Ohníčky všude kolem

Ohníčky všude kolem https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469693/bmid_ohnicky-vsude-kolem-uJL-469693.jpg 4 938 260

V Shaker Heights, poklidném předměstí Clevelandu, dbají lidé na to, aby měli všechno přesně podle šablony – stejné trávníky, stejné domy, a také aby žili stejné životy. Elena Richardsonová ztělesňuje tuhle idylku úspěšné americké středostavovské rodinky devadesátých let naprosto dokonale. Richardsonovi, kteří mají čtyři děti, pronajmou byt nekonformní chudé fotografce Mie s dospívající dcerou. Tyhle dvě rodiny se postupně pořád víc prolínají, ale od začátku víme, že se jejich odlišné světy střetnou a povede to ke katastrofě…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

Little Fires Everywhere , 2017

Kif
15.03.2018 5 z 5

Nevím vlastně ani, co k tomu říct. Celeste Ng to opět dokázala. Dostala mě. Naprosto. Vžila jsem se do postav, prožívala jsem to všechno s nimi a teď mi v mém životě něco chybí, nějak mi schází ti knižní hrdinové. Co teď se životem?
Autorka vykresluje postavy do detailů, ale v žádném případě nesklouzává k nudným popisům, což velmi cením a obdivuji. Dozvídám se vše důležité, abychom mohli komplikovaný příběh pochopit. Nahlížíme postavám přímo do duše a čtenář si sám může udělat obrázek, názor, může se postavit na stranu kohokoliv a příběh mu to ani nevyvrátí. Každý dělá chyby, každý si s sebou něco nese, což román krásně podává. Zároveň znovu ukazuje důležitost komunikace, která bývá tak zanedbaná.
Ano, Celeste Ng umí. Zvládla napsat skvělý román popisující složitou psychiku lidi a složitou síť vztahů - už zase. A i přes mnou neoblíbené popisy jsem se ani trochu nenudila. Stránky jsem otáčela tak rychle, jak už dlouho ne. Jen je mi teď líto, že už to skončilo.
A ještě jedna pochvala Odeonu - hrozně mě baví jejich doslovy, vždy mi to tak krásně zakončí ten zážitek z četby.

Makropulos
13.03.2018 5 z 5

Velmi dobře vystavěný příběh, kde sice na začátku víme, co se stalo, ale postupně odkrýváme, proč k tomu vlastně došlo. Jednotlivé postavy jsou vykresleny tak, že jim člověk věří, že chápe jejich jednání, i když s ním třeba nesouhlasí. Příběh klade mnoho otázek, ale nechává na čtenáři, aby si odpovědi našel sám. Je o dospívání, o mateřství – vytouženém i nechtěném, o vztazích mezi matkou a dítětem, o opuštění životních ideálů v zájmu klidného a spořádaného života, o umění, o rasismu v jeho různých podobách, o nedostatku komunikace, je prostě o lidech se všemi jejich klady i chybami.

Zrzavá_Tereza
04.03.2018 5 z 5

Víc takových knih prosím a víc takových spisovatelů.
Dnešní literární svět sypající stovky nových a ne moc kvalitních knih to potřebuje jako sůl!

zlinissi
04.03.2018 5 z 5

Kniha která mne oslovila velmi. Zpočátku jsem si říkala, jedna z dalších hezky napsaných amerických story...ale jak začne příběh gradovat, odhalují se postupně příběhy a tajemství jednotlivých postav, člověk ani nedutá a nemůže se odtrhnout... přistihla jsem se, že jsem knihu na chvilku odložila, abych oddálila nezvratný závěr... Oceňuji propracovanou psychologii postav i hluboké sondy do mateřských duší.

hs777
26.02.2018 5 z 5

U některých knih mám pocit, že mají stránek víc než dost, ale tady je to právě naopak. Dokonalá úspěšná rodina sešněrovaná společenským postavením a pravidly a na druhé straně avantgardní matka a dcera nespoutané nikým a ničím. Tolik rozmanitých postav, z nichž žádná není černobílá, každou jsem měla ráda a dokázala pochopit. Tolik ožehavých témat a nejen o podobách mateřství a vztahu mezi rodiči a dětmi, o kterých bych ráda četla a přemýšlela dál, protože otázky jsou položené, ale odpovědi si každý musí najít sám. Celeste Ng napsala nádhernou knihu, už druhou.

Maros11
19.02.2018 5 z 5

Celeste Ng ma ani po druhykrat nesklamala a Ohnicky su podla mna este lepsie nez jej prvotina. Skvele vykreslene postavy, na ktore len tak nezabudnem.

LahoferRose
14.02.2018 5 z 5

Ze začátku jsem měla problém se stylem psaní Celeste Ng, ale to se po cca 30 stranách poddalo. Postavy jsou až děsivě lidské, skutečné. Nejde pouze o sondu do života bohatých Američanů žijících na dokonalém předměstí. Je to příběh o dospívání, o nutnosti rozhodnout se co je nejlepší pro člověka samotného a neohkížet se stále jen na druhé, o mateřství, o nezávislosti. Ohníčky cšude kolem mne pohltily, na konci mám pocit, že každá z postav sedí v obyváku se mnou. Nikdo není vykreslen černobíle, ploše, nedomyšleně. Máte hřejivý pocit, že jsou to také jen lidé se všemi svými manýry, úspěchy a poklesky. Nikoho nedokážu odsuzovat za své činy, každého chápu. Bezesporu skvělá kniha a nebráním se přečtení autorčiny prvotiny.

