Ochráním tě

Ochráním tě https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406003/bmid_ochranim-te-hiO-406003.jpg 4 460 182

Nespoutaná a drsná krása ostrova Lewis se prolíná s oslnivým světem pařížské módy. Peter May se v novém detektivním románu vrací do prostředí bestsellerové trilogie z ostrova Lewis. Manželé Niamh a Ruairidh Macfarlaneovi vlastní hebridskou luxusní oděvní značku Ranish Tweed. Když se společně vypraví na služební cestu do Paříže, Niamh se nečekaně dozví o manželově poměru s ruskou módní návrhářkou. Vzápětí se stane svědkem toho, jak Ruairidh i s milenkou zahyne při výbuchu bomby. Zatímco se pařížští policisté a jejich skotští kolegové pouštějí do vyšetřování, Niamh se v žalu vrací domů na ostrov Lewis. Niamh se začne probírat vzpomínkami na svůj život s Ruairidhem a zoufale se snaží odhalit, kdo by proti jejímu manželovi mohl něco mít. Francouzská policie mezitím vyloučí možnost teroristického útoku a přikloní se k vraždě. Hlavní podezřelé se na ostrov Lewis vydává sledovat vyšetřovatelka Sylvie Braqueová. Jedna žena se zaobírá minulostí, druhá je ponořena do vyšetřování. Obě se však postupně přibližují k nepříteli s vražednými úmysly.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: ekniha , Host

I'll Keep You Safe , 2018

janina66
04.05.2021 4 z 5

Chtěla jsem dát jen 60%, ale naopak za napínavé poslední 4 kapitoly 1* přidávám. May je skvělý vypravěč, i když některé kapitoly byly hooodně zdlouhavé až nudné. Konec trochu zamotaný, ale uvěřitelný. Inspektorky mi bylo líto, když si to konečně v hlavě srovnala.

ivanaci
03.05.2021 4 z 5

Začala jsem číst pro téma výzvy. Popisy míst a už bych tam chtěla jet.

PavkaHu
25.04.2021 2 z 5

Postavy mě nezaujaly a ten konec! Uff. Škoda.

namornice
28.02.2021 4 z 5

U tohoto autora nejde pokaždé jen o detektivku - je to vždycky i příběh místa. Peter May nikdy nepíše o končinách, ve kterých sám nebyl a která si sám neprocítil všemi pěti smysy. A vždycky je to znát, neboť atmosféra dané lokality z jeho knih přímo vyzařuje. Je tomu tak i v připadě dalšího románu z ostrova Harris.
Jeho kniha Ochráním tě je tentokrát zasazena do zajímavého prostředí oděvního průmyslu. Autor nás seznamuje s historií a pozadím výroby nejslavnějšího vývozního artiklu Vnějších Hebrid - harriského tvídu - zde se však jedná o jeho fiktivní variaci zvanou Ranish tweed.

Niamh a Ruairidh jsou majiteli malé hebrideanské společnosti Ranish Tweed, která vytváří vlastní velmi speciální verzi Harris Tweedu. I když je to malá společnost, jejich látky se staly vyhledávanými značkami ve světě módy a haute couture. Vlákna jejich vztahu se ale začínají trhat poté, co Niamh během přípravy na důležité předvádění na textilním veletrhu v Paříži, obviňuje Ruairidha z milostného vztahu s Irinou, ruskou módní návrhářkou, s níž spolupracují. Oba manželé se pohádají a Ruairidh nastoupí do Irina auta. O chvíli později Niamh s hrůzou sleduje, jak auto s jejím životním partnerem exploduje v plamenech. Pařížská policie rychle vylučuje terorismus a poručice Sylvie Braqueová je pověřena vyšetřováním vražd. Mezitím Niamh vezme tělo svého manžela zpět na ostrov, kde se narodili a žili celý svůj život.
Příběh dále pokračuje dvěma dějovými rovinami, kdy retrospektivní vzpomínky jsou vyprávěny v první osobě a přítomnost potom ve třetí osobě.
Kniha je opět velmi poutavě napsaná zejména atmosféra nehostinného ostrova, kterou mi ještě umocnil poslech stejnojmeného songu, podle kterého byla kniha nazvaná, I'll keep you safe od kapely Sleeping at last.
Dost přehnaný závěr to trochu pokazil, nicméně celý příběh, osudy postav a hlavně historie této drsné krajiny byly velice dobře podány. Čtyři hvězdičky tak dávám hlavně díky těm 400 stránkám, které předcházely slabšímu konci.
Na motiv tkalcovství poukazuje i povedená obálka knihy na níž je zobrazen typický tvídový vzor a písmo je umístěno do tvaru výšivky.

