Děvčátko

Děvčátko https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434444/bmid_devcatko-Oo1-434444.png 4 312 94

Novinář Marek Vráz série

Uprostřed poklidného květnového dne je přepadena banka v samém centru Prahy a osamělý střelec v ní drží nevinné rukojmí. Jeho požadavky jsou ovšem více než podivné, nejde mu o peníze ani cennosti, dokonce policii nežádá ani o vozidlo, kterým by unikl. Jediné, co chce, je dostatek času a setkání s novinářem Markem Vrázem alias Terencem. Kdo je onen tajemný muž? O co mu ve skutečnosti jde? A jak se vším souvisí smrt dívky, které už od dětských let nikdo neřekne jinak než Taja?... celý text

ZuK1
04.02.2022 4 z 5

Docela drsný příběh otce, který díky drogám přijde o dceru a rozhodne se vzít spravedlnost do svých rukou a jehož jednání člověk zároveň i docela chápe. Ačkoliv i tento díl je napsaný velmi čtivě, zatím u mě pořád vede série s Mikem Syrovým.

Janadvorackova
18.01.2022 3 z 5

Začátek mě nadchl, následně jsem měla dojem, že vyrostu. Než se novinář dozvěděl, co od něj lupič chce, uběhla mi čtvrtila pracovní doby :). Ale jo, stálo to zato, i když jsem v jednu chvíli a mnohem dřív, než jsem chtěla, tušila.
Série je čtivá, to se počítá.

Lenka.Vílka
17.01.2022 5 z 5

Těžká kniha na hodnocení. A proč tam nakonec skončilo pět hvězd? Nějak jsem musela, no...

Celý příběh je vlastně strašně jednoduchý. Bylo to tady vlastně už stokrát. Jenže já si nemohu pomoct, ale lidi mají prostě rádi tyhle revenge příběhy. Problém je v tom, že správně fungují za dvou okolností: je to dobře napsané a vžijete se do postav. Tady fungovalo obojí výborně. Až tak dobře, že to schovalo všechny díry. A já se vlastně bavila. (Prohodila jsem si knihy v sérii, takže jsem asi ovlivněna radostí, protože Sekta mi předním nesedla.)

Navíc jako vždy, pokud může autor jet ty svoje tak oblíbené dvě linky (zde vyprávění, co se všechno stalo než "banka"), které se prolínají, tak je výsledek super. Byť je ten děj opravu jednoduchý a snadno předvídatelný. Takže je fajn, že má kniha opět do 200 stran a vlastně to máte přečtený dřív, než čekáte.

Jenom...prostě jsem zvědavá, jak by to vypadalo, kdybych si od autora přečetla něco...nevim, hlubšího a delšího. A mnohem hutnejšího. Ale nevim, co je v českém autorském rybníčku výhodnější. Vydat jednu baculku za rok nebo za ten samý rok dva hubeňoury. Matematicky mi to je jasný. Ale autorsky...?

99jana99
20.11.2021 5 z 5

Přečteno za jeden den, nejlepší ze série Marka Vráze, Miko mě bavil zatím víc, až teď to bylo skvěle napsané od začátku do konce. Walta naprosto chápu , za mě kladná postava knihy, která neměla už co ztratit….”nesuď , když nechodíš v mých botách “ řekl Walt

evelýny
18.11.2021 3 z 5

Zpověď otce, který vzal spravedlnost do svých rukou, neboť už neměl co ztratit.
Příběh dcery, která ztratila vše.
Katalyzátorem příběhu byly drogy. Téma hodně profláknuté, nic nového pod Sluncem.
Přítomnost ve vyprávění střídá minulost, takže na konci příběhu jsem si lehce ve svém kaleidoskopu poskládala konečný obraz. Bohužel byl rozmazaný, nepravidelný, s velkou slepeckou skvrnou uprostřed.
PROČ?!
Odpověď chybí. A tím chybí i naděje pro tento příběh. Přesto do celkového obrazu M.G. dokázal vpravit pár barevných sklíček, které se dlouho budou třpytit na sítnici mého oka.

