O válečném umění

O válečném umění https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32992/o-valecnem-umeni-32992.jpg 4 692 126

Kniha o plánu, o přípravě bitvy, o důmyslném útoku, o podobě, o postavení, o prázdném a plném, o střetnutí vojsk, o devíti změnách, o pochodech vojsk, o tvarech krajiny, o devíti krajinách, o útoku ohněm, o užívaní zvědů atd.

Literatura naučná Historie Vojenství
Vydáno: , Votobia

孫子兵法 - Sun-c' ping-fa (Sūnzi bīngfǎ)

Ešína
01.05.2021 2 z 5

I když mě kniha moc nebavila, musím uznat, že je to (jak už tu bylo zmíněno) nadčasové dílo.

vlkodlaq
26.03.2021

Nezlobte se na mě, ale umění války je nudnější než učebnice teoretické matematiky. Řekl jsem si, tak známá a stará kniha, vyzkouším. Skutečně jsem čekal něco víc, než základní poučky přípravy a vedení boje. Nic převratného jsem se nedozvěděl.
Velké zklamání, nedočteno a protože nejsem cílová skupina a také to byl pro mě jen takový literární experiment, nehodnotím, ale pro představu, i přes stáří originálu knihy bych jako čtenář ohodnotil knihu nejspíš jako odpad.

Set123
25.02.2021

The Art of War se, myslím, v průběhu let stalo neuvěřitelně proslulou knihu, která je, co si budeme, hromadně misinterpretována. Je až fascinující kolik lidí tak činí.

Víte, kniha to rozhodně není špatná. Je to jednoznačně velice elegantně shrnuté pojednání o tom jak nebýt pitomec co se týká válečné strategie. To to je. Nic jiného. Kniha vlastně ani neobsahuje geniální strategie které vás dovedou k vítězství v každé bitvě. Obsahuje pouze jakési základní poučky, které ano, by mohly být jakousi základní příručkou pro prváky na vojenské akademii.

Většina textu je prostě a jednoduše, i když si budeme nalhávat cokoliv, čistě vojenského ražení. Pak tam jsou některé rady které je samozřejmě dobré aplikovat v reálném životě, ale to jsou povětšinou velice banální fráze typu: 1. nebuď neopatrný blb, 2. nebuď zbabělý blb, 3. nebuď netrpělivý blb, 4. nebuď egoistický blb a 5. nebuď uplakaný blb. Jako ano, určitě je to fajn, ale to člověk skoro tak nějak sám vymyslí, že ano…
Interpretaci pro chování v byznysu, marketingu a podobně v tom hledat lze, ale v zásadě to podle mne může dělat jenom tak blbeček. Nedovoluji si však ani zde porušit zásadu vlastní interpretace díla. Nakonec proč to nedělat, ale zbytečně bych kvůli tomu neadoroval mistra Suna.

Dovolím si zde však poznámku, že jeden konkrétní člověk by si z části textu mohl vzít ponaučení. Tím člověkem je pan premiér Babiš a myslím, že text který zde vypíši, by mu mohl pomoci s komunikací s občany.

57.
Vojákům ukládej konkrétní úkoly,
neseznamuj je se svými záměry.
Když je výsledek jistý, představ jim
ho, ale pokud vše může dopadnout
i jinak, mlč.

Tím myslím, že by třeba nemusel měsíc hlásat, že otevře prvního března školy, když bylo většině z nás stejně jasné, že se tak nestane. Mno nic…

roso.mak
03.01.2021 3 z 5

Já nevím, já myslím že autor anotace tam hledá dost jinotaje. Ta kniha je čistě o tom, jak vést válku.

Tedy respektive o tom, jak nevést válku jako kretén.

Okoslav
22.12.2020 5 z 5

Sun-c je skvělej, to je jasný, ale spíš mi vysvětlete, proč v Umění války neustále tolik lidí hledá paralely se současnou korporátštinou? Jasně, chápu, že když celý den posíláte maily a vyplňujete tabulky v Excelu, je všechno tak nějak snesitelnější, pokud si u toho představujete, že jste geniální vojenský stratég. Ale povězte – jak, ale přesně, se vám při tom hodí znalost boje na řece nebo schopnost zničit nepřátele ohněm?

Kromě ryze praktických vojenských rad totiž Sun-c nabízí hlavně rady jako „je fajn, když vás maj vojáci rádi (ale zase ne moc)“ nebo „než se do něčeho pustíte, dobře si to naplánujte“ (což je šokující, tak revoluční přístup k věcem mě nikdy nenapadl).

Plague
20.11.2020 4 z 5

Zajímavé dílo. Naneštěstí jsem byl ovlivněn předsudky a očekáváními. A ta se nenaplnila. Neříkám že to není zajímavá kniha. Votomanipotom! Ale ... jak to říct ... prostě tomu chyběl šmrnc, takový to WOW. No tady bylo tak akorát wooohmm, a to ještě po málu. Nicméně doporučuju, jednou to za přečtení stojí.