Klára90
04.02.2021 3 z 5

Ten příběh byl opravdu málo pravděpodobný, ale to nic nemění na tom, že to bylo čtivé a napínavé. Kdybych měla tu možnost, myslím, že to mám přečteno za den. Opět pro Maye typické dokonalé popisy míst a prostředí, sympatické a zajímavé postavy, opět máte při čtení pocit, že celý děj prožíváte osobně přímo vedle hlavní postavy. Četla jsem od autora už i lepší knihy, ale i tato se mi líbila

zouharov
28.01.2021 3 z 5

Nejlepší na knížce byly vzpomínky hlavní postavy. Autora mám ráda, ale tohle byla jedna z jeho slabších knih. Závěr mě nepřekvapil.

Gooverka
18.11.2020 2 z 5

Trilogii z ostrova Lewis miluju, a proto jsem se těšila i na "Ochráním tě". Kdyby byla kniha pouhým popisem o dětství a dospívání hlavní postavy na ostrovech, dala bych pět hvězd, protože v tom je May prostě přeborník. Nádherná atmosféra, pozvolné tempo a přitom strhující život hlavních postav. Jak se do toho ale zamíchala detektivní rovina, musela sem po dočtení uznat, že tohle se opravdu nepovedlo. Spousta nelogičností, špatné motivace postav i závěr, který by se možná hodil na plátna kin do nějakého drahého překombinovaného bijáku. Poslouchala jsem ji jako audioknihu a ta byla namluvená skvěle, ač nechápu, proč dvěma herci (muž a žena) kteří oba mluvili za hlavní ženskou postavu.

jprst
16.11.2020 2 z 5

Po přečtení některých zdejších komentářů jsem měl předpokládat, že kniha nebude žádný trhák, ale i tak mě zklamala. Zápletka nic moc a nepříliš napínavá, se slušnou dávkou nudy a zmatený závěr to jen dorazil. Chápu, že ne všechno se povede, ale kdybych začínal s četbou autorových knih od této, tak by mě dokázala od jeho dalších knih docela úspěšně odradit.

Mateo67
14.11.2020 4 z 5

Když si odmyslím, že tento příběh je detektivka nebo se tak aspoň snaží tvářit, tak jsem spokojená. Byla jsem vždy znovu a znovu překvapená, když se autor k detektivní dějové lince vrátil, protože mi vůbec nechyběla. Pomalé a rozvláčné vypravování, podrobné a výstižné popisy skotských Hebrid a podmanivý hlas Jiřího Dvořáka mi ke spokojenosti a celkovému zklidnění v této divoké době úplně stačily. Kdo hledáte kvalitní detektivku, nezastavujte se a běžte raději hledat dál. Kdo hledáte propracovaný poutavý román, ve kterém zvolna pronikáte do životních osudů hlavních aktéru, tak se zastavte. Právě jste takovou knihu našli.

Oplice
30.10.2020 3 z 5

Muj oblíbený autor zase na pultech knihovny!
Hned jak na mě v mailu zamrkalo potvrzení rezervace, utíkala jsem pro tuto knihu do knihovny.
Trilogie z ostrova Lewis byla bezvadná a doposud jí považuji za nejlepší trilogii, co jsem četla.
Proto jsem se velmi těšila na toto pozvolne pokračování.
Nicméně knížka mě až tak moc nezaujala, často jsem od ní odbihala a nečetla se jako předchozí trilogie jedním dechem.
Nejvíc mě líbily kapitoly z dětství , které odrážely trochu pochmurny osud hrdinů, tak, jak předchozích třech dílech.
Poslední třetina knížky už mě téměř vůbec nezaujala a hlavně závěr.... to té nechápu, co to mělo znamenat ??Zrejmě Peter May měl nějaký špatný týden ????.
Za ten závěr strhávám rovnou dvě hvězdy, jinak líčení ostrova Lewis a Harris bylo fajn.

