Ostré předměty

Stěží si představit hrůznější zločin než uškrcení malé holčičky. Zapomenuté missourijské maloměsto Wind Gap se ještě nevzpamatovalo z jedné brutální vraždy, a už je tu další, stejně strašná a nepochopitelná. Proč nevinné dívky? A proč jim vrah vytrhal skoro všechny zuby? Pro mladou chicagskou reportérku Camille Preakerovou, která ve Wind Gap vyrůstala, je takový případ vítaným sólokaprem. Jenže to, co se zprvu zdálo jako kariérní příležitost, získá nakonec mnohem osudovější a tragičtější podobu. Ukáže se, že posedlost jde v tomto příběhu až na krev. A to do slova a do písmene. Kontroverzní, znepokojivý psychothriller Gillian Flynnové stojí na počátku autorčiny úspěšné spisovatelské kariéry: její knihy od té doby neopouštějí žebříčky bestsellerů – ani hlavy čtenářů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/174645/ostre-predmety-QBt-174645.jpg 3.91476

Sharp Objects (2006)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Knižní klub

Rainbow_Owl

Po knižke som siahla kvôli dobrým recenziám, avšak pre mňa to nebola až taká “bomba”. Príbeh bol jednoduchý, čo sa týka detektívnej zápletky, ak ste čítali pozorne v polovici príbehu ste tušili kto bude vrah :) Na druhú stranu kniha sa čítala veľmi ľahko, jednoducho. Hlavná hrdinka mi bola sympatická a bolo zaujímavé sledovať jej vnútorný svet a vývoj vzťahu s matkou. Ako oddychovka dobré čítanie.

Janniska

Dlouho jsem se nemohla do příběhu vpravit.Po asi 100 stranách mě vyprávění strhlo,konec a rozuulení nylo na můj vkus moc rychlé a odbyté.Seriál který natočila HBO asi neskouknu,tolik mě to neuchvátilo.

Lelaqu

Musím říct, že G.Flynn mi k srdci přirostla hned od knihy, kterou jsem četla poprvé. Miluji její styl psaní, přemýšlení a její ostřejší jazyk. Její myšlení je prakticky nepředvídatelné, i když jsem si hned po nějakých sto stranách vytipovala viníka, autorka to uměla převrátit na úplně jiný směr. Musím říct, že od poslední knihy od Gillian Flynn, kterou jsem přečetla, jíž byly Temné Kouty, jsem se do žádné knihy nezačetla:D just sayin´ Hlavní postava Camille mi byla moc sympatická, dokázala jsem se do ní velice rychle vcítit a pochopit jí. Tahle knížka mi bude v hlavě určitě oxidovat ještě hodně dlouho. Jednoduše mi vlezla úplně do hlavy. SPOILER ALERT Sice mě hrozně zamrzel konec Richard x Camille. Já jsem jim to přála, ale jsem si moc dobře vědoma, proč to tak autorka udělala. KONEC SPOILER ALERTU Ostré předměty se mi líbily více než Temné Kouty, ale ne více než Zmizelá. Jednoduše má další oblíbená knížka:D

stehlicek

A mně se to náhodou líbilo. Moc. Je to typ knihy, který musíte číst dál a dál, hluboko do noci. Před očima vám přitom běhá obraz, jakobyste se dívali na film. To umí málokdo. Těším se i na seriál.

Cabelkab

No co na to říct.... Občas jsem se přemlouvala ke čtení, na to jak je to jen užší knížka tak jsem to četla dost dlouho. Až tak poslední fáze knihy má nějaký spád, který by si ale zasloužil trošku víc popsat. Půl knihy se tam nic neděje a vyvrcholení příběhu máte popsané na třech posledních stranách... tohle se az tak nepovedlo.

