Odd a mraziví obři

Odd a mraziví obři https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/376892/bmid_odd-a-mrazivi-obri-cCR-376892.jpg 5 429 96

Odd má v životě pěknou smůlu. Při nájezdu Vikingů přišel o otce, s novým otčímem to nemá vůbec jednoduché a zdá se, že krutá zima snad nikdy neskončí. Odd se proto rozhodne z norské vesnice odejít a vydá se do lesa. Když na cestě potká medvěda, lišku a orlici, konečně se na něj usměje štěstí. Noví kamarádi totiž nejsou jen obyčejná zvířata, ale uvěznění severští bohové. Dokáže dvanáctiletý chlapec získat Thorovo kladivo, přeprat obry a konečně osvobodit bohy?... celý text

Fantasy Mytologie Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Odd and the Frost Giants , 2008

PFP
22.03.2022 5 z 5

Koupeno pro syna - 11 let. Z knížky byl nadšený (a my rodiče jsme si ji s nadšením přečetli). Absolutně krásná grafická úprava a ilustrace.

veriszv
09.01.2022 4 z 5

Neil Gaiman a severská mytologie tak nějak patří k sobě a moc jim to spolu sluší.
Oddovo dobrodružství je zábavné, poučné a kouzelné.
Fantastické ilustrace Chrise Riddella příběh skvěle podtrhují a jejich černobílé provedení skvěle evokuje právě tu mrazivost mrazivých obrů.

SedllY
18.10.2021 4 z 5

Krásně zpracovaná knížečka. Pohádka lehce nadprůměr. Zpracování a kresby předčily příběh. Tohle mohl být i skvělý komiks.

Zujaja
11.09.2021 5 z 5

Četli jsme společně se synem. Možná mohl být příběh více propracovanější, ale nadchly nás nádherné ilustrace. Vždycky jsme se těšili na další stránku, co nás tam čeká nového.

petrarka72
08.09.2021 5 z 5

Svět severské mytologie v jednoduchém příběhu (páté místo mezi nejlepšími knihami z mytologie). O Oddovi čili Hrotu ostří, medvědovi, orlu, lišákovi a krásné Freye, mrazivém obru a cestě k dospělosti. Nepoučitelnost a neměnnost bohů kontra schopnost uznat chybu jiných bytostí, otravné úsměvy jako identifikační znak, dobrodružství kontra všednodennost - a schopnost odejít (třeba do Skotska). A stříbrné ilustrace jsou skvělé.

maja8148
06.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Přemýšlím, co ve mě vybudovalo lásku k severské mytologii a obzvláště k Lokimu, jestli to byl Neil nebo Marvel :D. Ale upřímně v případě severského panteonu to byl asi Neil a v případě Lokiho asi hlavně Tom Hiddleston, protože ač se Marvel hrdinové od severských bohů výrazně liší, tak lokiho mám ráda tam i tam.Ovšem čím více Asy poznáváte, tím více váš štvou. Například takový Ódin. Ten je na ranu jak v púvodních pověstech tak i Neilových Bozích (a i v MCU). Ovšem nejchytřejší a nejkrásnější z bohů, Loki původem z Jotunhaimu je prostě k sežrání. Je to taková sebevědomá, podvraťácká a úlisná k.rvička s příšerným smyslem pro humor a při Ragnariku se chová jako úplnej k.kot, ale já jej prostě miluji, vždyť je to vlastně chudák (a poříd nemá na to, co Ódin udělá Stínovi).No, ale teď zpět k této knize. Setkáme se zde s malým Oddem, ale i s nejznámější trojící celého panteonu- Ódinem, který je zde podivně melancholický a vlastně nic nedělá, s úlisným Lokim a trochu jednodušším i když dobráckým (alespoň v tomto příběhu) Tórem. No a tato čtveřice jde vyhnat zlého ledového obra z Asgardu. A jak se ukáže tak vlastně ten obr je největší chudák ze všech a vy mu fandíte, aby dopadl lépe než všichni jeho předchůdci, kteří se odvážili vstoupit do města bohů (samozřejmě s vyjmkou nedomrlého Lokiho). A ano sice je to stylizováno pro děti, ale já si to i tak neskutečně užila a knihu vřele doporučuji dál (navíc ty kresby jsou naprosto úchvatné)

Zverak
21.06.2021 4 z 5

Odd a mrazivý obři je kniha ze severské mytologie.
Příběh je celkem krátký, ale moc mě to bavilo. Hlavní hrdina je kluk Odd, kterému se v životě stalo hodně nepříjemností, ale on se problémům jen vysměje a žije si dál. V příběhu nechybí ani bohové ze severské mytologie a jak už název napovídá, v příběhu se vyskytují i mraziví obři. Kniha se mi líbila, byly v ní výborné ilustrace, jenom jsem čekal trochu dramatičtější zakončení. Dávám čtyři hvězdičky.

