Osvětimská ukolébavka

Osvětimská ukolébavka https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410706/bmid_osvetimska-ukolebavka-oWW-410706.jpg 4 824 240

Jednoho všedního rána roku 1943 chystala Helene Hannemannová svých pět dětí do školy, když do jejího bytu vstoupili němečtí policisté. Heleniny nejhorší obavy se naplnily: na přísný rozkaz SS měla být vzata do vazby celá její rodina – děti i manžel, všichni romského původu. Přestože Helene byla Němka a rozkaz se na ni nevztahoval, odmítla rodinu opustit. Po strašlivé cestě dorazili do Osvětimi, kde byli vrženi do zmatků táborového života. Manžel Johann byl od rodiny oddělen, Helene se však vší mocí snažila chránit děti své i ty, které měla kolem sebe. Když věznitelé zjistili, že Helene je nejen Němka, ale také školená zdravotní sestra, přinutili ji sloužit v táborové nemocnici, kterou řídil nechvalně známý doktor Mengele. Přestože ji podmínky v Osvětimi ničily psychicky i fyzicky, udělala všechno, co bylo v jejich silách, aby všem dětem kolem sebe pomohla mít se alespoň trošku lépe.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , CPress

Canción de cuna en Auschwitz , 2016

Silwinka87
28.08.2019 4 z 5

Knížka je psaná jednoduše,ale zato velmi lidsky. Kolikrát mi při čtení tekly slzy. Hrůzy,které Helen se svou rodinou prožívala jsou nepředstavitelné..Věřila jsem v dobrý konec..Doufám,že už se tato historie nebude nikdy opakovat..
Doporučuji,i když knížek s touhle tématikou vychází a vyšlo již plno, mají pořád co říct a lidi by je číst měly..

Susan94
28.08.2019 3 z 5

Další smutný příběh z doby druhé světové války. Příběh mě nepřišel tak "zajímavý" jak jsem očekávala. Autor mě svým stylem prostě nezaujal...

Hani77
27.08.2019 5 z 5

Velice smutné, ale poutavě napsané čtení. Člověk si opakovaně kladl otázku, jak by se zachoval on, kdyby se dostal do stejné situace. Ale matka neměla jinou volbu než následovat své děti. A nejhorší je, když si pak přečtete historické upřesnění a zjistíte, že postavy jsou reálné!! Neskutečné, nepochopitelné.

Pája699
26.08.2019 4 z 5

Trošku jednodušší čtení, ALE...i tak smutné a pravdivé. Čtení s touto tématikou mě vždy dostane a zasáhne u srdce. Tohle by nechtěl zažít nikdo znáš. vždycky cítím úzkost, smutek, bezmoc...klobouk dolů před hlavní hrdinkou. určitě si tato kniha zaslouží pozornost a stojí za přečtení.

Danago
25.08.2019 4 z 5

Tentokrát je příběh z pohledu německé ženy čisté árijky a matky Helene, která se rozhodne dobrovolně doprovázet svou romskou rodinu 5 dětí a manžela do Osvětimi. Zde ji kromě jejího původu hodně pomůže i její profese zdravotní sestra. Musím říct že jsem věděla , že romské rodiny se v Osvětimi nerozdělovali, takže to měli jiné asi i lepší než ostatní. Helene zde přichází často do styku s dr. Mengelem a dost se v knize o něm zmiňuje. Helene je v Osvětimi pověřena založením a vedením cikánské školy a školky a tím zajistila dětem lepší podmínky a jídlo.
Knížka je napsaná hodně jednoduše. Čte se dobře. A je to zase jiný úhel pohledu.

MarceD.
18.08.2019 3 z 5

Silný a jímavý příběh na základě skutečných událostí. Jeden z těch příběhů, který by neměl zůstat zapomenutý, abychom nebyli nuceni si historii sami prožít. Možná trochu neumělý styl vyprávění, ale celkový dojem z knihy to rozhodně nepokazilo.

Princezna22
12.08.2019 5 z 5

Smutná a velice čtivá kniha. Pri čtení mi bylo chvílemi do pláče... doporučuji

Mudry
12.08.2019 4 z 5

Další skvělá kniha na téma Osvětim... Možná ne tak šokující jako Müllerovo " zvláštní zacházení " (Sonderbehandlung neboli Zvláštní zacházení) ani tak strhující jako Vrbův " útěk z Osvětimi " ( Utekl jsem z Osvětimi ), ale rozhodně ne horší.

prochajda
12.08.2019 5 z 5

Silný příběh matky, která se s rodinou dostala do Osvětimi, i když nemusela. Velmi čtivě napsáno, mohu jen doporučit.

Nymf
11.08.2019 3 z 5

Velmi jednoduché čtivo po stylistické stránce.

Tři hvězdičky si zaslouží pouze příběh Helene a to jak se autor, přesto že jde o muže, dokázal vcítit do ženy.

Některé řádky kde popisuje lásku ať k muži nebo k dítěti mne donutily vzít pero a zapsat si je do deníku.

