Návrat krále

Ve třetím svazku Pána prstenů propuká válka. Její první dějství se odehraje před hlavním městem lidského království Gordonu, Minas Tirith. Město oblehnou vojska Nepřítele, ale v nouzi nejvyšší mu přijíždí na pomoc vojsko Rohanských a proti proudu Velké řeky připluje s posilami Aragorn. První bitva je vyhrána a spojená vojska se pod Aragornovým velením vydávají k braná Mordoru vyzvat Temného pána k boji, aby odpoutala jeho pozornost od hobitů putujících s Prstenem moci k Hoře osudu. Frodo přes všemožné nesnáze a nebezpečí pokračuje se Samem v cestě. Vyčerpán dojde k výhni v Hoře osudu, ale nemá již sílu vzdorovat temné moci Prstenu... Tolkienova trilogie je ovšem příběh, ve kterém má obětavost, hrdinství a smysl pro dobro vždy navrch. Historie války o prsten končí epizodami, ve kterých se zdánlivě všichni a všechno vrací na svá místa. Ale po osudovém střetu světla a temnoty už není nic jako dřív: Třetí věk Středozemě končí, elfové odcházejí a vládu nad budoucím světem přebírají lidé a jejich navrácený král. Třetí díl obsahuje kromě vlastního vyprávění též četné dodatky, jež uspokojí i ty nejzvídavější obdivovatele Tolkienova díla. Dozvíme se mnoho dosud neznámých detailů z historie Středozemě, seznámíme se s rodokmeny králů i hobitů, najdeme zde výslovnost veškerých slov a jmen a v neposlední řadě pojednání o písmu a jazycích používaných v bájných končinách, jimiž jsme společně s hrdiny tohoto příběhu putovali....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29877/pan-prstenu-navrat-krale-Jq0-29877.jpg 4.85052

Pán prstenů (3.)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Mladá fronta

The Lord of the Rings III: The Return of the King (1978)

Kniha Návrat krále

KubaHanzelin

Má tohle smysl vůbec nějak komentovat a kritizovat?
Smekám pane Tolkien.

alenkamanakova

Má srdcová záležitost :)

Kubajzz

Pěkné čtení, líbila se mi.

Gordonlord

Tak jsem to konečně dočetl.

Musím říct, že tohle už nebyl čistý odpad jako minulý díl - tady už mě některé pasáže občas dokázaly vytrhnout z nekonečného utrpení lobotomické nudy a chvilku mě i zajímalo, jak se děj vyvine (Denethorova dějová linka).

Ovšem ani to netrvalo dlouho, protože Tolkien se buď záměrně vyhýbá a nebo neumí napsat napínavé situace, vygradovat děj, budovat napětí, atmosféru, zvědavost po rozuzlení, či vymyslet alespoň jeden zvrat, který by narušil hloupoučkou lineárnost a předvídatelnost děje.

Místo toho, když už má k něčemu takovému dojít, tak to přeskočí a úplně vynechá ( a později tu událost nechá Gandalfa formou naprosto nezúčastněné retrospektivy převyprávět) a raději se vrátí k popisům kopců, zatáček na cestě, krajiny a dalšímu balastu.

Stejným, totálně nezúčastněným a absolutně odosobněným způsobem jsou zde popsány i stěžejní bitevní pasáže, kterých by i podprůměrný pisálek využil k vygradování napětí, protože očividných šancí k prohloubení charakterů postav a pohlcení čtenáře do děje je zde mnoho, avšak Tolkien nepromění ani jednu. Místo toho je popíše stejně záživně, jako když vám vaše padesátiletá unavená učitelka na základní škole čte kapitolu k knížky dějepisu. Navíc většina postav zde tím pádem nedostala dostatečný prostor, aby čtenáři přirostla alespoň trochu k srdci a jejich osud je mi tím pádem úplně ... víte kde.

A o vypravěčské nedotaženosti, nedomyšlenosti a nelogičnosti se dlouze rozepisovat nechci. (Např : vše co víme o hlavním záporákovi Sauronovi, kterého nikdo neviděl a v knize ani nemá žádný prostor je, že nám o něm Gandalf sdělil, že je zlý a chce krutě vládnout Středozemi. Wow. Bravo, Tolkiene !

