Cizí královna

Cizí královna https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/416304/bmid_cizi-kralovna-StG-416304.jpg 5 115 41

Otto Veliký série

< 2. díl

Rok 951 Mladý Gaidemar, nemanželský syn neznámého původu a ozbrojenec v jízdní legii krále Oty, je pověřený nebezpečným úkolem. Má osvobodit italskou královnu Adelheid ze zajetí v Gardě. Na útěku se do Adelheid zamiluje, ale ona se provdá za krále Otu. Gaidemar se přesto stane královniným důvěrníkem a společně s Otou zvítězí nad Maďary v bitvě na Lechu. Nakonec se zasnoubí s dcerou jednoho z nejmocnějších slovanských knížat a zdá se, že skvrna jeho původu bude definitivně vymazána. Adelheid a Gaidemar ale netuší, že jejich nejnebezpečnější nepřítel ještě není poražený. Když odjíždějí s Otou k císařské korunovaci do Říma, netuší, že to pro ně bude osudná cesta…... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Die fremde Königin , 2017

Elapheg
09.05.2021 5 z 5

Druhý díl Oty Velikého, Cizí královna se vyrovná prvnímu dílu, Hlavě světa. Rebecca Gablé, opět na mnoha reáliích vystavěla opět i kvalitní fikci, což z knihy činí velmi kvalitní historický román se vším všudy. V knize Cizí královna sledujeme vládu Oty Velikého v čase 951- 962 našeho letopočtu. Gaidemar, voják, dostane za úkol osvobodit ze zajetí princeznu Adelheid, což se mu podaří. Adelheid se provdá za Otu Velikého a Gaidemar se má oženit se slovanskou knížecí dcerou. Ani v druhém díle nechybí, intriky, neustále boje o korunu, válčení na bojištích, mocenské i církevní sváry, ale ani přátelství a láska. Tugumír se zde vyskytuje jen krátce. Mnohé z hlavních postav prvního dílu jsou i v druhém díle zachovány. Výborně jsem si početl a už se těším na další novou autorčinu knihu, která má snad v srpnu vyjít. Romány o Otu Velikém bylo radost číst a doporučuji každému, kdo má rád historické reálie a umně vytvořenou fikci, které ze všech knih Rebeccy Gablé činí perly. Pět hvězd a doporučuji. :-)

orinka3
07.05.2021 5 z 5

Všechno už bylo přede mnou napsáno a v mnoha případech lépe, než to udělám já. Proto se nechci ani moc rozepisovat. Moc se mi to líbilo! Až jsem si řekla "škoda, že už zbývá jen tak málo stránek:( " . Postavy jsem si tu zamilovala stejně, jako to bylo u předchozího dílu. Celou knihu se vlastně bojuje a myslím, že je velmi těžké boj čtenáři přiblížit tak, aby nevypadal suchopárně. Málokterý autor mě tolik upoutal, jako paní Gablé. Skláním se před ní s velkou pokorou, protože musela projít spoustu historických pramenů, aby mohla s takovou jistotou popsat situace, do kterých nás zasvětila. Děkuji i překladatelce, i díky ní se taková kniha blýská jako diamant mezi kamínky.

essene
05.05.2021 5 z 5

Naprosto úžasná,chytla mě hned narozdíl od předchozího dílu

ydnac
03.04.2021 5 z 5

NÁDHERA !!!

Díky této sérii jsem se nadchla pro historické romány a vlastně nechápu proč jsem se jim dlouho vyhýbala..
Vlastně mi to přišlo stejně skvělé jako Hra o trůny - jen bez draků :-)
Všechno je bravurně popsáno, děj je zajímavý, napínavý, máme tu plno intrik proti králi a skvělé nové postavy.
Oblíbila jsem si Gaidemara, Adelheid, Miru a nemohl samozřejmě chybět Ota :-)
Souhlasím s knihovnička007, že Tugumír mohl mít v knize více prostoru, toho jsem si oblíbila už v prvním díle :-)
MOC RÁDA DOPORUČUJI :-)

martineknatasa
29.03.2021 5 z 5

Moc se mi kniha líbila, škoda, že není další díl, hned bych po něm sáhla. Doporučuji přečíst.

broskev28
09.02.2021 5 z 5

Druhý díl v ničem nezaostává za tím prvním, je skvělý.
A stejně jako u Hlavy světa, i tady mi velmi pomohl autorčin doslov, resp. historická poznámka a poděkování. Nadšení R. Gablé, píditelství za všemi historickými detaily a posléze taková úžasná kniha, obdivuhodná práce. Historie mnohem lépe stravitelná, uvěřitelná (tudíž i zapamatovatelná) a hlavně lidská!
Předsádky opět výborné, tentokrát každá nese jinou kresbu, ale obě jsou zajímavé a pomohou čtenáři v orientaci. Překlad příjemný, připadal mi méně "novodobý" než v předešlém díle, tiskové chyby opravdu jen výjimečně. Pro mě dokonalá kniha.