Yogi
26.12.2018

No, já teda nějak nevím. Musela jsem si knihu i seriál (na kterej jsem koukala během čtení... asi docela blbost, co?) nechat uležet v hlavě a trochu se tím probrat. Nepomohlo to. Pořád z toho mám dost nejasný pocity a rozporuplný dojmy. Co ale vím - rozhodně nejsou úplně pozitivní.
Tak v první řadě. Za mě určitě nejslabší kniha od týhle autorky. Temné kouty mi přišly super, Zmizelá už je v podstatě kult. Nedá se odepřít, že Flynnová má brilantní vypravěčskej styl, kterej mně osobně neskutečně sedí. Nehledě na to, že její detektivky-thrillery-říkejtesitomujakchcete jsou pojatý trochu jinačím, zajímavým způsobem - neřeší jen vraždy, ale i různý problémy sužující dnešní konzumní společnost. Ty její postavy jsou sice pošuci jeden vedle druhýho, zralý na psychárnu, totálně zavrženíhodný, a rozebrání jejich osobností by vydalo na dalších několik knih - ale to je právě to, co mě u týhle spisovatelky tak bere.
Ale tohle byl maličko přešlap. Slovo, který to dokáže perfektně vystihnout a který se mi po celou dobu čtení honilo hlavou, jako by to Camille taky měla vypálený na kůži, bylo "těžký". Ta kniha byla prostě těžká, dusivá. Všechny témata v ní obsažený. Natolik, že jsem z toho až občas nedokázala dejchat, a to jsem zvyklá na ledacos.
Navíc mi to přišlo celý chaotický a nesmyslný - hlavně krátký, počet stran tomu hrozně uškodil. To, co by potřebovalo vysvětlit mnohem víc, bylo zamlčený. A naopak z toho, co autorka vůbec nemusela rozvádět, byly najednou tři stránky popisů.
Ztrácela jsem se v postavách, vztazích i dialozích. Vlastně i v myšlenkách. A to vyprávění o děsivý párty náctiletejch bylo skoro až groteskní. Vážně si každej dospělej myslí, že to zrovna takhle vypadá, jo?
*(asi?) SPOILER: Amma působila jako takovej pokus o vytvoření Lolity 21. století se sadomaso sklonama. Camille hysterka. Skvělá byla až matka - alespoň jsem se dozvěděla o Münchhausenově syndromu - o tom jsem zatím teda neslyšela. Příběh Adory a Marian mě jako jedinej fakt bavil. //*
Zbytek úplně nefungoval. Konec moc nepřekvapil. Rušily trhliny ve vyšetřování, nedotažený dějový linky a nesmyslnosti okolo vražd, který člověka hned trkly, aniž by se nad tím nějak víc zamyslel. Na prvotinu možná super, ale v jiných měřítkách spíš o něco málo lepší průměr.

twigxi
14.12.2018

Narozdíl od seriálu, který nepochopitelně roztahali asi na osm hodin, výborný thriller, který má spád a dokáže i překvapit.

Devil-Ivet
13.12.2018

Neočekávala jsem žádný zázrak a ten se mi taky nedostal. Vadilo mi chování lidí z města, jejich děti a vůbec celkový postoj k životu. Hlavní hrdinka byla taky divná, nezáživná. Dokonce mi byla protivná a v některých věcech bych jí naliskala. Vraha jsem neodhalila a bylo krásně vidět, jak můžete být zvrácení. Nechápu autorčinu popularitu, kniha je opravdu nezáživná a nudná.

Sobotikova
08.12.2018

Nedočteno, vzdávám to ...polovina knihy za mnou a nic se nestalo, občas se tak nudím, že se ztrácím v myšlenkách a pak se ztrácím i v textu a postavách.

susu
30.11.2018

Tíživé a beznadějné

7sara
29.11.2018

Tak dlouho jsem ještě nečetla 240 stran. Nuda, příliš utahané a nesouvislé. Příběh je zvláštní. Osobně mi nesedla. 2 hvězdy, jen díky konci.

nikola3
21.11.2018

Za mě zbytečně moc postav a jmen,ve kterých jsem se ztrácela ????????

Noctua8
13.11.2018

Stále přemýšlím proč lidi baví číst takové knihy. Proč jsou bestsellerem knihy o ubližování druhým, sobě samých o bizarnostech skrytých v šeru, násilí páchané tolika rozmanitými způsoby a na všem co dokáže alespoň v náznaku projevit bolest. Děsí mě představa, že najdu odpověď a nedej-bože to pochopím....
Každopádně knihu Ostré předměty jsem si vybrala jen kvůli knižní výzvě. Na jednu stranu jsem ráda, že jsem ji přečetla, alespoň jsem si rozšířila obzory v soudobé "bestsellerové produkci", ale na druhou stranu vím, že od této autorky už nic dalšího číst nechci.
Příběh je dobře strukturovaný a dostatečně napínavý, aby udržel vaši pozornost až do konce. Zápletka je velmi smutná a odkrytí ještě smutnější. Na konci zůstane jen bezmoc a zklamání nad záludností a úděsností lidské psychiky.
Nevidím důvod ke čtení knihy, která nepřinese čtenáři radost. Takže - nedoporučuji.