trudoš
02.05.2021 4 z 5

Sympatická „pohádka“ z mrazivého severu, okořeněná fantastickými ilustracemi Chrise Riddella. Ty samy o sobě zvedají úroveň knihy o dobrou polovinu, protože perfektně dotvářejí požadovanou atmosféru. Příběh samotný se nese v duchu pro autora příznačném – věčně usměvavý Odd se dostává do konfliktu s vlastní rodinou, odchází z domu a vzápětí se přichomýtne k dobrodružství, jež předčí všechny jeho nejdivočejší sny. Při řešení problémů bohů pak dojde k morálnímu prozření a očekávanému odpuštění těm, co mu podle něj nejvíc ublížili.
Na slavného Neila Gaimana jsou kolem ústředního motivu možná málo fantastické tanečky a skryté metafory, ale pořád je to on i se svou prozaickou lyrikou. Ovšem přiznám se, že jak vyprávění parádně rozehraje, po příchodu hrdinů do Ásgardu ztratí dobrodružství maličko na nápaditosti a skončí vlastně bez zásadnějšího překvapení. Tady šlo určitě rozehrát větší drama. Přesto spokojenost veliká; už jen kvůli tomu, jak mé děti při předčítání nadchla severská mytologie.

popeluška
10.04.2021 5 z 5

Krásné, oddechové, pohádkové čtení. Nádherné ilustrace, které umocní hezký pocit ze čtení :-)

Renatka11
07.04.2021 5 z 5

Krásný pohádkový příběh ze severské mytologie s úžasnou obálkou a obrázky, který je navic lepší s každým dalším přečtením.

Mája873
26.03.2021 2 z 5

Přečteno během chvíle :-)...nicméně moc pěkný příběh s krásnými ilustracemi...

Wholocka
27.02.2021 5 z 5

Neil Gaiman a krásné ilustrace od Chrise Riddella je sázka na jistotu. Moc pěkný příběh!

elenai
10.02.2021 5 z 5

Ve chvíli, kdy je venku tma jako v ranci a ledový vítr si ve vírech pohrává s vločkami sněhu, neměla jsem lepší nápad než se začíst do této útlounké knížečky a zamilovat se do ní. Příběh je typicky Gaimanovský, Odd si drobnými smyčkami razí cestu k cíli, aby prostě a jednoduše rozetnul problém jako Gordický uzel. Opětovná inspirace skandinávskou mytologií mě už nepřekvapuje, ale zde si s ní Gaiman mile a kouzelně pohrál. Ačkoliv se v názvu skýtá slovo mraziví, já jsem se tetelila (pod teplou peřinou) blahem. Moc krásné to bylo i díky bohatým ilustracím. Odd byl sympatický klučina už od první strany a dostal, co si zasloužil.

Sofonisba
30.01.2021 5 z 5

Dojemný a vtipný příběh. Velmi oceňuji neotřelé téma ze severské mytologie, doplněné naprosto úžasnými ilustracemi. Na krásné pohádky není člověk nikdy dost dospělý... :D

Šebestová3
29.01.2021 5 z 5

Nádherný! Svižný, vtipný i dojemný příběh s tematikou severských božstev a ty ilustrace...no dokonalé pohlazení!!!

janca6129
29.11.2020 5 z 5

Příběh Odda a jeho dobrodružství je jednoduchý, to ovšem neubírá na jeho kráse. Odda jsem si zamilovala, pro jeho úsměv, pro dětskou odvahu i to, jak jeho milá povaha dokázala vyřešit "obří" problém severských bohů.

A ilustrace pana Riddella jsou prostě nádherné.

LahoferRose
08.09.2020 4 z 5

Příběh je velice jednoduchý. Možná až příliš, čekala jsem něco propracovanějšího, hlubšího. Ilustrace pana Riddella jsou však natolik okouzlující, že vynahradí i malé mouchy. Také ty byly impulsem ke koupi knihy :-)

Krukron
03.08.2020 5 z 5

Úžasný zážitek. Je to další pohádka na dobrou noc. ????

BUBO26
06.06.2020 4 z 5

Už klasika - vynikajúce Gaimanovo rozprávačstvo a nádherné ilustrácie Riddella. Jedná sa o jednoduchú interpretáciu legendy z nórskej mytológie. Jeden príbeh, ktorý nepotrebuje intro ani outro, nepotrebujete kvôli nemu poznať celú mytológiu. Gaiman napísal príbeh, ktorý stojí sám o sebe, ktorý pobaví a poučí deti, ale zaujme aj dospelých.

Litocha
03.06.2020 4 z 5

Moje první Gaimanova kniha – a vybrala jsem si dobře. Kniha není jen jednoduchým dobrodružstvím okořeněným mytologickými prvky, jak by se mohlo zdát, ale nabízí leccos k zamyšlení (o lidské – nebo božské – podstatě a přirozenosti, o hrdinství, o tom, jak jednat s lidmi, o outsiderech, o rodinných vztazích...). Nejvíce mě zaujal Oddův "souboj" s obrem. A nenásilně, jen jakoby mimoděk autor ukapává informace o severské mytologii. Dobrá práce.
(Jen z Riddelových ilustrací mám trochu smíšené pocity – přední strana knížky je vyřešena úžasně, ale některé ilustrace byly na mě málo propracované nebo mi moc nezapadaly k představě, kterou jsem získala z textu.)