O čase - Einsteinova nedokončená revoluce

Kniha věnovaná času a jeho roli ve fyzice. Autor se odráží od obecné teorie relativity a hovoří o plynutí času, šipce času, dilataci a borcení času.

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152662/o-case-einsteinova-nedokoncena-revo-yDs-152662.jpg 4.614
Literatura naučná, Věda
Vydáno, Motýľ

About Time, Einstein´s Unfinished Revolution, 1995

Kniha O čase - Einsteinova nedokončená revoluce

Marek.Sc

Naozaj skvelé osvieženie poznatkov o čase. Napriek desaťročiam výskumu a lúskania záhad času je táto teória veľmi neúplná. Autor s ľahkosťou vysvetľuje termíny ako kvantový generátor a tunelovanie cez bariéru. A aj tí čo nemali fyziku na vyške to bude príjemná cesta pri obohacovaní svojich vedomostí o čase. Knihu, ktorá je bez rovníc, vrelo odporúčam.

lazarus
04.02.2015

Pro laika velice komplexní publikace o čase a veškerých fyzikálních problémech kolem něj. Osobně se přikláním k názoru, že čas jako takový neexistuje a v nám známém vesmíru se veškeré procesy jeví vzhledem k pozorovateli za určitých okolností někdy rychlejší, nebo pomalejší než očekáváme.
Nejproblematičtější kapitolou knížky je podle mě kvantová mechanika. Z větší části se nynější věda stále pohybuje na tenkém ledě teorií a předpokladů.

Lector
18.08.2014

Jak komentovat knihu, u níž si člověk není jist, zda pronikl bezezbytku do jejích tajů? Ale budiž, budu tak drzý a zkusím to.
„O čase“ je v prvé řadě výborná kniha popularizující vybraná témata teoretické fyziky. A to samo o sobě dává tušit, že to není „brnkačka“. Na knize mě zaujalo její pojetí. Titulů popularizujících různá témata teoretické fyziky a kosmologie vyšlo i v češtině spoustu. Přečetl jsem, vzhledem k tomu, kolik jich vyšlo, jen pár. Nemohu tudíž Daviesovu knihu s ostatními porovnávat zcela férově. Když to přece jen ale udělám, vychází mi, že to nejzajímavější na ní je, jak překvapivé, její ústřední téma - čas.
Ten je nejen jediným a neodmyslitelným pojítkem celého našeho života, ale je také „tmelem“ celé knihy. Autor na čas nahlíží z mnoha pohledů: z fyzikálního, biologického, psychologického, filozofického… A protože jde o teoretického fyzika, je nejvíce prostoru pochopitelně věnováno fyzikálním aspektům. Pro mne byly nezajímavější pasáže o relativistickém pojetí času. Popis dilatace času v kontextu paradoxu dvojčat (speciální teorie relativity) považuji za vynikající – nejlepší, jaký jsem kdy četl. Prostě chuťovka. Hodně mě zaujaly pasáže o obecné teorii relativity.
Kde jsem se poněkud ztrácel, byl čas v kvantové mechanice a kvantové teorii gravitace.
Na knížce mě také bavila její druhá rovina - pohledy do zákulisí teoretické fyziky a jejích protagonistů. Davies se nebojí psát o svých kolezích (a konkurentech v jednom) poměrně otevřeně. A to je fajn. Stranou jde kolegiální zdvořilost a čtenář se dozví mnoho zajímavého ze soubojů jednotlivých teorií i jejích zastánců. Největší prostor samozřejmě věnuje Einsteinovi, neboť to byl právě on, kdo čas vyrval z náruče bohů jako jednoho z nedotknutelných atributů našeho bytí a udělal z něho „děvečku“ všemu, co se pohybuje relativistickými rychlostmi. Proto není divu, že kniha je svým způsobem pamětní deskou Einsteinovi a jeho dílu.
Za poměrně zajímavé považuji i filozofické úvahy o čase. Davies cituje čísi výrok, že fyzika postupně bere filozofii všechny její závažná témata a převádí je do exaktních formulací. Jeho kniha sama o sobě je toho příkladem. Obsahuje báječné úvahy.
Co mě nenadchlo, byl pohled na čas z hlediska neurologického a psychologického. Ale to je možná tím, že jsem na ně asi nebyl připraven.
Knihu jako celkem ale považuji za velmi komplexní a doporučuji ji všem. I když je staršího data a nejnovější texty mohou některé vývody popírat (zejména v oblasti kvantové mechaniky), myslím, že i dnes je velmi zajímavá.

zahadum
14.10.2013

Veľmi poučná kniha o probléme ktorým je čas...niečo čo si ľudstvo od pradávno nevedelo vysvetliť. Autor známy fyzik nám objasňuje výskum času v rámci fyziky ale aj filozofie. Kniha je pomerne zložitá ale autor vie ako zložité veci vysvetliť v rade názorných príkladov a obrázkov. Kniha je o čase ale je tu aj dosť podrobný popis života a diela A.Einsteina.

Stručná historie času
Stručná historie času

teorie relativity fyzika a astronomie kvantová mechanika čas

Paul Davies
anglická, 1946