Pitbullka
11.11.2018

Tohle bylo tak hrozně nudné a laciné. Od autorky jsem čekala úplně něco jiného.

genie
10.11.2018

Tak trochu dekadentní hlavní hrdinka i další obyvatelé a život ve městě Wind Gap.… Ta osobní linie celého příběhu se mi líbila (postupné odkrytí Camillina podivného dětství a vztahů s matkou). Krátká a poměrně svižná knížka.

Praevka
04.11.2018

Tato kniha se tolik snažila šokovat, až se jí to už od první třetiny přestalo dařit. Tolik citlivých témat v jedné knize nemohl poměrně slabý děj prostě unést. Sebepoškozování, alkoholismus, elitářství, krutost, ubližování dětem, promiskuita, drogy - zapomněla jsem na něco? Ach ano, ještě ty vraždy. Je toho prostě moc.

Nixa
02.11.2018

Já jsem z knihy nadšená. Rozhodně jsem nečekala, že by mě mohl příběh bavit a po přečtení hodnocení jsem se celkem obávala jestli jsem knihu měla začít číst, ale jsem opravdu příjemně překvapená. Děj mě chytl hned od začátku, styl psaní mi sedl a po přečtení knihy jsem musela vidět i seriál, který se mi také líbil. Od autorky jsem četla Skvrnu a byla jsem zklamaná, teď si ale u mě vylepšila skóre :-)

galadrielin
01.11.2018

Jsem velmi příjemně překvapena. Zmizelá mi připadala skvělá, Temné kouty naopak tuctové. Ostré předměty, to bylo zase zcela jiné kafe! Hlavní hrdinka s psychickými problémy (a s takovou famílií se nění čemu divit) přichází zpět do svého rodného města, aby čelila nejen pracovnímu úkolu, ale hlavně svým vzpomínkám a své rodině. Matce. Fuj, ta matka, dělalo se mi z ní špatně, naprosto odporná postava. Dcera je jen prostředekm, jak se zalíbit ostatním, k ničemu jinému ji nepotřebuje. Z jejich vzájemného vztahu mi běhá mráz po zádech ještě teď.
Zároveň jsem přesvědčená, že tohle dílo si oprávněně zaslouží pozornost. Spatřuji v něm lehce Kingovské rysy - King by si s charakteristikou postav samozřejmě důkladně pohrál, abychm věděli, co dělal bratranec hlavní hrdinky ze třetího kolene. :) A to je právě to, co mi na knize trochu chybí - skvělý příběh, skvělý "drajv", škoda, že to není rozebrané víc do hloubky.

Lejdus
28.10.2018

Naprosto skvele cteni. Prestoze mi byla hlavni postava silne nesympaticka, dej knihy mne strhl a zajimala jsem se, jak to tedy bylo, takze jsem druhou polovinu slupla na posezeni. Autorcin styl psani a tematika se mi vcelku zalibila, takze vyzkousim i jine knihy.

klarikN
27.10.2018

Knížka mě hodně zklamala. Bylo to celý přehnaný.

Gabča2011
25.10.2018

Po dlouhé době knížka, která se čte jedním dechem...Svižný a překvapivý děj..

zd0981
24.10.2018

Nějak mne to neoslovilo, divní lidé, divné motivy,...