,,Ukradl jste korunovační klenoty i se Zemanovou šavlí?" zeptal se jeden z poldů.

Miluji tento typ humoru.
Miluji příběhy Martina Goffy, i když tento já řadím k lepšímu průměru.

P.S.: Budu neskonale vděčná svému osudu, když z mého života drogovou závislost vyloučí.

Audiokniha: Jan Maxián, Martin Stránský, v dualitě nevyvážené, podmanivě poklidné

Marekh
16.11.2021 5 z 5

Další příběh novináře MARKA VRÁZE přezdívaného Terenc. Tentokrát se jedná o přepadení v bance a jediné, co požaduje muž, který přepadnul banku, je setkání s Markem. Kdo je tento muž a o co mu ve skutečnosti jde? A jak to všechno souvisí se smrtí dívky TAJA? O všem se už dočtete v této české detektivce.

Od autora jsem četl už před časem knihu PŘIZNAT VINU, která se mi líbila. Tato kniha se mi také líbila. Byla to jednohubka na jedno posezení, opětovně se jde k jádru věci, takže stránky utíkají jedna za druhou a těžko se od knihy odchází. V minulosti jsem viděl podobné filmy s námětem, který se vyskytuje v této knize a musím podotknout, že jsem pochopil lidi, kteří se ocitli na druhé straně zákona, pochopil jsem jejich konání a fandil jsem jim..

Autor píše dobře, líbí se mi styl jeho vyprávění. Nad autorovými náměty knih se může čtenář zamyslet a v knize DĚVČÁTKO se může čtenář zamyslet nad tím, jak by se zachoval v situaci muže, který přepadl banku.

Budu zvědavý na další autorovy knihy. Další knihu, kterou bych si chtěl přečíst, je kniha SEKTA. Myslel jsem si, že knihy z této série budu číst postupně, tak jak následují po sobě, ale není to nezbytně nutné, poněvadž každý příběh, který vyšetřuje Marek, je jiný a je uzavřený. Takže knihy z této série budu číst na přeskáčku, ale to ničemu nevadí, alespoň doufám. Budu se tedy těšit na další Markův případ. :)

Kniha má pěknou obálku.

Citáty z knihy:

Existují náhody? Souhry okolností, nečekané a neplánované, které najednou přeruší plynulý tok bytí, a na první křižovatce člověka pošlou naprosto jiným směrem, než kterým až dosud putoval? Anebo je všechno dáno předem, každý náš krok je někým detailně naplánován a veden, a my si jen namlouváme, že disponujeme něčím, čemu říkáme svobodná vůle?

Nuttelka
12.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Jelikož mě "Muž z chatrče" moc nenadchl, ale jen díky danému případu, pustila jsem si další díl a "Děvčátko" mě opět chytlo. Je to uvěřitelné, ale vlastně i smutné zároveň. Co všechno je rodič schopný udělat, aby "pomstil" smrt svého dítěte, i když si to způsobilo samo. Když už vlastně nemáte pro co žít a rozhodnete se vzít spravedlnost do svých rukou, víte, že je to to poslední, co v životě uděláte a skoncujete se vším a všemi.
Jan Maxián a Martin Stránský opět skvělí a hodně mě baví a líbí se mi hudba k této sérii.
(Audiokniha)

petula22
09.11.2021 5 z 5

Další podařená detektivka. Skvěle zpracované téma. Trochu rychlovka, ale za mě 5*...a jdu na Sektu :)

jaroiva
28.10.2021 5 z 5

Miko mě možná baví víc, ale tahle knížka měla spád, náboj a všechno, co má podle mě detektivka mít. Má jedinou vadu, je krátká :). Potřebuju hned další díl.

Janča1532
09.10.2021 5 z 5

Knihu sem zhltla za dva večery.Kapitoly byly krátké,ale hned pochopitelné.U prostřed knihy sem věděla jak to dopadne a bohužel sem se nemýlila.

