Inheritance

Inheritance https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/110686/bmid_odkaz-dracich-jezdcu-inheritance-RGT-110686.jpg 4 3077 352

Inheritance je čtvrtou knihou ze série Odkaz Dračích jezdců, kterou napsal Christopher Paolini. Neuplynulo mnoho času od doby, kdy byl Eragon pouhým klukem z chudé farmy a Safira jen modrým kamenem ležícím v hlubokém lese. Nyní se situace změnila. Eragon je dračí jezdec a zabiják stínů a Safira mocný drak, který spolu se svým jezdcem letí vstříc k definitivnímu vítězství nebo záhubě. Osud celé země spočívá na jejich bedrech. Životy tisíců lidí závisí na tom, jak si v poslední bitvě povedou. Celé dlouhé měsíce výcviků i bitev mohou všem přinést naději a život, ale stejně tak i bezednou propast ztráty, smrti a zatracení. Ten nejtěžší zápas je stále ještě čeká. Galbatorix. Budou muset najít veškerou sílu k tomu, aby svedli tuto poslední bitvu. Jestli tentokrát neuspějí, je vše navždy ztraceno. Další šance už nebude. Eragon a Safira spolu dokázali dojít dál, než se kdokoliv odvážil vůbec doufat. Ale teď musí svrhnout zlého krále z jeho trůnu, zbavit násilím zmítanou zemi tyrana a nastolit v Alagaesii znovu právo a řád. Není velká šance, že se jim to podaří. A pokud ano, jakou cenu budou muset zaplatit?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Inheritance , 2011

Ryšava
09.01.2021 4 z 5

Trvalo dlouho než jsem se ke knížce dostala... Musím říct, že mě odrazovala tloušťka knihy a taky vzpomínky, že autor vše detailně popisuje a jsou v knihách i nudné pasáže. Taky jsem věděla, jak celá sága skončí, takže mě nic nenutilo si knihu přečíst. Ale na youtube jsem narazila na audioknihy celé ságy, tak jsem si řekla, že si ji poslechnu. Musím říct, že jsem byla překvapená :-) Eldest a Brisngr mě moc nebavilo, ale Inheritance mě překvapila. Kniha byla napínavá. Bylo v ní víc akce než nudy. Líbilo se mi i jak Eragon zabil Galbatorixe. Už tak moc se mi nelíbil závěr knihy, ale je dobře, že se naplnil Eragonuv osud. Celé sérii bych dala 4*.

kristynka8396
27.12.2020 5 z 5

(SPOILER) Skvělé zakončení série. Překvapení byl Murtagh, který se zamiloval do Nasuady a tím zlomil pouto ke Galbatorixovi. Ale co mě teda štve, že Eragon nebude s Aryou. :D

kimberli11
15.12.2020 5 z 5

Ach, tahle série. Opravdu jsem jí byla unesena. Christopher Paolini je pro mě velmi inspirativním spisovatelem. Safira s Eragonem uletěli opravdu dlouhou cestu a mě skutečně nadchlo ji společně s nimi absolvovat. Jak se z patnáctiletého chlapce a dračího mláděte stal Stínovrah, a dokonce i Královrah (po nevlastním bratrovi ;) ❤️) a ze Safiry hrdinka všech draků, opravdu fascinující vývoj postav a výborná stavba světů. Skutečně geniální série, na kterou jsem opravdu ráda narazila. Zamilovala jsem si Eragona a Safiru, Rorana, Broma, Aryu, Murtagha s Trnem (ke kterým se v této knize má láska ještě prohloubila) a další postavy. Opravdu mi tohle vše bude moct chybět. Určitě se musím podívat na další Paoliniho díla. Velmi tuto sérii doporučuji.

vladka16
08.12.2020 5 z 5

První dva díly jsem četla a moc se mi to líbilo. Další jsem měla jako audioknihu, úplně mě to pohltilo. Úžasný přednes - čtení pana Stránského k tomu velice napomohlo.

Bybyla
22.11.2020 4 z 5

Tak precist tenhle dil mi trvalo nekolik mesicu. Nejak jsem se nemohla prokousat stredem...nicmene potom to nabralo spad a nakonec jsem i slzu uronila :-) Cela saga je uzasna a chapu, ze ji syn cetl opakovane.

Lea_41
15.11.2020 5 z 5

Konec byl takový.. zvláštní. Mrzí mě že už to skončilo.

