Občanský průkaz

Občanský průkaz https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2030/bmid_obcansky-prukaz-8cX-350061.jpg 4 889 115

Autor v hrůze vzpomíná na léta, kdy se i cesta s odpadky do popelnice před dům, bez občanského průkazu mohla stát osudovou. Volně inspirován Stendhalem dělí policisty, kteří nám znepříjemňovali život, na švestkově modré, zelené, neviditelné a ty ostatní.

DooFooS
03.01.2016 5 z 5

V době, kdy se příběh odehrává, bych žít nechtěl, ale po přečtení knížky snad i chtěl. Je to prostě paráda, když někdo umí popsat dobu svého dospívání tak, aby mu ostatní záviděli snad i to zlé. Po dlouhé době se povedlo i zfilmování tak, že je příjemným a nerušivým doplňkem knihy. Závěr je ale pro mě jasný: Dospívání nejni žádnej med nikdy!

JanaKrakova
11.12.2015 5 z 5

Tohle by měl číst každý, kdo s láskou vzpomíná, jak bylo za těch rudokožců dobře. Nebylo! Ale psát se o tom dá i s humorem.

Bar16
12.11.2015 3 z 5

Pro mne příjemné zpestření - občas trochu nudnější, občas mě kniha bavila hodně - zlatý střed :-)

Ali Ahmed
11.11.2015 5 z 5

Podle mě je tohle nejlepší kniha pana Šabacha.

susu
10.11.2015 5 z 5

Nejryzejší nostalgie a vzpomínání na dávná léta, hrozná i krásná zároveň - a Dejvice.... Jak asi vypadal tehdy autor v invazi a lewiskách? Vlastně stejně jako všichni ostatní :)

jakafe
09.10.2015 4 z 5

Když jsem věděla, že jde do kin film, rychle jsem si v knihovně půjčila předlohu, ať mám s čím srovnávat (a líbilo se mi oboje). Občanský průkaz překlenuje několik desetiletí svižným a lehkým tempem, plných z velké části humorných, ale i mrazivých příhod. U natáčení s máničkami a esenbáky jsem se smála nahlas a i teď, po několika letech, mi myšlenka na tu část dokáže zvednout náladu :-). Příjemná kniha se zajímavou, nostalgickou obálkou.

martink1
04.08.2015 5 z 5

Skvělá kniha.

Damato
19.07.2015 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film, ale kniha ho určitě převálcovala. A možná, že je to ovlivněno i tím, že jsem v té době vyrůstala, náhodou jsem zažila kontrolu VB při jedné letní neplánované zábavě ve Všetatech v r. 1982- o Janu Palachovi jsme se tenkrát neučili, pouze občas něco doma slyšeli a nechápali,ale začali jsme pomalu tušit, že je něco : "prohnilého ve státě Československém..."Tahle kniha prostě nemá chybu- Šabacha doma všichni milujeme a bude to tak asi až... na věky věků....

Daniel.95
21.03.2015 4 z 5

Skvělá, pohodá kniha s hodně vydařenýma hláškama, doporučuji se podívat i na film. :)

Jackson
10.02.2015 3 z 5

Svižně napsaný opus mániček ve starých párkrech. Výpověď o neměnnosti sviní.

jacqueline
13.12.2014 5 z 5

Za třicetileté války byla taková nouze, že nebylo pivo ani pro děti.

knihamouder
16.09.2014 5 z 5

Ještě teď se směji jen při vzpomínce na knihu. Velmi mě pobavila a některé scény mi utkvěly v paměti :-D :-D

xylofon
03.08.2014 5 z 5

Vtipné, chytré a svižně napsané.

Slečna L.
26.06.2013 4 z 5

po knize jsem sáhla jako po oddychové literatuře a tak mé očekávání splnila. knihy z téhle doby mám všeobecně ráda a Šabach píše pro mě velmi čtivě. filmové zpracování se mi ovšem líbilo více (a to se často nestává).

smnpka
21.06.2013 4 z 5

Nečetlo se to špatně. Vyjadřování je zábavné a umí pěkně vykreslit situaci. Podle mě tato kniha patří k těm ,,normálním'' v české literatuře, které se dají číst. Knhy jsou většinou lepší než podle nich natočené filmy, tato kniha mezi ně ale nepatří :D

Verous
19.06.2013 5 z 5

Čtivá, zajímavým stylem odvyprávěná knížečka, kterou přečtete za dva večery.

MonisPop
26.05.2013 4 z 5

Film je skvělým spojením této knihy a knihy Hovno hoří. Obojí se mi moc líbilo.

Niki
16.05.2013 5 z 5

Úžasná kniha, zatím jsem jí přečetla 2x.

Sedlmajerka
22.04.2013 1 z 5

Dočteno a v hlavě prázdno, zrovna jako s knihou Hovno hoří, kterou jsem četla již dvakrát.
Tento druh literatury mě prostě nedokáže oslovit.
Filmové zpracování se mi líbilo víc.

v-andrea
16.02.2013 2 z 5

Má druhá kniha od Šabacha a rozhodně bych ho nezařadila k mým oblíbeným autorům. Občanský průkaz je místy sranda a není to vysloveně nuda, ale znova už si to rozhodně nepřečtu.

zfilmováno dospívání normalizace (1969-1989)

Petr Šabach
česká, 1951 - 2017