Zane Grey

americká, 1872 - 1939

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Populární knihy

/ všech 83 knih

Komentáře (9)

klarka61
klarka61
26.01.2021

Také můj oblíbený spisovatel z mládí. Přečetla jsem od něho téměř všechno.

Mirka2778
Mirka2778
09.07.2018

Spisovatel mého westernového období. Vždy podrobné popisy přírody ze kterých bylo cítit jak moc k ní má autor blízko.
Hlavní hrdina ať už byl zelenáč, pravý kovboj, nebo zálesák, vždy hájilil spravedlnost a pravdu, padouchy zneškodnil, přírodě rozuměl, chránil ji a respektoval.
Čest a láska děvčete mu byla vším.
Pravda, ani rančerské dcerky či neteře z východu nebyly nějaké křehotinky, a dokázaly se se životem v drsném kraji poprat.
Někde musím mí založenou krabici jeho knížek!
Nevím, jestli bych se dnes do jeho knížek opět začetla, ale pro to období kdy byl mým oblíbencem ho i zde zařazuji mezi oblíbené.


Peternikdy
Peternikdy
13.02.2018

Obor žánru subliteratúry. A nehynúci dôkaz o tom, že písaním sa dá zbohatnúť až do najvrchnejšieho patra. Jeho dielok som prečítal niekoľko, ako chalan, a skúsil som to aj v dospelosti. Neškodia, a niekomu sa páčia. Porovnávajú ho s Karlom Mayom. Myslím, že obaja písali obstojnú, niekedy užitočnú kratochvíľu pre chalanov. Zlo je hranaté, odporné a hlúpe, no vychytralé. Dobro víťazí, čistá láska dôjde naplnenia, v živote majú cenu len statoční muži a bojovníci. Celovečerný film o dvesto MB.

Luccy78
Luccy78
06.01.2016

Pearl Zane Grey byl populární americký spisovatel westernů, ve kterých podával idealizovaný obraz drsného Divokého západu.

Narodil se 31. ledna roku 1872 v městečku Zanesville, které založil jeho předek z matčiny strany - Ebenezer Zane. V mládí projevoval zájem zejména o rybolov, baseball a psaní. Studoval zubní lékařství na Pensylvánské univerzitě (studium dokončil roku 1896), kde také hrál baseball za univerzitní tým.

Roku 1905 se oženil a s pomocí své manželky a díky jejímu jmění se začal více věnovat psaní. Roku 1910 vydal svůj první úspěšný western Dědictví pouště (Heritage of the Desert) a o dva roky později pak napsal svůj nejznámější román Jezdci z purpurových stepí (Riders of the Purple Sage).

Zane Grey napsal za svůj život přes 90 knih (mnoho z nich se stalo bestselery a mnoho z nich bylo zfilmováno) a stal se jako jeden z prvních spisovatelů díky své literární tvorbě milionářem.

Zane Grey zemřel 23. října roku 1939 ve svém domě v Altadeně v Kalifornii (dům je zapsán v americkém Národním registru historických míst).

mulderka
mulderka
08.02.2015

Některé greyovky si dodnes ráda přečtu - třeba Poslední z prérie a trilogie o Kenu Wardovi... obecně ty dobrodružnější kousky. Většinu díla však jako by psala "westernová Javořická". Bohužel se její červené knihovně podobá ne jen milostnými zápletkami /ty by člověk ještě překousl, k westernu tak trochu patří/, nejhorší je staromilské moralizování a v některých pozdějších dílech nářky nad úpadkem amerických mravních hodnot po světové válce.
Když už tady Steppenwolf vzpomněl Karla Maye, napadá mě možnost, jestli toto u ZG také nebyl na stará kolena nějaký pokus o ospravedlnění "já přece nepíšu brak, jde mi o pozvednutí ducha a morálky". Co by na to řekl Jan Tleskač a literární historici???

steppen-wolf
steppen-wolf
15.04.2013

Když jsem zatoužil po dobrodružných fantaziích z Divokého Západu, vždy jsem sáhl po svých milovaných mayovkách. Zane Gray se mi vyřadil ze čtenářské obliby už jen tím, jak DIvoký Západ pojal. Knihy mi připadaly na dobrodružnou četbu málo akční a napínavé, a té nereálné milostné romantiky bylo na můj vkus trochu moc...
Já vím, že romány Karla Maye nebyly o nic lepší, možná i v mnohem horší. Ale dostaly se mi prostě pod kůži hlouběji..

kneznaliba
kneznaliba
17.02.2013

V mládí můj velmi oblíbený autor. Mám spoustu jeho knih. Teď už mě tento žánr moc nebere, ale stejně mám na jeho knihy spoustu příjemných vzpomínek.

Francoa
Francoa
30.11.-0001

Zane Grey vlastním jménem Pearl Zane Gray!!!Zdroj životopis Zane Greye od Franka Grubera poprvé vydáno v U S A v roce 1971.Rodina si nechala koncem 19.stol. změnit
jméno Gray na Grey.Podle jeho prací bylo natočeno 112 filmů,několik na jeho námět,
nevyšlo knižně např.:Rocky Mountain Mystery,promítáno též pod názvem The Vanishing Pioneer.Dále Life in the Raf ,Golden Dreams a jiné.

Francoa
Francoa
30.11.-0001

Vlastním jménem Pearl Zane Gray!