Noci běsů

Noci běsů https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445520/bmid_noci-besu-I8p-445520.jpg 4 642 197

Před dvanácti lety v zapadlé vesnici v pohraničí, kde platí vlastní pravidla a lidé stále věří ve staré bohy, zmizely beze stopy čtyři děti. S jejich ztrátou se rodiny vyrovnaly po svém, nikdo však nedoufal, že se po letech tři ze čtyř ztracených vrátí. Astrid Mahlerová je jedním z nich, její bratr však tolik štěstí neměl, doposud k němu nevedou žádné stopy a nikdo nedokáže odpovědět na otázku, co se Maxovi stalo. Během podivných zimních nocí na přelomu roku, kdy se podle pověr stírá hranice mezi světem skutečným a magickým, kdy vesnicí po setmění kráčí stvoření, která do jejich světa nepatří, Astrid při pátrání po bratrovi čelí pohřbeným rodinným tajemstvím i stále děsivějším nočním můrám, které se stávají opravdovými...... celý text

JustWomen
24.10.2020 4 z 5

Tajemno a noční můry, vesničané věřící v bohy a strašidla, pověry a tradice, spánek a sny, večerní motlitby "Ulehnu, usnu a probudím se, neboť síly zla na mě nemohou." Mělo to zvláštní atmosféru a bylo to hodně temné a ponuré. Určitě originální česká fantasy, líbil se mi začátek, pak se to trochu vleklo, ale i tak super.

sgjoli
24.10.2020 4 z 5

U této knihy jsem měla dost velká očekávání. Jednak jsem slyšela samé pozitivní ohlasy a jednak se mi líbila autorčina předchozí kniha, z níž jsem byla nadšená. A i tady jsem vlastně ve výsledku dost spokojená.
Autorka tu zpracovává řadu folklorních prvků - víru v staré bohy, strach ze starých démonů, různá zaříkávání, atd. Myslím, že tohle knize dodává určitou auru tajemna. Atmosféra je magická, plná nadpřirozena, trochu děsivá takovým tím plíživým způsobem, co se vám pod kůži dostává postupně.
Líbilo se mi, že se to odehrává v českém příhraničí, v blíže neurčeném místě blízko Černého lesa. To prostředí tomu určitě také dodávalo určitý tajemný nádech. Spolu s faktem, že se to odehrává v blíže neurčené době, jsem z toho měla pocit, jako bych četla nějakou temnou báji ze starých dob, kdy lidé skutečně věřili, že mohou promlouvat se starými božstvy a dalšími postavami našeho folkloru. Pravda - jedna z postav do vesnice přijíždí na začátku knihy vlakem, takže to dává tušit současnost nebo nedávnou minulost, v níž existují již vlaky. Ale zbytek knihy jsem měla pocit, jako bych se ocitla v úplně jiné době, v jiném světě. Ale to vůbec není míněno špatně.
V knize je velmi silně zakořeněný motiv strachu z nadpřirozených bytostí, který proplouvá napříč celým příběhem. Nečekejte tak nic pozitivního. Sama jsem neměla moc pocit, že by se v knize děly veselé věci. Spíše čekejte temný příběh plný temných zákoutí. A to nejen kvůli těm folklorním a nadpřirozeným prvkům.
Hodně hutné tu jsou i mezilidské a společenské vztahy, které jsou ve značné míře dost nefunkční. Tahle sonda do vztahů mezi obyvateli a v rámci rodin dávala knize zase trochu jiný rozměr a určitě to člověku na pozitivitě nějak nepřidá.
Ačkoliv tu vyzdvihuji dost věcí, přesto nehodnotím naplno. Kniha sama o sobě je dost hutná a mně se to bůh ví proč nečetlo na 100 % nejlíp. Jako by mi ta hutnost nedovolovala postupovat tempem, které by mi u tohoto typu příběhu vyhovovalo. Jako bych při čtení cítila určitou těžkopádnost. Ale to si spíš myslím, že chyba bude u mne než u knihy. Každopádně 4 hvězdy a moc doporučuju.

