Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367054/bmid_obraz-doriana-graye-I3v-367054.jpg 4 6730 6730

Slavný Wildeův román v sobě nese autobiografické rysy: Mladý muž se nechává portrétovat známým malířem, a když poprvé spatří svůj krásný portrét, projeví přání, aby sám nikdy nezestárl a všechny proměny tváře se objevovaly pouze na obraze… Román obsahuje hororové prvky i faustovský motiv, dotýká se i tématu homosexuality. O popularitě díla svědčí filmová zpracování i původní český muzikál. Vychází v novém českém překladu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Picture of Dorian Gray , 1891

Jorgito
22.03.2020 4 z 5

Moc jsem si od toho nesliboval, a hle, na tu dobu super prokreslená psychologická sonda do duše člověka, který ji prodal "vyšší moci" za možnost být nekonečně mladý, krásný a ve společnosti patolízalské anglické aristokracie tím nejeoblíbenějším

RemiBlack
22.03.2020 5 z 5

2020/11
Konečně jsem Obraz Doriana Graye přečetla do konce (rozhlasovou hru, kterou jsem doteď poslouchala, můžu taky vřele doporučit). Oscar Wilde je za mě jeden z nejlepších autorů vůbec a Dorian zase jeho nejlepší dílo. Tohle se prostě nedá dostatečně vynachválit.
Baví mě to vykreslení zkažené společnosti, rozdílnost postav: Basil, který s tím neměl nic společného, okouzlující a cynický lord Henry (označení Princ Paradox je rozhodně na místě ;)), krásnej Dorian a vývoj jeho osobnosti, a samozřejmě obraz.

Normálně lidem v komentářích ty ochutnávky z knihy necpu, ale tady je výjimka:
• „Já nikdy nevím, kde je má žena, a má žena nikdy neví, co dělám já. Když se setkáme – a tu a tam se přece jen setkáváme – vypravujeme si s nejvážnější tváří nejnesmyslnější historky.“
• „Ten tvůj cynismus, to je jen a jen póza.“
„Být přirozený, to je vskutku jen a jen póza, a to ta nejprotivnější, kterou znám.“
• „Smích není špatný začátek přátelství a určitě je to pro ně daleko nejlepší zakončení,“ řekl mladý lord a utrhl si jinou sedmikrásku.
• „Říká věci, které mě rozčilují: dává mi dobré rady.“
• „Mám raději lidi než zásady a jedince bez zásad mám raději než cokoli jiného.“
• „Zbožňuji prostinké požitky. Jsou posledním útočištěm složitých povah.“
• Lze odpustit člověku, když dělá něco užitečného, pokud se tomu neobdivuje. Když dělá člověk něco neužitečného, lze ho omluvit jen tehdy, když se tomu nesmírně obdivuje. Veškeré umění je zcela neužitečné.

terka2296
12.03.2020 5 z 5

absolutně geniální...

Fcelicka_maja
11.03.2020 3 z 5

Celá kniha byla prosáklá gay citem zleva doprava, nic proti. K "obyčejnému" sci-fi horor příběhu mi to pořád nějak nesedělo a hlavně přišlo zbytečné. Nedalo mi to a přečetla si o autorovi. Aha. Henry byl zajímavá postava a svými jemnými psychopatickými pobídkami dovedla pro svoje pobavení zviklat kdekoho, případně v hrdinovi probudit jeho pravou sociopatickou osobnost. Takže v celé té zvrhlosti bylo možno sledovat cosi přitažlivého.

johnny01
07.03.2020 2 z 5

Kniha nedostála své pověsti. Děj se soustředí hlavně na vylíčení podivných zkažených názorů prostřednictvím dlouhých monologů lorda Henryho a dále pak na hříchy Doriana Graye, tyto části jsou celkově málo zajímavé. Úvodem je protkáno očekávání homosexuálního vztahu, toho se však kniha vůbec netýká a je to ke škodě, protože následné Grayovy heterosexuální vztahy jsou nevěrohodné. Trochu napětí kniha nabrala snad až u námořníka. Obrazu, po kterém je kniha pojmenována, se celkově týká vlastně jen malá část knihy.

Rihatama
07.03.2020 5 z 5

Oscar Wilde, básník, jehož jméno se tak často odráží v jeho duši. V době, která podobným "výstřelkům" zcela jistě nenahrávala, se Wilde rozhodne popíchnout společnost viktoriánské Anglie. Na papíře tak probíhá boj mezi morálkou a nemorálností, povrchností a zločinnou myslí. Wilde, odsouzený za homosexualitu, zavržený rodinou, opovrhující tehdejší společností přenáší své pocity do svých děl. Dorian Gray se tak stává nevinnou, byť marnivou, ale hrubě manipulovanou obětí. Román, kde snad v celém příběhu jediný soudný, morální a sympatický člověk je Wildem zbaven života. Kruh se uzavřel. Důkaz moci člověka nad člověkem. Vážně inspirující dílo. Stálo za čtení tehdy a stojí i dnes.

haWranka
06.03.2020 4 z 5

Opravdu drsná kniha. I když děj je notoricky známý, stejně se mě dost dotkl.

