Ohníčky všude kolem

Ohníčky všude kolem https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469693/bmid_ohnicky-vsude-kolem-uJL-469693.jpg 4 946 946

V Shaker Heights, poklidném předměstí Clevelandu, dbají lidé na to, aby měli všechno přesně podle šablony – stejné trávníky, stejné domy, a také aby žili stejné životy. Elena Richardsonová ztělesňuje tuhle idylku úspěšné americké středostavovské rodinky devadesátých let naprosto dokonale. Richardsonovi, kteří mají čtyři děti, pronajmou byt nekonformní chudé fotografce Mie s dospívající dcerou. Tyhle dvě rodiny se postupně pořád víc prolínají, ale od začátku víme, že se jejich odlišné světy střetnou a povede to ke katastrofě…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

Little Fires Everywhere , 2017

PetraBery
07.08.2018 5 z 5

Stejně jako předchozí autorčina kniha je i tato kniha silným zajímavým příběhem. V hlavní roli „dokonalá“ rodina Richardsonových, jejich čtyři děti a na druhé straně volnomyšlenkářská umělkyně Mia se svou dospívající dcerou. V průběhu příběhu vyplouvají na povrch tajemství obou rodin, zapomenuté a nikdy nesplněné sny a hlavně pravdy, které formují celý následující život. Skvělá sonda nejen do mysli matek. 4,5 hvězdy.

j.kostal
29.07.2018 5 z 5

Kniha, ktorá bola aj pre mňa mimoriadne silným čitateľským zážitkom! Nielen tým, že autorka v knižke plnej lásky a nenávisti, bolesti i radosti, pokladá závažné otázky ohľadom materstva i z neho plynúcej zodpovednosti, rasovej i citovej predpojatosti, či otázka správnosti konania v ťažkej životnej situácii, do ktorej sa môže dostať každý z nás, ale aj tým, ako detailne dokázala vykresliť charaktery jednotlivých postáv, ktoré pred čitateľom doslova ožívajú, tak aj ich psychiku so všetkými jej svetlými i tmavými zákutiami... A že možno čitateľ nedostal odpovede na kladené otázky? Je len na každom z nás, či sa ich rozhodne hľadať... Autorka na mňa urobila silný dojem a myslím, že sa v jej podaní ešte máme na čo tešiť!

Tydvik
25.07.2018 2 z 5

Ano, velmi čtivě napsaný příběh.
Přímo osudově se zde sejde několik (ta koncentrace na metr čtvereční je opravdu velká) různě „problematických“ matek. A teenagerů.
Ano, neustále se něco děje a podivně, často dost nepravděpodobně, proplétá.
A to je tak asi všechno. Děj (kterému je podřízeno vše včetně logiky) a holá konstatování, jinak nic.
Už dlouho jsem nečetla tak velmi povrchní knihu. To povrchní myslím doslova.

marketa6511
21.07.2018 5 z 5

Výjimečná kniha. Po trošku nejistém začátku prvních třiceti stran, kdy jsem ji odkládala, se pak rychle dostala do hloubky, od které jsem se nemohla odtrhnout. Přeskakování v čase, vědomí, že nikdy nevíme, co bude dál, důležitost pravdivosti života a přijetí své vlastní cesty. Prostě hodně hodně dobrá kniha.

rottovat
21.07.2018 5 z 5

SPOILER! Výborně napsaný román plynoucí podle zavedených, osvědčených postupů. Autorce se podařilo vystihnout skvěle prostředí jedné, resp dvou rodin. Jednotlivé postavy jsou vykresleny tak věrohodně, že vám se vám při čtení odvíjí v hlavě film, na jehož konci vás mrzí, že se musíte se všemi hrdiny již rozloučit. Jedinou výtku mám k jedné části děje - nemyslím si, že by Bebe tak snadno odletěla s malou Mirabelle do Číny, nemyslím si, že pro ni měla nějaké doklady a bez nich mi to přijde jako scifi. Ale to je pouze jen jedna malá vada na kráse v záplavě jinak bezchybného textu.

eva2114
14.07.2018 5 z 5

Vyborna. Predsudky. Malomestiactvo. pocit, ze som lepsi, nez ostatni okolo mna. Nepochopenie pre inakost.

Jiparis
08.07.2018 5 z 5

Wow.Zase jednou krasna a zajimava kniha k premysleni.

Hella
06.07.2018 5 z 5

Skvělé! Takováhle kniha nelze odložit, dokud nejste na konci. Nicméně nemůžu si pomoci, strašně moc mě štvala Mia, nejen tím fatálním zklamáním, které způsobila onomu manželskému páru, nebo svým kočovným způsobem života (proč ne, ale nutit do něj i vlastní dceru?), ale hlavně zničením života McCulloughových. Ano, přesně tak to vidím. A před autorkou smekám!

