Oceán na konci uličky

Oceán na konci uličky https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172347/bmid_ocean-na-konci-ulick-172347.jpg 4 1124 228

Svoje dětství si pamatuji živě… Věděl jsem strašlivé věci. Ale věděl jsem, že se rodiče nesmí dozvědět, že o nich vím. Vyděsilo by je to. Pro našeho vypravěče to všechno začalo před čtyřiceti lety, když byl sedmiletý chlapec. Tehdy ukradl podnájemník jeho rodičům auto a spáchal v něm sebevraždu, čímž probudil prastaré síly, které je lépe nechat na pokoji. Temné bytosti z míst za hranicemi reality se díky fatální chybě ocitly na svobodě, a když zlo proniklo až do chlapcovy rodiny, zjistil, že bude muset udělat všechno, co je v jeho silách, aby vůbec zůstal naživu. Jeho jedinou nadějí byly tři ženy, které žily na farmě na konci jejich uličky. Nejmladší z nich, Lettie, tvrdila, že jejich rybníček je oceán, přes který sem připluly za staré země. Její maminka říkala, že si to Lettie nepamatuje správně, protože to bylo dávno, a stará země se stejně potopila. A Lettiina babička tvrdila, že se mýlí obě, protože si starou zemi nemohou pomatovat. Taky říkala, že skutečná stará země se nepotopila, ale vybuchla.... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Polaris

The Ocean at the End of the Lane , 2013

narcisonanis
13.04.2015 5 z 5

Příběh románu Oceán na konci uličky je jako sen. Nejasný, tajemný, fantastický. Kusé informace o originálním literárním světě, který Gaiman stvořil, podněcují či přímo dráždí čtenářovu zvědavost. Ale to on vlastně dělá pořád. Zdánlivá bezvýznamnost příběhu (jde přece „jen“ o život malého chlapce) je ve skutečnosti silnou doménou celé knihy. Dětský hrdina prožívá strašidelné hororové situace – a já jsem nedokázal odtrhnout od knihy oči strachem o jeho osud. Přímo jsem cítil děs, kterým trpěl malý chlapec v knize.
Gaimanův román asi není pro každého čtenáře, ostatně tak je to u všech jeho knih. Ale pokud se nebojíte, že budete třeba zklamáni, a půjdete do toho, máte šanci získat výjimečnou čtenářskou zkušenost. Osobně teď po Pratchettově smrti řadím Neila Gaimana na první místo současné světové fantasy. Kdo souhlasí? :)

„Svoje vlastní dětství si pamatuji živě... Věděl jsem strašlivé věci. Ale bylo mi jasné, že se rodiče nesmí dozvědět, že je vím. Vyděsilo by je to.“

dan-sam
18.03.2015 5 z 5

Trochu jsem se bál, přeci jsem už jsem dlouho žádného Gaimana nečetl a některé jeho projekty mne neoslovily toli, jak jsem doufal. Už v průběhu čtení jsem ale měl pocit, že se opět potácím někde mezi Nikdykde a Americkými bohy, byť tentokrát v kůži sedmiletého chlapce.
Kniha má výbornou, místy až trochu děsivou atmosféru, která ale nutí číst dál, zjistit, co je kdo zač. Hned na počátku člověka vtáhne a propustí jej až jej celého zpracuje a dostaneme se mu do hlavy. Myslím, že jsem dlouho nečetl takto atmosférické dílo. I přes malou délku rozhodně stojí za přečtení.

Šárka_D
06.03.2015 5 z 5

S každou další přečtenou knihou miluju Gaimana víc a víc. Oceán opět nezklamal, jednoduchý, ale nesmírně čtivý příběh, uvěřitelná dětská optika, navíc je hodně příjemné, jak je to civilní, "malé", nemusí jít hned o záchranu světa, aby vznikla pěkná a zajímavá fantasy.

ivana5609
10.02.2015 5 z 5

Zajímavý příběh, velmi čtivě napsaný. :)

Neverdin
18.01.2015 4 z 5

Velmi zajímavé mystické počteníčko. Místy připomíná Koralínu a místy se přistihnete, že ani nedýcháte, jak je to napínavé a tajemné a tak fantaskně zvláštní. Pro mně je to přesně Gaiman, jak ho mám ráda, takže naprosté paráda. Jen je škoda, že je to takové krátké, až povídkové.

kacimilek
27.12.2014 5 z 5

Naprosto úžasné dílo, které nedovolí jen tak knihu zaklapnout, natož nevracet se k ději pořád dokola a dokola, umožní zkoumat různá skrytá zákoutí pravd (nebo fikcí), a zaobírat se tím, jak to vlastně skutečně mělo dopadnout.

Dashiie
12.12.2014 5 z 5

Na knihu jsem neměla očekávání žádné doporučil mi jí můj přítel. Měsíc mi ležela doma a pak jsem si jí odvezla k babičce kde jsem jí přečetla během dvou dnů a zbytek pobytu pročítala pasáže znova a znova. Po přečtení některých komentářů zde, mi to nedalo a musím napsat svůj vlastní.

Když knížku začnete číst hned od začátku i mezi řádky ztratíte se v nich. Ne jen že s vůbec nedozvíte popis postavy, nebo drobnost s názvem její jméno. Ale kniha vás překvapí i spoustou jiných myšlenek. Které vám neprozradím. Kniha je hodně podobná"Coraline" má i podobný příběh a přirovnala bych jí k dětskému horroru.

borknagar
01.12.2014 2 z 5

Kniha mě moc nebavila, ale to je jen můj problém s panem Gaimanem. Nesedí mi jeho fantazie a jeho styl psaní. Ale ne vše od něj bych hodnotil takhle tvrdě, to zase ne. Ale tato kniha mi vůbec nesedla. Líbí se mi obal, ten je povedený....