Sparkling
20.10.2018

Nejprve jsem zhlédla seriál a naprosto mi učaroval - i když to asi vzhledem k obsahu, formě i celkovému ladění není příliš dobře zvolené slovo.
Camille v podání Amy Adams působí temně, opravdu i trochu nebezpečně, ale hlavně nesmírně křehce - jako nějaké malé zvířátko krčící se v rohu s vyděšeným výrazem v očích, a to je zřejmě jeden z důvodů, proč s touto postavou tolik lidí sympatizuje. Vyvolává v nich touhu obejmout ji, odtáhnout ji z její dysfunkční rodiny a zvráceného rodného města a slíbit jí, že všechno bude v pořádku.
V knize mi paradoxně chyběla hlubší charakteristika hlavní postavy, přestože jsem se domínvala, že vzhledem k vyprávění příběhu v ich formě a právě z pohledu Camille (tentokrát ne obrazy, ale slovy, takže by se mohly objevit nové drobnůstky odhalující víc z příběhu i ze samotné Camille - přece jen mi slova byla vždy bližší než obrazy), k ničemu takovému nedošlo.
Příběhu podle mě ona popisnost a doslovná konkrétnost nakonec škodí. Seriálová verze dodala knize formu, která jako by pro ni byla předem stvořená - jako by s tímto záměrem byla od začátku psána.
Scény rozpíjející se jedna ve druhou, přelévání ze sna do reality a následně z reality do vzpomínky, rozostřené obrazy, míhání duchů z minulosti v současném a naprosto reálném světě - to vše souzní s esencí Camille, s její křehkostí, nevyrovnaností, nejistotou a možná i s neustálým lehkým obluzením smyslů vzniklým permanentním přísunem vodky z lahve od Evianu.
Stručně řečeno: kniha moje očekávání nesplnila a mistrovské dílo v tomto případě (dost netypicky) představuje seriál, ne jeho knižní předloha.

Katulinka69
20.10.2018

Jako Temné kouty mě nějak neoslovila.

annes
17.10.2018

Po shlédnutí seriálu jsem si chtěla přečíst...a na začátku jsem byla trochu zklamaná, že v knize moc nejsou rozepsané detaily/smýšlení/okamžiky...ale nakonec mi to vůbec nevadilo a byť jsem příběh znala četla jsem jedním dechem. Nedoporučuji dcerám se špatnými vztahy s matkou...

OldřichHanton
11.10.2018

S thrillery "od žen pro ženy" mám většinou problém. Zápletky těchto románů mi přijdou většinou naprosto nereálné a přihlouplé a jejich hlavní hrdinky krajně nesympatické. Gillian Flynnová však píše jinak, jak Zmizelá, tak její starší, právě dočtené, Ostré předměty jsou skvělé příběhy plné napětí, které vychází hlavně z propracované psychologie postav.
Ostré předměty mají téměř klasickou detektivní zápletku. Novinářka vrací do svého rodného města, kde chce napsat článek o vraždách mladých dívek, které se zde mezitím staly. Děs nepramení z žádných akčních scén, nebo honiček s násilníkem, ale z jemných náznaků a postupně odhalovaného deviantního chování všech postav, včetně hlavní hrdinky a obětí. Paní Flynnová je určitě neobyčejná žena s velkou, poněkud zvrhlou fantasií a já se brzy vrhnu i na její další romány.

Dominika_a
03.10.2018

I když jsem vraha tušila, tak jsem se nemohla odtrhnout, a četla jsem kdykoliv to bylo možné. Naprosto skvěle napsaná kniha. Napětí do posledních stránek. :)

Chika
01.10.2018

Viděla jsem prvně seriál, takže jsem věděla, jak kniha skončí. I tak jsem se nemohla od knihy odtrhnou a od půlky jsem ji hltala a hrozně mě zajímal konec právě v té knize. Jelikož u seriálu jsem zůstala s otevřenou pusou.
Skvělá kniha, brutální příběh.

elenk
25.09.2018

To byla jízda....a ten konec byl krásně dotažený...autorka psát umí...její styl psaní mě oslovil.

jaroiva
25.09.2018

Strašně dlouho jsem se tím prokousávala, na to, jak je to krátká kniha, mi trvala neskutečně dlouho. Celé mi to připadalo strašně divné. Vůbec mě to nechytlo, ale nemůžu říct, že by mi něco vadilo. Vlastně mi spíš bylo úplně jedno, co se děje, ať už dobrého nebo zlého. Totální lhostejnost k ději mi vydržela až do konce knihy. Ani na konci nemám pocit, že bych to nějak lépe pochopila. Pro moje chápání nějak příliš psychiatricky porouchané nebo prostě ujeté.
Nebyla jsem zasažena EMO kulturou, asi jsem pro tuto knihu už příliš stará na to, abych byla správnou cílovou skupinou.