Otčina

Otčina https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29318/bmid_otcina-Ds3-29318.png 4 460 110

Napínavý příběh detektivního pátrání, v němž se autor zabývá myšlenkou, že Hitler žije a Evropa od Atlantiku až po Ural je ovládána Německou říší. - zdroj - KJM Brno Napínavý román, známý také díky stejnojmenné filmové adaptaci, se odehrává v imaginárním historickém panoramatu, ve kterém je Německo vítězem druhé světové války a chystá se na oslavu 75. narozenin Adolfa Hitlera. Berlín na jaře 1964. Xavier March je detektiv, jakých už jsme poznali desítky, jeden z těch, kteří to přehánějí s pitím i s prací, kteří špatně spí a po rozvodu žijí už léta sami a kteří s cigaretou v koutku úst cedí kousavé průpovídky. Jeden podstatný rozdíl by tu ale byl: March se pyšní titulem Sturmbannführera SS, nacistické Německo ovládá celou Evropu a tajemství, kterému je vyšetřovatel na stopě, by mohlo ošklivě zkalit oslavu Vůdcových pětasedmdesátin. Robert Harris vystudoval anglickou literaturu na univerzitě v Cambridge a jako novinář a oceňovaný sloupkař pracoval mimo jiné pro BBC a list Sunday Times. Spisovatelskou dráhu zahájil v oblasti literatury faktu, kde se jeho knihy mimo jiné věnovaly dějinám chemických a biologických zbraní a kauze údajných Hitlerových deníků (Obchod s Hitlerem). Český čtenář se už mohl seznámit s velkou částí jeho románové tvorby, mimo jiné s knižními předlohami úspěšných filmů Enigma a Muž ve stínu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Riopress

Fatherland , 1992

Isew
25.12.2016 4 z 5

Film byla nuda. Ale kniha se mi líbila. I když to strašlivé tajemství .... Dostalo se druhé straně, a co by se dělo dál? Myslím, že by to diplomacie více méně přešla. Tak o co vlastně šlo?

Jiitush
21.12.2016 5 z 5

Tenhle román je fakt pecka, i když sci-fi nebo detektivky moc nemusíte, stejně vás chytne už od začátku a nepustí. S výběrem tématu vsadil autor na jistotu, myslím, že téma Nácků, 2. světové války a koncentračních táboru bude vždy ožehavé a zároveň čtenářsky oblíbené.

laepus
20.10.2016 5 z 5

Skvělý začátek a navození atmosféry, předvedení fiktivních osudů reálných postav, rozvinutí zápletky, postupné odhalování spojitostí (spoilerek - komu něco říkají jména jako Bühler, Stuckart nebo Luther bude mít trošku výhodu, kam bude děj asi směřovat). Za polovinou se z toho na chvíli stane jen "normální" detektivka a pak přijde naprosto nadupaná závěrečná čtvrtina plná akce, zvratů a odhalení.

marlowe
07.08.2016 5 z 5

Autorovi se, podle mého názoru, podařil husarský kousek: pomocí "pokleslého žánru" (abych použiji terminologii literárních snobů) napsat strhující román, který nečekaně otevřeným způsobem ukazuje zrod a poté i německy precizní provedení "Konečného řešení židovské otázky" – za což si Mr. Harris zaslouží můj obrovský respekt.
100% bez velkého rozmýšlení.
P.S.: Filmovému zpracování (USA, 1994) se vyhněte velkým obloukem!!!

Bašťák
05.08.2016 4 z 5

Zajímavá kniha žánru alternativní historie. Realisticky a přesvědčivě vykreslené alternativní reálie poválečného Německa a vlastně celé Evropy. Detektivní příběh není tak důležitý ale ve druhé polovině knihy správně graduje i když předvídatelně, protože jak to bylo s konečným řešením ví každý. Proto konec není tak překvapivý - ostatně mu chybí epilog (na rozdíl třeba od filmového zpracování, které je ovšem minimálně o jednu hvězdu horší) což je možná škoda - na druhou stranu , možná to byl autorův záměr a příběh tak působí ještě více mrazivěji.

Evus
13.07.2016 5 z 5

Děsivý děj v ještě děsivější situaci. Ale Třetí říše v šedesátých letech byla popsána dobře a uvěřitelně, můžeme být jen rádi, že se nesplnila. Konec sice předvídatelný, ale...

Radous
19.06.2016 5 z 5

Po mnoha letech jsem se konečně dostal k tomu, abych si přečel předlohu filmové verze. Je to už skutečně dlouho, co jsem onen film viděl, takže to nemůžu porovnat. Ale na druhou stranu jsem za to rád - sice si pamatuju, co je ústředním motivem, ale to je tak všechno - knihu jsem si tedy vychutnal nadmíru dobře. Je velmi napínavá, střízlivě napsaná (autor nastínil alternativní historii velice uvěřitelně, včetně využití mnoha skutečně existujících osob) .. jen samotný konec by zasloužil ještě nějaký epilog. No, přelouskal jsem ji za pár dní.

braunerova
11.05.2016 5 z 5

"10.02: Spalovací komora. Dusivé vedro: 15 pecí hoří naplno. Hlasitý hluk: dieslové motory dmychají do plamenů. Těla jsou z výtahů naložena na pásový dopravník. Krev atp. jde do betonového kanálu. Po obou stranách jsou holiči a holí mrtvolám vlasy. Vlasy se sbírají do pytlů. Prsteny, náhrdelníky, náramky atd. se vhazují do plechové krabice. Naposledy: zubní tým - 8 mužů s páčidly a kleštěmi."

bob9249
06.05.2016 5 z 5

Podle mě je Harris prostě borec. Ať píše o čemkoliv, dokáže upoutat a nepusti. A tohle téma má skvělý námět, takže vlastně takový double-win. Napínavé až do konce.

fan_tomas
23.04.2016 4 z 5

Super počtení. Mohu jen doporučit.

