Nový epochální výlet pana Broučka tentokrát do patnáctého století

Koupit

Prostřednictvím hlavního hrdiny Svatopluk Čech satiricky kritizoval typické vlastnosti a chování bohatších pražských měšťanů sedmdesátých a osmdesátých let 19. století. V Matěji Broučkovi byla vytvořena typická postava zobrazující tělesné i povahové vlastnosti mnoha podobných skutečných jedinců, lidí, kterým klesá jejich národnostní uvědomění, nemají žádné pevné zásady a pro okamžitý osobní prospěch jsou ochotni udělat cokoli, čehokoli se zříci i k čemukoli se přihlásit. Matěj Brouček se rád dobře nají, napije, rád užívá svých peněz získaných od nájemníků svého domu a přitom sám nepracuje, ani se nijak nezajímá o život lidí ve svém okolí. Svůj volný čas tráví vysedáváním po hospodách a vedením nekonečných řečí s jemu podobnými lidmi. V povídce silně zaznívá i kritika sociálních poměrů nejchudších obyvatel Prahy žijících v těžkých podmínkách malých domků ve Zlaté uličce, které se vyhýbají návštěvníci jiných romantických míst Pražského hradu v jejím těsném sousedství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138485/novy-epochalni-vylet-pana-broucka-tentokrat-do-patnacteho-stoleti-138485.jpg 3.6561

Pan Brouček

Romány, Literatura česká
Vydáno, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Kniha Nový epochální výlet pana Broučka tentokrát do patnáctého století

MinaB

Kniha mne překvapila svým vtipem a nadsázkou, přečetla jsem ji s chutí. Bez čtenářské výzvy bych ji rozhodně nečetla, školní výklad některé knihy zkreslí až znechutí, což je i příklad pana Broučka. Dnes však měním názor a doporučuji !

jarmuk
27.08.2020

Spousta nadsázky a utahování z měšťáků. Pro děcka již asi špatně čitelný jazyk.

jprst
29.06.2020

Jedna z knih, které jsem jako povinnou školní četbu vyloženě "protrpěl" , četbu jsem si příjemně užil až v podstatně vyšším věku.

Luigi1
16.06.2020

Tato se mi líbila,byla to povinná četba na ZŠ,docela by mě zajímalo co by se stalo kdyby to měli zvést ve škole.HAHAHA

Marty13
15.06.2020

Kniha je chvílemi vtipná, ale to je tak asi vše. Dějově se dá shrnout velmi jednoduše a že bych z ní měl nějaký čtenářský zážitek se opravdu říct nedá.

Sova15
23.05.2020

Povinná četba z druhé stupně ZŠ. Ale krásná, zajímavá. Pan Broček mě často pobavil.

Hobo
19.05.2020

Nikoliv jako básník, jako satirik Svatopluk Čech přežije a dotýká se věčnosti.

666Jitka
19.05.2020

U této knihy jsem se pobavila a od srdce zasmála. Příjemné, vtipné, odpočinkové čtení.