NADEI
09.08.2019 5 z 5

Pravdivý a krutý osud zdravotní sestřičky, která odmítla opustit svou rodinu. S jemným citem popsané hrůzy Osvětimi. Nelituji, že jsem si knihu zakoupila a můžu jen doporučit.

monika7105
08.08.2019 5 z 5

Emotivní a smutná kniha, určitě doporučuji přečíst.

Mojepočteníčko
03.08.2019 3 z 5

Nečekala jsem mnoho a taky netvrdím, že mě tahle kniha nějakým zásadním způsobem překvapila. ALE, i když ve mě nezanechala žádné hluboké dojmy, je zpracována způsobem, díky kterému bych se ji neváhala zařadit mezi četbu pro starší děti (9.třída, střední škola). Dokonce jsem objevila pár pasáží, které mě přiměly k zamyšlení. Řadím mezi knihy pro méně náročné čtenáře.

Cmacuba
01.08.2019

Silný příběh, čtivě napsáno. Pořád jsou doufala ve šťastný konec, ale bohužel :-(

inkatenysek
28.07.2019 4 z 5

Osvětimská ukolébavka je dalším smutným a na skutečnosti založeným příběhem, odehrávajícím se za 2.světové války v Osvětimi.

Narozdíl od jiných titulů líčí tento pro změnu příběh zdravotní sestřičky, Němky Helene, která odmítne opustit svou rodinu, romského manžela Johanna a jejich pět dětí, takže je s nimi poslána do Osvětimi, kde se tak setkává tváří v tvář s těmi nejkrutějšími z krutých, kteří se ničeho neštítí a vězni jsou pro ně ještě míň než pokusná morčata...

Tento příběh nejen o válečných zvěrstvech, hře na kočku a myš, ale také o celoživotní lásce, mateřské lásce, rodinné soudržnosti, snaze o zachování si alespoň špetky důstojnosti a snaze trochu ulevit a pomoci těm nejbezbrannějším ve mně bude ještě dlouho rezonovat. Ačkoliv v něm nebyla úplně dopodrobna popisována veškerá Němci páchaná zvěrstva a spíš bylo vše v náznacích, tak i přesto je mi z toho, co se dělo, co byl člověk člověku schopný provést, velmi smutno a i když už jsem toho přečetla o válce a nejen o ní poměrně dost, tak stále nechápu, jak mohl někdo tak strašně zacházet s ostatními lidmi jen proto, že se něčím lišili. A už vůbec nechápu, jak mohl někdo tak krutě zacházet s bezbrannými malými dětmi...

Helene obdivuju nejen za její nezlomnou lásku k rodině, kdy ani na minutu nepomyslela na vlastní záchranu a následovala ji, ačkoliv musela tušit, že se už možná nikdy nevrátí, ale také za to, jak se zhostila svého úkolu v táboře, kdy alespoň na chvilku pomohla zlepšit životní podmínky části tamních dětí, ačkoliv cena za to byla příliš vysoká...

Tuto knihu doporučuju všem, které zajímají válečné příběhy a chtějí se na válku podívat zase z trochu jiného úhlu pohledu. Myslím si, že je příběh Helene a její rodiny dalším, který by neměl být zapomenut a měl by se dostat do povědomí široké veřejnosti.

Ditules
28.07.2019 5 z 5

Srdceryvné čtení. Ostatně jako všechny knihy, které jsou z prostředí koncentračních táborů...

Pettinka
25.07.2019 5 z 5

Tema holocaustu a 2. SV me velmi zajima a bavi. Na Osvetimskou ukolebavku jsem narazila uplnou nahodou a urcite nelituju, ze jsem ji poridila do sve knihovny. Moc hezky psany silny pribeh, rekla bych, ze tato kniha patri i k tem jemnejsim. Samozrejme, ze je to krute tema samo o sobe a kazdy pribeh o obeti holocaustu je silny. Ale cetla jsem silnejsi pribehy, takze by ch doporucila i nekomu, kdo se toho tematu boji.

Mili115
21.07.2019 4 z 5

Silný příběh ze smutné doby. Mateřská láska v boji za přežití proti fašismu a zejména Mengelemu. Árijská žena v koncentračním táboře, která bojuje nejen za život svých dětí, ale i všech dětí ze školky.

LuciePa522
21.07.2019 5 z 5

Nádherná kniha. Příběh árijské Helene byl pro mě silným. Úžasný příklad matky, která by se v životě nevzdala své rodiny. Pro mě byla knížka hlavně na konci hodně emotivní.

knihovnička007
19.07.2019 4 z 5

Příběh o velmi statečné ženě. Helene je Němka-árijka, ale má manžela cikána a pět cikánských dětí, rok 1943. Má možnost řídit v Osvětimi školku, trošku ulehčit dětem i dospělým, ale...
Smutný a silný příběh a konec, který čtenář může očekávat. Navíc se jedná o pravdivý příběh. Ocenila jsem i konec knihy, kdy jsou v doslovu některé věci vysvětleny.
Doporučuji ke čtení.