Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367054/bmid_obraz-doriana-graye-I3v-367054.jpg 4 6722 6722

Slavný Wildeův román v sobě nese autobiografické rysy: Mladý muž se nechává portrétovat známým malířem, a když poprvé spatří svůj krásný portrét, projeví přání, aby sám nikdy nezestárl a všechny proměny tváře se objevovaly pouze na obraze… Román obsahuje hororové prvky i faustovský motiv, dotýká se i tématu homosexuality. O popularitě díla svědčí filmová zpracování i původní český muzikál. Vychází v novém českém překladu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Picture of Dorian Gray , 1891

Hanka_Bohmova
08.12.2020 4 z 5

Tuhle podivuhodnou moralitku jsem četla několikrát, přestože nejsem příliš sensuální typ a leccos pro mě vyznívá naprázdno nebo je přitlumeno. Vyprávění mi vždycky připadalo nevyrovnané a teprve teď jsem zjistila, že některé kapitoly autor doplnil dodatečně, aby dílko natáhnul podle požadavku vydavatele. To leccos vysvětlilo... dokud se neukázalo, že domnělá "natahovací" kapitola, jejíž únavnost se mi vryla natolik, že mě jistě přes deset let odvracela od nového přečtení, je ve skutečnosti jedna z těch originálních, zcela spontánních. Hmm. Tak asi další důkaz toho, že lidé jsou fakt různí :o)

Sixtinka144
29.11.2020 5 z 5

Za mě jedna z nejlepších knížek povinné četby! Příběh se čte jedním dechem. Postavy jsou skvěle propracované a snadno si k nim najdete nějakou cestu. Dorian je ze začátku úplně naivní, mladý muž, který pořádně neví co che, ale na konci? Celá tahle kniha je skvělá v mnoha ohledech, ať už jde o nadčasovost příběhu nebo třeba měnění charakteru Doriana Graye. Knihu mám na svém maturitním seznamu, tak teď se budu modlit, abych si vytáhla právě tuhle, kterou mám moc ráda a jsem o ní schopná diskutovat i hodiny :D Příběh Doriana Graye doporučuji všem.

any37
04.11.2020 4 z 5

Další povinná četba, kterou doporučuji. Bavila mě, donutila se zamyslet. A nebýt několika stránek s popisem diamantů a tapisérií, udělila bych jí i plný počet bodů.
Jo a obzvlášť je vhodná do období Halloweenu a podzimu celkově, takže určitě po ní neváhejte sáhnout.

Akléda_
01.11.2020 3 z 5

Z knížky jsem bohužel měla čtecí krizi. Celkově mi na klasikách vadí jak jsou z půlky o ničem. Četla jsem to na čtečce a když jsem se dostala do 49 % začala se nastiňovat hlavní zápletka. Pardon, ale tak dlouho čekat mě faaakt nebavilo. Četlo se to docela dobře a potom byl příběh až na pár míst svižnější a bavil mě. Konec bych asi nepochopila kdyby nebylo vypracovaných maturitních rozborů :D I přes to, že mi to přišlo zbytečně dlouhé a občas to mělo slepá místa, bych si jí chtěla vzít k maturitě, dokážu si představit že bych o ní 15 minut mluvila.

planet129
23.10.2020 5 z 5

Možná mé hodnocení ovlivnil fakt, že jsem četla knihu v originále, z něhož (dle mého názoru) jde víc cítit Wilde a prostředí viktoriánské Anglie, ale dílo mě naprosto pohltilo svými myšlenkami a atmosférou a už teď je mi jasné, že se k příběhu ještě někdy vrátím

gustavo-woltman
16.10.2020

Úžasná klasika, která mě naprosto pohltila a získala si mě. Je to opravdu geniální a i svým způsobem poučný příběh, nad kterým budu ještě dlouho přemýšlet, a to jsem ho četl v maturitním ročníku (to nebylo zrovna včera :D).
Gustavo Woltmann

Kája95
14.10.2020 5 z 5

Úchvatné, vede k zamyšlení

tra-my5156
10.10.2020 3 z 5

Je snad do očí bijící, proč Obraz Doriana Graye bylo tabu dílem ve své době. Jedná se o skvostně dekadentní dílo, které nosí hluboké myšlenky a vede nás skrz tajemnou myšlenkovou mapu Oscar Wildea.

willy9203
22.09.2020 5 z 5

Tuto knížku jsem poprvé četl v 17 letech a mohu říct, že to bylo brzy. Užijete si ji až s určitou životní zkušeností, protože k dialogům, kterých je zde mraky, je dobré si umět přiřadit nějaký vlastní prožitek. Jinak námět je absolutně dokonalý a zpracování jakbysmet.

