Neklidné kosti

Neklidné kosti https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268278/bmid_neklidne-kosti-sve-vzpominky-sepsal-Et3-268278.jpg 4 181 59

Série příběhů ze středověké Anglie začíná barvitým románem, kde vypravěč Hugh de Singleton jako mladý lékař hledá obživu v Oxfordu. Příležitost se mu naskytne, když ošetří zraněného lorda Talbota a ten mu nabídne práci na svém panství. Dlouho netrvá a Hugh řeší záhadu kostí nalezených na hradě Bampton. Začíná pátrat po místní dívce, která před několika měsíci zmizela, a rozplétá předivo dramatických vztahů.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Unquiet Bones , 2008

MichelleS
19.03.2017 2 z 5

Chvilkami se mi povedlo se začíst, ale stále mě něco rušilo. Postavy jsem si nedovedla zamilovat, nebylo proč. Středověk? Nějaké ty reálie tam byly, ale nevěřila jsem dialogům, některým motivům a rozhodnutím, jakoby autor jen vsadil dnešní lidi do 14.století. Detektivní linka byla průměrná a počet náhod přes čáru, občas se děj posouval krkolomnými zápletkami. Jízlivé Hughovy poznámky byly sice osvěžující, ale bylo jich málo, aby vytáhly zážitek z šedi průměru.

trudoš
04.03.2017 4 z 5

Nenáročná historická detektivka v duchu tradic Případů bratra Cadfaela, u které jsem postrádal jediné - vlastní charisma. Jinak ale spokojenost, především proto, že se Mel Starr nesnaží středověk vykreslit jako zlé, odporné místo, avšak ani nemaže med kolem pusy pohádkovou atmosférou. V jeho podání jsou časy minulé prostě jen dalším obdobím, ve kterém lidé žili, pracovali a umírali. Téhle tónině odpovídá jak stavba zápletky, tak jazyková stylistika. Děj plyne pomalu a detektivní linie je pouze kořením v příběhu panského lékaře, jako by si autor uvědomoval, že do řádných kriminalistických metod je ještě daleko, a tak víc apeluje na striktně rozumovou dedukci. Dlužno podotknout, že ta se ne vždy ukáže jako zcela spolehlivá, což osobně považuji za povedený dovětek. Zbylý prostor je pak věnován dobovému vykreslení kulis, které však nepůsobí jako únavná exkurze, ani jako seriálové melodrama. Výsledkem je nenásilné, civilní a jednoduché vyprávění, což je vlastně v kostce kouzlo celé knihy.

soukroma
02.03.2017 3 z 5

Četlo se to celkem dobře, ale zápletka a informační hodnota o místě a době byla slabě pod průměrem. (Nedá se to třeba srovnat s případy bratra Cadfaela - z doby ještě starší - kde se člověk opravdu dozví první poslední nejen o životě ve městě i v klášteře, o tehdejší léčbě neduhů, ale také o politické situaci v okolí). Hlavní hrdina, jakkoli vcelku příjemný, to sám neutáhne.

orinka3
20.01.2017 2 z 5

Tohle mě vážně nenadchlo. Bylo to takové nijaké, rozvláčné a skoro se bojím napsat, že docela nudné. Ke konci jsem stránky přeskakovala a oddechla si, když konec nastal.

cvaldik
12.01.2017 3 z 5

Neklidné kosti jsem dostala k Vánocům v roce 2015. Musím se přiznat, že jsem je nejprve odložila a po nějaké době jsem se ke knížce vrátila. Neklidné kosti jsou nenáročnou napínavou a oddechovou knížkou, kterou bych doporučila, ačkoliv to není přímo šálek mojí kávy.

cérka
27.12.2016 5 z 5

Neklidné kosti, mne nadchly, zcela pohltily a já přečetla knihu za dva rušné, adventní dny.
Je to zvláštní, druhý díl mě už tak nezaujal, byla chyba číst jej jako první nebo je opravdu slabší? Nicméně, už jsem v knihovně hledala další díl a pokud se objeví ihned se do něj pustím :-)

