Inheritance

Inheritance https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/110686/bmid_odkaz-dracich-jezdcu-inheritance-RGT-110686.jpg 4 3080 352

Inheritance je čtvrtou knihou ze série Odkaz Dračích jezdců, kterou napsal Christopher Paolini. Neuplynulo mnoho času od doby, kdy byl Eragon pouhým klukem z chudé farmy a Safira jen modrým kamenem ležícím v hlubokém lese. Nyní se situace změnila. Eragon je dračí jezdec a zabiják stínů a Safira mocný drak, který spolu se svým jezdcem letí vstříc k definitivnímu vítězství nebo záhubě. Osud celé země spočívá na jejich bedrech. Životy tisíců lidí závisí na tom, jak si v poslední bitvě povedou. Celé dlouhé měsíce výcviků i bitev mohou všem přinést naději a život, ale stejně tak i bezednou propast ztráty, smrti a zatracení. Ten nejtěžší zápas je stále ještě čeká. Galbatorix. Budou muset najít veškerou sílu k tomu, aby svedli tuto poslední bitvu. Jestli tentokrát neuspějí, je vše navždy ztraceno. Další šance už nebude. Eragon a Safira spolu dokázali dojít dál, než se kdokoliv odvážil vůbec doufat. Ale teď musí svrhnout zlého krále z jeho trůnu, zbavit násilím zmítanou zemi tyrana a nastolit v Alagaesii znovu právo a řád. Není velká šance, že se jim to podaří. A pokud ano, jakou cenu budou muset zaplatit?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Inheritance , 2011

Barakoudel
08.02.2022 5 z 5

Pro mě, čtenářku thrillerů a detektivek, byla tato tetralogie velmi příjemným otevřením se světu fantasy. Velmi si cením provázanosti kapitol a událostí, které se staly. Některé kapitoly mi přišly jako zbytečné natahování knihy, ale pro pochopení pocitů a útrap hlavních postav byly nezbytné. Za mě detailně promyšlené, velkolepé, úchvatné pohlcení příběhem. Skvělým doplňkem byl v závěru knihy odkaz na web shurtugal.com, který obsahuje naprosto trefné obrázky některých míst a zbraní, které se v příběhu objevily. Za mě jasných 5*.

radusak9806
15.01.2022 3 z 5

Poslechnuto jako audiokniha.
Předem říkám, že tohle byla první kniha, u které jsem věděla, že pokud ne jako audio tak nijak. Celá série má pro mne vzrůstající tendenci, ale i tak lze říci, že je to dlouhé, úmorné a konec úplně nekonečný a vlastně k čemu.
Kladné postavy sice zažívají hoře, ale vždy je situace v jejich prospěch. Z tohoto hlediska je mi stále nejvíce sympatický Roran a Murtag.
No dočetla/doposlechla jsem, sbohem a šáteček :)

Johny_H.
02.01.2022 3 z 5

Tak opět zdlouhavé popisné a konec je opravdové utrpení. Nic pro někoho jako jsem já. V komentářích u Pána prstenů jsem se dozvěděl, že je kniha až moc popisná no já si toho nevšiml, ale toto je jen a jen popisné a děj je tak moc jednoduchý a předvídatelný až to kolikrát bolí. Alespoň závěrečný souboj se nedá tak dobře odhadnout.

ondra295
08.12.2021 5 z 5

Jak jsou ty poslední díly občas trochu zklamáním, tak tady to rozhodně neplatí - opravdu skvělé zakončení celé série. Smutné, to ano, ale skvělé. Skončilo to úplně jinak, než bych čekal, ale zpětně si říkám, že to asi bylo lepší, než kdyby to byl úplný happy end. Takto to získalo určitou dávku realičnosti z běžného života. Postavy jsou vykresleny skvěle a ke konci knihy jsem úplně cítil, že neskutečně vyrostly během celé série, kterou jsem s nimi prožil. Eragon ve mně zanechal opravdu hluboký dojem a na tuto sérii vždy budu v dobrém vzpomínat.

MichaelaSess
06.12.2021 5 z 5

No fňukala jsem a je to jediná kniha z celé série kterou jsem jen 1x přečetla a jednou si poslechla ....pro velkého fandu je asi moc těžké číst nebo poslouchat konec.