VAnna
04.03.2020 5 z 5

Jedno z nejlepších děl z povinné četby.
Lord Henry mi byl velice nesympatický, zdlouhavé popisy (kamenů) trochu nudili, ale Dorian Gray to krásně vyvážil. Je to taková ta postava, u které nevíte, jestli ji milujete nebo nenávidíte. Příběh je skutečně poutavý.

ronave
01.03.2020 1 z 5

Čtu hrozně ráda a myslela jsem, že tohle budu mít přečtené během chvilky. Ale opak byl pravdou, kniha se mi četla těžko... po každé kapitole jsem usínala (což se mi normálně nestává, spíš nemohu knihy odložit) a nemohla jsem moc soustředit na děj :-( Bohužel jsem po půlce musela skočit na poslední kapitolu, nebo bych knihu četla ještě 14 dní - to jsem udělala poprvé.

hana17.1.
28.02.2020 5 z 5

V knize se objevují dlouhé odstavce, kterým nerozumím ( cizí jazyky, nebo se musíte pohybovat v určitém oboru abyste porozuměli). Často zdlouhavé popisy např. o kamenech. Jinak ale poutavý příběh a zajímavý děj.

GraceC
08.02.2020 4 z 5

Při čtení jsem se musela mnohokrát zastavit a přečíst odstavec ještě alespoň jednou. Až tak neuvěřitelné mi přišly činy, které byl Dorian schopen udělat a to často i s dobrým úmyslem. On je přesně tou postavou, která si nevidí na špičku vlastního nosu a jeho příběh nám na stříbrném podnosu servíruje, že bychom si z jeho chování měli všichni vzít ponaučení.
V knize je krásně ukázáno, jaký vliv můžou mít naše činy na ostatní a ostatní zase na nás.
Líbily se mi nebezpečné myšlenky Henryho, nezkažená povaha Basila a ve výsledku mě dost pobavily naivní, bezvýznamné, hloupé a naprosto zcestné snahy Doriana o polepšení.
Knihu určitě doporučuji. Hlavně kvůli Henryho brilantním idejím, které se dotýkají dost úzkostlivých témat.

Hodnocení: 8/10
Poslední věta: Teprve když si prohlédli jeho prsteny, poznali, kdo to je.

Ahmose
11.01.2020 5 z 5

Úžasné dielo !! Na túto knihu som sa chystal už od roku 2017 , ale až nedávno som si ju konečne kúpil a dobre som spravil. Za prvé preto, lebo keby som ju čital pred týmy troma rokmi, tak by ma neoslovila, pretože by som bol na ňu primladý. Za druhé preto lebo je to naozaj užasné a aj dnes stále aktuálne dielo a možno dnes ešte aktálnejšie ako vtedy. Za tretie preto, lebo by som neveril, že dekadencia v próze môže byť taká dobrá. Dej je v podstate veľmi jednoduchý, celé sa to točí hlavne okolo 3 postáv. Ale Dorian Gray nie je postava, ktorá ma najviac zaujala. Najzaujímavejšou postavou je Lord Henry, ktorý práve vysloví asi najznámejší výrok : "Jediný spôsob, ako sa zbaviť pokušenia, je podľahnúť mu."
Na druhú stranu, toto nie je kniha pre každého, pokial uznávate skor tradičné a konzervatívne hodnoty, ani sa do tohto diela nepúšťajte, nebude sa vám páčiť.

ElleNora
10.01.2020 4 z 5

Četla jsem na angličtinu do školy, ale nakonec mě kniha opravdu zaujala. Henryho názory jsem si poznamenala, jeho postava děj skutečně oživila. Co se týká Doriana, bylo skutečně vidět, že se snažil bojovat, ale občas člověk podlehne názorům ostatních a odmítá veškerou pomoc. Konec mě nezklamal, vymyšlený byl úžasně.

eknizky.sk
10.01.2020 4 z 5

Jedna z nasich najstahovanejsich knih. Osobne som ju cital aj v cestine aj v anglictine. Milujem ceske knihy, ale bohuzial v anglictine sa mi citala ovela lepsie. Mam pocit, ze v ceskom preklade som sa niekedy stratil a v anglictine to malo vacsi dejovi spad a lepsie popisany celkovy dej knihy.

