Noci běsů

Noci běsů https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445520/bmid_noci-besu-I8p-445520.jpg 4 642 197

Před dvanácti lety v zapadlé vesnici v pohraničí, kde platí vlastní pravidla a lidé stále věří ve staré bohy, zmizely beze stopy čtyři děti. S jejich ztrátou se rodiny vyrovnaly po svém, nikdo však nedoufal, že se po letech tři ze čtyř ztracených vrátí. Astrid Mahlerová je jedním z nich, její bratr však tolik štěstí neměl, doposud k němu nevedou žádné stopy a nikdo nedokáže odpovědět na otázku, co se Maxovi stalo. Během podivných zimních nocí na přelomu roku, kdy se podle pověr stírá hranice mezi světem skutečným a magickým, kdy vesnicí po setmění kráčí stvoření, která do jejich světa nepatří, Astrid při pátrání po bratrovi čelí pohřbeným rodinným tajemstvím i stále děsivějším nočním můrám, které se stávají opravdovými...... celý text

willovw
05.02.2021 5 z 5

Velmi čtivá kniha a dobře napsaná, české autory moc nečtu, ale tady se zas budu těšit na další zajímavý příběh :)

vendy6619
01.02.2021 4 z 5

Co se mi tedy líbilo velice byla slova, která Dorka nebo Astrid pronášeli na ochranu například.
Na konci jsem už pomalu ani nedýchala, jak jsem byla napnutá! Každopádně ten otevřený konec teda…! To by nemělo být! Ale je hezký, že si člověk může sám udělat představivost, jak to skončilo. To je na tom hodně super. Mohlo to vlastně skončit jakkoliv. Dobře? Špatně? Jinak, než si myslíme? Parádní! Nemám k tomu víc co dodat.

medulinka
25.01.2021 4 z 5

Tak tohle se povedlo. Knihu jsem začala číst v sobotu večer a v neděli jsem jí dočetla, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Líbilo se mi vykreslení života na odlehlé vesnici, tamních obyvatel, tradicí, zvyků a také magie. Příběhu nechyběla atmosféra, za mě tíživá, temná, strašidelná...
Trochu bych vytkla občasné překlepy, ale to je detail. A pak tu pro mě bylo pár nelogičností (jak už také někteří uváděli v přechozích komentářích). Není uvedeno, v jaké době se děj odehrává, ale z popisů je zřejmé, že pravděpodobně v nějaké starší době, protože obyvatelé si svítí svíčkami, lucernami, atd., nicméně chlapec si večer prohlížel Playboy, v pokoji stály krabice (mnohem více by mi tam seděly truhlice, nebo bedny). Přesto kniha byla čtivá a moc mě bavila.

Adelhyskova
23.01.2021 5 z 5

Páni... Nemám slov. Nádherný příběh, od kterého jsem se nedokázala odtrhnout. Sympatické postavy, které jsem si oblíbila téměř okamžitě. Jediná věc co mě v první chvíli zklamala byl konec, asi bych byla radši kdyby tam bylo ještě o pár stránek víc. Když se nad tím ale zamyslím zpětně, to nejpodstatnější tam zaznělo a zbytek si můžu domyslet dle svých představ. :D

Enny06
19.01.2021 4 z 5

Nádherný příběh který mě naprosto pohltil. Jediné co bych vytkla trochu uspěchaný konec. Od autorky si přečtu i její předchozí knihu.

Dela111
18.01.2021 4 z 5

Noci běsů přináší příběh plný slovanské mytologie a legend odehrávající se ve vesnici, kde se čas zastavil a lidé tu udržují staré slovanské tradice a věří na jejich bohy.
Příběh, kde se postupně odkrývá tajemství záhadného zmizení dětí, je svižně napsaný, má spád a nechybí patřičná tíživá atmosféra. Je to výborně stvořený zvláštní svět, kde se ten skutečný prolíná s magickým.
Párkrát mě při četbě napadlo, zda je v určité chvíli chování některé postavy uvěřitelné, ale v žánru fantasy asi toto není tak důležité a vlastně je tu možné téměř vše.
Stejně jako u prvotiny Kateřiny Šardické i tady musím říct, že kniha zdaleka není jen četba pro děti a mládež.
Jen tak mimochodem - u hezké obálky této knihy je vidět, že ten, kdo ji vytvářel, dobře věděl o čem kniha je a to se mi líbí, v poslední době je to totiž spíš řídký jev :-).

Čtecímaniak
17.01.2021 2 z 5

Autorka si Sárou opravdu zvedla laťku. Už od doby, kdy kniha vyšla jsem si ji chtěla přečíst, ale dostala jsem se k tomu až teď, nom.???? Nevadí. Teď už k samotnému obsahu.
Začnu postavami. Byly mi v celku sympatické. Samozřejmě, jsou i lepší hrdinové, ale tihle nebyli špatní. To je jeden plusový bod.????
Jazyk. Nářečím, kterým lidé mluvili mi nesedlo. Pokaždé jsem to četla tak, jako by to bylo napsané normálně. Pro mě to byla zbytečnost, ale hodně lidem se to může líbit a příběh to obohatí.????
Do téhle doby sama nevím, v jaké době byl příběh zasazen. Svítili si svíčkou a najednou tam mohli telefonovat, byli tam sanitky a playboye? ???? Takže takový ,,středověk'' s moderní technologií.
Kniha mě nezaujala. Dohromady jsem přeskočila asi 50 stran. A tohle když já udělám, je něco špatně. ???? Z toho už kdokoliv vydedukuje, že mě to nevzalo.
Hlavně mě nalákala obálka. Stojím si za mojí domněnkou, že čím hezčí obálka, tím horší příběh. U tohoto jsem to tak měla.
A poslední věc, kterou vytknu. Začátek byl nudný. Těch 150 stran na mě působilo opravdu nudně. Přála jsem si, abych to měla za sebou.
Závěr. Knihu bych nedoporučila... Bohužel a je mi to u Kateřiny Šardické líto. Sára byla 1000x lepší. Samozřejmě respektuji, že se Vám to líbí. Nic proti vám nemám, ale za mě to pecka nebyla.
2,5⭐/5⭐
ig: book_stagram_czech