ThomasRuhe
17.04.2016 4 z 5

Román odehrávájící se v roce 1964, kde má Německo za sebou vítězství ve 2. sv. válce a její Třetí říše ovládá skoro celou Evropu až k Uralu....tohle byl hlavní důvod proč jsem si chtěl knihu přečíst. Z počátku je to jen detektivka, kde trochu chybí informace jak toto Německo funguje, což mě právě nejvíce zajímalo. Nakonec i k tomuto popisu se Harris v rámci příběhu dostal.
S postupem děje, tak jak Xavier March pátrá, později spíše na vlastní pěst, úroveň příběhu stoupá, v napětí, gradaci i samotném závěru.
Proto mohu knihu doporučit všem čtenářům ,kteří chtějí detektivku zasazenou do originálního prostředí.

milan.krimsky
17.03.2016 5 z 5

pěkná kniha, napsaná skoro podle skutečnosti

MiraPospíšil
12.01.2016

Od Roberta Harrise jsem přečetl Impérium, Lustrum a Otčinu. Úplně se mi nabízí srovnání hlavního hrdiny prvních dvou zmiňovaných románů, vynikajícího právníka, řečníka a politika Cicerona a brilantního detektiva z oddělení vražd berlínské kriminální policie Xaviera Marche z knihy Otčina. Podle mne mají tito dva pánové mnoho vlastností společných a ať chcete nebo ne, začnete jim fandit od prvních stránek knihy.
Kdybych měl jedním slovem vystihnout atmosféru románu Otčina, napadne mne výraz temný román. Ocitáme se v roce 1964 ve světě Velkoněmecké říše. Hitler vyhrál válku. Německo uzavřelo mír s Velkou Británií a USA. Na východě se vleče dlouhotrvající válka přes pohoří Ural bez jasného výsledku. O genocidě 11 miliónů Židů a existenci koncentračních táborů chybí důkazy. Kulisy románu jsou Berlín s majestátnými stavbami nacistického architekta Speera, tmavá nízko položená mračna nad městem, ustavičný déšť a všudypřítomné gestapo v černých uniformách, které ví o každém vašem kroku.
Autor románu není k nám čtenářům příliš laskavý a v závěru knihy nás vůbec nešetří. March je zásadový člověk a ačkoliv je členem SS má srdce na správném místě dokáže bojovat na straně dobra.
Myslím si, že obrovský přínos knihy je v tom, že znovu upozorní na zvěrstva jichž se velmoci za druhé světové války dopustily, protože my lidé, míváme velice často tendence zapomínat.........

koblizek8
08.01.2016 5 z 5

kniha se mi moc líbila, nečekala jsem, že to bude takový thriller.
Napínavé, konec možná trochu předvídatelný, ale to mi nevadilo.

Lenka.Vílka
11.12.2015 5 z 5

Jednoznačně dokonalé. Bavilo mě číst a nešlo přestat, dokud jsem nebyla na poslední straně. Určitě si od autora přečtu další tituly.

Pixx-73
24.11.2015 4 z 5

Výborně a detailně popsané prostředí a skvělá, taková uvěřitelná atmosféra. Příběh nebyl špatný a rozuzlení sice moc velké překvapení nebylo, ale přesto knížka určitě stojí za přečtení.

krista
16.11.2015 5 z 5

velmi zajímavě napsaná knížka - detektivky moc nečtu, ale tady mě zaujalo to období ve kterém se odehrává... ta alternativa, že by Německo (nebo spíše Hitler a nacisti) vyhráli druhou světovou a jak by to mohlo vypadat ....

hodalv
12.10.2015

Zdá sa mi, že autor tak trochu premárnil ten nápad ,napísať príbeh z tohto atraktívneho prostredia. Čakal som viac.

chamyl
18.09.2015 4 z 5

Čtivě napsaná průměrná detektivka v neobvyklých kulisách fašistického Německa, díky čemu zřejmě získává větší pozornost než by bylo správné. Mrzelo mě (dnes tak populární) obvyklé klišé společností vyvrženého hrdiny se všemi možnými neřestmi a nulovou radostí ze života. Zároveň ovšem chápu, že fikce vítězného Německa a v něm uplatňovaného policejního státu 20 let po druhé světové válce, musela na čtenáře vně socialistického bloku působit šokujícím dojmem, mně však řada věcí přišla jako dokumentární popis života a fungování naší společnosti před rokem 1989. Ale přesto jsem byl celkově spokojen, děj svižně ubíhal a jako prázdninové čtení mohu tuto knihu doporučit.

Kelderek
03.05.2015 5 z 5

Kniha, kde je hlavní hrdina a esesák a ještě k tomu sympťák a vy mu fandíte? Kniha, kde Německo vyhrálo II. sv. válku a čeští a polští teroristi vyhazují do vzduchu německé auta s civilisty, kde Rusové vedou nekonečnou guerilovou válku zpoza Kavkazu? Kde místo vítězného SSSR máme vítěznou Třetí říši, jež vede sjednocování Evropy pod vlajkou Evropské unie, kniha kde Heydrich přežil spackaný atentát v Praze a kde se němcům podařilo dobýt Stalingrad a díky tomu postupně demoralizovaný Sovětský svaz udolat? To přesně je Otčina! Zároveň skvělá detektivka a příběh který se přečte jedním dechem. Neviděl jsem sice zfilmovanou verzi - nicméně kniha je fasicnující konfabulací na téma 'co by kdyby' - jedněm historikům se ježí vlasy hrůzou na hlavě, jiní si pak užívají tyhlety fascinující smyšlenky!