Alnima
06.11.2020 5 z 5

Krásné zakončení celé série.

tankista8b
19.10.2020 4 z 5

výtečná kniha s nádherným dějem ale poněkud nudným koncem

temna.vila
01.10.2020 5 z 5

Inheritance považuji za velmi dobré zakončení celé série. Já osobně jsem při čtení byla napjatá, kam tedy celý příběh bude směřovat a s výsledkem jsem moc spokojená. Pokud bych měla celé sérii něco vytknout, budou to nejspíš jen zatraceně těžké názvy, které jsem občas neuměla ani vyslovit a které mě místy mírně brzdily ve čtení. Jinak příběhu ale nemám co vytknout a jsem ráda, že se stal mou součástí.

Knihoholka.
09.09.2020 5 z 5

(SPOILER) Ach, je tam tolik nedokončených věcí! Zodpovědět to, byla by to další kniha. Jediné za co se Paolini omluvil, že neodhalil více Angelu. Ale co letherbaka, pás Beldora Moudrého (musí někde být!), osud Nasuady a Murthaga a co Arya a Eragon? Trochu mi tam chyběla ta pusa na rozloučenou. Plus teda smrt Galbatorixe. Způsob, jak zemřel byl logickej a on celkově byl přesně takový, jakýho jsem si ho představovala, ale že se prakticky rozplynul mi přišlo trochu divný.
Obecně bych celou sérii rozhodně hodnotila kladně. Knihy jsou čtivé a moc mě bavily, postavy jsou sympatické a oblíbíte si je.

StarPopcorn
08.09.2020 5 z 5

Ten konec…ok, mě se líbil a i mi to dávalo smysl, ale 100 lidí 100 chutí :)
Kniha je velice čtivá a dobrá, jestli se ptáte na tohle

ydnac
07.09.2020 5 z 5

NEJLEPŠÍ SÉRIE O DRACÍCH !!!!!!!!! :-) DOPORUČUJI :-)

Sariega
03.09.2020 4 z 5

krásné knihy ale konec je na nic navíc je tam až moc popisování a to ubralo plus mému hodnocení

Ashi
18.07.2020 3 z 5

Naprosto, naprosto debilní konec.
Věštba mi předpověděla, že odejdu tak i když se mi teda nechce musím fakt jí, protože se to prostě musí stát.
Každopádně jinak série se mi líbila a četla se mi dobře.

Allysa1985
16.07.2020 3 z 5

Zhodnotím celou sérii dohromady, protože žádný z dílů pro mě z řady nijak nevybočuje. Plusové body dávám za propracovaný svět a dobře promyšlený, pomalý závěr, to bylo moc fajn, ale bohužel celou dobu se mi něco nezdá, NĚCO tomu chybí, nějaká větší hloubka, vztahy mezi postavami, mezi Eragonem a Aryou, někde je prostě věk autora znát.

