Osvětimská ukolébavka

Osvětimská ukolébavka https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410706/bmid_osvetimska-ukolebavka-oWW-410706.jpg 4 831 240

Jednoho všedního rána roku 1943 chystala Helene Hannemannová svých pět dětí do školy, když do jejího bytu vstoupili němečtí policisté. Heleniny nejhorší obavy se naplnily: na přísný rozkaz SS měla být vzata do vazby celá její rodina – děti i manžel, všichni romského původu. Přestože Helene byla Němka a rozkaz se na ni nevztahoval, odmítla rodinu opustit. Po strašlivé cestě dorazili do Osvětimi, kde byli vrženi do zmatků táborového života. Manžel Johann byl od rodiny oddělen, Helene se však vší mocí snažila chránit děti své i ty, které měla kolem sebe. Když věznitelé zjistili, že Helene je nejen Němka, ale také školená zdravotní sestra, přinutili ji sloužit v táborové nemocnici, kterou řídil nechvalně známý doktor Mengele. Přestože ji podmínky v Osvětimi ničily psychicky i fyzicky, udělala všechno, co bylo v jejich silách, aby všem dětem kolem sebe pomohla mít se alespoň trošku lépe.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , CPress

Canción de cuna en Auschwitz , 2016

okeey
09.06.2019 5 z 5

Říkala jsem si, že po knize Mengeleho děvče už mě nemůže překvapit vůbec nic. Těch osobních příběhů z doby druhé světové války je tolik, že jsem pochopila, že zdaleka nemám načteno. Tohle mě prostě dostalo. Příběh ,,čistokrevné" němky, která si vzala roma a nechtěla opustit svou rodinu, tak se s nimi nechala odvést do koncentračního tábora, kde se nakonec stala ředitelkou školy a školky, kniha nevynechala ani neblaze známého Mengeleho. Můžu vám říct, že mě toto období nepřestane udivovat. Neskutečný, jediné co bych k tomu dodala je, že jsem opravdu ráda za to, v jaké době žiji.

ERIK 2
07.06.2019 4 z 5

Velice dobrý příběh,akorát mi vadilo trošku těch hluchých míst,ale jinak četla se velice dobře.

misowi84
05.06.2019 3 z 5

Pár knih jsem již s motivem holokaustu četl. Tato na mě ovšem bohužel
moc nezapůsobila. Jak už zde v komentáři bylo zmíněno, kniha mi přišla dosti plochá.

VladkaBU
03.06.2019 5 z 5

.... velmi čtivý, ale také smutný, hrozný příběh, ze kterého mrazí, zejména konec, který jsem chtě nechtě musela zhltnout.

Luciela
30.05.2019 5 z 5

Ta kniha mě úplně dostala. Nemám slov, pohltila mě, nutila číst dál a dál... a konec pravdivý... člověk chce doufat, že bude krásný, ale byl pravdivý. Kniha je víc realistická, vyvolá přímé pocity okamžiku té doby. Za mě ta kniha v mém žebříčku stoupá nahoru!

Trustty
29.05.2019 4 z 5

Osvětimský příběh z pohledu německé ženy provdané za cikána, která dobrovolně následovala svou rodinu do koncentračního tábora.
Smutný příběh, ostatně jako všechny s touto tématikou.
Kniha je napsaná velmi čtivě. Přečteno na jeden zátah.
Odpovězte si na otázky na konci knihy.

Lusle
29.05.2019 5 z 5

Moc silná kniha.

Jana512
23.05.2019 5 z 5

II.
Mě oslovila mateřská láska, se kterou šla dobrovolně Němka kvůli svým dětem s romským manželem, do koncentračního tábora. Jistě doktor Mengele, jak čteme v jiných knihách, dělal větší zvěrstva, ale válka už byla na ústupu, tak si asi už tolik dovolit nemohl. Ale stejně, matka šla s dětmi do plynu. Byla to zlá doba. Kéž by se to nikdy neopakovalo!

vera4669
23.05.2019 3 z 5

Musím se bohužel přidat, kniha mě také úplně neoslovila, dr. Mengele spíš strejda jak píše Karol, čekala jsem úplně jiný popis, kniha se čte rychle, je smutná, ale asi rychle zapomenu na děj. Tatér z Osvětimi mě zaujal mnohem více
******Spoiler******
Osobně nejvíce se mi nelíbil konec, myslím, že toto téma nemá potřebu přikrášlovat a nikdo nečeká ani trochu happy end.. Proto dávat tam záchranu syna, když je pak hned uvedeno, že to tak nebylo mi přijde z cesty jen proto, aby to "lépe" vypadalo. Takže za ten konec jsem hodně hvězd ubrala.

karol.cadex
22.05.2019 3 z 5

Já se hrozně omlouvám, že tohle napíšu u knihy s tématem holokaustu, ale čekala jsem víc. Kniha mi přišla hodně plochá - Mengele byl ve finále vykreslený spíš jako strejda, který píchal do dětí, ale za to nechal postavit školku a školu, cikánská komunita nebyla skoro vůbec popsaná tak, jak by si zasloužila právě s ohledem na to, že knih z pohledu cikánů v koncentračním táboře je prakticky nula. Čtivé to bylo, smutné to taky bylo, ale z knihy samotné jsem si vzala bohužel hodně málo.