antonin0999
23.12.2019 4 z 5

Stále aktuální knížka. Dnes trochu naruby. Svůj obraz si malujeme sami. Pro ostatní se začínáme stávat pouze tím, co je viditelné na sociálních sítích.
Oscar Wilde ve svém díle věnuje hodně prostoru úvahám o člověku, dalo by se jistě najít spousta citátů, pro které by se často našlo uplatnění. Zásadním bodem je zde dle mého názoru svědomí a jeho vliv na kvalitu života - a to, že pokud svědomí popřeme, stejně mu neutečeme - ať už vedle sebe budeme mít liberálního kamaráda nebo budeme o samotě.
Skvělé dialogy a text klouže k popisům a povrchnosti dle mého názoru hlavně proto, aby ladil s hlavní postavou.

Paja11.11
21.12.2019 3 z 5

Co se týče děje, tak ten byl skvělý, nápaditý, zajímavý i napínavý. Ale nelíbilo se mi autorovo psaní, zbytečné popisování věcí na několika stranách, kde čtenář přestane vnímat, co čte. Bez toho by kniha ode mě dostala vyšší hodnocení.

Lily101
19.12.2019 5 z 5

Úplný závěr knihy( á la poslední dvě strany) byl úchvatný. Jinak kniha měla spád, až na rozmezí stran 143- první polovinu strany 150, kterou jakoby psal někdo jiný, kde je popis toho, co Dorian Gray začal sbírat a začal se o to zajímat víc(šperky, vůně), aniž by to mělo pro další vývoj příběhu v knize nějaký význam. Je to na můj vkus poměrně hodně nemorální dílo( a to žiji ve 21.století-kniha poprvé vydána v roce 1891 dle knihy), nicméně prvotní nápad s obrazem hodnotím jako neotřelý a velice zajímavý.

Dovolím si vyjádřit jistý nesouhlasné stanovisko vůči anotaci. Ani mezi řádky nedokáži z knihy odvodit, že by lord Henry k něčemu Doriana ponoukal. Lord Henry na mě působil jako intelektuál, jež v hovorech mluví tak, aby šokoval společnost, ve které se nachází a tím to končí. Možná, že pokud bychom Basilla a Henryho brali jako hodnou a zlou část duše “peroucí” se v Dorianovi Grayovi o nadvládu, pak možná. To, co Dorian dělal, činil sám a rozhodně ne na základě nějakých intelektuálních řečí Henryho. Navíc na konci knihy se hlavní protagonista snaží zbavit svých hříchů tím, že svádí vinu na ostatní (ty, kterým údajně ublížil a pak vše přičítá Henrymu).

Nemorálnost, jež obsah knihy provázel, bych sice ráda zohlednila v hodnocení knihy, leč téma knihy je výlučnou záležitostí autora a ne mě. Nejspíš potřeboval “materii“ pro velký kontrast mezi Grayem a obrazem. Kniha byla čtivá a vcelku mě mrzí, že jsem si ji nepřečetla dřív přes výstrahu spolužačky, jež ji četla k maturitě, že mě to bavit nebude, protože kniha je nadmíru popisná (až na stranu 143- první polovinu strany 150 knihu hodnotím jako čtivou).

záškodník
14.12.2019 5 z 5

Přesto jak známý a ve škole chtěný Obraz Doriana Graye je mě neskutečně překvapilo, jak pesimisticky a nemorálně román působil. Jazyk a vykreslování prostředí se dají srovnávat s Bulgakovovým Mistrem a Markétkou, takže když v úvodní scéně Basil pracuje na Dorianově portrétu v rozkvetlé zahradě svého pozemku, připadáte si, že tu omamující vůni květin cítíte i ve svém pokoji. Děj se točí kolem tří vzájemně velice lišících se přátel. Proto dialogy mezi Basilem (věčným umělcem a ryzím mužem) a Henrym (těžkým hedónistou a filosofem) na mě působily jako nejpříjemnější části románu. Dílo je zaměřeně na vykreslení hnijící duše stárnoucího chlapce a v nekončícím boji sám se sebou. Nereálné prvky byly skvělým dovršením už tak narcistického díla a příjemně hrály ději do karet. Jsem si jistý. že se ke knize v budoucnu vrátím.
Hodnocení 9/10

Araiguma228
01.12.2019

Nejzajímavější inzerce koberců, gobelínů a přehozů, co jsem kdy četla

bibi.r
28.11.2019 2 z 5

1,5*
Nuda. Bohužel. Tahle kniha byla jedno velké a nudné zklamání.
Příběh byl ve své podstatě vlastně zajímavý, ale byl strašně nudně a zdlouhavě napsaný.
Od Oscara Wilde mám prostě mnohem radši jeho divadelní hry nebo kratší novely.