Osamělý poutník

Povídkový soubor Osamělý poutník je jakýmsi koncentrovaným výtažkem z Jacka Kerouaca. Svůj život na cestě po Spojených státech, Mexiku, Maroku i po Evropě zaznamenává v kratších a sevřenějších, „ukázněnějších" příbězích. Najdeme v nich zážitky z mexické koridy, sledované pod vlivem opia, ze samoty v zasněžených horách, z Paříže, kde je tak snadné se zamilovat, z nočního New Yorku i sluncem rozpáleného Tangeru....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/3619/osamely-poutnik-3619.jpg 3.8144

Lonesome Traveller (1960)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Argo

Ikkju
08.04.2017

Dočítám staré resty, z Kerouaca jsem měl trochu strach, přeci jenom doporučených sedmnáct už jsem docela přetáhl, ale hned na začátku mě potěšila historka, kde průvodce Enrico chce Kerouacovi ukázal svojí vlast, kterou opravdu ze srdce miluje, a tak ukazuje prstem na města, kopce, řeky, hory či děvčata a doprovází je pyšným leč lakonickým popisem "Mechico" :).

Těším se z drobků, třeba komentář Borrougse k jeho kamarádovi mexičanovi mě vůbec nepřekvapil.

A po víc jak 20 letech jsem se dočetl, jak dopadl vytoužený pobyt v osamění na vysoké hoře, po kterém toužil už v Dharmových tulácích..

simsa12
10.05.2016

najmenej zaujimava kniha z pera beatnikov... ale mozno len nezaujala mna v tom spravnom case :-)

Krami
30.09.2015

Moje první dílo od Kerouaca. Zpočátku jsem měl s těmi sáhodlouhými souvětími problémy, ale to se časem poddalo. "Kerůvejovy" příběhy jsou fajn, dojem z knížky je pro mě celkově dobrý.

Langosh
18.10.2014

Místy se to dalo, ale místy se to nedalo číst. Nevím, jak moc za to mohl překlad, ale dlouhá souvětí bez čárek, příšerný. Mexiko se ještě dalo, ale pak ta další kapitola Železniční země, to se nedalo, jedna stránka pomalu jedno souvětí bez čárek, plácal páté přes deváté, to bylo utrpení. Jsem normálně ty stránky přeskakoval a hledal pasáže, které by se daly číst. Půlku jsem ještě nečetl a ani se mi do toho nechce. Mám tuto knihu doma a pomalu lituji, že jsem si jí koupil. Snad se k ní ještě časem dostanu a dočtu jí.

Pawlisman
24.09.2014

Kerouac, který mě moc nezaujal a odložil v polovině. Na tohoto autora musí být člověk odpočat a dobře naladěn a mysl otevřít záplavě vět a slov. Oproti dalším dílům mi přesto tyto povídky přišly odbyté, málo vypovídající, málo srozumitelné, prostě horší než jiná Jackova díla. Ale je možné, že jsem nebyl dobrý čtenář.

Holden
25.03.2014

Jack tě na začátku veme do horkýho Mexika, odkud na tebe pohoda a klid mexickýho života přímo dejchá, ale moc dlouho se tam neohřeješ a než se naděješ, tak už prožíváš těžký časy ajznboňáků na osamělých kolejích kalifornských železnic. Hned potom ti Jack ukáže život v zatuchlých kajutách balkánské lodi a seznámí tě s apatickýma námořníkama, kteří si nevidí dál než na konec svýho tlustýho břicha, a proto tam neztrácí čas a okamžitě pádí prozkoumat New York, to zběsilý město, kde čas nestojí, ale plyne a hýbe se rychleji než je pro člověka zdravý. Ani potom Jack neotálí a šine si to do Evropy s mezizastávkou v ponurým Maroku a najednou se dostává do své vysněné Paříže a už může obdivovat Cézannovskou krajinu a sytě modrou oblohu, jak z obrazů Van Gogha. Konečně si může sednout do útulných francouzských restaurací a vychutnat si těžký červený víno, zakousnout lahodně sladkej croissant a užívat si života v malebných vesničkách Bretaně, Normandie či Burgundska. Potom už se Jack ale přesytí i jeho vytoužené Francie, a tak nastává ten pravej čas na cestu do temnýho a mlhou zahalenýho Londýna, ve kterým se ale dlouho nezdrží a žene se přes oceán zpátky do Států.

Nakonec ale jeho dobrodružství nekončí zrovna pozitivně, protože se zamýšlí nad tím, že zlatý časy tuláků v Americe už dávno odzvonily a maloměstská morálka nesnese pomyšlení, že by snad někdo mohl žít jinak než hlásá nepsaný pravidlo společnosti, ve které si člověk nemůže venku pod hvězdama rozdělat už ani spacák, aniž by po něm nevystartovali fízlové. Jack cití hořkost a smutek, že se tulák stává štvancem a nežádoucím individuem, kterej už v dnešním světě nemá téměř žádný vyhlídky do budoucnosti.

annihilation
16.09.2012

Osamělý poutník je kniha povídek, respektive příběhů, které Jack Kerouac zažil a podává je svou typickou formou. Upřímně, nevím, jestli knihu doporučit nebo ne – nejsem si totiž jistá, jestli se mi přímo líbila. Občas, když čtu Kerouaca, absolutně mě znudí a znechutí svým přístupem k životu a mám sto chutí knihu zahodit někam hodně daleko. Ale vzápětí napíše něco tak krásného, že si mě svou poetičností znovu získá. A právě asi celá tahle labilita a zmatek, který tvoří jeho nekonečná souvětí, mě nutí číst další a další řádky.

"Na ulici je zase vše dokonalé, svět je stále prostoupen růžemi štěstí, ale nikdo z nás to neví. Štěstí spočívá v tom, když si uvědomíme, že všechno je to velký podivný sen."