Pitbullka
23.10.2020 4 z 5

Autorka napsala opět velice čtivý, originální příběh se zajímavým námětem. Příběh byl magický, chvilkami strašidelný. Bohužel mi přišel pomalejší rozjezd a Zmizení Sáry Lindertové se mi líbilo o něco více. I tak si myslím, že Katka Šardická je česká autorka, která by neměla uniknout čtenářům nejen mladšího věku.

Tereziee
23.10.2020 5 z 5

Stejně tak jako mě loni dostalo Zmizení Sáry Lindertové, tak letos jsem jedním dechem zhltla Noci běsů. Katka Šardická umí skvěle psát. Používá barvitý jazyk, skvěle vykresluje postavy a jejich charaktery a zároveň dokáže krásně spojit reálný svět a fantasy. Propletení se slovanskou mytologií bylo dokonalé a mrazivé zároveň. Příběh se odehrává na nejmenované vesnici v neurčité době, kde zmizí během posledního klidu ve školce čtyři děti. A objeví se právě teď..o 12 let později a bez jednoho z nich. Příběh má celou dobu rychlý spád. Prostě chcete zjistit, kdo nebo co stálo za zmizením dětí a jestli se jim povede najít i posledního z nich. Knížku jsem si užila a doporučuji všem, co mají rádi tajemno, na kterém přece může být i trochu pravdy :) ... Navíc je kniha svoji atmosférou naprosto ideální do sychravého podzimního počasí.

SlamLenka
20.10.2020 5 z 5

Páni! Právě jsem to dočetla a nedá mi to, abych se s vámi hned nepodělila o svůj zážitek, i když si obvykle své hodnocení promýšlím déle. Tentokrát mě však kniha tak nadchnula, že nemůžu jinak, než se do toho dát ihned.
Ocitáme se v blíže neurčité době na jakési vesnici, kde každý o všech snad všechno ví a nic si nenechá ujít, přesto je cítit, že pod tím vším leží nějaké to tajemství. Poté, co se před dvanácti lety z uzavřeného pokoje školky ztratily čtyři děti, se náhle tři z nich vrací domů. Nic si nepamatují a ne ve všech případech je doma čeká vřelé přivítání. A proč se nevrátil i Max, který byl tím čtvrtým ztraceným dítětem?
Kateřina Šardická sepsala velice poutavý fantasy příběh, do kterého zakomponovala mnohé ze slovanské mytologie. Napětí vám dávkuje postupně, až jste před koncem už jako struny a čekáte, kdy to všechno praskne a jak to dopadne. Zároveň se musí nechat, že jsem tu snad ani jednou nezažila takový ten pocit, kdy je mi jasné, jak se to bude odvíjet dál – děj umí překvapit a vypravěčka vás stále nechává v nejistotě, jak a jestli vůbec hlavní hrdinka situaci zvládne.
Po nějaké té knize Kateřiny Šardické určitě v budoucnu zase ráda sáhnu! Hodí se ještě pochválit skvělé ilustrace a úžasnou obálku knihy, jež jsou prací Štěpánky Coufalové.
Chcete-li si na podzim užít mrazivé zimní čtení, rozhodně Noci běsů doporučuji.
PS: Jako dítě mě babička taky strašívala klekánicí – tehdy jsem se nebála, ale dnes bych se na to po přečtení této knihy možná i dívala jinak...

SophieDare
20.10.2020 5 z 5

TO je snad ještě lepší než Sara. Potřebuji od autorky rychle další knihu.
Úžasná atmosféra.

