darom reči. Tento príbeh o odvahe, priateľstve a nádeji je podľa mňa najúžasnejším fantasy dielom aké bolo doteraz napísané.

HTO
24.02.2012 5 z 5

Šestého září 1992 jsem se poprvé a zatím také naposledy zúčastnil opravdové dražby: dražby knih na ostravském Parconu, kde, jak jsem doufal, se tahle kniha – měl jsem už Hobita a Dvě věže – objeví. „Přihazuje se po deseti korunách“, řekl pán za pultem. Knihy přicházely a odcházely, a pak se objevilo Společenstvo. „Vyvolávací cena třicet korun“, řekl pán. „Sto deset“, zvolal jsem. Pán se na mne přísně podíval, ale kniha byla moje! Maminka si myslela, že jsem se zbláznil. A měla pravdu. Zbláznil jsem se do Tolkiena a jsem do něj blázen dodnes.

RimmerCZ
16.02.2012 5 z 5

Dostala se mi ro ruky víceméně náhodou v mých asi 13 letech, když jsem neměl co číst. Krátce poté, co jsem přečetl první díl se ve světě provalila tolkienománie, způsobená zfilmováním Společensta - ta se mě naštěstí netýkala (jako dítka z vesnice), proto jsem mohl celou knížní triologii vychutnávat neovlivněn filmovým zpracováním (velice kvalitním). Za tuto možnost jsem vděčný, vytovřil jsem si tak vlastní svět, do kterého si celý děj zasazuji a vlastní obrazy míst, nezávislé na filmové verzi.
Do tohoto svého imaginárního světa se s pomocí Tolkienovy triologie vracím každou chvíli a jsem mu neskonale vděčný, že mi svým dílem umožnil žít trochu i v jeho světě.
Nemohu říct, zda je Společenstvo můj nejmilejší díl, protože jsem v knižní podobě vlastnil jen tento díl a četl ho tak nejvíckrát - ale asi ano..je nejmilejší a víc bezprostřední. Krásný začátek, před započetím epochálních bitev a zvratů 2. a 3. dílu.

reykjavik
06.02.2012 5 z 5

Není co dodat.
Příběh Froda Pytlíka a Prstenu je známý dětem i dospělým po celém světě.
Skvělá fantasy plná napětí a nečekaných zvratů.
Prostě klasika

Kirin
26.01.2012 5 z 5

První díl se mi líbí asi nejvíce.

vinancan
22.01.2012 5 z 5

Ako prvý som videl film, vďaka ktorému sa mi aj zapáčil svet Stredozeme, a po prvom prečítaní som bol veeeeeeeľmi jemne sklamaný keďže som čakal svižnejšie čítanie. Ale aj tak si zaslúži 5 hviezd. Taký rozmanitý a do detailu premyslený svet s históriou, aký vymyslel Tolkien už asi nevymyslí nik.

Gandalf
19.01.2012 5 z 5

Jsem pravděpodobně jeden z nemnoha lidí, kteří viděli film a poté se jim knihy líbili ještě víc. Je to o tom, jestli jste místo sledování obrazovky ochotni se na několik hodin ponořit do knihy a pomocí fantazie se vydat do Středozemě, do Kraje mezi hobity. Jak bylo zmiňováno, tento díl se mi četl nejlépe, protože mám také radši obloustlé usměvavé hobity vesele žijící v zeleném Kraji než vážně se tvářící Jízdmarku nebo Rohan. Nechci tím však říct, že by za to další díly nestály, jen mám prostě nejradši Kraj a například u Dvou věží se vždycky zaseknu ve Čtvrté knize. Pán prstenů není rychlé čtení na pár dní (ale pokud hodně zaujme, možná je), jde o fantazii a odreagování. Český překlad je prostě skvělý, hlavně básní a písniček. (viz. dole Bilbo o Aragornovi)

Hlavně ale oceňuji Tolkienovu obrovskou představivost, protože dokázal stvořit nový svět se svými národy, jazyky, opravdu velmi rozsáhlou a propracovanou historií, kouzelnými bytostmi a nestvůrami. Prostě pokud se vám líbil film, nebo máte dobrou představivost a milujete dobrodružné čtivo, (nebo nejlépe jako já snad obojí) jděte do toho, protože někdo prostě představivost nemá nebo nerad čte a třeba zůstane u skvělých filmových zpracování, ale ten, kdo s tímhle začne a oblíbí si to (což zjistíte nejspíš po dvou kapitolách), toho Středozem chytne a nepustí. Já osobně mám Středozem a Pána prstenů rád tolik, že jsem si nakreslil A2 mapu Středozemě třetího věku a dal bych téměř cokoliv za to, abych v ní mohl žít. A to je, myslím, dostatečný důvod to zkusit, ne? Následuje báseň, kterou napsal Bilbo Pytlík pro Aragorna, když se poprvé setkali. Vybral jsem jí, protože jí umím nazpaměť česky, i v původní angličtině, protože si myslím, že je hodně povedená a vůbec Aragorna jsem si oblíbil.

Ne každé zlato třpytívá se, ne každý, kdo bloudí, je ztracený. Stáří, když silné je, neohýbá se, mráz nespálí hluboké kořeny.
Z popela oheň znovu vzplane, ze stínů světlo vzejde náhle. Až zkují ostří polámané, nekorunovaný zase bude králem.