"Nemáš důvod stydět se za svého otce ani pykat za jeho chyby. Nebyl zrádce. Ví to i král, přestože nikdy neprotestuje, když o tom padne zmínka. Ota je největším králem křesťanstva i proto, že ovládá pravidla moci. Ví, jak ji získat, udržet a rozšířit. Svět může mluvit o štěstí, že tenhle král ještě usiluje o to, aby konal správné věci. Jenom není příliš vybíravý při volbě prostředků, které vedou ke vznešeným cílům."

A totéž by se dalo říci i o jeho druhé ženě, italské princezně Adelheid - dodávám já.

irefir
29.01.2021 3 z 5

Tak já jsem bohužel v polovině odložila... Hlava světa pro mě byla úžasná, v Cizí královně jsem se místy ztrácela. Asi pro ni teď nemám vhodné období.

knihovnička007
09.01.2021 5 z 5

Skvělé čtení!
Krásný příběh o hrdinném bojovníku Gaidemarovi, který udělá vše pro svého krále Otu a královnu Adelheid.
Docela mne mrzelo, že Tugumír nedostal moc prostoru, ale kniha se mi velmi líbila a určitě doporučuji k přečtení.
Více info o knize v recenzi nebo na stránkách Tučňákův knižní svět

socka123
08.01.2021 5 z 5

Druhý díl Cizí královna se mi líbil více nž Hlava světa, měl od začátku děj a nebyly zde tolik dopodrobna popisovány bitvy....I když byl hlavní hrdina smyšlená postava, popis života kolem Otty I. si mě získal......za mě super

Gweny
03.01.2021 5 z 5

"Jistota je milost určená jen několika vyvoleným." (s. 280)

Možná ano, možná ne. Jisté pro mne ale bylo pomyšlení, že Cizí královnou budu ohromená stejně, ne-li více, než Hlavou světa. Přistupovala jsem k druhé knize Rebeccy Gablé s určitým odstupem, který mi ale vydržel jen pár prvních stran. Potom už jsem se zcela ponořila do temného středověku.
Cizí královna si mě naprosto získala, i když její představitelka mi byla ne vždy svými činy sympatická. Jenže kdo jsem já, abych soudila skutky a rozmary nejvyšší dobové šlechty?
Věřím, že většina z nás si nedovede představit, jak by se zachovala v mezních situacích, kterými prošla nejen Adelheid, ale také Gaidemar, Ota a další. Z těchto tří zmíněných si mne svým charakterem nejvíce získal Gaidemar, i proto jsem pro něho hned dvakrát ke konci knihy ronila slzy (nebudu ale prozrazovat proč). Ale nebyly to jediné slzy. V průběhu čtení mnou opět cloumaly emoce - semtam lehký smích, častěji jsem ale zapomínala kontrolovat svůj dech a mívala husí kůži i vnímala zvýšený tlukot svého srdce.

Snad ani není možné vyjádřit se tu ke všem postavám - bylo jich příliš mnoho. Co ale musím uznat, je, že jejich charakter, i to, co ho utvářelo, popsala autorka opravdu mistrně. Nemám, stejně jako v případě Hlavy světa, snad jedinou výtku, krom toho, že by kniha mohla klidně dál pokračovat. Kéž bychom se jednoho dne dočkali pokračování.

Styl, jakým Rebecca Gablé píše, je pro mne nesmírně atraktivní. Dopředu neprozradí mnohé a přitom je čtenář v napětí, když dočte jednu kapitolu a začíná číst další - i když by třeba neměl, protože večerní hodina už opravdu pokročila. Pravdou ale je, že nejen práce autorky je perfektní, ale je na místě zmínit i úžasnou práci překladatelky Blanky Pscheidtové a stejně tak autora ilustrací dobové mapy Evropy a také rodokmenu na vnitřní obálce knihy.

Jsem vděčná za tak hluboký čtenářský požitek, který mě nejen zaujal, ale zároveň mi dal do života dalších pár poznání nejen o historii slovanských zemí, ale také o morálce a důležitých osobnostech - tedy i ženách v 10. století.

