Ohníčky všude kolem

Ohníčky všude kolem https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469693/bmid_ohnicky-vsude-kolem-uJL-469693.jpg 4 946 946

V Shaker Heights, poklidném předměstí Clevelandu, dbají lidé na to, aby měli všechno přesně podle šablony – stejné trávníky, stejné domy, a také aby žili stejné životy. Elena Richardsonová ztělesňuje tuhle idylku úspěšné americké středostavovské rodinky devadesátých let naprosto dokonale. Richardsonovi, kteří mají čtyři děti, pronajmou byt nekonformní chudé fotografce Mie s dospívající dcerou. Tyhle dvě rodiny se postupně pořád víc prolínají, ale od začátku víme, že se jejich odlišné světy střetnou a povede to ke katastrofě…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

Little Fires Everywhere , 2017

Danca196
25.05.2018 5 z 5

Přiznám se, že po knize jsem sáhla jen proto, že mě zaujalo jméno autorky.A rozhodně jsem neudělala chybu. Knihu jsem přečetla jedním dechem, výborně propracované postavy a děj, ve kterém se autorka zaobírá etickými otázkami, kdy odpovědi ovšem nechá na čtenáři...

tanuki
23.05.2018 5 z 5

Nenápadná kniha s komorním, ale velice silným příběhem o tom, jak se naše životy mohou vzájemně ovlivňovat a co z toho může vzejít za trable. Je to vztahový propletenec rozehraný na malém prostoru, kde každý zná jen určitý kousek pravdy. Každý něco ví, něco tají, něco dalšího říká. Počáteční idyla, kdy si o sobě všichni myslí, jak jsou úžasní a skvělí, začne být postupem času nahlodávána tím, jak se jednotlivé postavy navzájem poznávají a začnou se mezi nimi vytvářet intimnější vztahy a přátelství. Do kontrastu vstupuje bohémská volnost jedněch a striktně pravidly svázaná výchova druhých. Přitom v zásadě mohou být uvnitř tito lidé velmi podobní. Jsou slušní a přátelští. Snaží se žít podle svého nejlepšího přesvědčení, ale i tak si mohou vzájemně ubližovat a způsobovat rány a trápení. Někdy je téměř nemožné se tomu vyhnout, ale nakonec i požár, který všechno spálí, dává možnost vyrůst něčemu novému.

petrarka72
20.05.2018 4 z 5

Mateřství a vše kolem, včetně ceny, kterou za ně (nebo za jeho neexistenci) člověk platí. A velmi dramatické splétání pohnutek jednání, tužeb, podvědomých přání, lásek, sexu, a zároveň zábran, strachu a bolesti. Jediná námitka: vše je beze zbytku popsáno, vysvětleno, sbaleno do literárního balíčku a převázáno definitivní mašlí - takže není místo pro tajemství, domýšlení a pochybnost.

evonra
17.05.2018 5 z 5

Psychologicky laděný příběh o tom, že někteří si od života vytáhnou tu kratší sirku... A potom záleží, jak se s tím svým "ohníčkem" popasují, jak si ho ochraňují, jak ho nechají hořet ...
O "dokonalosti", předsudcích, lásce, o síle a moci přátelství...
Mé první setkání s autorkou a velmi ráda doporučuji.

certik003
15.05.2018

Příběh jasně ukazuje, že nikdy nemůžeme znát pohnuty ostatních lidí a proto bychom je neměli dopředu soudit. Moc čtivá pschologická knížka, pokud budu moct, ráda si od autorky přečtu něco dalšího.

harena
15.05.2018 5 z 5

Tak to je KNÍŽKA! Dokonalý čtenářský zážitek a psychologická sonda do života rodin. Jak už tu bylo řečeno, ta se nečte, ta se prožívá. Čtenáři je dovoleno nahlížet až do duše jednotlivých postav, a i když bych s některými nesouhlasila, chápu je. Je to kniha o mateřství, zkoumá i jeho mezní podoby jako neplodnost, odložené dítě, adopce, interrupce, co dělá někoho matkou atd. Po přečtení se mi nechtělo knížku odložit a znovu a znovu jsem v ní listovala. Doporučuji!!
"....moudré je svůj oheň udržovat a následovat a nikoliv jej zhášet, protože podzemní požár si nakonec vždycky najde cestu ven."