No - při troše snahy tahle kniha mohla být skoro tak dobrá jako podprůměrné braky ze světa Dungeons and Dragons. Tak jak tedy knihu ohodnotit ? Sice vím, že jsem dočetl škvár, ale naprosto drtivá většina uživatelů zde dává maximální hodnocení, navíc Tolkien je vnímán širokou veřejností jako nedotknutelný kult, tak to asi musí být geniální, ne ? Tak to abych ze sebe radši neudělal náhodou hlupáka a dal plný počet taky, že? ...Ach jo.
Připadám si v tuhle chvíli jako jediný člověk, který se v Matrixu probudil a spatřil skutečný svět. Chápu, že přehnaně teatrální, honosná a profetická mluva Shakespearovského stylu, kterou se v téhle knize většina postav vyjadřuje a která jim dodává šmrnc panáků s pravítkem v zadku bez špetky uvěřitelných charakterových rysů můžou někoho ošálit a dát mu falešné zdání, že čte hlubokou a hodnotnou literaturu. Ale hovno ve zlatém pouzdře je stále hovno.

Holt tahle kniha všem káže a do světa braku je sváže. Chtělo by to nějakého hrdinu, který ji hodí do sopky, aby už nenapáchala další zlo.

No - ale pokud do svého hodnocení nezapočítáváte Tolkienovo prvenství a přínos celému žánru (o němž na rozdíl od jeho vypravěčských a spisovatelských schopností nepochybuji) a hluboko uvnitř svého svědomí jste si skutečně jisti, že se vám Pán Prstenů líbil natolik, že si zaslouží maximální hodnocení, potom vás tedy vítám ve světě fantasy - nakupte si co nejvíce libovolného braku, kterým tento žánr bohatě oplývá, ( vedle záplavy skutečně kvalitních knih, které vám v tom případě ale nedoporučuji) protože se vám otevře úplně nový svět nekonečných literárních orgasmů, z kterých budete přímo v sedmém nebi.

Kory98

V knize se toho opravdu dozvíme víc než ve filmu, ale možná že filmaři schválně ponechali trochu otevřenější konec, aby měl každý trochu prostor pro představy. Myslím, že tím přilákali spoustu lidí k přečtení knížek. A kdo přečetl, určitě neprohloupil. Moje srdeční :-)

Pavelpi

Poslední část se taky četla dobře.Pouze Frodo mi v té rozhodující fázi připadal jako dost velký potížista na rozdíl od Sama,který i když měl problémy,přesto je zvládnul a ještě se staral o Froda.Nakonec to ale dopadlo jako v pohádce.Dobro zvítězilo a zlo prohrálo.

Paja_Reine

Je to Tolkien, co k tomu více říct? Prostě láska na celý život.

BeyondHorizon

Docela mě překvapilo, kolik toho filmy na konci vynechaly. Je to pochopitelné a asi se mi to tak líbí víc, ale boj o Kraj bych teda chtěla vidět.
Jako první mě zarazilo, jak rychle vlastně příběh v tomto dílu skončil, snad ani ne v polovině knížky. To mě lehce zklamalo, protože jsem chtěla víc, ale asi už to bylo zbytečné natahovat.
Pak mě zase překvapilo pokračování příběhu po svržení Saurona, které nebylo zrovna krátké. Čekala jsem jen nějaké zakončení s tím, že Frodo odjel s elfy na Západ, což v prodloužené verzi filmu bylo také. Že se ale nejdřív vedlo povstání v kraji proti zbývajícím "darebákům", to mi nějak uniklo. A pobavilo mě to. Tolkien nám zkrátka dal skvělé a úplné zakončení. Nemluvě o všech těch dodatcích, které následovaly. A když už o nich píšu, je naprosto neuvěřitelné, do jakého detailu to Tolkien všechno vymyslel. Po kompletní historii s daty, různými kalendáři, rodokmeny, po vymyšlené jazyky a písma, ke kterým měl dokonce i jazykovědné vysvětlení... Pán prstenů je zkrátka geniální dílo.