Návrat krále

Návrat krále https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260/bmid_navrat-krale-A2D-260.png 5 7136 408

Pán prstenů série

< 3. díl

Závěrečná část trilogie o kouzelném prstenu a osudech hobita Froda. Síly dobra se spojují a vítězí po mnoha bitvách nad zlem. Hobit Frodo plní své poslání za pomoci svého sluhy a přítele Sama. Ale i mezi hobity se vloudilo zlo a stateční malí hrdinové se s ním nakonec přes všechna úskalí dokážou vypořádat. Tento díl je doplněn letopisy, rodokmeny, a rejstříkem ke všem částem. Navazuje na titul Dvě věže.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Return of the King , 1955

Lessana
27.04.2016 5 z 5

Vyvrcholenie príbehu so všetkým, čo k tomu patrí! So správnou dávkou napätia (v bitke na Pellenorských poliach, v Mordore či v Kraji), krásnych opisov, pri ktorých si človek vydýchne, pocitu zadosťučinenia pri naplnení Aragornovho osudu, a napokon clivoty, že príbeh, hoci s víťazným dobrom, končí. Istou útechou sú dodatky v závere knihy, kde sa o (nielen) ďalšom živote obľúbených hrdinov čo-to dozvieme.

michalmatousek
19.04.2016 5 z 5

Epické. Dojemné. Nezapomenutelné. K téhle trilogii se zaručeně zase vrátím a s chutí se ponořím do kouzelného vyprávění mistra Tolkiena. Nutno podotknout, že závěr třetího dílu mě mile překvapil (možná až šokoval) - nečekal jsem totiž, že Saruman ještě vystrčí své temné růžky a potrápí naše hobity...

Palorizek85
13.04.2016 5 z 5

Výborná kniha, výborného spisovatele.

fmash
11.04.2016 3 z 5

S odstupem času (asi dvě dekády) vyprchala euforie z nepoznaného. Báječná kniha, kde mi málo vadí to "antické" přátelství mezi Frodem a Samem, ale hodně mě ruší servilnost a psí oddanost sluhy k pánovi, jenž mu mnohonásobně vděčí za život i duši, ale nikdy nedopustí setření třídní odlišnosti (i mezi hobity, sic!) a sebesrdceryvnější provolání vděku nezapomene zaobalit do blahosklonnosti. Jinak pánoprstenovská klasika a fajn čtení.

tatjana1737
29.03.2016 4 z 5

V rámci série se mi nejvíce líbily Dvě věže, Návratu krále tedy ve srovnání s nimi jednu hvězdičku ubírám, i díky té části knihy, která zfilmovaná nebyla (nechci spoilerovat) a se kterou se nějak nemůžu srovnat. Sice vše nakonec dobře dopadne, ale mám ráda návraty do toho, z čeho člověk vyšel, je to takové nějaké víc optimistické, když hrdina, jenž zažil mnoho běd, ví, že doma je vše v pořádku (teď už ale spoileruji).

Z celé knihy se mi nejhůře četly dodatky, které jsou sice zajímavé, ale zejména u těch lingvistických se mi v hlavě objevila taková ta opice s činely, jako mívá Homer Simpson, a vůbec jsem nechápala, na co to koukám - písmena mi absolutně nedávala smysl :-). Oceňuji však informace o dalších osudech členů Společenstva (poté, co jsem poznala svého muže, mi přijde osud, který si zvolila Arwen obzvláště krutý a stejně jako ona chápu Númenorejce a jejich touhu po překonání Sudby lidí), rodokmeny a též časovou linii celého příběhu, která mi pomohla některé věci doladit a lépe pochopit (bez její znalosti však příběh neutrpí).

Když jsem knížku četla poprvé, nějak jsem se více soustředila na dějovou linii Pána Aragorna, na hrdinství jízdmarky a na elfy. Prostě takové to zářné hrdinství, které imponuje, ušlechtilé postavy, kterými čtenář touží být. Je zajímavé uvědomit si, jak se náhled čtenáře na příběh mění, když má za sebou nějak zkušenost a váží si klidných večerů v kruhu rodiny. Proto na mne tentokrát nejvíce zapůsobila dobrodružství hobitů, jejich moudrost, která nevyplývá ze vznešeného původu či staletí odžitých ve Středozemi, ale z kořenů obyčejného života, kdy je člověk rád, že se má dobře, má co jíst a může si lebedit v teple své nory. A že když tohle nemá k dispozici, musí vinou neovlivnitelných okolností strádat a trpět, dokáže za to své bojovat s vervou větší než lecjaký veliký bojovník.