Majdule
04.11.2016 5 z 5

Málokdy se můj postoj ke knize změní od natěšení přes rozčarování až k nadšení. U téhle se mi to stalo. Přistupovala jsem k Neklidným kostem natěšeně a byla rozčarovaná stylem vyprávění, nevyhovovala mi ich forma vyprávění. Ale Hugh de Singleton mé pochyby i odstup rozpustil jako slunce sníh. Hlavní hrdina si mě postupně získal, jako málokterá literární postava. A skutečně výjimečně se pak setkám s postavou, již bych mohla bezezbytku ctít a obdivovat, jako právě zde. Hugh se pro mě stal živoucí postavou a středobodem děje. Vše jsem vnímala a měřila jím jako hlavním aspektem. A to je současně největší předností a slabinou knihy.
Protože když se Hughem nepotkáte, vyšumí i celá kniha. Protože je to poklidný, nekontroverzní příběh, který rozhodně nestaví na napětí a dech beroucí zápletce. Jako detektivka to šlape, má logiku, nabídne i překvapení a zvrat v pátrání. Přesto mám pocit, že čtenář, který si nezamiluje Hugha de Singleton a jeho cit pro lakonické, trefné hlášky, bude se trochu nudit.
Já se ovšem zamilovala a právem zamilované ženy je být nekritická.

irefir
25.10.2016 3 z 5

Docela fajn kniha, nenáročné čtení, pohodička:)

aluskacz
11.10.2016 3 z 5

Věděla jsem, že nemám očekávat moc a proto jsem byla mile překvapena. Pěkná a oddechová. Já jsem byla spokojena.

wooloong
14.08.2016 4 z 5

Knížka se díky jednoduchému stylu vyprávění dobře četla. I špetky toho humoru jsem se dočkala. Ale byl to spíš historický román s trochou té detektivní zápletky, protože mnohem větší prostor dostaly myšlenky a úvahy hlavního hrdiny (asi nejlepší část knihy), popisy lékařských postupů, láska k lady Joan (ad vice versa, malinko červená knihovna) a konečně trocha toho pátrání, které se dost často posouvá kupředu jen díky náhodě.

astroweb
05.08.2016 4 z 5

Příjemná četba historické detektivky, líbily se mi připojené lékařské zákroky hlavního hrdiny.

handlovas
26.04.2016 2 z 5

Mně bohužel kniha nezaujala a musím říct, že jsem se do dočtení musela nutit. Kriminální příběh mi přišel příliš povrchní, hlavní hrdina si mě ničím nezískal a ani dobové líčení 14. století mi nepřišlo zajímavé. Slibovaný humor jsem v knize nenašla vůbec.

Ivusa007
01.04.2016 4 z 5

Souhlasím naprosto s Miloslavem0399, především se mi líbilo, že hlavní hrdina o sobě zdravě pochybuje a není neomylný....přečetla jsem hned i Zločin u kostela.

Liduka
03.03.2016 4 z 5

Povedená kniha. I když jsem si myslela, že vím, kdo koho zabil, byla jsem ráda, když se asi v polovině knihy ukázalo, že všechno je úplně jinak. Už se těším na další díl.

alzbeta4963
29.02.2016 3 z 5

Moc hezky napsané. Akorát tak od poloviny je naprosto jasné, kdo to udělal, takže žádné překvapení na závěr...

jindrusa
17.02.2016 3 z 5

Lepší průměr, chvílemi mně kniha ale nudila.

miloslav0399
28.01.2016 4 z 5

Středověká detektivka s hlavním hrdinou lékařem je pro mě docela atraktivní téma. Prostředí Anglie 14. století je popsané pěkně. Jen se mi nechce věřit, že by všichni šlechtici, soudci a úředníci byli tak poctiví a spravedliví, jako v Oxfordu a okolí. Samotný kriminální příběh je docela střízlivý a bez zbytečných efektů, což se mi líbilo. Hlavní postava neoslňuje pronikavou dedukcí ani mimořádnou intuicí, jen se poctivou mravenčí prací pomalu dobírá úspěchu. I když ne na první pokus :-) A jestli v něčem vyniká, pak v slušné dávce štestí. Celkově se mi kniha líbila a asi si časem přečtu i další díly série.

Galadwen
04.01.2016 4 z 5

Vůbec ne špatná historická detektivka, i když k dokonalosti jí ještě trochu chybí. Na tento žánr a můj vkus byl výsledek Hughova pátrání trochu příliš ovlivněný náhodou i tím, že část nepominutelně důležitých osob se objeví až po půlce knihy. Jinak ale svižně a čtivě napsáno, se sympatickým hlavním hrdinou. Jsem zvědavá, jak bude série pokračovat.

kolacky
30.12.2015 5 z 5

Slibný začátek nové série! Středověk, záhady, tajemství... myslím, že se můžeme jenom těšit!