Obsluhoval jsem anglického krále

Obsluhoval jsem anglického krále https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243/bmid_obsluhoval-jsem-anglickeho-krale-kSJ-243.jpeg 4 1762 212

Od dvacátých do padesátých let prožívá svůj příběh od mládí snaživý a podnikavý muž, který touží po bohatství, po lásce a uznání ve své profesi a poznává život od vybrané společnosti a velkého světa po věznění a osamocení v opuštěném pohraničí, kde končí jako cestář. Existenciální téma autor nepojímá tragicky. Hlavnímu hrdinovi samota umožňuje zbavit se touhy po majetku a uznání, zbavit se lpění na nich a dojít ke svérázné, prosté filozofii života, kde se hořkostí a samotou platí za požitek krásy a svobody.... celý text

Alinka2
23.11.2018 4 z 5

Nevím. co si mám o téhle knize myslet. Neoslovila mě, není to nic extra, ale propadák taky není. Celkem jsem se celou dobu nutila do čtení a asi znova ne. Takový lepší průměr.

de_baques
22.11.2018 2 z 5

Nebýt obstojného konce, tak to byla hvězda jedna. Kniha sama je balastem rádoby nápaditých epizod bez hlubšího propracování. Nechutné scény bez špetky poezie, brr. Prototyp zbytečného díla. Jistou (částečnou) paralelou mohou být Trampoty pana Humbla od Neffa, které jsou zpracováním někde v nedohlednu před tímto nesmyslem.

Blue
19.11.2018 4 z 5

Četl jsem to poněkolikáté, ale hlavnímu hrdinovi jsem ani tentokrát nepřišel na chuť.

Ronnie68
16.11.2018 4 z 5

Musím se přiznat, že tato kniha mě mírně nebavila číst, nejspíš to bylo Hrabalovským stylem šíleně dlouhých souvětí ...

KerrKnock
16.11.2018 1 z 5

Moje první myšlenky byly ty, že těch stránek nepřečtu ani pět! Strašidelně dlouhé věty přes půl stránky a celkově jeho vyjadřování, kdy v jedné větě běhal od jedné myšlenky ke druhé mě dovádělo k šílenství. Ze začátku lehce erotická kniha, později se to dalo, zajímavá pro mě byla část s Lízou, kde se (díkybohu) objevila i přímá řeč.. a pak už jen doufání a prosení, že to budu mít za sebou. Ale dočíst jsem jí chtěla, říkala jsem si, že se to třeba obrátí a tu knihu si zamiluji.. bohužel se tak nestalo. Pro mě zůstává kniha nepochopená, třeba se k ní za pár let vrátím a momentálně si budu přát, abych si ji u maturity spíše nevytáhla :)

Lili2
02.10.2018

Nemám ještě dotčeno, zbývá mi poslední kapitola, ale musím již teď říci, že je to velice čtivé dílo a chtěla bych se k němu jednou vrátit. Co mě však zarazilo byla pasáž, kdy Jan se po propuštění z fašistického vězení seznamuje s jediným přeživším člověkem z Lidic, o němž zde tvrdí, že to byl otcovrah (pro otcovu nevěru se do otce jednou v noci pustil, to je známo), ale vědělo se to snad vždy, že to bylo naopak, že ve vězení byl právě otec pro vraždu syna. Ale jak jsem se dočetla na internetu, tak i právě ten synovrah byl pak komunisty zakázán a smazán z veřejného mínění, tak možná proto si to Hrabal popletl. Nebo má nějaký jiný čtenář na toto jiný názor, který by mě osvětlil? Ráda přivítám.

anezka.mrz
01.09.2018 3 z 5

Celková myšlenka knihy mne zaujala, ale autorův styl psaní mě mírně iritoval.

dagmar7365
26.08.2018 5 z 5

Skvostné! "Přečteno" jako audiokniha v podání Ladislava Mrkvičky, který krásně doplnil hrabalovskou poetiku a hru s českým jazykem. Příběh je samozřejmě zajímavý též, ale až díky Hrabalovi se stává skvostem české literatury.

Jana283
17.08.2018 3 z 5

Tak já se přiznám. Občas si nějakého Hrabala přečtu, protože si myslím, že to patří k všeobecnému vzdělání a taky že doufám, že zjistím, co můj tatínek na tom upovídaném pánovi s lehce zabíhavým myšlením má. Ale nemohu na to přijít a nemohu tomu přijít na chuť.

