Nový epochální výlet pana Broučka tentokrát do patnáctého století

Nový epochální výlet pana Broučka tentokrát do patnáctého století https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138485/novy-epochalni-vylet-pana-broucka-tentokrat-do-patnacteho-stoleti-138485.jpg 4 679 99

Prostřednictvím hlavního hrdiny Svatopluk Čech satiricky kritizoval typické vlastnosti a chování bohatších pražských měšťanů sedmdesátých a osmdesátých let 19. století. V Matěji Broučkovi byla vytvořena typická postava zobrazující tělesné i povahové vlastnosti mnoha podobných skutečných jedinců, lidí, kterým klesá jejich národnostní uvědomění, nemají žádné pevné zásady a pro okamžitý osobní prospěch jsou ochotni udělat cokoli, čehokoli se zříci i k čemukoli se přihlásit. Matěj Brouček se rád dobře nají, napije, rád užívá svých peněz získaných od nájemníků svého domu a přitom sám nepracuje, ani se nijak nezajímá o život lidí ve svém okolí. Svůj volný čas tráví vysedáváním po hospodách a vedením nekonečných řečí s jemu podobnými lidmi. V povídce silně zaznívá i kritika sociálních poměrů nejchudších obyvatel Prahy žijících v těžkých podmínkách malých domků ve Zlaté uličce, které se vyhýbají návštěvníci jiných romantických míst Pražského hradu v jejím těsném sousedství.... celý text

666Jitka
05.05.2021 5 z 5

Satirický počin Svatopluka Čecha mi vykouzlil úsměv na rtech a místy i vehnal slzy smíchu do očí. Ráda jsem doprovázela pana Broučka na jeho výletě do 15.století a prožívala s ním všechny situace, do kterých se dostal. Kniha je kritikou maloměšťácké společnosti na konci 19.století s její omezeností, nabubřelostí, tupostí a způsobem života.

icezero
03.05.2021 3 z 5

Zajímavý pohled na počátky české fantasy. Asi každý jsme si někdy řekli, že cestování časem by nebylo tak úplně marný...
Svým způsobem jde spousta z toho, co je v knize vztaženo do historie našeho státu, vztáhnout i na dnešní dobu... A nejspíš by to asi nebylo tak příjemný čtení

Amneris
27.03.2021 4 z 5

Výlet pana Broučka do 15. století mě moc bavil a trochu jsem mu záviděla, že může cestovat časem.

martineden
24.03.2021 5 z 5

Co jiného než pět hvězdiček pro pana Broučka. Mě to 19.století prostě baví.

MinaB
13.01.2021 3 z 5

Kniha mne překvapila svým vtipem a nadsázkou, přečetla jsem ji s chutí. Bez čtenářské výzvy bych ji rozhodně nečetla, školní výklad některé knihy zkreslí až znechutí, což je i příklad pana Broučka. Dnes však měním názor a doporučuji !

jarmuk
27.08.2020 2 z 5

Spousta nadsázky a utahování z měšťáků. Pro děcka již asi špatně čitelný jazyk.

jprst
29.06.2020 4 z 5

Jedna z knih, které jsem jako povinnou školní četbu vyloženě "protrpěl" , četbu jsem si příjemně užil až v podstatně vyšším věku.

Luigi1
16.06.2020 5 z 5

Tato se mi líbila,byla to povinná četba na ZŠ,docela by mě zajímalo co by se stalo kdyby to měli zvést ve škole.HAHAHA

Marty13
15.06.2020 2 z 5

Kniha je chvílemi vtipná, ale to je tak asi vše. Dějově se dá shrnout velmi jednoduše a že bych z ní měl nějaký čtenářský zážitek se opravdu říct nedá.

Sova15
23.05.2020 4 z 5

Povinná četba z druhé stupně ZŠ. Ale krásná, zajímavá. Pan Broček mě často pobavil.

Hobo
19.05.2020 5 z 5

Nikoliv jako básník, jako satirik Svatopluk Čech přežije a dotýká se věčnosti.

