Od hlouposti k šílenství. Zprávy o tekuté společnosti

Do tohoto svazku autor zařadil další novinové sloupky, které psal patnáct let pro list L’Espresso. Zde uveřejněné sloupky se vyznačují značnou rozmanitostí, a to nikoliv nedůsledností autora, ale v důsledku složitosti dnešní doby. Období „tekuté společnosti“, jak ji nazývá Zygmunt Bauman, začalo postmodernismem, který se vyznačoval krizí velkých vyprávění, s hravostí či ironií pojednával o historii a občas čelil výzvám nihilismu. Postmodernismus však byl jen přechodem od modernismu k dosud nijak nepojmenované současnosti. Tu charakterizuje krize státu, těsně spjatá s krizí ideologií, a tím i politických stran. Dnešní krajní individualismus opouští ideu společenství a druhé lidi vnímá jako rivaly.

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/317089/od-hlouposti-k-silenstvi-zpravy-o-t-LdK-317089.jpg 4.338
Literatura světová, Fejetony, eseje
Vydáno · Argo

Pape Satan Aleppe. Cronache di una societa liquida · 2016

Počet stran:424
Jazyk vydání:český
Překlad:Gabriela Chalupská, Helena Lergetporer, Kateřina Vinšová
Autor obálky:Pavel Růt
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-257-1933-6

Kniha Od hlouposti k šílenství. Zprávy o tekuté společnosti

LucyPevensie

Některé poznámky byly velmi zajímavé, jiné si už dneska, kdy jsem knížku dočetla nepamatuju. Každopádně hodně zajímavých myšlenek, čtivě napsané, někdy i vtipné. Jsem ráda, že jsem na knihu narazila.

Garik
08.12.2018

Prečítal som to celé, i keď vzhľadom k povahe knihy to vôbec nie je nutné a navyše pre mňa, ako čitateľa z našich zemepisných končín, to obsahuje až príliš veľa poznámok venovaných reáliám talianskej politiky, najmä tým vzťahujúcim sa k osobe S. Berlusconiho.
Bolo to inšpiratívne. Mnohé Ecove úvahy síce vyšumeli do prázdna, no ešte viac ich bolo dôvodom k hlbšiemu zamysleniu.
Bolo to tiež poučné. Opäť sa mi potvrdilo, aké naivné je vyrábať si z ľudí idoly. Aj Eco, ktorý vám inak môže pripadať ako všetkého znalý génius a nesmierne múdry muž, sa vo svojich poznámkach, či už tých ku každodenným lokálnym problémom, alebo k tým dlhodobejším a globálnym, odkrýva ako obyčajný človek, s ktorým možno v mnohom súhlasiť a takisto v mnohom nesúhlasiť.

LadyKet
07.11.2018

Skvělé, co víc napsat.

milan2310
24.10.2017

Výborné postřehy.

bookemma
07.02.2017

Tuhle knihu nelze brát jako příběh, díky kterému byste poznali autora, to rozhodně ne. Dozvídáte se o jeho názorech na současné, minulé i potenciální světové (ale především italské) dění, a to formou vtipných, tragických, sarkastických a jinak povedených poznámek psaných na krabičkách od sirek... Jak příznačné

bejan
29.12.2016

Eco vtipný, ironický, pohotový, inspirativní, vzdělaný a zároveň posmutnělý, skeptický a kritický. Jeho poznámky psané na okraj dne a pro (vesměs) italskou realitu však nesou mnohem obecnější - humanistické - poselství. Mnohé z jeho myšlenek napsaných v těchto glosách už známe z jiných zdrojů a ani nevíme, že je to od Eca.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

eseje konzumní společnost

Umberto Eco
italská, 1932 - 2016

všech 37 knih autora

Kniha Od hlouposti k šílenství. Zprávy o tekuté společnosti je v

Právě čtených4x