Adriana.82
11.02.2018 5 z 5

nemohu srovnat s první knihou autorky,nečetla jsem ji - za mě tato kniha: super :) !!!!!!!!!!!!!!

Radka_p
10.02.2018 5 z 5

Skvelá kniha, autorka vytvorila postavy o ktorých by som dokázala čítať pokojne ešte 300 strán. Zaujímalo by ma čo bolo ďalej, kam sa posunuli a aké stopy v ich životoch hlavná hrdinka s jej dcérou zanechali.

vladka1695
10.02.2018 5 z 5

Skvělá kniha, čtivá, k zamyšlení. Prostě super!

000nugatovej
31.01.2018 3 z 5

Po přečtení románu "Vše, co jsme si nikdy neřekli" jsem natěšeně čekal na druhé autorčino dílo. Na rozdíl od mnohých komentářů níže, však musím smutně konstatovat, že "Ohníčky" mne zklamaly.
Hned při čtení jejich ohnivého začátku mne napadlo, že Ng vytvořila klon první knihy, to by ovšem byla autorská cesta k nicotě. No, musím uznat, že ač styl i problémy, které tu řeší, jsou podobné prvotině, o úplný klon nejde. Jen bohužel se mi zdá, že rozdíly jsou spíše na škodu. K problematice nedostatečné komunikace a neurovnaných vztahů mezi nejbližšími lidmi se tu posílil akcent na život a vztahy středoškoláků. Ten však je - podle mého názoru - popsán méně věrohodně než v prvním románu. Bohužel.
Autorce ovšem dám ještě šanci. Její první kniha se mi skutečně hodně líbila!

fruitbueno
26.01.2018 4 z 5

Do Ohníčků jsem se dlouho nemohla pořádně začíst, aniž bych přesně dokázala popsat, proč tomu tak bylo. Když se však vše rozjelo a začetla jsem se, pohled na maloměsto se svými figurkami, stereotypy, postavami. V popředí rádoby dokonalosti v knize stojí ženské vztahy, vztah dítě (dcera) a matka, které se proplétají s minulostí, osvětlují a vysvětlují přítomnost a motivaci té které postavy. Pod vší slávou a září jsem cítila obrovský smutek, nepochopení a nedostatek komunikace.

intelektuálka
24.01.2018 5 z 5

V této knize autorka opět odkrývá obraz americké rádoby dokonalé rodiny.
Příchod nekonvenční Mii s nemanželskou dcerou musí tento obraz narušit...
Hodnoty mladé generace nesouzní s hodnotami rodičů.
Z jednotlivých střípků se potom skládá překvapivý příběh.

"Ti, kdo se na první pohled jeví jako žháři, mohou být ve skutečnosti světlonoši".
Kniha řekla bych ještě lepší, než prvotina.Na přemýšlení. Doporučím.

Atuin
20.01.2018 4 z 5

Naprosto dokonalý čtenářský zážitek. Chcete si přečíst dobrou knihu? Tak si jednoduše přečtěte druhou knihu od Celeste Ng. Nudit se rozhodně nebudete.

dmafa
16.01.2018 5 z 5

Autorka nezklamala ani svou druhou knihou,čtivá kniha pronikající pod povrch dokonalé rodiny.

Arella
13.01.2018 5 z 5

Výnikající zážitek. Nic není jak se zdá, nic neni černobílé, máloco jde dělat "jen" dobře nebo špatně. Tak si představuji první knihu v novém roce!

Pett
11.01.2018 5 z 5

Nevyvolalo to ve mně až takový fajrák jako její první příběh, ale i tak jiskry lítaly... nejeden otazník mi málem spálil srdeční chlopeň... v samém ohnisku střídá jedno rodinné drama druhé... nic není jen černé nebo bílé... najdete zde tolik barev mateřství... nejvíce ve vás zahoří myšlenka spravedlnosti... viny či neviny... aneb každý si nese ten svůj plamínek osudu... je jen na nás, zda se o něj čas od času spálíme či nás zahřeje a posvítí nám na cestu životem...
Rozkřísla se ve mně slabost pro její srdcervoucí slovospád...

Véča
11.01.2018 5 z 5

Odzbrojující... Celou dobu si říkáte, kdo je ten špatný a co byste udělali vy, ale zároveň je ve vás tichá radost, že tohle řešit ve skutečnosti nemusíte. Čtěte, doporučujte, mluvte o tom, tato knížka stojí za přečtení!

Audrina
07.01.2018 5 z 5

Celeste je pro mě snad nejlepší současnou autorkou. I její druhá kniha je nesmírně silný příběh mapující na první pohled idylické životy lidí. Co vede k dokonalé rodině? Jsou to peníze? Láska? Biologie? Proč za dokonalé považujeme jen to, co bezpečně známe? Dokonalá sonda, která Vás donutí přemýšlet

Haen
26.11.2017 5 z 5

Výborná psychologická sonda do života takzvaných bezproblémových rodin i těch, které se jim pramálo podobají. Příběh o zdánlivé idyle, která se může rychle změnit, o adopcích, rasismu, o dětech vytoužených i nechtěných. Celeste Ng nezklamala ani svou druhou knihou, opět dokázala vyvolat spoustu emocí.