Šachové figurky

Šachové figurky https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206918/bmid_sachove-figurky-NGy-206918.jpg 4 1584 326

Ostrov Lewis série

< 3. díl

Fin Macleod se znovu usadil na ostrově Lewis v souostroví Hebridy, kde kdysi žil jako dítě. Jakožto bývalý policejní detektiv je najat místním majitelem rozsáhlých pozemků jako šéf ostrahy. Pro muže Finových zkušeností by to měl být snadný úkol. Při vyšetřování nezákonné činnosti, k níž na hospodářství dochází, se setkává s nepolapitelným místním pytlákem Piskořem Macaskillem, se kterým kdysi chodil do školy. Ale když Fin Piskoře dopadne při pytlačení, stanou se oba svědky bizarního přírodního jevu, při němž se samovolně vyprázdní nedaleké jezero a na jeho dně se objeví malé zabahněné letadlo s důvěrně známým nápisem na boku. Oba muži vědí, co najdou uvnitř — tělo jejich kamaráda, muzikanta Roddyho Mackenzieho, jehož letadlo zmizelo před více než sedmnácti lety. Když Fin v Piskořově tváři zahlédne i něco jiného než šok z pohledu na Roddyho ostatky, zmocní se ho mrazivá předtucha. Fin postupně odhaluje Piskořovo tajemství, není však ani zdaleka připraven na to, že pravda o minulosti může ovlivnit i budoucnost.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Host

The Chessmen , 2012

Luca86
13.04.2024 4 z 5

Nejslabší z celé trilogie

april4
11.04.2024 3 z 5

Je to pořád velice dobré, s promyšlenou zápletkou, ale z trilogie pro mě nejslabší kniha. Na začátku je časových linií více než jen dvě (jako v předchozích knihách), což bylo chvílemi matoucí. Přibylo i autorovo podrobné popisování krajiny, prostředí a počasí .... i když je to vše popsané krásně, je toho prostě moc a ubírá to na spádu.

veverkaVv
05.04.2024 5 z 5

Poslední díl trilogie jsem si přečetla s očekáváním. Zajímalo mě, jak bude osud hrdiny i jeho dávných přátel pokračovat. Tento díl je více krvavý, plný ponuré minulosti, pomsty. Jsem ale spokojená, že byl konec jasný a nevyzněl do ztracena.
Popisy drsné krajiny a života lidí v této odlehlé oblasti jsou velmi přesné a čtenáře přesvědčuje o křehkosti života a o malichernosti nás, žijících v civilizaci a přepychu, které si mnohdy nevážíme.

JaniMa
13.03.2024 4 z 5

Poslední díl trilogie jsem dlouho odkládala. Nebyla jsem si jistá, jestli se mi do mrazivě nepřívětivého severského prostředí chce vracet, zvlášť, když se dalo očekávat, že v závěru knihy nečeká zrovna záplava veselí. Taky jsem se trochu bála, že se příběh bude i nadále točit kolem Marsaili. To se sice nestalo, i tak mi ale rozvláčné vyprávění až do poloviny knihy přišlo nudné.
Život se s ostrovany nemaže. Po objevu mrtvého těla se Fin opět v mysli vrací do minulosti a oživuje vzpomínky na mladší já svých přátel. Paralelně s vyšetřováním kolem mrtvého tak vyplouvají na povrch souvislosti, které převrátí nejeden život naruby. Závěr knihy je díky tomu napínaví.
V závěru série cítím, že May není úplně autor knih, které vyhledávám. Myslím, že píše dobře a jeho netuctová trilogie byla svým způsobem poutavá, jen mě prostě nebaví prokopávat se k vrahům přes klukovské vzpomínky.

sasena
21.02.2024 5 z 5

Dočten poslední díl série a přesto, že jsem se v tom posledním díle občas v ději ztrácela v čase, moc pěkné čtení to bylo. Na google mapách jsem si prohlédla celý ostrov, fakt tam nejsou žádné lesy, stromů poskrovnu a ten vítr si taky dovedu představit, jako bych tam byla. :-) Trochu brrr. Kriminální zápletky se většinou rozřeší hlavně díky autorově spřízněnosti s postavami a znalostí mezilidských vztahů, vazeb a prostředí. Ráda si přečtu i něco jiného od tohoto autora.

lexikon_tf
18.02.2024 5 z 5

Na třetí díl z hebridského souostroví jsem se moc těšila a byla jsem zvědavá, jak to dopadne s Finem, který se vrací na rodný ostrov Lewis, aby se zde natrvalo usadil.

Bývalý detektiv Fin si najde práci jako šéf ostrahy u místního vlastníka rozsáhlých pozemků. Při obchůzkách narazí na svého dávného kamaráda Piskoře, který je však majiteli pozemků trnem v oku, jelikož tam nezákonně pytlačí a je nyní na Finovi, aby mu domluvil.

Při náhodném samovolném vypuštění jezera v horách je objeveno dávno ztracené letadlo, které kdysi patřilo Finovu a Piskořovu příteli Roddymu. U nálezu letadla je shodou okolností s Finem i Piskoř, kterého tento objev natolik vykolejí, že uteče a zmizí.

Fin se tak postupně zanořuje hluboko do minulosti, z níž se dozvídáme i jak to bylo s jejich tehdejší kapelou, jejímž frontmanem byl kdysi právě Roddy. Co se vlastně tenkrát před 17 lety stalo, když Roddyho letoun havaroval?