MartyManCZ
28.10.2020 4 z 5

Hustý, že tohleto bůhví jak staré dílko, je tak nadčasové. Dá se použít na bitkování s meči, ale stejně tak při taktickém, nekonfliktním a politickém soupeření. Ostatně jeho používané prvky můžeme vidět v přímém přenosu i v dnešní době. Zajímavé, poučné a pravdivé.

HonzaBohm
17.10.2020 4 z 5

Umění války je souhrn vojenských strategií a návodů. Strategie a taktika se určitě nehodí pouze na bitevní pole, ale i do každodenního života. Poučení najdete na každém řádku a mezi řádky naleznete širší kontext.

ludek7426
30.08.2020 4 z 5

Rozsahem nevelká kniha, kterou jsem se už dlouho chystal přečíst. Možná že spousta zde napsaného nejde na první pohled použít v běžném životě, ale pokud vás ty myšlenky přimějí se na chvilku zastavit a zamyslet, naučit trpělivosti, mají určitě smysl.
Bylo by zajímavé vědět, kteří z úspěšných vojevůdců se knihou inspirovali, a kterým neúspěšným ani to nepomohlo.
"Zvítězí ten, komu do vedení vojska nezasahuje vládce".

Metla
24.06.2020

Chystáte se poprvé hrát "Command and Conquer" nebo jinou strategii (případně se ve vás probudily sklony egomaniakálního diktátora, který potřebuje vytvořit skutečnou armádu a podvolit si svět), leč o válčení víte kulové? Před pár tisíci lety pro vás sepsal příručku plnou naprostých základů čínský vojevůdce se sluníčkovým jménem Sun-c´. Zajistit financování i zásobování, prozkoumat terén, neútočit do kopce, při použití ohně dbát na správný směr větru, ať se neuchrchlá k smrti/neshoří vaše armáda, vojáci bez ústupové cesty bojují lépe a tak dále. V nejobecnější rovině lze většinu pouček použít pro dosažení libovolného cíle lidského snažení.
Mistr Sun-c´vše sepsal velmi srozumitelně, jednoduše, zřejmě počítal s natvrdlými důstojníky, já však nemohu tvrdit, že by mě četba jeho díla něčím překvapila, přinesla nový úhel pohledu, rozšířila obzory... Lidstvo se zkrátka v jistých ohledech ani za takovou dobu příliš nezměnilo, jen si pořídilo pokročilejší (a pro zabíjení mnohem účinnější) hračky.
"Umění války" nedokážu ohodnotit; po literární stránce se není nad čím rozplývat a z hlediska informací oceňuji pouze fakt, že už před tisícovkami let to měli někteří jedinci pod srandovními účesy či pokrývkami hlavy docela dobře srovnané.

jakub2199
11.03.2020 4 z 5

Historická kniha, stěží pochopitelného významu, citovaná a opěvovaná. Nevím jestli bych se ztotožnil se všemi výše uvedenými tvrzeními. Jde o knihu, která má své místo v historii literatury. Její význam při vedení války byl jistě nezpochybnitelný. Dodnes je užívána vrcholnými managery jako inspirace a má mnoho, co říci i moderní generaci.
Ale myslím, že její význam tkví spíše jako komentář své doby, jako vhled do uvažování, jako historický dokument.
Bohužel jako pro všechny takto staré knihy, není objektivně možné je kvalitně přeložit. Mnoho z textu je nepřeložitelné pro úmyslnou ambivalenci použitých slov a nesouladu některých jazyků. Některé věci prostě nepochopíme prostě proto, že je nečteme v originále. Mnou čtený překlad byl z anglického překladu, kolik se muselo ztratit při těchto dvou překladech. Originál byl veršovaný, český text je v próze. Kolik textu je nepochopitelné i pro soudobé obyvatele Číny a tím spíše pro nás?
Nemám na otázky odpovědi, chce to si knihu přečíst a udělat si o ní obrázek každý sám za sebe.
Co ale mohu doporučit je navrhnout ke srovnání texty evropského původu - Vladař od Machiavelliho, Zápisy o válkách od G I Caesara či z Japonska Knihu Pěti kruhů od Musashiho.