Yoh
20.10.2020 4 z 5

Že by dorostla nová generace českých autorů odrostlých na Harrym Potterovi a na dalších fantasy a scifi klasikách přelomu tisíciletí? Bylo by to super!
Styl, jakým Šardická píše, mi připadá víc mezinárodní, téma odvážně zvolený a dotáhnutý až do uspokojivýho konce. V prostředku mi děj přišel trochu pomalejší, ale úvod i závěr byl skvělej. Jen tak dál :)

Shaxx
20.10.2020 4 z 5

Milé překvapení.
Od autorky mám doma ještě knihu Zmizení Sáry Lindertové, ke které jsem se ještě nedostala, takže jsem nevěděla, do čeho jdu. Mám v sobě zakořeněnou skepsi, co se české fantasy a sci-fi literatury týče, takže ke každé české knize přistupuju opatrně :D Tady to naštěstí nebylo třeba.
Atmosféra super, hodí se do toho sychravého počasí, co teď pomalu nastává venku. Kniha hezky vykresluje zažité tradice a zvyky jedné vesnice a rozplétá záhadu čtyř ztracených dětí, z nichž se tři zčistajasna navrátily zpět po 12 letech, kdy byly pohřešované.
Závěrečné rozuzlení bylo v pohodě, hezky to sedlo do stylu příběhu. Celkově rozhodně povedený nadprůměr a rozhodně si ráda další dílo autorky přečtu :)

Luccinda
19.10.2020 5 z 5

Byla bych schopná tu vyjmenovat celou řadu pozitiv, ale tím nejvýraznějším byla jednoznačně atmosféra celého příběhu. Zčásti jí tvořilo prostředí malé zapadlé vesničky obklopené hustými lesy, zčásti také samotný příběh, který se točí kolem podivných událostí a děsivých nočních můr. Zajímavé bylo, že stylem psaní mi knížka připomínala pohádku, jen hodně temnou a chvílemi i dost strašidelnou. Příběh i atmosféru krásně dokresloval jazyk a použité nářečí, a také mytologie a náboženství, které má svůj základ ve víře ve staré bohy. V tomto ohledu se mi hodně líbilo, jak dobře bylo v knížce zobrazeno myšlení a nátura obyvatel vesnice, kteří stále uctívají zvyky a tradice vytvořené jejich předky.

Oproti zbytku knížky, který je takový rozvláčný a spíše pocitový než dějový, je konec docela dost zrychlený. Po zhlédnutí besedy na letošním HumbookFestu ale chápu, proč to tak bylo, i když osobně by mi vůbec nevadilo přidat knížce pár stránek navíc, čistě jen kvůli tomu, abych si mohla déle zachovat ten krásný čtenářský zážitek.

Mona-Lisa
18.10.2020 3 z 5

"Ulehnu, usnu a probudím se, neboť síly zla na mě nemohou."
Hned na začátku musím vyzdvyhnout nářečí krásně korespondující se všude přítomnými zvyky a tradicemi. Dědinské charektery, jak vyšité, ukazují zdánlivou semknutost vesničanů. Přesně těch, kteří ti vzápětí směle vrazí kudlu do zad.
Dora, jedna z hlavních postav, je skvěle napsaná a její části jsem si užívala.
Pak tu jsou ale další postavy a jejich prostor vyplněný pro mě drhnoucími dialogy, nejspíše mířícími na mladší cílovku. A hlavně mi vadilo, že se chovají nepřiměřeně svému věku (ať už ve flashbacích nebo v současnosti).
Často se opakující situace a myšlenky mě taky rušily, škoda.
ALE: tajemno a noční můry tu byly popsány skvěle. Miluju pověry a tradice zamíchané do vesnických kulis a tady jich bylo nespočet.
Bezvadný konec plný akce a gradujícího napětí trošku přebil místy ne moc svižné pasáže napříč stránkama.
Takže, celkový soud je u mě 3,5 hvězdy.
Jedním dechem ale dodávám, že mladšímu čtenáři, který se rád rochní v děsivějších pohádkách a nebrání se strachu tento kousek může sednout.

