Ocelový Oř

Ocelový Oř https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/153875/bmid_ocelovy-or-1hb-153875.jpg 4 24 2

Milostný příběh mladého inženýra na stavbě pacifické dráhy v Americe. Mladý Neale má velmi rád svou práci. Jeho přátelé objeví karavanu vozů, přepadenou a vyvražděnou Indiány, kteří se nemohou smířit se stavbou železnice. Přežije jen šestnáctiletá dívka. Čekají na ni dva dobrodružné roky, v nichž nechybí ani únos, než se stane Nealovou manželkou. Hrdina je pro svou poctivost a odvahu, jakou odhaluje finanční machinace kolem stavby železnice, povýšen. V příběhu se čtenář setká kromě hlavních hrdinů i s postavami, bez nichž by se stavba v min. stol. nemohla obejít.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Gabi

The U.P. Trail , 1918

mira.l
06.07.2017 4 z 5

Ocelový oř je příběhem poměrně čtivým, na děj docela bohatým, stavba železnice mezi východním a západním koncem USA se stala pro Greye poměrně vhodným tématem. To vše je protknuto docela spletitými životními osudy ústřední dvojice, mladého inženýra Warrena Neala a dívky Aliie Lee. Možná že některé kličky v ději byly až moc klikaté a některé náhody až moc náhodné a někdy to bylo na první pohled i trochu zmatené co se časové posloupnosti týká.
Hodnotím o něco výš než předchozí knihy, které jsem si přečet podruhé (Navzdory dálkám, Ztracená řeka, Nevada, Duch pohraničí), i když i tady byly momenty, jejichž význam jsem úplně nepochopil nebo které mi přišly víceméně zbytečné, případně možno vyjádřit i tak, že postavy jednaly nebo uvažovaly mimo normální logiku.

Francoa
30.11.-0001 5 z 5

Není to jen tak obyčejný western.Kniha pojednává o heroismu při přípravě a posléze stavbě transkontinentální dráhy přes severoamerický kontinent.V roce vydání kniha
byla v U S A bestseler.Zeměměřič Waren Neale a jeho texaský přítel kovboj a střelec
Larry Red King najdou a zachrání mladou dívku Allii po vyvraždění karavany Bill Horna indiány Siouxy.Nechají jí u přítele lovce Slingerlanda.Později je unesena lupiči,potom indiány a na to bandou otčíma,prohrána v kartách, dána do bordelu madam Krásné
Stantonové,projde peklem.Neale vyzkouší všemožné druhy zaměstnání,vyhledává tvrdou
práci,bojuje za svou pravdu,aby nakonec přes všechna příkoří byl odměněn láskou Allie.
Román je bohatý na děj,mnohé zvraty,fascinující zkáza Bentonu.Mnoho nezapomenutelných postav jako Ir Casey,Larry Red King,Place Hough a Krásná
Stantonová.Grey chtěl napsat velký historický román,na žádost editora několikrát musel
přepisovat.Teď konečně v 21.století příběh vyšel v původní verzi,tak jak Grey zamýšlel
pod názvem Union Pacific.Kritik David Pitt napsal:"Vidíme autora,který kdyby měl více
disciplíny a trochu více techniky,mohl rozšířit svůj sortiment i za černé a bílé klobouky".
Jen porovnáním obou verzí,lze naplno ocenit Greyovo mistrovství.Knihu jsem poprvé četl
jako pátou.knihu od Greye.V té době byla pro mně nejméně zajímavá.Docenil jsem jí až v 17 a později.dnes jí považuji za jednu z nejkvalitnějších Greyovek a určitě bych si rád přečetl původní verzi Union Pacific .Poznámka:Zfilmováno roku 1920,hl.r.Roy Stewart a Kathlyn Williams,st.Hodkinson.

Zane Grey
americká, 1872 - 1939