kanitsuj
15.05.2018 5 z 5

Velmi příjemný a čtivý příběh, ve kterém si každý najde to své a ve kterém nechybí napětí, láska i zamyšlení. Celeste Ng je mojí druhou nejoblíbenější autorkou po L. Moriarty, její příběhy se nečtou, ale žijí společně s hrdiny a i když se její druhý román v něčem podobá předchozímu, vůbec pro mne neztrácí na přitažlivosti. Autorka má zkrátka svůj styl, svá témáta, své bolesti a ty ctí a pečuje o ně, jak nejlépe dovede. Oba její romány si dokáži představit jako zajímavé filmové předlohy, byla by pro mne radost jít na Ng do kina:-)

Roux
13.05.2018 5 z 5

Knížka, kterou jsem si koupila především díky poštovnému zdarma. Byla to snad náhoda či osud, že jsem do košíku "hodila" zrovna Ohničky všude kolem, těžko říct. Ovšem rozhodně jsem ráda, že mi zkřížila cestu. Kniha mne i po přečtení drží se zvláštní jemností za srdce.

Lenka27
02.05.2018 5 z 5

Četla jsem první knihu Celeste Ng, umí s dokonalým nadhledem vykreslit americkou morálku, černobílý svět dobra a zla, předsudky, tlak na úspěch. V takové společnosti je logické, že existují dokonalé protipóly, což je tématem Ohníčků. Celest Ng zanechává své čtenáře s mnoha otázkami, na které si musí odpovědět sami. Každá z postav byla pro mě - někdy při větší dávce fantazie - pochopitelná, chybující, lidská. Ač příběh začíná téměř jako dívčí románek, postupně se rozplétá více osudů a přibývá množství otázek. Co je správné? Nesoudím, každý má svůj svět, který se může během chvilky zhroutit jako domeček z karet. A právě tehdy je někdy lepší všechno spálit, aby se mohl zrodit nový život. Tak nějak vnímám život i já a je to celkem jedno, v jaké zemi člověk žije. Inspirující pro všechny věkové generace.

Leenah
30.04.2018 5 z 5

Celeste Ng mě opět nezklamala a zůstává tak mezi mými nejoblíbenějšími autory vůbec. Její styl psaní mě baví, oslovuje, drží mě v určitém napětí, co bude dál a osobně se mě dotýká. Nejvíc se mi líbí to, jak ukazuje, že nic není černobílé a že nemůžeme druhé soudit, protože nikdy je nemůžeme plně pochopit. Víc takových knih, prosím!

hulina
24.04.2018 2 z 5

Celeste Ng ve své knize popisuje různé varianty mateřství, vztahu matky a dítěte a dělá to důkladně. Poznáme tedy matku, co chce dítě prodat, matku, která nemůže mít dítě, matku, která "ukradne" dítě, matku, která si dítě chce vzít zpátky, matku, která dítě nechce .... a to je vše .... jenom popis událostí. Kniha mě nebavila a měla jsem problém ji dočíst. Celé to jen klouže po povrchu a uvnitř nezanechá vůbec nic.

sioux
14.04.2018 5 z 5

Toto byla silná věc. V druhé půlce jsem se nemohl odtrhnout a určitě na ní dlouho nezapomenu. Ano, je to ženský román, ano je tam přehršel citů, ano, jsou tam někdy neskutečně dlouhé popisy, které jsem přeskakoval, hlavně ty o fotografování a různé retrospektivy, ano je tam občas ta nudná politická korektnost Ameriky ad absurdum... a ještě nějaké další ale... ale jako celek to drží pohromadě, napětí se chytře buduje graduje, ženské charaktery jsou silné, prostě nakonec to byla parádní věc.

kkristynaa
10.04.2018 5 z 5

Krásná kniha, opravdu. Autorka dokázala z této knihy, jejíž anotace zněla docela obyčejně, udělat něco neobyčejného. Přečetla jsem si ji díky Reese Witherspoon, která bude hrát v seriálu natočeném podle této knižní předlohy a nemůžu se dočkat i toho, protože věřím, že pokud se to dobře natočí, tak z toho může být ještě větší hit, a přesně to si autorka zaslouží.