Luna7
08.07.2018 5 z 5

Konečně něco od Hrabala co se mi líbilo. Doporučuji přečíst, je to jiné než film.

dancadragneel
28.06.2018 4 z 5

Moje první kniha od Bohumila Hrabala a velmi mě překvapila. Rozhodně se těším až se mi do rukou dostane jeho další dílo...

Péťa1950
21.06.2018 4 z 5

Nejdříve jsem četla knihu,zanechala zvláštní dojem, až podruhé jsem ji četla s pochopením asi až po patnácti letech. Film nevystihuje myšlenky hlavního hrdiny, ani to nejde.

pucii
23.05.2018 4 z 5

Jako malé se mi kniha vůbec nelíbila svým hrdinou. Takový podlejzák bez vlastního názoru, který chtěl jen zapůsobit na okolí. Ale teď si říkám, že ta kniha má velmi dobré historické pozadí z období okupace, války. Přitom je psána poměrně vesele. Trošku jiný úhel pohledu, než v jiných dobových knihách. Takže teď zpětně hodnotím kladně. Jen taková trdla, jako jsem byla já, by si měla zjistit historický podtext.

jaryn
08.05.2018 5 z 5

Hrabal vpravdě Inspirovaný!

ufounseztratil
07.05.2018 3 z 5

Ve škole do nás tlučou správný slovosled, odstavce, interpunkci, a potom přijde Hrabal s textem bez odstavců, s naprostou ignorací všech pravidel. Tak si říkám, proč je zrovna on považován za klasika.
Jinak kniha se četla celkem dobře, líbil se mi historický kontext, ovšem text byl někdy dost nepřehledný. Ale je to jedna z těch lepších ,,povinných" knih.

aktijnov
04.04.2018 5 z 5

Krásné a fascinující... Hrabala jsem četla dávno a jeho texty se mi vůbec nelíbily. Asi k tomu musí člověk dozrát...

1amu
30.03.2018 5 z 5

Vše ovlivnilo mé první přečtení. Někdy koncem 80-tých let jsem dostal "štos" papírů formátu A4 - musíš to přečíst do zítřka, další jsou na řadě, zněl rozkaz. Splnil jsem úkol a přál si mít tuto knihu v normální podobě. Stalo se. A další klika! V Činoherním klubu jsem viděl hru v jednom z prvních představení po premiéře. Hlavní postavu hráli všichni tři Rudolfové Hrušinští ! Film se mi líbil, také kdo jiný by jej měl režírovat než Jiří Menzel, i ten výprask rákoskou potenciálnímu konkurentovi S. byl v pořádku.
Považuji toto dílo za jedno z nejlepších pana Hrabala a za klenot české literatury.

dadako
29.03.2018 4 z 5

Po shlédnutí filmu se mi moc do knihy nechtělo. Dlouho jsem si zvykal na dlouhé odstavce a souvětí. Ale jsem rád, že jsem si počkal a dočkal se. Nakonec jsem si zvykl a stálo to za to.

angloumene
05.03.2018 5 z 5

Obsluhoval jsem anglického krále jsem vždy měla zapsanou jako primárně komediální, lehce erotickou knihu. Její přečtení mě ale vyvedlo z omylu. Ne že by výše uvedené také nenabízela, ale dočkala jsem se i mnoha dalšího.

Jedná se o zobrazení jednoho lidského života. Ovšem ne jen prostým výčtem událostí, kniha se totiž mění spolu s vyprávěným obdobím. A tak se čtenář seznámí s rychle prožitým dětstvím, rozpustilým dospíváním, naivní dospělostí spojenou s plněním si snů i s dospělostí vyzrálou. Také rozvážným stárnutím, kdy Janovi odpustíme všechny jeho přešlapy a necháme jej spolu s kozou, koněm, kočkou i zrcadli spokojeně filosofovat.

Čtenář jako by sám při otočení poslední stránky tak trochu dospěl. Koneckonců kniha je natolik čtivá, že to od první stránky k té poslední netrvá zase až tak dlouho. Za tento rychlý exkurz lidským životem panu Hrabalovi děkuji a přeji si, aby ve mně jeho hlavní poselství rezonovalo co nejdéle.

nik077
02.03.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila...

zfilmováno 20. století Československo

Bohumil Hrabal
česká, 1914 - 1997
2000  69%Ostře sledované vlaky
2009  79%Postřižiny
2007  78%Obsluhoval jsem anglického krále
1978  85%Slavnosti sněženek
1964  76%Taneční hodiny pro starší a pokročilé

Kniha Obsluhoval jsem anglického krále je v

Přečtených3 177x