"(...) A pak si dáme na chvíli klid. To víš, my Bralové a Brandorádi nevydržíme žít dlouho ve výšinách."
"To ne," řekl Smíšek. "Já ne. Aspoň zatím ne. Ale aspoň je, Pipine, vidíme a vážíme si jich. Asi je nejlepší mít nejdřív rád to, k čemu se hodíš: musíš někde začít a mít nějaké kořeny a v Kraji je hluboká půda. Ale jsou i hlubší a vyšší věci, a kdyby jich nebylo, žádný kmotr by nemohl ošetřovat zahrádku v tom, čemu říká klid a mír, ať už o nich ví nebo neví. Jsem rád, že o nich vím aspoň trochu. (...)"

Při druhém čtení tak skládám hold Samvědu Křepelkovi (který na mne ve filmu působil "little bit gay" :-)), kterého sice Kmotr neustále tepal a častoval ho různými rčeními o jeho chytrosti, ale který se nakonec ukázal rozumnější než jiní:
"V té hodině zkoušky mu nejvíce pomohla obstát láska k pánovi, ale hluboko v něm také žil dosud nepřemožený zdravý hobití rozum: v nitru srdce věděl, že není dost velký, aby nesl takové břímě, i kdyby všechny ty vidiny nebyly pouhý zrádný klam. Jedna maličká zahrádka pro svobodného zahradníka byla vším, co potřeboval a co mu příslušelo, ne zahrada rozrostlá v říši; měl používat vlastní ruce, ne rozkazovat rukám jiných."

Luvák
29.03.2016 5 z 5

Příběhová část výborná, dodatky jsou dle mého názoru mnohem lepší a více vypovídající o záměru autora. Nelze hodnotit jinak než plným počtem. Jediné výtky lze mít k jisté schematičnosti příběhu, mírně rasistickému rozdělení obyvatel Středozemě na "hodné" rasy a ty "zlé", nápadně se podobající genocidě ve Rwandě (ušlechitilí a vysocí Tutsiové, nízcí a mrzcí Hutuové). Lze to omluvit dobou vzniku, hlavně kvůli doznívající oblibě evoluční antropologie v anglosaském prostředí, nicméně v padesátých letech je to poněkud anachronismus.

vendy.b.
12.03.2016 5 z 5

Parádní zakončení trilogie a zasloužené 1. místo v žebříčku.
Snad poprvé pociťuju lítost, že jsem něco dočetla a je to za mnou. Už během čtení jsem vzpomínala, co se odehrávalo v Hobitovi a prvním díle. Hned bych si to šla číst zase od začátku. S hanbou musím přiznat, že jsem trochu odflákla dodatky, ale i tak jsem tam našla zajímavé podrobnosti. Hlavně ty letopisy pomůžou utřídit si, co se kdy všechno vlastně stalo.

"Je konec Sauronovy říše!" pravil Gandalf. "Ten, který nesl Prsten, splnil své poslání."

Monika_cz
11.03.2016 5 z 5

Poslední díl trilogie jsem četla v létě, stále si pamatuji, že jsem byla u babičky na chalupě a některé části jsem četla svému mladšímu bratrovi a malé sestřenici. Je to nejlepší kniha z trilogie, nejvíce jsem čekala na to vyvrcholení a osvobození Froda a Sama. I po těch 11 letech je má kniha zelená od toho, jak mi spadla do trávy, protože jsem ji tahala stále s sebou.

SedllY
03.03.2016 5 z 5

Nejlepší díl z celé epické trilogie!
Dodatky už mě ale vůbec nebavily.. Číst 30 jmen na jedné stránce, to není nic pro mě. :D

Luipenox
01.03.2016 5 z 5

Pro mě osobně nejlepší kniha z celé trilogie.