Ivan F
18.09.2020 5 z 5

Niekedy sa mi stane, že ma knihe vyslovene "rozseká". To sa mi nestalo už poriadne dlho a Portrét Doryana Graya k tomu mal veľmi, veľmi blízko, no nestalo sa. Dojem je však neskutočný a pre mňa vyslovene snový. Oscar výborne vystihol podstatu premeny Doriana v netvora a aj cenu, ktorú za to bol ochotný zaplatiť ... a nakoniec aj zaplatil. Až sa mi chce napísať bravo! Nakoniec, prečo nie: Oscar, bravo!!! napísal si knihu, ktorá je v svojej samotnej podstate zlá (nie literárne, ale obsahom, postavami a ich správaním sa), je plná zlých postáv, je ukážkou, ako môže človeka pohltiť zlo a všetko zlé si ospravedlňovať. A presvedčil si ma, že si do riadkov zakomponoval kus samého seba, mnoho svojich túžob a podvedomú orientáciu na chvostíky, čiarky asi nie.

V súčasnosti okolo nás behá takýchto Dorianov (a prenesene aj Dorianíc) plno, len sme k ich existencii ľahostajní až benevolentní a niektorých aj obdivujeme.

Adele02
18.09.2020 4 z 5

Místy z toho stále cítím jen trochu víc okecávané drama, což mě někdy trochu brzdilo ve čtení, nejsem zrovna fanoušek sáhodlouhých monologů přes dvě stránky. Ale Wilde má něco do sebe, myšlenka celého díla je skvělá, a kdybych si měla zvýrazňovat pasáže, asi bych popsala celou knihu. Nemůžu říct, že s postavami ve všem souhlasím, ale že měly něco do sebe? To rozhodně.

Robie
05.09.2020 2 z 5

Asi jsem jiná cílová skupina. Ale dočetl jsem. Rob

NarcisSamec
26.08.2020 3 z 5

Upřímě knihu spíš hodnotím negativně než pozitivně. Základní koncept se mi líbí, zataralejší jazyk mi nevadí, filozofické pásáže jsou ale pro mě problém, né že bych řekl, že jsou dlouhé, ale nesmírně povrchní. Někdy jsem se musel opravdu překousnout, aby knihu dočet. Každopádně zkušenost dobrá, abych věděl že od p.Wilde už si nikdy, žadnou knihu nekoupím...

Elevant
17.08.2020 5 z 5

"Není nic takového jako morální nebo nemorální kniha. Knihy jsou buď dobře napsány, nebo špatně napsány."
Tento Wildeúv výrok je velmi důležitý a citelně dokresluje myšlenku románu Obraz Doryana Garaye. Autor v ní rozhodně namoralizuje, avšak z téhož důvodu ani nevyzdvyhuje nemorání či amorální jednání. Místo toho píše krásně o kráse, o hodnotě krásy, o vztahu umění a morálky. Tento rpmán je v podstatě dílem, který obhajuje sebe sama.