Libris_Na_Ex
16.10.2020 5 z 5

4,5/5
Tahle kniha mi v hlavě zůstane ještě dlouho. Atmosféra zimní slovanské vesnice je naprosto nezaměnitelná. K tomu úžasně vytvořená mytologie a práce se spánkem a sny. Tohle mě na knize bavilo nejvíc.
Na druhou stranu postavy mi nějak nepřirostli k srdci. Nevím proč, ale proto šla půlka hvězdičky dolů.
Jinak úžasný čtenářský zážitek, ideální na dlouhé podzimní večery v posteli s hrnkem čaje.

Bezkyne9
16.10.2020 5 z 5

Krasny a velice pusobivy pribeh, jez jednoznacne zaradil Katerinu Sardickou mezi me oblibene autory. Vrele a jeste vice vrele doporucuji! A ilustrace a obalka, jez vytvorila Stepanka Coufalova jsou mimoradne povedene a krasne, promyslene a symbolicke.

Katečenka
15.10.2020 2 z 5

Noci běsů....jsou strašidelnější "pohádkou" pro nenáročné čtenáře ....líbí se mi velmi název , od kterého jsem , ale očekávala daleko víc , než se mi dostalo ....Příběh se místy vleče , postavy místo a samotný příběh všechno klouže tak nějak po povrchu , dialogy jsou strohé , jednoduché , nenáročné , někdy od 5 kapitoly na scénu přichází slovo, které je spojené s anotaci knihy "mysteriózní " a pak je to zas strašně rychlé , jakoby už sama autorka chtěla mít za sebou psaní , což tak jistě není, jen to tak na mě působí . Kniha Vám kromě příběhů nedá nic a i ten je dost povrchní , jednoduchý ...na druhou stranu když to přinutí mladší ročníky číst , tak úkol vlastně kniha splní , líbí se mi, že v knize prakticky nejsou vulgarismi , kterých je v dnešní době samo o sobě dost

Adris
10.10.2020 4 z 5

Noci běsů jsou mysteriózní (lehce magický) příběh, zasazený do odloučené vesnice pod horami (nespecifikováno místo ani čas, ale já bych tipla dnešní dobu a nějaké místo u lesa na Ukrajině).

Líbilo se mi prostředí odloučené komunity se slovanskými kořeny. Lidé nerudní, věřící v bohy a strašidla. Něco ve stylu Prokletý rok, Zahrada spáčů, atp.
Moc mi však nešla dohromady jejich občasná mluva v hantecu a z toho najednou "učená" terminologie. Stejně tak u ztraceno-nalezených dětí. Ztratí se v 5/6ti, nic si nepamatují, ale mluví spisovně a učeně, jak knihy(?).
Do začátku jsem se pěkně začetla, atmosféra mi sedla. Ovšem cca prostředek mě lehce nudil, asi ta "detektivní část", která se posouvala tak jako po kousíčkách. Konec byl zase zajímavý a konečně i akční.

Za mě lepší než Zmizení Sáry Lindertové, i když tematicky se mi to zdá dost podobné, ale Noci běsů jsou mi svým prostředím bližší. Metro v Praze mě zkrátka nezaujalo tak, jako odloučená komunita s lesem a horami. :)

Nikola_
08.10.2020 5 z 5

Tak to bylo skvělý! Od první do poslední strany. Určitě si všichni povinně přečtěte. :)

martina1199
07.10.2020 4 z 5

Tak tohle bylo super :-) Monstrózní záhada, prostředí podivné vesnice plné podivných, pověrčivých vesničanů, všudypřítomný plíživý strach a zhmotňující se hrůza, skvěle zpracovaná inspirace slovanskou mytologií a tradicemi. Jsou pověry opravdu jen povídačkami našich předků? A co když ne?

