Osvětimská ukolébavka

Osvětimská ukolébavka https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410706/bmid_osvetimska-ukolebavka-oWW-410706.jpg 4 832 240

Jednoho všedního rána roku 1943 chystala Helene Hannemannová svých pět dětí do školy, když do jejího bytu vstoupili němečtí policisté. Heleniny nejhorší obavy se naplnily: na přísný rozkaz SS měla být vzata do vazby celá její rodina – děti i manžel, všichni romského původu. Přestože Helene byla Němka a rozkaz se na ni nevztahoval, odmítla rodinu opustit. Po strašlivé cestě dorazili do Osvětimi, kde byli vrženi do zmatků táborového života. Manžel Johann byl od rodiny oddělen, Helene se však vší mocí snažila chránit děti své i ty, které měla kolem sebe. Když věznitelé zjistili, že Helene je nejen Němka, ale také školená zdravotní sestra, přinutili ji sloužit v táborové nemocnici, kterou řídil nechvalně známý doktor Mengele. Přestože ji podmínky v Osvětimi ničily psychicky i fyzicky, udělala všechno, co bylo v jejich silách, aby všem dětem kolem sebe pomohla mít se alespoň trošku lépe.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , CPress

Canción de cuna en Auschwitz , 2016

Kája95
27.12.2019 3 z 5

Na téma holocaust jsem pár knížek přečetla. Tato mi nepřišla příliš věrohodná. Působila na mne spíše jako naivní představa. Ovšem je to jen můj názor...

grimik
27.12.2019 4 z 5

Kniha je opravdu pěkná, snadno a rychle se čte. Je psána takovým jednoduchým slohem, od autora jsem nic jiného nečetl, ale zřejmě zde budou jeho limity, takže knihu čtenář zhltne opravdu jedna dvě a možná právě proto tomu chybí taková ta třešnička na dortu, na jakou čtenář nezapomene, kus pořádné dramatičnosti. Detail, ten co se člověku dostane doslova pod kůži. Ale každopádně jde o dojemný příběh z maličko jiné strany Osvětimských hrůz a je zvláštní, že o postavě Helene Hannemann, poměrně výrazné osobě dějin Osvětimi, ten český internet z vod informačních zarytě mlčí, jakoby ani neexistovala.

v.r.b.o.v.a
27.12.2019 5 z 5

Tahle kniha byla opravdu úžasná, skvěle čtivá. Doporučuji

TerezaJágrová
25.12.2019 5 z 5

Skvělá kniha, velmi čtivá. Doporučuji.

PetraBery
23.12.2019 4 z 5

Další z příběhů z té nejhorší doby, tentokrát pravdivý příběh německé ženy provdané za cikánského manžela. Osudy Helene, jejího muže a jejich pěti dětí je dalším děsivým svědectvím o pobytu v Osvětimi. Kniha podává další informace a zážitky z války, tentokrát hlavně z pohledu cikánského tábora. Něco trochu jiného, nicméně stejně děsivého jako v jiné literatuře s tímto tématem.

peta5528
10.12.2019 4 z 5

Kniha je velmi dobrá, ale pokud bych to měla porovnávat s jinými knihami s tématikou holocaustu, tak mě tolik neuchvátila.

Nestorkea
08.12.2019 3 z 5

Na toto téma jsem četla poměrně velké množství děl,takže mám s čím srovnávat.
Nebylo to špatné, četla se rychle, ale byla jaksi naivní a bylo znát, že není psaná osobou, která příběh prožila.
Pro slabší povahy zajímající se o holocaust je to dobré čtení, ale mně nestačila. I když mám sama děti a s matkou jsem soucítila, nedokázala jsem se zanořit do hloubky příběhu a uvěřit mu.

Vallenka
06.12.2019

Ze čtení jsem byla trošku rozpačitá - téma skvělé, ale jak už tu zaznělo - chyběla mi tu naturalističnost jako v jiných knížkách z koncentračních táborů. Přišlo mi to trošku odbytě zpracované - už i v tom směru, že jsem během čtení objevila pár překlepů. Jako povinná četba pro středoškoláka dobré, ale připadalo mi to spíš jako pohádka zasazená do tragédie se špatných koncem.

evask
06.12.2019 3 z 5

Jsem z toho nějak rozpačitá. Nebylo to zas tak špatné, ale líčení cikánského tábora a školky na mě nepůsobilo úplně věryhodně.