Gandalf
19.01.2012 5 z 5

Megan
09.01.2012

bohužel musím říct že je to JEDINÁ kniha která není lepší než filmové zpracování. a jedna ze 3 knížek ktery jsem v životě nedočetla. Tolkien mě hold neoslovil

Vironey
12.12.2011 4 z 5

K této trilogii (tetralogii i s Hobitem) již netřeba něco dalšího dodávat, jen pro zajímavost a pobavení přidávám bizarní recenzi knihy z roku 1977 otištěnou v Rudém právu (jak jinak) ;)

Pán Prstenu aneb Prsten socialismus nezničí!

Jde o další útok proti socialistickému zřízení. Říše zla, z níž se valí popel a dým, je průhledně umístěna na východě, obrazem dělnické třídy, která jednotná v potu tváře buduje těžký průmysl, mají být odporní a zlí skřeti. Samozřejmě, že synáček z buržoazní rodiny nemůže vidět na těžké práci nic krásného a povznášejícího. Obyvatelé západu - zemí oplývajících mlékem a strdím - elfové (neboli aristokracie), lidé (buržoazie) a hobiti (statkáři) žijí naopak v blahobytu (aniž je vysvětleno, odkud jej získávají) a jediné, co je trápí, je „hrozba" z východu. „Síly dobra" zde představuje sbírka představitelů těchto reakčních kruhů, jejichž ruce se nikdy nedotkly pořádné práce. Jejich vůdcem je Gandalf, šiřitel zpátečnické ideologie, s jejíž pomocí udržuje obyvatelstvo v nevědomosti a strachu před pokrokem (...). Není pak divu, že Saruman, zastánce utlačovaných a přítel pokroku, je prohlášen za zrádce a jeho sídlo je zničeno bojůvkou fanatických zpátečníků. Když pak šíří socialismus v Kraji, je chycen a bez soudu potrestán hobity, podporovanými a placenými kapitalistickou mocností Gondorem. (.. .) Ale socialismus se naštěstí nedá zničit hozením jakékoli své relikvie, i té nejposvátnější, do ohně. Drž se, Mordore, obklíčený nepřátelskými reakčními sousedy!

martin č.
30.09.2011 5 z 5

S Tolkienovou říší obecně a s Pánem prstenů konkrétně jsem se setkal poprvé v mých středoškolských letech a asi navždy mě toto setkání zasáhlo a ovlivnilo.
V jedné rovině se tu člověk kochá dokonale propracovanou mytologií s dokonalým zeměpisem či jazyky včetně propracované mluvnice (skvělý je i překlad), v dalších rovinách hltá napínavý neuvěřitelně silný příběh o dobru a zlu a v neposlední řadě kniha bohatě podněcuje fantazii a udivuje hloubkou mnohých moudrých myšlenek.
Jednoznačná povinná četba pro náctileté stejně jako máyovky či verneovky pro mladší školáky.
Přestože se mi pozdější filmové zpracování vizuálně líbí, poetice a silné atmosféře knihy se z mého pohledu ani zdaleka nevyrovnalo.

denuska
06.09.2011 5 z 5

Nádherná trilogie odehrávající se v nádherném světě. Měla jsem to štěstí, že jsem knihy četla mnohem dříve, než jsem viděla filmy, které se mi ovšem také líbily. Asi je to prostě tak geniální dílo, že ani filmové zpracování tento fantastický příběh nepoškodilo , i když svět, který si vytvoříte při četbě ve Vaší hlavě je prostě originál....a o tom čtení je.

Lea
26.08.2011 4 z 5

I když mě Tolkien a jeho svět uchvacuje, poslední dobou si na tuhle trilogii nemůžu najít čas. Jsem už asi zvyklá číst knížky s rychlejším tempem. Snad časem :)

Majdule
09.07.2011 5 z 5

Existuje málo knih s tak hlubokou lidskostí a takovým přesahem. Příběh o tom, že každý z nás, i ten nejmenší, může změnit běh světa, že pokud jste jediný, kdo může pomoci, pak pomoci musíte, bez ohledu na vlastní strach a pochybnosti, to všechno jde dalece nad rámec běžné fantasy. A vedle toho je to prostě ještě skvělý a poutavý příběh, napínavý a "šťavnatý", který nikdy nenudí. A aby toho nebylo málo, stvořil zde Tolkien zcela svébytný svět včetně dějin, geografie, jazyků .... Geniální dílo! Četla jsem zde i komentáře k filmu, já ho viděla až mnoho let poté, co jsem četla knihy, a beru ho prostě jako hezkou ilustraci. I Jackson stvořil vlastní svět. Myslím, že ten filozofický podtext se v tak barvitém příběhu ani na plátně vystihnout nedá, vždycky jej zastíní pestrost kulis a filmových efektů. Takže si ho přesně tak užívám.

Denaille
14.06.2011 3 z 5

Bohužel jsem nejdříve holdovala filmovému zpracování a když jsem pak otevřela knihy, byla jsem mírně zklamaná.
Kdybych si mohla vybrat, narodím se v den, kdy bych si mohla knihy přečíst dřív, než uvidím film.