kure91
18.10.2020 2 z 5

Kdyby jsi mě, Petere Mayi, chtěl skutečně ochránit, tak tohle nikdy nevydáš... Zatímco u Karantény jsem byl ještě v hodnocení mírný i kvůli tomu, že se jedná o autora mé oblíbené Trilogie z ostrova Lewis, tady, ač se děj odehrává na stejných místech, už budu nesentimentální. Jak lze dedukovat z předchozích řádků, knížku jsem do rukou bral zejména kvůli jejímu zasazení a těšil jsem se na další pěkný příběh z Hebrid, ale tady nefungovalo nic, ač knížka byla napsána podle dříve úspěšného receptu. Opět tu máme dvě roviny příběhu, jednu současnou spojenou s vyšetřováním vraždy Ruairidha a druhou sledující dětství a dospívání obou hlavních postav, přičemž jsou nám vysvětleny některé klíčové události z minula a obě linky děje postupně spějí k tomu, aby se protnuly v závěrečném finále. Ale to finále? Boha jeho. Kdo je vrah jsem tušil tak od půlky knížky, ale jeho motivace mi přišla hodně nevěrohodná, celý děj se zbytečně komplikoval a přišlo mi, že ten spouštěcí moment, který vraha vedl k akci byl taky takový hodně matný. No a posledních několik stránek? No, posuďte sami, kdo na to máte odvahu... A jako bonus, hlavní hrdinka mi přišla tak strašně "napřesdržku", ale to už je jenom drobnost vůči výše popsanému. Budu teď hodně přemýšlet, zda si ještě něco dalšího od Petera Maye přečtu...

princesse
09.10.2020 4 z 5

(SPOILER) Skvělé čtení, děj, popisy ... až na ten konec. Za ten dávám hvězdu dolů. Zklamala mě neuvěřitelnost. Pro mě nepochopitelné zjevení Roryho. Tušila jsem kdo je vrah, ale za mě se dal vymyslet "lepší" konec. To že se tam objevil Rory, mě zklamalo. Ne že bych jemu nebo jeho ženě nepřála dlouhý a spokojený život, ale ... A nakonec těhotenství? Happy end za každou cenu.

veronikau2374
01.10.2020 5 z 5

zase výborná kniha tohoto autora, a zase trochu jiná

janastok
04.08.2020 4 z 5

Dobrá kniha od mého oblíbeného autora.Spíš než detektivka je to román s lehkou krimi zápletkou, která je jasná už od začátku. Trochu upovídané a rozvláčné. Velmi krásný a podmanivý popis ostrova, hned bych se tam podívala. Chtěla jsem dát 3 hvězdy, ale protože jsem poslouchala jako audioknihu, tak jednu přidávám za fenomenální četbu mého dalšího oblíbence Jiřího Dvořáka.

ujira
27.07.2020 5 z 5

Přestože autor je skvělým vypravěčem a jeho knihy jsou navíc zajímavé tím, v jakém prostředí rozehrává děj, tahle kniha, zejména zbrklým zakončením, bude patřit k méně povedeným. Ale i tak patří k těm lepším detektivním románům současnosti.

iveta3689
27.07.2020 3 z 5

Čekala jsem detektivku a vyšetřování vraždy, ale všechno bylo jinak. Vražda byla jen záminkou, proč odvyprávět životní příběh hrdinů. Některé situace a popisy hraničily s červenou knihovnou, naprosto zbytečně. Popisy hebridské krajiny jsou zajímavé, ty autor umí a bavily mě. Dalším pozitivem je, že se knížka četla dobře a svižně. Bohužel konec byl totální slátanina, která mě až rozesmála.

honza5083
26.07.2020

Za mě zatím nejslabší kniha tohoto spisovatele. Z úcty k autorovi jinak skvělých a mých oblíbených knih jsem dočetl ke straně 231 a přemýšlím, jestli pokračovat. Nikoho od čtení neodrazuji. Ale podle mě je to popis pro popis a některé pásaže jsou pro mě, jako čtenáře, čistým utrpením bez špetky napětí a smyslu pro příběh....

esfinge
18.07.2020 4 z 5

Skotsko miluji a May ho popisuje tak krásně, že mu opouštím odflaknuty konec. A opět si o něco více přeji navštívit zapomenute Hebridy.

DuchDoby
06.07.2020 4 z 5

Říkejte si co chcete, ale ta kniha je dobrá.

bosorkajedna
22.06.2020 5 z 5

(SPOILER) MINI SPOILER:
Mě se to líbilo celý. Miluju Skotsko, braly mě za srdce ty popisy.
Nejen krajina, ale i zvuky, barvy, klapání tkalcovského stavu, láska k tradici. Líbí se mi, že autor zmiňuje hudbu, ke čtení jsem si ji vždycky pustila.
Je ale fakt, že tohle byl spíš než detektivka životní příběh dvou lidí, co se milují navíc krásně odvyprávěný. Takže mě ten konec nějak nevyhodil z rovnováhy. Naopak, byla jsem za to ráda.