LusSyNDA
05.12.2019 4 z 5

Asi moje první kniha, kde se píše o cikánske komunitě v Osvětimi. Konec knihy mi vyrazil dech, otočila jsem stránku s tim, že bude další kapitola a místo toho konec! Moc krásně sepsaný příběh, určitě ho nezapomenu a budu ho šířit dál.

Tetipu
27.11.2019 4 z 5

Tato knížka se četla docela příjemně. Jen mi přišlo, že když už chce brnkat na tuto osvětimskou notu, tak by to mělo být jaksi drsnější? Surovější? Sama nevím, proč jiné knihy s touto tematikou se mi dostaly daleko více pod kůži. Kniha je jiná v tom, že popisuje příběh ženy, která tam vůbec nemusela být a přesto svou rodinu neopustila. Svým árijským vzhledem i původem byly pro ni podmínky v táboře přeci jen jiné než pro ostatní. Ale rozhodně nebyla zlá. Naopak. Jen se mi zkrátka nedokázala dostat do nitra takovým způsobem, abych konec knihy náležitě prožila.

Sklíčko
26.11.2019 3 z 5

Zas tolik mě to nenadchlo. Dle mého názoru, naprosto průměrný autor, který pouze vsadil na jistotu, tohoto citlivého tématu.

Nikkiproch
25.11.2019 5 z 5

Síla, naděje, láska, (ne)lidskost... osvětimský příběh vyprávěný zase z jiného úhlu, který pochopí především ženy-matky.

dark.ma93
22.11.2019 5 z 5

Má další láska. Nádherné a ještě víc je tato kniha.

mirka2558
20.11.2019 5 z 5

Krásna kniha...a velmi smutna... nečakala som taký koniec :( Naozaj by som každému školákovi odporúčala ako povinné čítanie.

MiriamF.
17.11.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Psáno z pohledu Němky, manželky cikána, matky, která měla neuvěřitelnou vnitřní sílu a odvahu.

lucievachovaxx
06.11.2019 5 z 5

Moc hezká kniha. Mám ráda tuto tématiku.. Vžívala jsem se do role hlavní postavy a prožívala to. Přečetla jsem ji hrozně rychle a určitě ne naposledy..

Peslik
06.11.2019 5 z 5

Velmi pěkně napsané, silné jako všechny knihy na toto téma. Slzy a pocit bezmoci, tak jsem knihu prožívala.
Doporučuji.

Joannebro
01.11.2019 5 z 5

Příběh mě zaujal, především proto, že se nejednalo o "Typický příběh" z Osvětimi. Hlavní hrdinka, Němka, arijského původu se dobrovolně rozhodne odejít do Osvětimi aby byla se svojí rodinou.Cikánskou rodinou. Neuvěřiteně silný příběh. Bezmoc, nepochopení ale zároveň vnitřní síla Helen, která se nebála postavit se svému osudu a bojovala o svůj život, životy svých dětí ale i o životy svých přátel a všech v táboře. Stránku po stránce jsem tajila dech. Přiznám se, že konec jsem probrečela. Silný příběh. Během dvou dnů přečteno. Doporučuji.

Mirin1349
27.10.2019 5 z 5

Příběhů z Osvětimi je napsáno mnoho, právě proto mě zaujalo téma cikánské sekce v Osvětimi. Příběhem nás provází hlavní hrdinka Helene, která dobrovolně přežívá se svými pěti dětmi za zdmi Osvětimi a bojí se o život svůj, dětí i jejího manžela. Příběh je čtivý, charaktery jsou popsány věrohodně a prostředí si díky sugestivnímu popisu taky můžeme velice dobře představit. Jediná věc, která mi malinko vadila, bylo až přehnané adorování Helene. Myslím, že většina matek by se rozhodla stejně jako ona svou rodinu doprovázet a že díky vedení školky alespoň částečně mohla zapomenout na pár chvilek na hrůzy, které tam vězni zažívali. Na druhou stranu je to román a k těm hrdinství patří. Skvělý příběh se strhujícím koncem, který je doplněný o úvodní a závěrečné slovo autora, kde nám jsou další souvislosti osvětleny.