Oceán na konci uličky

Oceán na konci uličky https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/365564/bmid_ocean-na-konci-ulicky-3QN-365564.jpg 4 1121 227

Svoje dětství si pamatuji živě… Věděl jsem strašlivé věci. Ale věděl jsem, že se rodiče nesmí dozvědět, že o nich vím. Vyděsilo by je to. Pro našeho vypravěče to všechno začalo před čtyřiceti lety, když byl sedmiletý chlapec. Tehdy ukradl podnájemník jeho rodičům auto a spáchal v něm sebevraždu, čímž probudil prastaré síly, které je lépe nechat na pokoji. Temné bytosti z míst za hranicemi reality se díky fatální chybě ocitly na svobodě, a když zlo proniklo až do chlapcovy rodiny, zjistil, že bude muset udělat všechno, co je v jeho silách, aby vůbec zůstal naživu. Jeho jedinou nadějí byly tři ženy, které žily na farmě na konci jejich uličky. Nejmladší z nich, Lettie, tvrdila, že jejich rybníček je oceán, přes který sem připluly za staré země. Její maminka říkala, že si to Lettie nepamatuje správně, protože to bylo dávno, a stará země se stejně potopila. A Lettiina babička tvrdila, že se mýlí obě, protože si starou zemi nemohou pomatovat. Taky říkala, že skutečná stará země se nepotopila, ale vybuchla.... celý text

lištička1998
12.11.2022 5 z 5

Krásná knížka, která mě vzala za srdce a pohltila až do samého konce.

evineckY
10.11.2022 4 z 5

Dobrá, kraťounká fantasy pro kluky i holky.
K pozastavení nad životem, jak jsou důležití kamarádi a důvěra.
A to jsem si myslela, že mám alshajmra,
ale určitě jsem potkala paní Hempstockovou :-)

Calinda
02.11.2022 4 z 5

Hodně zvláštní kniha, vlastně ani nevím, jestli se mi líbila, každopádně jsem byla zvědavá, jak to celé dopadne. Za příběh a pocity z knihy bych dala tři hvězdy, ale dám jednu navíc za styl psaní, který se mi velice líbil, čte se to v podstatě samo.

denib
18.10.2022 5 z 5

Tahle kniha mě mile překvapila hned dvakrát. Poprvé hned po otevření a prolistování, kdy jsem zůstala koukat na nádherné ilustrace a grafickou úpravu a řekla si wau... (vydání z roku 2020). A podruhé když jsem začala číst. Děj mě natolik vtáhnul, že jsem nemohla přestat, dokud jsem knihu ještě ten večer nedočetla až do konce. Je to takový zvláštní příběh sedmiletého kluka, napínavý, živě vykreslený, plný fantazie, strašidelný... a přece jsem ani na chvíli nepochybovala o tom, co čtu. Věřila jsem i tomu neobvyklému konci. Nádhera. Doporučuji.

marvarid
08.09.2022 5 z 5

Nepříliš rozsáhlá kniha (počtem stran i časovým rozpětím příběhu), ale s dokonale vykreslenou, lyrickou atmosférou. Vidění světa očima malého dítěte je tak přesvědčivé. Skoro uvěříte tomu, že je vcelku běžné něco takového zažít (dokud máte mysl otevřenou a nesnažíte se urputně za každou cenu všechno kolem sebe vysvětlit čistě racionálně)

Covenant
31.08.2022 4 z 5

Příběh, je vlastně obsáhlejší povídka, což v děkovačce i autor potvrzuje. Není v ní vlastně nic, u čeho bych si řekl, kam na ty nápady chodí, ale spíš jde o to, jak pracuje se slovy. Gaiman je zkušený (a "vypsaný") vypravěč a na malém prostoru, dokáže vytvořit dokonalou atmosféru, kde není ani jedno slovo navíc. Autor do příběhu promítl kus každého z nás a fantaskními výjevy a metaforami, popsal pocity z dětství a vývoj do dospělosti. Takové to klasické ohlédnutí za životem, jestli nebyl promarněný - prostě život, vesmír a vůbec. Celkově mě kniha nenadchla, ničím nevyrazila dech a postavy mi nestihly přirůst k srdci. Spíše mě jen tak lehce melancholicky naladila a pak skončila. Nicméně hodnotím knihu pozitivně, především díky autorovo umu, podat příběh s lehkostí sobě vlastní.

beata-betsy2310
24.08.2022

Prijemny melancholicky pribeh
"jednohubka" - 180 strán fantázie, mágie, dobrodružstva. Tak poľahky ma Neil Gaiman odniesol do detských čias, musím odporučiť... Skúsme, si zaspomínať aké to bolo, keď sme boli deti, keď sme aj v maličkom jazierku videli oceán.

Nel.K.
29.07.2022 5 z 5

Gaimanovic další krása! Jsem tou knihou naprosto unešená. Přečteno jedním dechem a určitě ještě někdy přečtu znovu. Mimo jiné jsem strašně ráda, že jsem sáhla po vydání s ilustracemi, protože byly opravdu snové a přesně ilustrovaly děj na daných stránkách. A samotný děj? Hororem říznutá pohádka pro všechny dospěláky, co mají pořád touhu žít trochu ve vlastní fantazii a na všechno kolem sebe koukají pořád dětskýma očima. Nemá cenu rozvádět víc, tohle si prostě musíte přečíst..