kalinkacz
03.04.2018 5 z 5

Tak tohle bylo dokonalé! To, že je nakladatelství Odeon značkou kvality, vím už hodně dlouho, ale že budou Ohníčky až takovou senzací, to jsme nečekala... Hltala jsem každé slovo... Autorka zvolila skvělé prostředí a do něj zasadila ty nejvíc reálné postavy, jaké si jen dovedu představit... Za mě jedna z nejlepších knih roku a smekám...

lotofhs
03.04.2018 5 z 5

Wow, wow, wow. Nevím co víc říct na tuhle knížku. Je naprosto výborná.

gonegirl
02.04.2018 5 z 5

Životy nalajnované od narození až po smrt. Zdánlivě dokonalé rodiny, vztahy, domy, kariéry,... všechno. Není nic, co by se mohlo nepředvídaně stát, na to je jejich život až příliš nudný a chirurgicky čistý. Ale najednou se tito usedlíci setkají s někým naprosto opačným, neřídícím se jejich konvencemi a nepsanými pravidly. A toto střetnutí je nadmíru zajímavé.

Denisa153
29.03.2018 5 z 5

Začala jsem ji číst na doporučení, dle anotace bych si ji nepřečetla. Jsem hrozně ráda, že jsem na anotaci nedala a poslechla doporučení. Je to jedna z nejlepších knih co jsem četla. Prosím více takových knih.

magnolia
25.03.2018 4 z 5

Knížka chytne od první stránky, je velmi čtivá, nabitá dějem a mnoha lidskými dramaty. Celou knihou se prolíná téma mateřství, které tu má svoje kladné i záporné představitelky. Paní Richardsonová byla ukázková, uvěřitelná ve své ctihodně falešné povaze manipulátorky. Naopak Mia byla kladná, hrdá, schopná, možná až moc a některé její skutky a rozhodnutí jí i příběhu ubíraly na věrohodnosti (v mých očích a představách). S americkými romány a prostředím, mívám trochu problém, ale mnoho společenských témat nebo lidských typů je zde (naštěstí? bohužel?) univerzálních a zasluhujících si naši pozornost. Takže i přes některé menší výhrady k zápletkám a černobílosti postav, jsem ráda, že jsem se s autorkou konečně seznámila. (První knihu Ng jsem nečetla, tak je nemohu srovnávat.) No a od knihy jsem se nedokázala odtrhnout, všechno šlo stranou, nešlo přestat číst ...

hana8062
19.03.2018 4 z 5

Ohníčky všude kolem jsem si nemohla nechat ujít. V poklidném, uspořádaném a dokonalém americkém maloměstě se protnou osudy dvou velmi odlišných rodin. Perfektně organizovaná, dobře zajištěná, pravidla dodržující Elena pronajme dům rozevláté, nonkonformní, chudé umělkyni Mie. Jejich dospívající děti se začínají přátelit, sociální vrstvy i životní postoje se střetávají a pozvolna se blíží nevyhnutelná katastrofa. Kniha začíná koncem, víme tedy, že začalo hořet, tušíme i kdo požár založil a s každou stránkou se dozvídáme víc o důvodech, které k událostem vedly. Ohníčky se dotýkají morálně složitých témat, adopce, náhradního mateřství, interrupce, či rasové otázky. Autorka píše velmi objektivně, nehodnotí, nepřiklání se na tu či onu stranu, nepodbízí svůj názor. Posouzení situace je na čtenáři a povím vám, lehké to není. Jak už to tak na světě bývá

Šánka
19.03.2018 5 z 5

To je naprosto výborná kniha a já nevím čím začít, jak začít, ne, že by se mi nedostávalo slov, ale těch pocitů a dojmů je tolik, že slova je nepoberou.
V příběhu nahlížíme do životů dvou úplně odlišných rodin, navenek dokonalé, spolehlivé americké rodiny Richardsonových a v kontrastu do rodiny nekonvenční, svobodomyslné Mii. V okamžiku, kdy se jejich životy začnou proplétat, někde pod povrchem doutnají malé jiskřičky, které nakonec způsobí v jejich životech požár, skutečný i emoční. Jak ho uhasit nechává autorka na každém čtenáři.
Je to román o rodině, mateřství ve všech jeho pestrých podobách, ale i rasové diskriminaci, o dětech chtěných i nechtěných. Je to příběh, jehož součástí jsem po pár večerů mohla být, a který ve mně zanechal dotnající jiskřičky........
Doporučuji!!!