eragon000
11.07.2020

Úplně báječná kniha. Trošku se rozepíšu. Eragona mi doporučil spolužák v šesté třídě. Nej byly asi Eldest a Brisingr protože jsme čekali jak se to vyvine a co bude nového.Čekal jsem stále na nějaký velký zvrat. A on přišel. Objevení skály Kuthian na Vroengardu. To do mě ještě dalo naději. Ze začátku se mi nelíbilo, jak se vždy v poslední větě kapitoly stalo něco zásadního, a pak se příběh otočil k Roranovi nebo někam jinam. Pak jsem ale četl čím dál rychleji a hrozně jsem se těšil jak to nakonec dopadne. Mezitím jsem dumal nad tím jak se příběh bude dál vyvíjet. Od smrti Durzy a příchodu k elfům se Eragon začal viditelně měnit. Občas tam bylo vidět jako kdyby Paolini něco zkopíroval z Pána prstenů nebo z Harryho Pottera. To mu ale nevyčítám. Teď shrnu jak na mě celý příběh působil od začátku až do poslední stránky. Začátek do příchodu razaků mi připadal velmi nudný, a občas jsem uvažoval, že knihu odložím. Ale po Bromově smrti, cestování s Murtaghem a příchodu k Vardenům, se můj pohled ke knize úplně změnil. Začalo se mi to líbit. Příchod k elfů a setkání s Oromisem a Eragonův výcvik byla jedna z mých nej částí celé knihy. Mezitím se Eragonovi vyléčila záda a začíná milovat Aryu. Po bitvě na Hořících pláních mě překvapilo, že se objevili Murtagh s Dvojčaty a že se vylíhl Trn. To mě neskutečně motivovalo ke čtení dalšího dílu. Pak na konci setkání a vysvětlení pro Rorana a usmíření bratranců. Útok na Helgrind se povedl, zabili razaky osvobodili Katrinu a Eragon potrestal Slouna. Potom bitva s vojáky co necítí bolest byla od Paoliniho pro mě dalším překvapením. Pak následovala svatba Rorana a Katriny. Ta se mi líbila. Pak mi přišlo docela napínavé vyšetřování atentátu klanu Az sweldn rak Anhuin na Eragona. Pak jsem byl rád že byl Orik zvolen králem, ale už se od začátku voleb jsem si byl jistý že Orik vyhraje. Potom eragonův druhý pobyt a druhá část výcviku se mi nelíbila. Byla hodně krátká a moc uspěchaná a už vůbec ne tak klidná jako ta první kvůli mnoha velkým odhalením. Pak Vardenský útok na Feinster, Aryino zabití stína Varauga a velmi smutná smrt Oromise s Glaedrem, ktreých mi přišlo strašně líto. Začátek Inheritance až do příchodu k Dras-Leoně byl strašně nudný. Pak se to ale začalo číst úplně samo. Vardenské dobytí Dras-Leony, únos Nasuady a Eragonův odlet ke skále Kuthian. Pak mučení Nasuady střídané s objevem skály Kuthian a odlet k přípravám na poslední bitvu o Uru-bayen. Zabití Galbatorixe mi přišlo takové rychlé a divné. Galbatorix znal skutečné jméno starověkého jazyka. Mohl přece možná to kouzlo seslané Eragonem odvrátit. Také si myslím že s vejci razaků to nebyla tak úplně pravda. Podle mě chtěl později Galbatorix rozšířit falešnou informaci že se vylíhlo další atd. Taky mě překvapilo takové divné završení Eragonovy lásky k Arye. Prostě jsem čekal že si dají pusu a rozloučí se. Bylo mi líto také Safiry která se musela odloučit od Fírnena. Na druhou stranu bylo dobré že se vyjasnily všechny nejasnosti. Např. Jak se dostala Safira do Dračích hor, jak dopadla Birgitina krevní msta, jak to skončilo se Slounem atd. Jen ten konec mě trochu překvapil, ale vlastně to skončilo docela dobře. Hold vše má své pro a proti. Tato série se mi velmi líbila a spolu s Harrym Potterem a Pánem Prstenů má nejoblíbenější. Myslím že kdyby vyšly všechny 4 hezké filmy, tak by se popularita o hodně zvětšila. Dávám 5 hvězd. Velké, opravdu velké eka elrun ono panu Paolinimu. Eragone, Safiro, Aryo, Rorane, Nasuado, vy všichni v mých srdcích navždy zůstanete a nikdy na vás nezapomenu. Atra esterní ono thelduin.

jirka9453
17.05.2020 5 z 5

Finále série bylo opravdu fajn. Poznat se dalo, že autor opravdu do detailu promyslel celý svět, a tak mi nakonec přestalo vadit i to natažení z původní trilogie. Pořád jsou místa, která bych v knize asi i vynechal, ale když je tam autor chtěl mít... :-)
Je dobře, že dostali šanci všichni, aby ukázali svoje motivy a vnitřní já, setkání s Galbatorixem je bravurní, i uzavření rozpravy pomalým stylem je fajn - a jsem zvědav, co najdeme v páté knize, na které by autor snad měl pracovat.

david9690
25.04.2020 5 z 5

Úplně skvělé zakončení celé série. Když se dívám zpět byl to báječný čas kdy jsem se mohl toulat v říši fantazie a užívat si všechny ty vzlety a pády společně s všemi hrdiny. Sérii hodnotím velmi kladně, moc mě to bavilo a byl to pro mě krásný čtenářský zážitek. Všem kdo mají rádi fantazy literaturu můžu jen a jen doporučit

v.july
22.03.2020 5 z 5

Tak a je konec, vlastne mi docela sedlo vypraveni po zaverecne bitve, vetsinou jsem zklamana, kdyz je konec prudky a autor nechava na ctenari aby si domyslel jak to asi bude fungovat dal. Timto pomalym vypravenim se autor pomalu louci a me se tento zpusob ve finale moc libil.

Trolice
20.02.2020 4 z 5

No po pravdě jsem ráda, že už mám dočteno. Po vítězném boji už mi to připadlo jako zbytečné natahování. A myslela jsem si, že vztah Eragona a Aryi se vyvine trošku jinak:-)