RadimB.
12.07.2022 4 z 5

Velmi milá knížka. Poprvé, když jsem viděl velký text a ilustrace tak jsem si říkal, že to nebude nic pro mě, ale naopak pozitivně překvapila. Trošku mi připomínala malého prince. Oddychový čtení při špatným počasí s krásnými ilustracemi.

Xplosion
30.05.2022 5 z 5

Moc krásný příběh, svižný děj. Moc se mi to líbilo v kombinaci s ilustracemi.

hungryreader00
10.05.2022 4 z 5

Než jsem se odhodlala napsat komentář, musela jsem si to nechat rozležet v hlavě. Kniha je rozhodně zajímavá. Líbily se mi Gaimanovy metafory. Některé jsem si musela dohledat, abych se přesvědčila, že jim rozumím. Je to tak krásně snově popsané, že si člověk připadá jako v jiné dimenzi. Bohužel si pořád myslím, že je na můj vkus kniha moc lyrická. Některé věci bych potřebovala přiblížit, na některé otázky odpovědět. Možná že to tak má být. Možná, že některé konce by měly zůstat otevřené.

M.C.SMITH
28.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Tento příběh byl pro mne dech beroucí. Byl poutavý a hlavně napínavý, musím říci, že se kniha četla velmi lehce. Byla psaná stylem malého kluka, který miluje knihy, což bylo dobře, jelikož příběh vypráví sedmiletý knihomol.
Knihu jsem přečetla jedním dechem a pro mne byl to byl zážitek.
Knihu si v budoucnu přečtu ještě jednou, možná i víckrát, tím si jsem jistá.
Já jsem nadmíru spokojená a mohu jen doporučit.

kitja
09.04.2022 5 z 5

Kamarád mi při jedný moc hezký příležitosti věnoval tuhle knihu se slovy, že si myslí, že by mne mohla oslovit. V tu dobu jsem netušil, kdo je to Neil Gaiman a ani jsem fantasy žánr nevyhledával.

A tak jsem to začal, trochu s nejistotou, zda se fakt trefil, číst. A po prvním odstavci jsem do té knihy vplul a s každým dalším jen fascinovaně přihlížel tomu světu, kde děti vidí leckdy víc než dospělí a mají svůj osud i osud dospělých ve svých rukou.

“Na dětsví si pamatuji živě. Věděl jsem o hrozných věcech. Ale věděl jsem, že to před dospělými musím utajit. Vyděsilo by je to. “ Tenhle citát Maurice Sendaka (autora třeba mý oblíbený knihy “Tam kde žijí divočiny”) celou knihu uvozuje. A vlastně velmi přesně.

Oceán na konci cesty je fascinující příběh, který prožívá sedmiletý knihomol a samotář bez kamarádů. Je psaný neuvěřitelně jednoduše a přirozeně, fakt jazykem malýho kluka a přitom nebo možná díky tomu otvírá spoustu otázek a pocitů, které člověk možná míval, ale v průběhu života je odložil.

Strhující a silnej dobrodružnej příběh, kterej se čte jedním dechem, hlubokej vnitřní svět a prožitek a nádherný ilustrace Elise Hurstové dělají z Oceánu na konci cesty fakt výjimečné dílo, ke kterýmu se budu vracet.

ebbe_voe
24.03.2022 5 z 5

Urban, nebo chcete-li Village fantasy s prvky hororu alá Koralína, na poměrně malé ploše ukazuje Gaiman nekonečno. Velmi čtivé, velmi poutavé, velmi osvěžující. Škoda, že pro mnohé čtenáře je tento žánr dětinský nebo uzavřený několika málo kultovními knihami. Tohle je prostě skvělé.

Anasa
19.03.2022 5 z 5

Prostě mne to k sobě připoutalo. Fantazy bez klišé a čtenáři vyber si co chceš. Vezmi to jako fantazy a přijmi vše, nebo hledej jiný smysl. Je to na tobě. Ať tak nebo tak, počteš si.

kklepkaa
10.03.2022 4 z 5

Opět skvělý Gaiman. Úplně mě to nedostalo tak jako jeho jiné knihy, ale i tak to bylo skvělé. Těším se na další jeho knihu.

JitrniPoutnik
19.02.2022 5 z 5

rychlé, trošku creepy, a nemůžu přijít na to, jak to, že to ve mně zanechalo tak podivnou atmosféru a střet dospělosti s neusměrněnou dětskou fantazií, přestože je to napsáno tak "jednoduše"

a líbí se mi slova jako malinovo anýzové bonbóny, auto mini apod:)

Ridley
04.02.2022 2 z 5

Vypadá to, že budu jedna z mála, které se to moc nelíbí. Ano jako povídku, která to původně měla být bych to brala, ale jako roman mi to nevyhovuje. Mám spoustu otázek, na které ksem nenašla odpověď a hlavně žádná z postav mi nepřirostla k srdci a tím mi bylo jedno co se s kým stane.

Alixon
25.01.2022 5 z 5

Tentokrát jsem nebyl tak na měkko, jak u některých jeho knih. Celkově je to moc příjemné čtení, kdy bych dal čistokrevnou 4. Ovšem ty ilustrace.. Ty jsou naprosto fantastické a já od nich nemohl oči odlepit. Proto přidám další bod.

Manantai
25.01.2022 5 z 5

Knížka má naprosto dokonalé ilustrace a vyprávění malého chlapce je velice jednoduché, ale zároveň moc pěkné. Opět krásná fantastická knížka, kterou mohu rozhodně doporučit a která se čte sama!