LuciusWlk
30.10.2014 5 z 5

Oceán je román, který přečtete za jeden den. Příběh, který mě polapil a já si jej prožil do poslední stránky. Nechal jsem se vtáhnout do myšlení dětského světa a usmíval se nad pravdami, kterými jsme si myslím, prošli v tomto věku všichni. Příběh je opět nádherně jednoduchý a promyšlený, pozvolna se odvíjející a temně podmanivý a jak jinak než úžasně odvyprávěný.
Gaiman je sázka na jistotu nevšedního příběhu, originálního a poutavého. Ani zde tomu není jinak. Oceán na konci uličky je kouzelný příběh. Příběh, který voní, jako krásná vzpomínka.

Lothorien
26.10.2014 1 z 5

Přečetla jsem to silou vůle. Je to spíš dětská knížka 8 +

dragonslayer
19.10.2014 5 z 5

Pro mě knihy Neila Gaimana jsou unikáty, ve kterých zažijete něco nepředvídatelného a, buď se vám to líbí nebo ne. Já mám štěstí, že patřím mezi ty čtenáře, co Neila Gaimana naprosto zbožňují.
Tato kniha má jenom 175 stránek a i tak byl ten příběh neuvěřitelný zážitek. Naprosto skvělý a propracovaný příběh, jeho styl psaní je úžasný, dokoáže vás neuvěřitelně vtáhnout do světa toho příběhu.

kvetinkabrno
11.10.2014 odpad!

No..nevim, co napsat. Asi jsem to nepochopila.

stobard
23.09.2014 4 z 5

Hezká tajemná atmosféra ve spojení s nostalgickými vzpomínkami na dětství, které nikdy nesklouzne k lacinému dojetí. Gaiman se naopak nebojí syrovějších výjevů. Od začátku do konce vtahující snové vyprávění.

KellyH
08.09.2014 5 z 5

Gaimana mám hodně ráda a i když vím, že jsem toho od něj zase až tolik nepřečetla (teda, no, teď jsem to počítala a i s Oceánem to je sedm knížek) a pořád se třeba chystám na jeho legendárního Sandmana, považuji ho za génia. Někdo říká, že Oceán na konci uličky je typická gaimanovka, někdo zase tvrdí, že se jeho stylu úplně vymyká, že jako by to snad ani nebyl Gaiman. Podle mě to je typický Gaiman, který si s čtenářem pohrává, bilancuje na pomezí fantazie a reality, člověk sice ví, co je reálné a není, ale stejně ho Gaiman donutí o tom pochybovat, protože on píše prostě neuvěřitelně. Je docela škoda, že plno lidí píše, že jim to nic nedalo, že měli pocit, že to je o ničem a že to nemá žádnou pointu, protože ona ta knížka své kouzlo skutečně má, jen je potřeba ho najít, no. :)

Nifredil
23.08.2014 4 z 5

Nemůžu dát plný počet hvězdiček jen proto, že vím, že jiné Gaimanovy knihy jsou ještě o kousek lepší. Přesto je to mistrovský román nebo spíš možná novela. Sevřený, s atmosférou a spoustou fantastických detailů tak, jak to umí jen Neil Gaimann. Je pravda, že je z textu cítit, že to byla původně vlastně povídka. Nafoukla se autorovi a to moc pěkně. Zvládl to zvětšení s grácií a člověk ani nepostřehne, jak rychle mu příběh při čtení uteče. Opravdu má pocit jako by četl krátkou povídku, tak lehce je to napsané. A ono ne, jde opravdu o román.

Karcoolka2210
19.08.2014 4 z 5

Zvláštna kniha. Po Hviezdnom prachu je to moja druhá kniha od tohto autora a pravdupovediac som nevedela čo čakať od tohto príbehu. Ale bolo to zaujímavé čítanie, no stále mám zmiešané pocity z toho, že mi unikla pointa. No určite siahnem po ďalšej knihe od tohto autora. AJ

Schullerka
02.08.2014 2 z 5

Moje první kniha od tohoto autora. A musím říct, že mě to trochu zklamalo. Nemohla jsem se začíst, styl psaní se mi líbil, ale ten příběh mě vůbec nebavil. Někde v půlce jsem se do toho konečně začetla, ale potom mě to zase pustilo a poslední 30 stránek jsem si škudlila skoro týden, protože mě to prostě netáhlo k tomu, abych to dočetla. Přesto, i když mě to nebavilo, rozhodně zkusím nějakou další knížku od Gaimana, ale asi ne v nejbližší době. :)

anez66
18.07.2014 5 z 5

Kdyby to bylo možné, dala bych daleko víc hvězdiček. Perfektní kniha!

petaSk
16.07.2014 3 z 5

Kniha je napsaná hezky, ačkoliv Gaiman umí lépe. Možná že pro autora má příběh nějaký osobní význam, ale mně jeho smysl unikal. Nedokázala jsem se do něj dostat a připadalo mi to jako, že Gaiman prostě chtěl napsat něco, s čím nebude mít moc práce a v čem spojí vděčné atributy, tak aby čtenáře uspokojil. Bohužel, Oceán na konci uličky není výživná strava, ale jen prázdné kalorie.
Pro mě je tato kniha velkým zklamáním a nemám, co bych na ni vyzdvihla - nenadchne neurazí. Cítila jsem z ní vyumělkovanost a navíc mi unikala pointa.

Mablis
14.07.2014

Kniha mě vtáhla hned na první strance. Napínavá, tajemná až děsivá, úžasné čtení jako snad všechny autorovy knihy. Jen ten konec mě nějak nenadchl. Asi sem čekala trochu něco jiného, připadalo mi to takové useklé.