Gibis
04.02.2020 3 z 5

Tak jo....chtěla jsem si rozšířit obzory, proto jsem se pustila do Umění války. Neříkám, že se některé myšlenky nedají upotřebit v dnešním světě a nedají se v ní najít moudrá slova, ale já jsem zkrátka za všech okolností pacifista a z toho se asi zviklat nedám :)

chaera
05.01.2020 5 z 5

Knihu jsem se rozhodla přečíst jen proto, že jsem nějak chtěla zabít odpoledne a neměla náladu na žádnou z mých rozečtených knih - a vzhledem k délce a typu knihy se toto zdálo jako ideální jednohubka. Kupodivu mě hned vtáhla do sebe. Sice si nemyslím, že bych nějakou z rad mohla využít v reálném světě - ať je překroutím jak chci - ale i přesto mne kniha bavila a poučila v oblasti tehdejší válečné strategie. Což je bezpochyby velmi zajímavé téma (alespoň pro mě). Je to taková fajn, poněkud odlišná, odpočinková četba. 5/5

Chajda69
27.12.2019 3 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy 2019.

Upřímně, moc nevím, co si z té útlé knížečky vzít. Asi je možné získat z ní nějaká poučení ohledně jednání s lidmi, ale že by se jednalo o nějakou rukověť nebo něco obzvlášť převratného, to se mi moc nezdá.

Na druhou stranu, na knihu se dívám prizmatem znalostí získaných celým lidstvem v průběhu dvou a půl tisíce let po jejím napsání. Dnes už je mnoho lepších zdrojů poučení pro jednání s lidmi. Kdyby se jednalo o knihu současnou, nehodnotil bych více než jednou hvězdičkou. Vzhledem k době vzniku hodnocení zvyšuji, ale více než jako průměr hodnotit nemohu.

8bitsamurai
25.12.2019 3 z 5

Kniha je zajímavá z pohledu vojenské strategie v dávnověku.
O knize rovněž panuje mýtus, že by si ji měl přečíst každý manager a znalosti z ní aplikovat do vedení lidí a podniku. S tím nemohu souhlasit. I když tam nějaké poučky jsou a dají se aplikovat na běžný život, jsou velmi jednoduché a průměrně inteligentní člověk je nepotřebuje číst v knize.

karelpeter
23.12.2019 3 z 5

Odychové čtení o strategiích a taktikách ve válčení v dobách dávno minulých.

soukroma
08.11.2019 4 z 5

Velmi stručně a věcně popsána komplexní strategie a taktika vojenství a vůdcovství ve válce. Samé průkazné a smysluplné postřehy, rady a zásady. Ale pro vedení lidí a vedení vlastního života mi to nepřipadá moc použitelné a ještě méně vhodné, protože zatímco "kořenem válečného úpěchu je zdání a klam", tak v mezilidských vztazích nikoli.

Merry001
29.10.2019 5 z 5

Když si člověk uvědomí, ze text knihy je starý více jak 2500 let a spoustq části popsaného válečného umění byla využívána ještě ve stredoveku... nadčasová kniha, obecně lze spoustu myšlenek aplikovat i na soudobé konflikty a nejen to. Je inspirující pro každého člověka, který se ve svém okolí snaží něco prosadit.
Doporučuji minimálně zběžně pročíst pro inspiraci, zas tolik stránek kniha nemá :-)

Corso
02.10.2019 4 z 5

Ono je to napisane tak vzletnym a obraznym jazykom, ze sa to da aplikovat na kazdy aspekt zivota. Priam basnicky. Pritom je to o najprirodzenejsej vlastnosti cloveka. VYTAZIT. Rozmenene na drobne je vojna vzdy hnus, ale takto... priam nadhera. :) Vznesenost umenia decimovat nepriatela, vziat si silou co nie je nase. To je to co pozdvihlo ludstvo na dnesnu uroven. (Len ci nie az prilis vysoko tesne pod strop kde je strasne horuco a plno prachu.) Ono sa to nezda, ale tieto myslienky ma clovek podvedome v hlave tak ci tak. To nie je o nejakom velitelovi na kopci v staroveku, co rozdava prikazy a kohorty tiahnu. My to tak ci tak mame v hlave trebars ked sa tlacime do preplneneho autobusu, hladame kde dostat lacnejsi chleba alebo zdravsie ovocie. Je to vlastne o umeni vyuzit kazdu aj drobnu vyhodu. A az potom je tu ten uzas, ze to dokazal niekto formulovat uz pred 2500 rokmi.

Janadvorackova
01.10.2019 5 z 5

Krátké, ale geniální.
Věřím, že v tom budu hledat rady opakovaně, protože obsah se dá aplikovat i na běžné, třeba pracovně-právní situace. Nebo sousedské vztahy :), o partnerských nemluvě :).
Nebo si můžete při čtení, či poslechu prostě jenom vyčistit hlavu a zjistit, co stojí za boj a na co je nejlépe se vyprdnout :). K tomu konvici čínského zeleného čajíku a osvícení je na cestě, jo!
Též jsem při poslechu nabrousila nože v kuchyni :).
Jako vážně.

Balsekar: Berte ty citace jako metafory, ono Vám to třeba otevře oči. A nebo taky ne. Možná byste byl prima zajatec :) - bez představy o tom, čeho jste schopen, nebo jakou máte cenu. Alespoň byste nezlobil :).