Jenny46
31.12.2020 5 z 5

Krásný historický román plný napětí, intrik a úžasný Gaidemar , kniha se četla dobře a doporučuji

astra3
28.12.2020 5 z 5

Velmi pěkný příběh. Spletitý, plný zvratů. Gaidemar je skvělý hrdina.
Doporučuji

Danka22
03.11.2020 4 z 5

Čtivý a napínavý příběh. Líbilo se mi že autorka mluvila moc hezky i o české statečnosti a síle. Otta byl silný panovník jen je smutné že jeho zdary si hodně přivlastňovali nacisté. Poučné.

katka134
02.09.2020 4 z 5

Volné pokračování bylo rovněž skvělé čtení. Sympatického Tugumíra nahradil Gaidemar. Jeho postava je sice smyšlená, ale jistě takový hrdina tehdy existoval.

Le Chat
02.08.2020 5 z 5

Tak toto pokračování Hlavy světa se autorce opravdu povedlo. Oba historické romány jsou výborné, škoda, že neexistuje třetí díl o posledních letech Otovy vlády...

bookcase
27.07.2020 5 z 5

Tak to byla pecka, možná ještě větší než první díl. Užila jsem si to, parádní výlet do historie.

inkatenysek
03.07.2020 5 z 5

Chtě nechtě jsem v týdnu dočetla historický román Cizí královnu, volné pokračování Hlavy světa. Po začtení se do tohoto dílu jsem měla pocit, jako bych se vrátila domů z dlouhé cesty. Potěšilo mě, když jsem se setkala nejen s novými postavami, ale také se starými známými z předchozího dílu. Vůbec se mi nechtělo s králem Otou, rytířem Gaidemarem, mým milovaným Tugumírem a spol. rozloučit...

Oproti předchozímu dílu se děj tentokrát točil převážně kolem mocného a pevnou rukou vládnoucího krále Oty a jeho snahy o udržení říše...

Příběh je napínavý, čtivý, plný intrik, bojů, politiky a zvratů a když už jsem si myslela, že vím vše a nic mě nepřekvapí, tak bum a zase se vylouplo nějaké waw překvápko. A pro romantické duše nechybí ani příběh o velké lásce...

Ani slovy nedokážu své nadšení z románů Rebeccy Gablé vyjádřit. Každý z dílů má něco do sebe. Z počátku mě u Cizí královny trošičku mrzelo, že se děj točí především kolem Oty a osud Slovanů je oproti Hlavě světa upozaděn, ale čím více jsem se do děje ponořovala, tím míň mi to vadilo. A postavou Gaidemara si to u mně paní autorka totálně vyžehlila. A také mě potěšilo, že zamlely Boží mlýny a osud skoncoval s některýma křivákama, kteří napáchali tolik odporných činů už v předchozím díle...

Cizí královnu jsem si opravdu vychutnala a určitě ji doporučuju všem milovníkům historických románů. Doporučuju si ale nejprve přečíst předchozí román, Hlavu světa, aby byl člověk v obraze. Už se moc těším na další autorčiny knihy.

iška
25.06.2020 4 z 5

Druhého dílu jsem se lehce obávala, ale nebylo to nutné. Pěkně se to četlo a historie vlády německého Oty je opravdu zajímavá.

martina1199
24.06.2020 5 z 5

Volné pokračování skvělého románu Hlava světa je stejně vynikající :-) Autorka rozhodně umí vyprávět a vdechovat život postavám i světu z dávné historie. Rozhodně doporučuji všem milovníkům a milovnicím historických románů :-)

nero 13
23.06.2020 5 z 5

Stejně dobrý jako první díl, opravdu jsem nečekal že mně budou takhle bavit německé dějiny, ale Rebecca Gablé píše opravdu výborně, jako žena se nebojí ani bitevních scén což je vidět hlavně v popisu bitvy na Lešském poli kde Ota I. Veliký porazil Maďary kteří do té doby dlouhé roky sužovali svými nájezdy západní Evropu, této bitvy se na Otově straně zůčastnil velký oddíl Českých bojovníků které mu na pomoc poslal kníže Boleslav I. po té, co po 15 letech bojů s Otou uzavřel příměří a tím stvrdil vzestup Českého státu.
Zaujalo mne že dcera Císařovny Adelheid z prvního manželství Emma Italská, kterou provdali na Francouzský trůn a která byla matkou posledního francouzského krále z rodu Karlovců, se po předčasném skonu svého syna znovu provdala za Českého knížete Boleslava II. a byla nejspíš i matkou Oldřicha, známého z legendy o Oldřichovi a Boženě, tím se Přemyslovci spříznili s opravdu nejvýznamnějšími panovnickými rody tehdejší Evropy.