Nové povídky

Nové povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89002/bmid_nove-povidky-I7S-89002.png 4 796 169

Ptám se sám sebe, co to vlastně dělám, když píšu povídku. Jako bych našel pecku a dělal kolem ní třešeň. Nebo švestku. Podle toho, co seberu. Jádro každého příběhu jsem našel na cestě. Byl to třeba zážitek, s nímž se mi někdo svěřil, nebo jen věta zaslechnutá od vedlejšího stolu v restauraci. Moje práce spočívá v tom, že si představuju, co bylo před tím a co potom, a hledám v mateřštině slova, která dovedou vrátit dávno snědenému ovoci dužinu a šťávu. Kéž by vám to chutnalo. Zdeněk Svěrák. Dotisk v r. 2012... celý text

DuncanIdaho
21.03.2021 5 z 5

I v této knize se mi potvrdilo, že p. Svěrák má docela klidný styl psaní. Nejde nikdy o děj s velkým spádem. Jeho knihy mají poklidný děj, a to se mi na něm líbí. Jeho příběhy jsou lehké a snadno se čtou. Příběhy jsou zde povzbudivé i trochu tragické, zkrátka takové jako jsou v běžném životě.

vendulanovotna
01.02.2021 5 z 5

Ten pan Svěrák, to je takový vtiPan. :)
Obyčejné věci a události viděny pozitivním okem, je z nich vyždímno maximum. Úsměvné, oddechové čtení. Moje top jsou určitě Nákup - to jsou scény, jako bych je viděla na vlastní oči, a nebo Dvojí vidění, kde jsem si sama nostalgivcky zavzpomínala na pobyt ve stejné zemi.. tak děkui za pěkný literární zážitek.

matej.kulistak
10.12.2020 4 z 5

Příjemné oddechové čtení. Svěrák dokáže i z banality vyčarovat zajímavou, téměř napínavou historku (Ve vlaku). Často je tématem nějaká "podivnost" (Dubnová povídka, O slušném taxikáři), která ale, zasazená do přirozených kulis, nepůsobí nepatřičně, ale spíš zajímavě. Výborně se zde pracuje s prostředím a postavami (včetně vypravěče). Obojí, byť jen v rychlosti načrnuté, působí živě a přirozeně.
Některé povídky jsou napínavé, některé dojemné, všechny krásné. Občas mi vyústění připadalo přehnaně sladkobolné ("neřešitelné situace" se mi v několika případech zdály při troše dobré vůle docela řešitelné), ale pro jinak kvalitní obsah to musím autorovi odpustit. Rozhodně si od něj ještě něco přečtu.

stanislav0373
24.11.2020 4 z 5

Hořkosladké povídky se závanem typického humoru. Dle mě ideální do tohoto podzimního počasí...

jitka7326

Milé a vtipné.
(2013)

Jarek82
30.08.2020 5 z 5

Luxusní povídky u kterých jde málokdy odhadnout pointa a jsou tak napínavé až do úplného konce. A navíc ten Svěrákův nevšední pohled na věci...

Kerberos
21.07.2020 5 z 5

Knihy pana Svěráka ráda poslouchám,protože je namlouvá sám a to je přidaná hodnota.Tentokrát se mi nejvíce líbila povídka Nákup,kterou namluvila Daniela Kolářová.Určitě doporučuji.

Vakalik
12.07.2020 3 z 5

Pro mě to byla odpočinková, nenáročná kniha. Líbí se mi vtipnost i reálnost povídek, to, jak malý detail na začátku je vlastně hrozně důležitý pro pointu celého příběhu.

bookwoman
21.04.2020 5 z 5

Tato knížka za mě určitě patří do skupiny knih, které když dočtete, tak je Vám to trochu líto. A to musím říct, že je přečtená hned, protože Zdeněk Svěrák nehraje na kvantitu, ale vždy na kvalitu. Jak už jsem zmínila, kniha se čte sama, nejvíc se mi na tom líbí, že povídky jsou z života kolem nás. Takže za mě Povídky i tyto Nové povídky rozhodně doporučuji (a to i pro lidi, kteří moc nečtou)!

LeHor
13.04.2020 4 z 5

Pobavilo. Povídky moc nečtu, asi začnu. Splněno do výzvy z r. 2016

viva71
31.03.2020 5 z 5

Celkově mám tvorbu pana Svěráka moc ráda, ale tohle je první kniha. Nechápu, proč jsem tak dlouho otálela. Je to laskavé a úsměvné čtení, které hladí po duši.

romikp
11.03.2020 5 z 5

Aktuálně poslouchám jako audioknihu.
Opět nádherná čeština, úsměvné příběhy, a lepší nálada ! :)

hapac
20.02.2020 5 z 5

Laskavé, milé, pohladí, úsměv vyvolá, potěší - zkrátka je to jednoznačně svěrákovské a to je pro mne značka nejvyšší kvality.

Aleh
31.01.2020 5 z 5

Náměty na své povídky čerpá Z. Svěrák ze života. Stačí se rozhlédnout, pozorovat svět, vnímat, co se všude kolem nás děje. Prostě si jen tak žít a naplno vnímat tu nádheru a dění kolem sebe. A potom svým krásným a kultivovaným jazykem z postřehu nebo myšlenky vytvořit krásný lidský příběh. Zdá se to být jednoduché, ale není tomu tak. Z. Svěrák je opravdu mistrem slova, který nám tu krásu života dokáže slovy zprostředkovat. Pohladí, potěší, pobaví.

m.zirhut
03.01.2020 5 z 5

(audiokniha) Vlastně nevím, čím to je, ale tento výběr povídek mě potěšil podstatně více než ten první. Mnohem více na mně dýchlo to, co mám rád na Svěrákových filmech. Takový ten laskavý, trochu tragikomický, ale přitom přirozený humor ze života.
Obzvlášť bych chtěl vyzdvihnout povídky: Betlémské světlo, Nákup, O slušném taxikáři, Ve vlaku a Ujetá láska.

Radunnie
31.12.2019 5 z 5

Laskavý humor a životní nadhled páně Svěráka je vždy pohlazením po duši, ať už se jedná o psané příběhy, jeho vyprávění v dokumentárních pořadech nebo o působení v Divadle Járy Cimrmana. Nové povídky jen potvrzují jeho nezpochybnitelné literární kvality, u některých (Sraz naší třídy, Nákup) jsem smíchy slzela, další (Betlémské světlo, O slušném taxikáři) mě zahřály u srdce.
Malá rada: jednotlivé povídky se vyplatí číst odděleně, s určitou časovou prodlevou, jen tak si je dokážete užít naplno!

Mindy
21.10.2019 5 z 5

Tolik laskavého humoru a životní moudrosti!
Z povídek je cítit optimismus, inteligentní humor a úžasné postřehy ze života. Krásné čtení.

saez
11.09.2019 5 z 5

Mám ráda Svěráka, jeho humor, jeho krásnou češtinu a schopnost pro čtenáře vytvořit prostor k zastavení se v tom rychle se točícím světě a tichému zamyšlení.

evonra
20.08.2019 5 z 5

To je tak krásná anotace …. opět kouzelné. Chutnalo, pane Svěráku!