Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989)

Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989) https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310091/bmid_obrazky-z-modernich-ceskoslovenskyc-lgT-310091.jpg 4 107 31

Obrázky z dějin série

< 3. díl

Víte, kdo poprvé vyslovil výraz železná opona? Patřilo Československo mezi první tři země, kde se začaly stavět domy z panelů? V kterých částech Prahy nastupovali lidé do stanic metra Fučíkova, Moskevská, Leninova? A podařilo se někomu překonat rekord Emila Zátopka z olympijských her v Helsinkách v roce 1952, na kterých vyhrál hned 3 zlaté medaile? Na tyto otázky a spoustu dalších najdete odpovědi v této výjimečné obrázkové publikaci. Bohatě ilustrovaný komiks provází dějinami poválečného Československa a érou totality ve všech jejích podobách. Přístupnou a srozumitelnou formou přivádí mladé čtenáře ke komplikované a proměnlivé době let 1945–1989 v Československu, která v mnohém předurčila i současný vývoj demokratické společnosti. Dospěláci zase zavzpomínají na svoje dětství a mládí.... celý text

Žemlák
03.01.2018 5 z 5

Super pojetí a dozvěděl jsem se i mnoho nového o časech nedávno minulých..

KejmlP
12.11.2017 2 z 5

V zásadě nejsem proti historii v komiksech, ostatně, základy starověku mě kdysi naučil Asterix. No jo, jenže ten si nedělal ambice být obrázkovou učebnicí. Předložené dílo tyto ambice má, a já bohužel musím po přečtení konstatovat, že ho z několika důvodů pro původně zamýšlené použití ve výuce nedoporučím.
Osobně vítám každou poctivou snahu o popularizaci zanedbávaných soudobých dějin. Bohužel, pořád je patrné, že podstatná část společnosti se s novějšími dějinami dosud nedokázala vyrovnat, a stále je vnímá především skrz emoce. A to je zásadní problém i autorů komiksu.
Počínaje protichůdným stylem zobrazení postav, konče doprovodným textem, vytváří autoři dojem, že celá druhá polovina 20. století byla u nás soubojem úzké skupiny zlých mocichtivých dědků, podporovaných závistivou a bezpáteřní lůzou, a mladé, krásné, chytré a liberálně orientované většiny. Tato většina pak celou dobu neschopný socialistický režim a všudypřítomné represe jen tiše trpěla, a vnitřně netoužila po ničem jiném, než jeho porážce a cestě na západ. Zkrátka přebírají jednostrannou, disidentskou verzi příběhu. A to nás k poznání dějin příliš neposune. A až se pak nepoučení mladí čtenáři setkají s dějinami společnosti, či údaji od objektivních a seriózních historiků, které ukazují něco úplně jiného a vůbec ne černobílého, budou z toho mít v hlavě guláš.
K tomu navíc autoři přiživují různé mýty, příkladem za všechny budiž smrt Jana Masaryka, prezentovaná jako jasně komunisty zosnovaná vražda. A jako vrchol pak nejdelší část knihy, óda na gangsterskou bandu kolem Mašínů, jejíž činnost odsuzuje i velká část disidentů, a proto nechápu, co autory vedlo k tomu, aby jim věnovali takový prostor, když přitom tolik jiných, zásadnějších věcí pomíjí.
Celkově, díky za snahu, ale mládež máme učit především kritickému myšlení a chápání souvislostí, ne opakování pohádek, ať už pochází z jedné či druhé strany.

Šebestová3
10.11.2017 5 z 5

Výborné zpracování, do všech škol s tím!!!

martas006
27.08.2017 5 z 5

Další obrázky z dějin opět nezklamaly. Moc se mi to líbilo.

bagel
24.07.2017 5 z 5

Moc povedené, nejvíce mně zaujalo období po válce do roku 1948.

MalyJirka
21.06.2017 5 z 5

Výborné čtení, skvěle zpracované (výtvarno, detaily). Obstálo by hrdě i jako učebnice do škol.

čika
08.06.2017 5 z 5

ako fanusik povodnych komiksovych ceskych dejin som neodolala ani tejto. nutno podotknut, ze tato cast historie uz zdaleka nepripomina rozpravkove a povestove stare dejiny a pre mna je akasi bolestnejsia, zcasti preto, ze v skole nam povojnove dejiny takymto sposobom nikto neprednasal. no a ilustrator si zasluzi velku jednicku.
akurat pre vas, co si myslite, ze kniha je pre deti - odskusane na vlastnych 10 - 11 rokov - zadrzte, este nie je. co neznamena, ze ju do knihovnicky nepotrebujete, zeano :)

Johannus
02.06.2017 4 z 5

Velice dobrá knížka, samozřejmě v rámci žánru. Každopádně přehnaně dlouhá (nejdelší v celé knize) kapitola věnující se Mašínům působí zbytečně a ve svém důsledku kontraproduktivně a zároveň neuctivě vůči jiným osobnostem a událostem, které jsou objektivně mnohem důležitější a kterým je věnován řádově menší prostor. Na mne to působí, jako kdyby si tím Jiří Černý léčil mindrák, a osobně mám za to, že to ve svém věku nemá zapotřebí.

LPG
30.12.2016 5 z 5

Opravdu parádní. Nádherně shrnuté na jednu hromádku. Luxusní práce ilustrátora. Povinně všem dětem pod stromečky, k svátkům a narozkám. (A dospělým co prošli základkou v devadesátkách :) )

p3tris
20.12.2016 5 z 5

Jako dítě jsem miloval Obrázky z českých dějin a pověstí. A to, co tahle kniha začala, Obrázky z moderních československých dějin uzavírají, když nenásilným způsobem seznamují děti a mládež s našimi poválečnými dějinami. I Lukáš Fibrich v roli ilustrátora důstojně navazuje na skvělého Jiřího Kalouska a jeho kresba je stejně jako u předchůdce plná vtipných detailů.

Babouš
26.10.2016 5 z 5

Absolutní nadšenost! Historie 20. století - zejména té druhé poloviny - je v dějinách dějepisu trestuhodně odbytá a tahle kniha to vynahrazuje zábavnou a čtivou formou, aniž by přitom ztrácela cokoliv z informací. Skutečně jsem se toho z této komiksové knihy naučil víc než ze všech hodin dějepisu na gymplu. Navíc ty ilustrace jsou krásné. Doporučuju!