DasaN
22.05.2019 5 z 5

Ačkoli je to další kniha o holokaustu, tak je brána z jiného pohledu. Velmi zajímavý je náhled do romského tábora, se kterým jsem se dosud nesetkala.

Venny345
20.05.2019 3 z 5

Pokaždé když dočtu knihu, jež se týká koncentračních táborů, mám o čem přemýšlet. Každý příběh, těch statečných, co zažili k. tábor je vzácný. Tento byl jedním z nich. Bohužel musím konstatovat, že celkově mě kniha začala bavit až na posledních 30 stranách. Často jsem se přistihla, že vůbec nejsem vtažená do děje, což byla škoda. Přislo mi, že příběh občas ztrácel napětí a byl to spíše holý popis. Konec mě vzal za srdce, ale to je vše.

snowpinkee
20.05.2019 4 z 5

Osvětimský příběh, který nás zavede do romského tábora. Já se už v jiných románech setkala se zmínkou tohoto tábora, ale tentokrát jsme přímo uprostřed.
Hlavní hrdinka je matkou 5-ti romských dětí a je ochotná pro ně udělat cokoliv. Kam až spolu dojdou??
Strhující příběh o odhodlanosti, víře a neskutečné lásce. Ostatně jako všechny příběhy z tohoto období.

Jana512
12.05.2019 5 z 5

Mateřská láska vedla Němku Helenu k dobrovolnému odchodu do koncentračního tábora, kde byl její muž, romské rasy, odsouzen a spolu s ním i jejich pět dětí. V těžkých podmínkách oddělená od manžela, snaží se zlidštit podmínky nejen svým dětem, ale všem romským dětem v mateřské škole, kterou zřizuje v koncentračním táboře Dr. Mengele, aby zde našel vhodné oběti pro své pokusy. To ovšem Helene netuší a chce dětem vytvořit místo, kde jim bude lépe a kde budou děti přes den pospolu Mateřská láska byla zdrojem její heroické síly, když ji i její děti vezli do plynové komory. Utěšovala je zpěvem ukolébavky.

LiloCZ
10.05.2019 5 z 5

Kniha přečtená za 1 den, smutný a neuvěřitelný příběh, který ve mě zanechává touhu číst další příběhy z války. Doporučuji

renova
10.05.2019 4 z 5

Svým zaměřením mi kniha přijde určena spíše pro ženy. Celou dobu jsem tajně doufala v dobrý konec, alespoň pro hlavní hrdinku a její děti. Ale bohužel. I přes to však pro mě zůstává fascinující ten paradox, že i když z lidí v koncentračním táboře vysáli fyzické síly a nakonec i poslední známky života, odvaha, lidskost a morální přesvědčení zůstalo nezlomné.

Hopulka
05.05.2019 5 z 5

Srdcervoucí, smutné, děsivé, šílené a přitom plné lásky a naděje. Slzám se jde jen těžko ubránit, a to bych řekla, že autor některé táborové události (narozeniny, Vánoce, návštěvu Kanady) oproti skutečnosti hodně "zlidštil".

Sandruš
04.05.2019 5 z 5

Přečteno během pár hodin, tohle je typ knížky který vás hluboce zasáhne a nechcete ani věřit tomu, že se něco tak hrozného dělo, knihu doporučuji.

Kekik
01.05.2019 5 z 5

Již po pár stránkách přišly slzy. A chtěly se drát ven po celou dobu čtení. Helene je velmi statečná žena, která pro záchranu svých dětí a dětí ostatních udělá vše. Postaví se dokonce nejznámějšímu "doktorovi" z druhé světové. Konec mě velmi zasáhl. Knihu jsem přečetla na jeden zátah.
DOPORUČUJI.

klaraj093
28.04.2019 5 z 5

Přečetla jsem už několik knih na tohle téma.. Tahle byla samozřejmě "skvělá".. Četlo se to dobře, styl je trochu formou deníku, což mě tohle baví.. A příběh.. Myslím že není třeba komentovat.. Hrozný, smutný,šílený.. Ale určitě ji doporučuji, jestli vás tyto knihy zajímají..