Hobit

Hobit je kniha dejovo spojená s trilógiou Pán Prsteňov. Autor, povzbudený čitateľským úspechom, ktorý nasledoval po vydaní Hobita (prvý raz vyšiel v roku 1937), sa rozhodol pokračovať v príbehoch Stredozeme a rozšíriť ich; tak sa zrodil trojdielny román Pán Prsteňov a Silmarillion. Žriedlom spisovateľovej inšpirácie boli grécka, rímska, keltská a anglosaská mytológia, artušovské, karolínske a germánske legendy. V jeho diele sa prejavilo všetko, čím bol: tvorivým spisovateľom, filológom, historikom, etnografom, znalcom mýtov, geografom, filozofom, umelcom a oddaným kresťanom. Tolkienovo rozprávačské majstrovstvo spočíva vo vytvorení vlastnej, originálnej mytológie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29757/hobit-29757.JPG 4.67644
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno · Slovart (SK)

The Hobbit or There and Back Again · 1937

Kniha Hobit

KnihomolkaKatka
předevčírem

Nejprve jsem viděla filmy nyní jsem si jí vybrala jako povinnou četbu k maturitě. Musím říct, že Tolkien píše velice zdařile. Díky popisům si může čtenář, která neviděl filmy, představit svět, kde se děj odehrává. Toho si cením, i když jsem již několikrát viděla filmy. Co mi vadilo, je trošku "nahňoucaný" konec.
Co se týče filmů, jsem ráda, že jsem si k maturitě přečetla i knihu a nespoléhala jen na svou znalost z filmu, protože i zde jsou věci, které tvůrci změnili nebo se v knize vůbec nevyskytují.
Jinak jsem s knihou i filmy hodně spokojená a určitě se k nim za pár let ráda vrátím.

Kory98

Tolkien je pro mě prostě famózní, má můj hluboký obdiv. Já od něj beru a věřím mu úplně všechno, i to, co ostatní čtenáři třeba nehodnotí až tak pozitivně. Zajímavé je srovnat knihu s filmem. U mě skoro vždy vede kniha, protože bez ní by film nikdy nevznikl. Ale je působivé, jak se s materiálem popasovali filmaři. Přiznám se, překvapilo mě, že oproti třem dílům Pána prstenu, ze kterých vznikl z každého jeden díl filmu a spousta z knižní předlohy bylo vynecháno, tady je jedna kniha předlohou částečně pro tři filmy všechen námět je použit. To ale není výtka, vždyť kdo by se nerad znovu podíval na hobity, trpaslíky, elfy a čaroděje....Moje další srdcovka :-)

Georges1

Dovolím si u tohoto díla zanechat i svůj komentář a náhled. U celé ságy jsem nejprve viděl vždy film než se mi do rukou dostala kniha, ovšem stalo se. Film dokáže ovlivnit mnohé zvláště v představivosti, když až poté sáhnete po knize, proto jedinečný zážitek je pouze číst knihu a upustit tak prostor svým představám. Autor má můj veliký obdiv v popisu míst, vyprávění a vysvětlování jeho vedlejších myšlenkových pochodů, kterými odbočí, aby mohl ukázat smysl i důvod, proč je tomu právě tak. Samotný popis a děj je originální a ničím nespoutaný čímž dodává v potřebných pasážích, fantasy, které čtenář tak trochu i třeba očekává ač každý z nás je jiný. Já osobně zde najdu pár událostí u kterých bych rád četl detailnější pokračování, ale na druhou stranu mi pomohlo si knihu po delší odmlce znovu přečíst a již jsem vše vnímal opět trochu jinak.
Kniha znovu přináší více než film. Ve filmu je řekl bych dle sebe dost nesrovnalostí a nejen v tomto případě přiznávám, že vidět a ne číst, je obrovské ochuzení, právě ty vedlejší cestičky, kterými vysvětluje autor odehrávání děje, dávají tuto skládanku dohromady. Navíc má své kouzlo, které jí sám tvůrce vdechl.
Pokud s radostí vytváříme a naplňuje nás to, výsledek je úplně jiný, ale neodpustím si drobnost u popisu bitvy pěti armád, mohl trochu stránek přidat, to napětí a schopnosti tam byly.

Tato kniha je stejně jako kterákoliv jiná vhodná pro kohokoliv. Nejen pro děti, věřím, že i dospělí by v současných dobách mohli upustit ze svého pomyslného trůnu a sestoupit, nechat svou představivost a požitek z četby jakékoliv knihy znovu volně plout. I dospělí lidé byli dětmi, pouze na to již zapomenuli.

Plague

Mám rád pána prstenů, toho filmového. Knihy jsem zatím nečetl. O to víc mě zklamal filmový Hobit. A to byl důvod proč jsem si ho přečetl. Říkal jsem si, že to není možný aby to bylo takhle splácané a zpackané.(hlavně ta debilita mezi trpaslíkem a tou husou z LOST)! Sauronovi dík, nebylo.
Námět sám o sobě je zajímavý a zpracování chytlavé, ikdyž poměrně jednoduché a přímočaré, proto v komentářích tolik označení „pro děti“. Já si to nemyslím, ale koho to zajímá ….
Hobit s rozpolcenou osobností dobrodruha a poseroutky, čaroděj a banda trpaslíků která jde, získat zpět poklad který jim ukradl drak. Jak to udělají neřeší (moje řeč, nač stahovat kalhoty když je brod ještě daaalekoooo). Dobrodružství a spíše trampoty kterými procházejí nejsou tak megalomanské jako ve filmu, o to autentičtěji ale působily. Celý příběh působí tak nějak nenásilně, hrozně dobře se čte a kolikrát jsem se přistihl že jsem se při čtení usmíval, jak jsem si představoval zrovna popisované scenérie.
Po nějaké době kniha, kde se hrdinové nebrodí potoky krve mrtvých nepřátel a nezabraňují konci světa.
Za mě pěkné počtení a doporučuji.

Lili

Ne, ze mě čtenářka fantasy nikdy nebude. A myslím, že i kdybych Hobita četla v dětském věku, a ne poprvé v pětatřiceti, i tehdy bych z něj nebyla paf. Pro mě nejhezčí človíček byl a bude Neználek!

Qwerty1000

Hobita jsem četla poprvé před více než třiceti lety a dodnes se k němu ráda vracím. Osobně ho mám raději než Pána prstenů, asi hlavně díky jemnému humoru :-) Určitě bych doporučila všem, kdo by se s Tolkienem rádi seznámili. Plný počet - jedna z mých top knížek.

Manifest blech

Krásná pohádka věru. Četla jsem až po shlédnutí filmu a jsem ráda, že se drželi hodně předlohy. Úžasná autorova fantazie.

pige

Opomenu-li fakt, že se nejedná o mnou vyhledávaný žánr, musím říct, že na příběhu není nic, co by ve mě zanechalo nějaký dojem.

15/14 putujících postaviček.
A když dojde k nějakému zajímavému dějovému zvratu, Bilbo je omráčen nebo zrovna spal.

A pak do všeho přijde vypravěč, který čtenáře upozorní na odbočku či něco, s čím jsme se v ději setkali apod.