CalwenRamones
07.10.2020 4 z 5

Líbil se mi námět Slovanské mytologie, ale konec byl strašně useknutý.. Taky bych přidala tak 100 stran :)

kakigarb
04.10.2020 4 z 5

Z téhle knihy mám dost smíšené pocity. Hlavně to asi bude kvůli tomu, že jsem se na ní strašně moc těšila. Bylo řečeno, že to nespadá moc pod YA literaturu, že je to spíše pro starší. Já si myslím, že cílová kategorie bude od těch 15 do 18 a víc (záleží na tom, jak kdo čte a hlavně, co čte normálně). Na můj seznam obvyklé literatury, co mám ráda se řadí klasika, thrillery a detektivky. A právě u těch thrillerů bych se zastavila. Většina těch, co jsem četla byly výborné tituly, takže mám tendenci to srovnávat.
Já tleskám autorce, jak hezky to napsala a knihu si doma nechám a určitě si ji znovu přečtu, ale jak bylo řečeno v předchozím komentáři, chtělo by to ještě alespoň 100/200 stránek navíc.
Atmosféra byla dobrá, na konci dost dobrá, ale nebyla výborná. Pořád mi tam chybělo to něco. Zdálo se mi, že se příběh drží moc zkrátka. Nevyužil totiž na 100% svůj potenciál a to je škoda.
To mě ale neodradí, dál čekat, co autorka napíše dál. Za mě 3,5*

MamaKnihomolka
04.10.2020 3 z 5

Na úvod musím říct, že tato novinka naprosto ovládla celý bookstagram. Anotace a obálka mě hned oslovily. Nad koupí jsem neváhala.
Tato kniha vyzařuje skvělou ponurou, záhadnou a tajuplnou atmosféru. Naprosto se hodí k sychravému a chladnému podzimnímu počasí. Také musím zmínit, že se mi moc líbilo originální prostředí zapomenuté vesnice, kde lidé mají své rituály, řády, Bohy a strašáky.
Často se zmiňuje, že děj je moc uspěchaný a vše je hrozně moc rychlé. Mě to přišlo naprosto vyhovující a naopak to, jak se děj rychle vyvíjí jen zdůrazňuje naléhavost situace v příběhu.
Na konci mě bohužel chybělo nějaké vysvětlení, čekala jsem , že se dozvím víc o minulosti ztracených dětí. A zaskočila mě určitá nesrovnalost, kterou jsem musela číst víckrát jestli to dobře chápu. Nemůžu vysvětlit tak jak bych chtěla, protože nechci spoilerovat. Kniha mě tak nalákala, že jsem prostě čekala víc. Možná, že kdyby se tolik nevychvalovala tak by se mi líbila mnohem víc.

lena.o.knihach
04.10.2020 4 z 5

Z druhé knihy Kateřiny Šardické mám smíšené pocity. Stále nějak nevím, zda se mi to líbilo nebo ne. Tak si to hezky rozdělíme na plusy a mínusy.

Co bylo super? Atmosféra, prostředí a postavy.

Postav tam nebylo málo, ale ani jste se v nich neztráceli. A každá z nich byla úplně jiná. Víc se mi líbila ta starší generace rodičů. V každém domě na vesnici fungovala jiná pravidla a děti se také vychovávaly rozdílně. Ať už mě příběh zavedl do kteréhokoli obydlí, nikde nic nebylo stejné.

Vůbec mi nevadilo, že neznám přesné časové období. Ani jsem to při čtení vědět nepotřebovala. Naopak to knize přidává více toho tajemna.

Autorčin styl psaní mi neskutečně sedl a příběh se mi odehrával přímo před očima. Dokázala jsem si představit trhanou chůzi i pařáty, které se po mně natahují. Na druhou stranu mám pořád v hlavě obyčejný bubáky pod postelí. Z nich už jsem ale vyrostla.

Přesně tak. Dostáváme se k tomu, co mi už tak super nepřišlo.
Já bych ten námět ještě trošičku vyšperkovala. Já vím, že se to snadněji řekne, než udělá. Jen jsem chtěla, abych kvůli tomu nemohla spát, aby ve mně kniha vyvolala ten strach nechat nohu přes okraj postele. Bohužel se tak nestalo.

Závěr byl na můj vkus uspěchaný. Vůbec by mi nevadilo dalších 50 nebo 100 stran čtení navíc.

3,5 zaokrouhlím na 4. Přeci jenom Noci běsů stojí za přečtení.