KajaPet02
29.11.2021 5 z 5

Interitance je velkolepé zakončení Odkazu dračích jezdců, série plné té nejvelkolepější velkoleposti. Když jsem se vrhala do čtení, čekala jsem úplně něco jiného, epický střet Eragona a Safiry s Galbatorixem a Šruikanem, vzduchem by se nesl dračí řev, ocel by řinčela o ocel, oblaka by rudě zářila ohněm, z nebe by pršela dračí krev, nakonec se to sice vyvrbilo jinak, ale vůbec ne méně velkolepě. Mnohokrát během čtení jsem měla pocit, že mi snad bouchne hlava, několikrát mě postavy málem vyděsily k smrti, když to vypadalo, že bude brzy po nich (koukám hlavně na tebe Rorane). A ani o velkolepé bitvy jsem nebyla ochuzena, našlo se jich hned několik. No a konec byl prostě wow. Murtag byl prostě borec a úplně Galbatorixe setřel. Eragon a Arya, další borci. Roran největší pán ever. Nasuada je prostě hustá. Galbatorix, záporák tak dobře napsaný, že si člověk není jistý jestli ho má nenávidět nebo milovat. Draci a jejich nekončící moudrost. Všichni byli skvělí. Za mne tohle bylo opravdu krásné a velkolepé ukončení tohoto krásného a velkolepého příběhu.

PS: Možná jsem trochu mockrát použila slovo velkolepý, ale jinak se to prostě popsat nedá.

zandu
17.11.2021 5 z 5

Tento můj komentář se týká všech dílů. Celou sérii jsem četla za uplynulých x let celkem třikrát. A dvakrát jsem ji poslouchala přes spaním, naposledy tento rok. Tuto sérii miluju, ale čím jsem starší, tím více si uvědomuji, kolik je v knihách násilí. Ano, chápu, jde o boj o moc a svrhnutí zla. I tak je to moje oblíbená série a v audioverzi chválím pana Stránského, načteno perfektně.

AnoMANder
12.11.2021 4 z 5

Kniha je jedním velkým vojenskym tazenim s pár odbočkami. Autor jakoby spěchal,aby už celou sérii ukončil v tomto svazku (to kvitují)
Je vidět,že se autor už vypsal, popisy bitev u i dialogy jsou lepší, poutavejsi, přímočařejší.
Trochu jsem čekal, že některá z hlavnich kladných postav zemře (tipoval jsem Orrina). Souboj s Galbatorixem povedený, kombinace mečů i magie.
Konec se mi líbí, jiný než asi mnozí očekávali.
Celkově se série povedla.

Hakate
30.09.2021 5 z 5

První a poslední díl - nejlepší. Skvělé ukončení série, skvělý příběh. Krásný svět.

Lokina
17.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Poslední díl se mi líbil o něco více než předešlý, ale celkově celá série je skvělá a stojí za přečtení.
Delších popisných částí trochu ubylo, děj i přesto neubíhal tak svižně. Vykompenzovaly to výborně napsané probíhající jednotlivé bitvy. Nechyběly ani překvapivá tajemství, díky kterým Eragon porazil Galbatorixe. Po jeho porážce přišel pocit zvláštní prázdnoty. Ale bylo zajímavé si přečíst, čím postavy po válce procházejí, kam směřují jejich životy.
Osud Murtagha a Trna mě mrzel, sice přežili a i když chápu jejich odloučení od společnosti, právě jejich rozloučení s Eragonem mi přišlo nejdojemnější.
Konec je sice melancholický a čekala jsem, že Eragon se Safirou nezůstanou v Alagaesii. Přesto je to důstojné ukončení celého příběhu.

AlexandraBane
04.07.2021 4 z 5

Číst tuhle sérii před deseti lety asi bych hodnotila jinak. Z některých částí nejsem úplně nadšená a přišli mi zdlouhavý (možná že trocha zkrácení by tomu neuškodila), ale zdárně jsem dospěla ke konci. Konec se dal trochu čekat, ale přesto slzička ukápla, ale bylo jasný, že to nebude typický happy end.

Jako celek super. Nádherná propracovaná fantasy. Pokud mi to něco dalo, tak to, že opět ujíždím na dracích :D :D

KurečkaFilip
11.06.2021 5 z 5

Nejlepší knihy, jaké jsem kdy četl. Dokonale propracovaný masivní příběh s vlastnoručně vytvořenými jazyky.