Když jsem se dočetl až ke zkáze Saurona, říkal jsem si, o čem bude zbývající třetina knihy.. A byl jsem velmi příjemně překvapen posledním příběhem z Kraje, který byl ve filmu opomenut. Mistrně napsané dílo a velmi působivé zakončení celého příběhu.

IvethBiersack
21.02.2016 5 z 5

U tohoto titulu snad není nutný komentář. Nejlepší z nejlepších!!

Tumbik
19.02.2016 5 z 5

Nejlepší kniha celé trilogie a zároveň nejspíše i nejlepší kniha všech dob. Výborně propracované rody u jednotlivých vladařských linií, spousta ras a spousta nádherného čtení, které vám prostě a jednoduše nedá spát. Díky trilogii Pán prstenů se pro mě Tolkien jeví jako spisovatelský bůh. Geniální veledílo!!! :)

OhClaire
19.01.2016 5 z 5

Pán prstenů... Co dodat?

Sklenička
11.01.2016 5 z 5

Liliana: Mně se líbil i umytej :-D

LilianaFalcon
11.01.2016 5 z 5

Můj nejoblíbenější díl :-) Ale bez mučení přiznávám, že jsem napřed viděla filmy a pak až četla knihy. Takže za oblibu tohohle dílu v mém případě může hlavně filmový Aragorn ;-) a víte co? Ani se za to nestydím :-D
Jinak celé to putování má naprosto dokonalý závěr. A i když jsem napřed viděla filmy, tak knihy mě naprosto dostaly. Jen je škoda, že už jsem měla příliš předsunutou filmovou verzi toho, jak to všechno vypadá...

PS: Taky jste si ve filmu všimli, že když Aragorna umyli a udělali z něj toho krále, už to nebylo ono? ;-)

annamaria5066
07.01.2016 5 z 5

Trilógiu Pán Prsteňov som prvý raz čítala ešte ako násťročná a druhý raz ako už dospelá mamina. Dodnes si spomínam, ako som prežívala všetky dobrodružstvá, nebezpečenstvá a najmä nádej celého príbehu, som sa nevedela odtrhnúť ani od jedného dielu, ako som v podstate ešte ako dieťa verila, že naozaj to dobro zvíťazí nad zlom.Dúfam, že tak ako som k prečítaniu Pána prsteňov presvedčila môjho mladšieho zarytonečítajúceho brata, tak dúfam, že tento príbeh učaruje v budúcnosti aj mojej dcérke.

Mathir
06.01.2016 5 z 5

Momentálně nejlépe hodnocená kniha na této databázi (a věřím, že právem). Můžu říct, že kdyby bylo víc času, tak to rozhodně sfouknu s velkou chutí jedním dechem. Těžko se od toho v noci odpoutávalo... a nejednou jsem si říkal, že aspoň musím dočíst kapitolu a pak jsem ještě nahlížel do kapitoly následující :)
Teď mě jenom mrzí, že ještě společenstvo nepodniklo nějaký výlet k elfům a trpaslíkům, kde by se jen vyprávěly příběhy a občas by po cestě sekli nějakého toho mordorského pacholka, ať to není taková idylka.
A závěrečný příchod do Hobitína a dodatky jsou super.

aninkah
08.12.2015 5 z 5

Zakončení velkolepého příběhu zrádného Saurona, moudrých a čestných králů, houževnatých trpaslíků, lehkonohých elfů, statečných hobitů, lstivých i mocných čarodějů a jiných ras Středozemě. Krásná kniha, ráda se k ní vracím. Jsem ráda, že kniha obsahuje i dodatky o dalších osudech Středozemě...

Valentine
02.12.2015 5 z 5

Propracovat se až k poslednímu dílu trilogie se v tomto případě vskutku vyplatilo. Závěr ságy je naprosto epický, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Určitě doporučuji dočíst až sem i přes pracné začátky. Návrat krále je opravdu dokonalý.

majo459
29.11.2015

Tolkien ma sprevádza už od nepamäti, čítal som ho minimálne miliónkrát, prednedávnom ma pochytila chuť kúpiť si všetky jeho knižky a tak som si ich cez martinus objednal, využil som pri tom aj tento zľavový kupón:
, vďaka nemu som neplatil ani poštovné, takže knižky ma vyšli za veľmi príjemnú cenu.