666Jitka
19.05.2020 5 z 5

U této knihy jsem se pobavila a od srdce zasmála. Příjemné, vtipné, odpočinkové čtení.

ViolettaCh.
19.05.2020 5 z 5

Skvělá, vtipně napsaná próza, což jsem od autora 19. st., jehož hlavní doménou byly básně, ani nečekala. Četla jsem to na gymplu a moc jsem se tehdy pobavila.

verka5083
16.05.2020 4 z 5

První dílo od Čecha. Kniha mě velmi zaulaja. Bylo to zábavné, poučné a zajímavé. Myslím, že by si tuto knihu mohl přečíst každý žák na ZŠ. Je to velmi jednoduché na přemýšlení a přímo Vas to pohltí do děje.

Greenfingers
25.03.2020 4 z 5

Mé první setkání s tvorbou Svatopluka Čecha. Musím přiznat, že kniha mě příjemně překvapila a pobavila. Originální nápad (cestování časem do vzdálené české minulosti) byl autorem zpracován s nadhledem.

hellena1523
04.01.2020 5 z 5

Příběhy Matěje Broučka mě nikdy nelákaly, ale řekla jsem si, že letos zkusím dohnat část české tvorby, které jsem se dosud úspěšně vyhýbala. A musím říct, že to bylo super rozhodnutí!
Knihu jsem zhltla s chutí a ještě se u ní bavila. Myslím, že Čech skvěle vystihl povahu člověka v různých epochách, alespoň podle toho, jak jsem si ji sama představovala. Pravda je, že postava Matěje Broučka může být mnohým nemilá, a právem, ale řekla bych, že právě tato postava nese na bedrech onu pravdu - lidé ze současnosti jsou vždy přesvědčení, že jsou lepší, o pokroku, zatímco třeba módu starších dob máme tendenci kritizovat nebo dokonce dehonestovat. Aby ne, hodnotíme ji exometricky z hlediska současnosti.
Příběh se mi četl dobře a knihu považuji za nadčasovou.

ayra
03.10.2019 3 z 5

Zajímavý děj, sice plný popisných části, ale i ty byli vcelku zajímavé. Dala bych více hvězd, ale hlavní postava pana Broučka mi přišla naprosto nesnesitelná a celou knihu mi zkazila.

hrdlickova_61
04.04.2019 5 z 5

Líbil se mi úryvek v čítance, pak celá knížka, pak jsem si přečetla ještě další díly. Ty si na rozdíl od prvního už moc podrobně nepamatuju, ale že jsem je četla s chutí, to vím určitě. Bylo by zajímavé se k nim všem znovu vrátit, mít na to čas. My čtenáři bychom taky potřebovali takový nějaký stroj času, aby se dalo do knížky vstoupit a ve stejnou chvíli zase vystoupit!

de_baques
19.03.2019 5 z 5

Byť je tento satirický román těžce ovlivněn dobovým folklórem naivního velebení husitství, tak přece jenom pokládá zásadní (a stále aktuální) otázku, kdo by v dnešní době byl ochoten přinášet skutečné a dobrovolné oběti za dnes nepříliš ceněné statky jako jsou čest a vlast.

Pokud jde o literární kvality a zpracování, tak je to fantastické čtení. Lahůdka.

Nomia
20.10.2018

Kniha, kterou mi povinná četba a rozbory poměrně zhnusily. Pro mě Svatopluk Čech byl a bude symbolem nudného a místy rozvláčného vyprávění. A i když nemohu opomenout, že měla světlá místa a občas i vtipné pasáže, tak to rozhodně není kniha, kterou bych měla v úmyslu si přečíst znovu.
Ale možná jen byla chyba, že jsem Pana Broučka četla ve svých telecích létech. S mou tehdejší pubertální dušičkou jaksi Svatopluk Čech příliš neladil.

15. století Čechy husité

Kniha Nový epochální výlet pana Broučka tentokrát do patnáctého století je v

Přečtených1 171x