Jadla
20.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Za mě nesmírně důstojný a zdařilý závěrečný díl. Nejen vskutku působivé vyvrcholení příběhu v bitvě o Ilireu, ale i to, jak dění zpomalí a všichni se jakoby unaveně nadechnou poté. Přijde mi to od autora odvážné, že neskončí vítězstvím, ale ještě jde malinko dál a nechá své postavy bilancovat, hledat co dál. Protože konec jednoho příběhu, je přece jen začátek dalšího, a tady je ten začátek výjimečně a vítaně naznačen.

Adrim
15.05.2021 5 z 5

Celá tato série je nádherná a tato kniha nevybočuje.

lanaquila
09.03.2021 4 z 5

(SPOILER) Celá série mi prostě a jednoduše bavila. Poslouchala jsem jako audio a klobouk dolů před Stránským a jeho hlasivkami :)
Nejzvláštnější byl pocit, když Galbatorix zemřel a najednou postavy hledají nový cíl. Myslím, že tohle zažil každý a v knize je to hezky zobrazeno.
Kvůli délce netuším, zda se někdy k příběhu vrátím, ale bavilo mi to neskutečně. Po možná 2 letech poslouchání se teď náhrada hledá trochu složitěji :D
Hledala jsem fantazy oddychovku a byla jsem nadmíru spokojená. Myslím, že není třeba vždy z postav vytěžit maximum. Někdy jediné, co pro nás květina může udělat, je zemřít :)

VeruMalfoy
04.03.2021 4 z 5

Celá série se mi moc líbila, ale tenhle poslední díl mi přišel nejslabší. Možná to bylo tím, že některé ne tak důležité pasáže jsou zbytečně natažené. Místo toho bych volila lepší vystižení zásadnějších pasáží, které mi naopak přijdou kratší. Ale třeba to je jenom můj pocit. :) Každopádně celkově jde o opravdu nádherný a propracovaný svět i příběh.

zdenka1104
28.02.2021 5 z 5

Pro mě tohle byl nejlepší díl. Jen trochu konec nebyl dle mého gusta. :D

Michaela999
23.02.2021 4 z 5

Poslední díl se mi libil,bylo to svižné,přečteno rychle. Oproti třetímu dilu,kde bylo hodně nudných pasazi, byla tohle příjemná změna. Trochu závěr mě zklamal, ale aspoň to není sladký happyend. Když se podivam zpětně na celou sagu,trochu mě mrzí, že autor nerozvedl vice charaktery postav Aryi, Murtagha, Galbatorixe. Moc jsme se o nich nedozvěděli za celou dobu. U Orrika jsem taky čekala nějaký zvrat. Nebo nějakého Galbatorixova speha ve "skupině" jeho protivníků. Některé věci mi přišly prostě nedotazene a daly by se vice rozvést. Proste potenciál některých postav mi přišel nevyužitý. Každopádně přečteno a bavilo mě to.

Audrina
20.01.2021 3 z 5

První díl série jsem poprvé četla v době, kdy u nás vyšel, což už je více než deset let. Až nyní jsem se ale dostala k tomu si celou sérii znovu přečíst a objevit i celé zakončení série. Bohužel pro mě zůstává po dočtení takový hořkosladký pocit. Při dočtení série jsem většinou naplněná emocemi, zde mám trochu pocit, že jsem nedostala všechno, co jsem chtěla, a že potenciál příběhu zůstal nenaplněný.
U autora mám trochu pocit, že při startu psaní své série moc nepřemýšlel nad tím, jak ho celý zakončí. Přišlo mi to takové nijaké a nelogické. Skoro celou sérii se bojuje za svržení zla, pořádně ale není vysvětleno, proč je zlo zlem, jaké má vlastně pohnutky. Příběhu by neuškodil širší záběr i na jiné postavy - za celou dobu jsem nedozvěděla nic o Arye, Murtaghovi nebo třeba Galbatorixovi. Potenciál většiny postavy navíc zůstal nevyužitý.
Celkově vnímám příběh jako milou fantasy četbu pro mladší čtenáře. V rámci svého žánru je to ale průměr.

aktijnov
16.01.2021 4 z 5

Na můj vkus bylo v tomto díle už příliš mnoho bitev a krve. Ale člověk to musel dočíst až do konce...