Alkestis
22.09.2021 3 z 5

Příjemná oddechovka na jeden večer. Nejvíc zaujaly první tři kapitoly, neboť předjímaly napínavý příběh. Ale postupně se to zvrtne a v průběhu čtvrté a páté už čtenář přesně dopředu ví, jak to bude pokračovat a jak to skončí, což odrazuje ve čtení, jestliže se v textu neobjeví nic překvapivého. Naštěstí jsou kapitoly velmi krátké a knížka úzká, takže než se člověk rozhodne, že ji odloží, má ji vlastně přečtenou :)

surikata246
21.09.2021 5 z 5

Bylo to příjemné a napínavé první setkání s autorem. Jsem nadšená a doporučuji ostatním čtenářům.

cukrovka
19.09.2021 5 z 5

Tak jako vždy od tohoto autora je to za plný počet hvězd. Na pár stránkách nám rozkrývá psychologické drama jednoho otce, který ztratil vše a jeho řešením je pomsta. Opět skvěle napsané. A samozřejmě jsem si na youtube vyhledala skladbu uvedenou v závěru knihy.

Iki1
17.08.2021 5 z 5

Parádní a čtivá oddechovka. Zaujal mě autorův styl, kdy se vypravěč retrospektivně vrací, něco zamlčí, něco dopoví. Do toho se prolíná drsná současnost, leccos vyplyne na povrch, něco si hlavní postava domýšlí. I když je mnohé nevyřčeno, z příběhu mrazí, a čtenář se nutně musí zamýšlet nad tím, co by, kdyby on sám...

BaPe895
15.08.2021 4 z 5

Čtivà a napínavá kniha.osobně ale knihy s podobným tématem příliš nevyhledávám.

konicekbily
31.07.2021 5 z 5

Čtivé jsou všechny autorovy knihy. I tato, s mnohokrát použitým tématem. Ale vymyšlená zápletka, jak to udělat, aby se k jádru věci dostal čtenář co nejpozději, to už je téměř geniální! Moc pěkná rychlovka!

cucik14
14.07.2021 5 z 5

Třetí pokračování série s Terencem, opět skvěle napsáno :) Jdu na Sektu!

Harmonika_one
09.07.2021 5 z 5

Kniha na mě silně zapůsobila pro své téma (drogy, motiv pomsty) a psychologický přesah - jde psychologické drama jedné rodiny. Postava pachatele, jeho motivy a "bod zlomu", kdy a proč se v obyčejném člověku probudí jeho temná stránka - to vše bravurně vykresleno, včetně toho, co situaci předcházelo. Zoufalství otce, který už nemá co ztratit a bere spravedlnost do svých rukou...
Příběh samotný není rozvětvený, tím spíš je tu prostor právě pro to vykreslení postavy pachatele - a to se mi líbilo, potřebuju pochopit, proč se daná postava tak chová. Kniha mi tak typově připomněla Vánoční zpověď a Dítě v mlze - právě pro to vykreslení postavy pachatele a svou formou vyprávění - dialog mezi dvěma ústředními postavami, skrz který se dozvídáme celý příběh.
Už samotný začátek je tak napínavej, že jste chyceni a už se od čtení neodtrhnete. Po dočtení jsem si pustila tu jednu konkrétní live verzi písně od Nightwish, a tím se mi kniha nesmazatelně vryla do paměti.
Plný počet hvězd.

rodak
27.06.2021 5 z 5

Další čtivá,napínavá jednohubka ze života na temné straně.Pan Goffa vždy mistrně vylíčí postavy jejich psychologii a jejich jednání.Tím jsou jeho knihy tak působivé.

čef
17.06.2021 5 z 5

Není zde mnoho nového. Všechny hrůzné detaily výchovy a soužití s mladým feťákem byly již na všech fórech mnohokráte probrány. Autor jen zpracoval sen všech těch zničených rodičů, co by chtěli s obchodníky s bílou smrtí udělat, ale je to také všechno dávno probrané bez větší fantazie. Rozsahem jenom trochu delší povídka na jedno odpoledne, zřejmě psáno pro mladší a nepokročilé.

Martin Goffa
česká, 1973