Dija
03.07.2018 5 z 5

Aneb co všechno se semele, když někdo strká nos, do čeho nemá a taky na každého jednou dojde. Emoce a nervy by se u tohoto příběhu daly krájet. Doporučuji!

wiix
27.06.2018 5 z 5

Bolo to silné. Takto stručne by som to zhrnula a zvyšok emócii si nechala v sebe. Trochu ako film Prvý deň zbytku tvojho života, trochu idealistické a trochu zhurta. Ja však tlieskam a výskam nad tým, ako ma kniha pohltila, aké oblasti dumania mi popri hlavnom deji otvorila, do akých tém načrela (niektoré neviem ani slovam zhmotniť). Na konci som si musela dať prestávky medzi stránkami, aby som si veci sama v sebe ujasnila. Jednoducho úžasné.

slecnapeta
22.06.2018 5 z 5

Neuvěřitelně propracované dílo, provázanost příběhů a příběhy samotné. Já si čtení opravdu užila.

zuzana2599
20.06.2018 5 z 5

Také mě tato neobyčejná kniha nadchla. Je to kniha mnoha přívlastků - mimořádná, dojemná, silná, bavila mě prostě každičká stránka. A na konci jsem byla překvapená, že je konec, chtěla jsem číst dál...
Celeste Ng bravurně zpracovala téma mateřství, skvěle vykreslila charaktery všech postav. Každá máma ví, jak je láska k dítěti silná a jedinečná, a když sama pomyslím na své dospělé děti, často mi puká srdce, stejně tak jako paní Richardsonové, když ztratila Izzy. Mateřství je krásné i bolestné !

Frakira
20.06.2018 5 z 5

Knihy této autorky jsou skvělé z pohledu postav, jejich myšlení a uvažování, skutky které potom následují...mně se líbila více než předchozí dílo. Doporučuji!

Hanin
17.06.2018 5 z 5

Bravurně vykreslený pohled na každičkou postavu příběhu.
Autorka jemně nastínila život jednotlivých protagonistů a je jen na nás, čtenářích, ke kterému z nich se přikloníme a držíme mu palce a koho "odsoudíme".
Já osobně si myslím, že daleko rozumnější je hledět si svého a svým jednáním neměnit životy druhých, jakkoliv " dobře" to myslíme.
Úžasná knížka. Snad se brzy dočkáme dalšího díla této mladé autorky.

Kekik
15.06.2018 5 z 5

Zajímalo mě, co na knize všichni tak obdivují. Teď už to vím...
Mnoho otázek, odpovědi nechť si každý sám zodpoví. Autorka to má skvělé vymyšlené. Bravo.

"Anebo Rumplcimprcampr," dumala Lexie. "Vždyť ho ta mlynářova dcera přece podvedla. On to za ni všechno upředl a ona mu slíbila svoje dítě, a pak tu dohodu nesplnila. Třeba je ta zlá ona."

JajaCZ
12.06.2018 4 z 5

Bavilo ma to! Síce príbehy takéhoto rázu často vynechávam, ale v tomto prípade som urobila výnimku, a som rada. Celeste Ng proste vie použiť jazyk a zo slov spliesť zaujímavý príbeh, ktorý vás nepustí :)

Lotka
07.06.2018 5 z 5

Konečně příběh, poutavý, dojemný, čtivý... Konečně kniha, která se opravdu povedla. Tak teď vedle knih od Johna Irvinga bude mít své místo u mě v knihovně, protože tak nějak jsou si podobné a on je můj velký spisovatelský oblíbenec.

jiri77
06.06.2018 5 z 5

Čtivá a naprosto úchvatná kniha. Skvěle vykreslená psychologie postav a soužití rodiny a společnosti. Je to hlavně román o mateřství a lásce k vlastním dětem. Druhá kniha od autorky a opět jsem naprosto spokojen.

momo01
03.06.2018 5 z 5

Komentář dopisuji až po dočtení jiné autorčiny knihy. Hned to nešlo, měla jsem v sobě hromadu pocitů, které jsem v tu chvíli neuměla přetavit do slov. Autorka mi ale touto knihou vypálila na duši nesmazatelný otisk. Píše velmi přesvědčivě a podmanivě a jde do hloubky v popisu emocí, vztahů a líbí se mi, jak promyšleně věnuje pozornost detailům.
Už po Ohníčcích jsem tušila, že jsem našla novou oblíbenou autorku a potvrdilo se mi to.

panjan
29.05.2018

Objevila se americká autorka s divným jménem, která by se mohla hrdě řadit po bok Irvinga nebo Fitzgeralda. Na Irvinga málo výstřední, na Fitzgeralda příliš moderní - takové NG.