Pád

Pád https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/246044/bmid_pad-B4P-246044.jpg 4 233 29

Pád (1956) je poslední velkou prózou Alberta Camuse. Původně měl být zařazen do povídkové sbírky Exil a království, vzhledem k neustále se rozšiřujícímu obsahu díla se však spisovatel rozhodl povýšit jej na román a publikovat odděleně. Pád je jedinou Camusovou prózou, do jejíhož hrdiny vložil autobiografické prvky, přestože sklon pokoutního advokáta Clamence vynášet nad lidmi soud autorovi rozhodně vlastní nebyl, stejně jako neschopnost poznat a analyzovat vlastní vinu. Clamence nepřispěje na pomoc tonoucí sebevražedkyni – jako „člověk revolutující“ nemůže své provinění omluvit ani odpykat, protože nemá Boha ani budoucnost, která by mu dala rozhřešení. Mytický ráz předešlých románů se rozhodl Camus v Pádu nahradit dušezpytným ponorem, neboť si, jak sám napsal v Zápisníku, předsevzal postihnout lež, což je rozpor mezi vnějším projevem a skrytým životem člověka. (3. vydání)... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Garamond

La Chute , 1956

alabra
17.10.2016 5 z 5

"...nevěřte přátelům, až na vás budou žádat, abyste k nim byl otevřený", "... Boha není zapotřebí k tomu, aby stvořil vinu a trest. Na to stačí naši bližní..." a tak dále, a tak dále. Skvělá kniha, myšlenka střídá myšlenku. Není co dodat. Takový je Camus.

Luvák
24.08.2016 5 z 5

Kniha jako zrcadlo pro každého, kdo si to dokáže přiznat.

ANATS
01.07.2016 5 z 5

... Největší zášť jsem nacházel hlavně u těch, kdo mě znali jen velmi vzdáleně a které já neznal vůbec. Určitě mě podezírali, že hltám život plnými doušky, že bezstarostně spočívám v náruči štěstí. Něco takového se neodpouští.
Kdo nosí jistým způsobem na čele pečeť úspěchu dopálil by i nebožtíka. ....

Camus... opět ve mě rozbouřil vnitřní pocity a emoce. Knížka obsahuje silný myšlenky a jak zde píše v komentáři opic12, skutečně zde nacházím sebe samu :-) . Tak nějak mě to vnitřně rozbouralo. Vážně jsem nečetla nic "horšího" , to je ale myšleno v dobrým slova smyslu.
Pád je senzační monolog, který se mě jako červ zavrtal do hlavy.... skutečně excelentní dílko ! :-)

Ence
08.05.2016 3 z 5

Můj problém s knihami A. Camuse je v tom, že mi ucelený smysl dávají až po přečtení doslovů, což je škoda, protože když už vím, co chtěl autor sdělit, tak se na jeho knihy dívám v úplně jiném světle.
Při čtení Pádu jsem měl zprvu pocit, že chápu o co jde, ale jak stránky přibývaly opět jsem přestal autorovi rozumět a kniha mi začala připadat zpola šílená. Nicméně obsahuje spoustu silných momentů a rezonujících myšlenek. Vyhovoval mi i narativní styl v dialogu (monologu) kdo ví s kým. Škoda jen, že s Camusem zřejmě nejedeme na stejné vlně...

Dax
31.03.2016 5 z 5

„Abyste přestal být sporný, musíte zkrátka přestat být.“ Jádro pudla Pádu a možná celého Camusova existencialismu. Velmi dobré čtivo, pro někoho možná až nebezpečně!

opic 12
09.03.2016 5 z 5

Kdo jste někdy o sobě pochyboval,klamal sám sebe a chcete se do toho ponořit ještě víc,zkuste tohoto Camuse.
Bude se vám možná trošičku dělat divně. Z čeho ? Na to si přijdte sami. Patřičně se v některých pasážích (sebe sama) přistihnete a poté vás dost možná i často zamrazí.
Až si tímhle monologem projdete ... tahle šleha stála za víc než za přečtení,něco se vám krapet změní v hlavě,vidění co si necháte stejně pro sebe.

Palivo
23.08.2015 5 z 5

Pro tuto knihu musím použít ultimátní vesnické ohodnocení: HNĚDÝ GATĚ.

Co pro mě byl v šestnácti Klub rváčů, tím je pro mě Pád v jednatřiceti. A to na každej Pád, lolololol.

woodward
19.08.2015 5 z 5

Pozor na to, nebo vám tenhle kající soudce vleze do hlavy. Je tu všechno, co se lze dovědět o pokrytectví, včetně toho, co se snad ani dovědět nechcete. Dokonalý Camus.

WEIL
11.08.2011

Vyprávění či zpověď člověka o průběhu svého života k imaginárnímu posluchači. Vše začíná normálně, ale postupem vyprávění se mění v úpadaní do prázdnoty a beznaděje vypravujícího.

francouzská literatura

Albert Camus