Pěkně vystupňované napětí a tajemství, které postupně směřovalo k odhalení padoucha mě, jako v předchozích dílech této série, nesmírně bavilo. Opět mě uchvátila barvitě vylíčená příroda nehostinné krajiny drsného severu a opět jsem tipovala špatně, kdo za to všechno může. Za mě velká spokojenost a tuto sérii moc doporučuji!

evask
07.01.2024 3 z 5

Zatímco první dva díly jsem hltala, tak tenhle třetí se podle mě moc nepovedl. Větší vzrůšo nastane až v poslední čtvrtině, ale to už přitažlivost knihy nevylepší. Tři a půl hvězdičky.

Gindolfin
29.11.2023 odpad!

Tohle bylo fakt utrpení. Není otravnější hlavní hrdina než Fin. Fakt jsem ho za ty tři díly začal upřímně nenávidět. Spratek sobecký. 2/3 knihy je o dalším úseku z dětství Fina. Tragédie na každém kroku. A závěr nemastný, neslaný. Jsem fakt rád, že to mám sebou. Dočetl jsem kvůli Finově lásce z dětství. Chtěl jsem vědět, jak ta chudinka skončí.

jprst
30.10.2023 4 z 5

Dobré zakončení celé série, i když podle mého mínění jde o nejméně poutavý díl. Možná proto, že mi přičtení chyběl patřičný pocit z něčeho zcela nového a neotřelého, který bych asi měl, kdybych nečetl předchozí díly. Ale i tak jde o vydařený příběh, který je dalším potvrzením autorova vypravěčského umu.

mila2411
28.10.2023 5 z 5

Je na čase se s Finem Macleodem rozloučit. Poslední příběh je opět fajn čtení, je tu vše co mě neskutečně bavilo v minulých dílech: drsný kraj, drsní lidé. Část "krimi" funguje výborně. Trošku mě zamrzelo, že část "soukromí" autor pořešil tak nějak hodně šmahem, přál jsem hlavním hrdinům dojít ke šťastnějším koncům...

bumble
28.09.2023 4 z 5

Autor se i ve třetím díle držel "modu operandi", kdy nalezená mrtvola v letadle byla jen podružná součást vyprávění o životě Fina v kapele, která formovala jeho osobnost a nesmazatelně se zapsala do jeho srdce.
A stejně tak podobně, jako v předchozích dílech (kde byla skvostně popsaná krajina a barvitě vylíčená nádherná příroda), se s koncem knihy schylovalo k rozuzlení celého případu a završení celé série.
Musím říct, že jsem si to opravdu užil a už teď vím, že tato trilogie určitě nebude má poslední od tohoto autora.

Rolada88
24.09.2023 5 z 5

Tak do třetice všechno dobrý opět bravurní případ

Nikola086
10.08.2023 4 z 5

Nevím pořád co si o tomhle díle myslet... naprosto skvěle odkryl zbytek tajemství, které čtenáře pronásledovaly v předešlých dílech... Na druhou stranu mi zápletka knihy přišla možná až moc přitažená za vlasy. Ale zase se to i vcelku hodilo ke stylu autora.

L.Helena
29.07.2023 4 z 5

Audiokniha
Další případ z ostrova Lewis a dořešení otevřených záležitostí z předešlých dvou dílů. Opět výborné, promyšlené vyprávění s návraty do minulosti, ovšem pro mě zůstává topem první díl.

cérka
11.07.2023 5 z 5

Audiokniha

Jak už je u této série zvykem, vyprávění v podání Jiřího Dvořáka nemá chybu.

Všechny tři díly jsou velmi kvalitní, zdařilé, působivé, netradiční svým zpracováním a pěkně na sebe navazují. Až teď se vše "uzavřelo". Škoda, vůbec bych se nebránila pokračování.

Přemýšlela jsem v čem je tato detektivní série jiná. Asi to bude tím, že autor krásně skloubil popisné části, minulost a současnost s myšlenkami a pocity hlavního hrdiny. A v neposlední řadě celá série svou kvalitou vysoce převyšuje většinu současných detektivek. Mohu jen doporučit!

petula22
09.07.2023 5 z 5

Skvělá celá série, každý díl byl poutavý, čtivý a děj zajímavý. Ani třetí díl nezklamal. Škoda jen, že není pokračování.

jan7113
06.06.2023 5 z 5

Více než důstojné završení úžasné trilogie.
Vše důležité je uzavřeno, záhady objasněny, pachatelé odhaleni, poslední střípky z Finovy minulosti dosedly na své místo, aby nám pomohly vykreslit souvislosti, příběh končí... Bohužel. Další osudy Fina, Marsaili, ale i dalších obyvatel ostrova Lewis už si můžeme jen domýšlet.
No nic, bylo mi s nimi dobře.

Luigi1
23.05.2023 5 z 5

Výborné čtení od petera Maye určitě si přečtu další knihy doporučuji

Tesssay
18.05.2023 4 z 5

Treti dil byl stejne napivany a ctivy jako predchozi dily. Trochu me mrzi, ze tim trilogie s Finem Macleodem konci, protoze me fakt bavila.

Lálin59
04.04.2023 5 z 5

Závěrečný díl trilogie nezklamal.
Propracovaný příběh a postavy, poutavý popis úchvatné krajiny, promyšlené oscilování mezi přítomností a minulostí.
Nelze než doporučit a po čase zase zkusit něco jiného od tohoto autora.

vraždy Skotsko tajemství puberťáci

Peter May