Elen telemna
15.08.2020 5 z 5

Přestože jsem po knize sáhla hlavně kvůli povinné četbě a nevěděla jsem, co bych od ní měla očekávat, Oscar Wilde mě přesvědčil, že autory, jako je on, svět opravdu potřebuje.
Obraz Doriana Graye je odrazem světa, lidské duše a lidí, které každodenně potkáváme. Dílo vás doslova nutí k zamyšlení a nedává vám pokoj ani dlouhou dobu po jeho přečtení. Dokonce mám dojem, že čím více se začínám pořádně rozhlížet kolem sebe, tím častěji mi v mysli vyskakují jednotlivé úryvky a pasáže. Začínám mezi svými blízkými rozeznávat tváře výmluvného Lorda Henryho, starostlivého Basila či zprvu naprosto čistého a nevinného Doriana Graye. Uvědomuji si, jak může prostá poznámka zapůsobit na cizí duši a jak jsou slova nebezpečnou zbraní.
Kniha Obraz Doriana Graye si v mém srdci rozhodně našla své místo. Provází mě mými dny a nechává mě nahlédnout na věci z úplně jiného úhlu pohledu. A nebudu vám lhát, sama se trošku děsím toho, co všechno mi při mém životním putování ještě odkryje.

Vesper001
04.08.2020 5 z 5

Na kráse je přitažlivé to, že je pomíjivá. Jak bychom si ji jinak mohli vážit? Slavný příběh člověka, který ztratí svou duši, aby neztratil půvab, je explicitní demonstrací toho, co dělá s jedincem zlo.

Knihomolka506
03.08.2020 5 z 5

Kniha, kterou jsem si vybrala na maturitě :)
Děj byl však trochu nezáživný, bez jakýchkoliv kladných postav.

Andrrew
30.07.2020 5 z 5

Kniha, ve které jen těžko najdete kladnou sympatickou postavu, snad jen malíř Basill Halward připadá v úvahu, všechny ostatní postavy jsou ze své podstaty zlé, stejně jako kniha samotná. Postava ze všech nejzlejší a nejzkaženější je samotný Dorian, který pod vlivem hedonistického Lorda Henryho „sejde na scestí“, veden svou samolibostí a lhostejností začíná páchat čím dál tím ohavnější činy, což se podepíše na postupném rozkladu jeho duše.

lubtich
29.07.2020 3 z 5

Dostavily se u mě safryš rozporuplné pocity. A budu se snažit hodnotit bez ohledu na Wildovy směry jako správný formalista.
Co se musí nechat, je skvělá kritika aristokratické společnosti. Pokrytectví, povrchnost a hédonismus (uznávání Američanů - to jsou teda móresy). A nejvíce ze všeho se mi jeví tahle kniha jako sexistická. Ženy jsou popisovány výhradně z vnějšku a chování Henryho i Graye ke všem ženám (především Henryho výroky se jeví jako úplný spouštěč feminismu) je nepřípustné. A tohle všecko je skvělý, kritika šlechtický třídy, fajn.
Postavy jsou taky dost poštrachaný. Málokterá postava v dějinách literatury je nanervylezoucí jako lord Henry. Mluva v aforismech, v nichž si mnohdy (dokonce i v jedné větě) protiřečí, je rafinovaná manipulativnost na n-tou. Ale co mi hlava nebere, je snad konstantní stav jeho psychologie. Za 18 let bych čekal menší vývoj.
Basil i Gray, byť jsou morálně pokřivení, jsou už jen oběti manipulace a bezmezné touhy/nihilismu. Fokalizace na Grayovi umožnila výborný rozvoj psychologie, to ne že ne.
Naprosto nedostačné je odůvodnění Grayových "menších zločinů" ze zatuchlých částí Londýna. Vzhledem k tomu, že nižší společnost je v knize naprosto opomíjena, jsem se těšil alespoň na popis darebáctví - a vono jen pár stran.
Musím pochválit aluze (zejména na Shakespeara) a upřímně mně i zajímaly Dorianovy sbírky. Co mě ale fakticky nezajímalo, byly tlachy a cancy šlechtické společnosti, z nichž nebylo pověstnou nic vykutáno. Tady bych to vyškrtal, neboť i aforismy Henryho byly po čase dost monotónní.
Oceňuji námět a baví mě představa, že tohle pobouřilo hafo snobů ve viktoriánské Anglii, ale ve výsledku jsem čekal víc, než mi bylo od Wilda namalováno.

ipkkk
28.07.2020 1 z 5

Bohužel jsem nedočetla. Velmi těžko se to četlo kvůli zastaralému jazyku, dlouhým, nudným popisům nerelevantních věcí. Děj plynul strašně pomalu.