kayla8
16.01.2021 5 z 5

Od malička jsem trpěla na noční můry,bála jsem spát a usinala až před svitanim.i proto byla tato kniha pro mě tak úžasná,jako bych část z toho prožila.Diky za to,že v mém případě to nebylo tak hmatatelné a skutečné.Nebo...?

tadobra
14.01.2021 4 z 5

libilo se mi, ze to odsejpalo. zadny zbytecny natahovani deje.

Marekh
08.01.2021 4 z 5

Od autorky jsem v roce 2020 četl knihu ZMIZENÍ SÁRY LINDERTOVÉ, kterou jsem zařadil mezi TOP 10 nejlepších knih, které jsem četl v roce 2020. Byl jsem zvědavý a těšil jsem se na knihu NOCI BĚSŮ, ale bohužel jsem z knihy nebyl nadšený, jak jsem si představoval. Více se mi líbila kniha Zmizení Sáry Lindertové, ale přesto uděluji knize 80 %.

Námět knihy je zajímavý. Líbily se mi různé pověry a zvyky, kterým věřili lidé v minulosti na vesnicích, i když někteří lidé nad těmito pověrami mohou kroutit hlavou. Musím říci, že jsem se tolik nebál jako u knihy Zmizení Sáry Lindertové, asi je to způsobeno tím, že jsem se „namlsal“ této knihy a už mě to příliš neděsilo jako u její první knihy. Nevtáhlo mě to úplně do děje tak, jak jsem si představoval. Závěr knihy byl překvapivý a neočekával jsem ho, nabral docela rychlé obrátky. Jsem zvědavý na další knihy, které napíše Kateřina Šardická.

V knize jsem našel několik překlepů, což je určitě škoda, protože to snižuje zážitek ze četby. Korektoři by měli být mnohem důslednější. Přebal knihy je pěkný.

Mona999
05.01.2021 4 z 5

Kniha se mi svým tématem a atmosférou moc líbila, ovšem musím přiznat, že mě nezasáhla tolik, jak jsem čekala. Konec byl podle mě dosti rychlý vzhledem k rozvlačnému ději, který mu předcházel. Určitě si však plánuji přečíst i autorčinu předchozí knihu.

Lily101
02.01.2021 5 z 5

Wow...přečteno za jeden den. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. SPOILER: Závěr byl možná trochu jednodušší, ale za mě (bojácné osoby) byl příběh lepší, když zlo nabylo jasných kontur(tedy kdo to zlo tvoří) KONEC SPOILERU.

Ronnie68
01.01.2021 4 z 5

O knize jsem zprvu jen slyšela a přemýšlela jsem, jestli to bude zajímavý příběh … po pravdě zprvu mě to tolik nenadchlo, ale jakmile se příběh rozběhl, to už bylo jiné kafe … ale za mě byl nejlepší konec …

triatlet
31.12.2020 3 z 5

Nejvíc mě bavil magický svět nočnic, zduhaček, čarovnic, rožnic. Líbilo se mi, jak autorka vystihla atmosféru kračunu.
Samotný příběh mi přišel, že se vzhledem k rozsahu ocitl v začarovaném kruhu. Chybělo mi věrohodnější vykreslení postav. Po 12 letech odloučení se zmizelí zařadili do běžného života bez zásadních problémů.

vandalindakova
29.12.2020 4 z 5

Před rokem jsem četla autorčinu první knihu, Zmizení Sáry Lindertové. A líbila se mi.
Ale Noci běsů jsou ještě mnohem lepší! Celý příběh je vystavěný na vesnickém slovanském folklóru, který je tu popsaný tak reálně a skvěle. Úplně jsem se dokázala vžít do té doby a do toho vesnického prostředí. Je tu pěkně ukázáno, jak se lidi na vesnici chovají, jaké tu vládnou problémy atd.
Celková atmosféra tu byla popsána velmi dobře. Zajímavý byl kontrast Vánoc (které teda nazývali jinak) a běsů, nočních můr. Úplně mě mrazilo z té mystiky a tajemna, z toho jak pomalu objevujete něco, o čem jste předtím nevěděli.
Díky tomu jsem se dokázala vcítit zpátky do mého školkového věku, kdy jsem byla podělaná strachy přesně z Polednice a Klekánice.
Malé minus dávám za ten konec, který mi přišel trochu přitažený. Ale i přesto je to top záležitost, a opravdu moc povedená věc z pera české autorky.

Alethea_k
18.12.2020 3 z 5

Svojí předchozí knihou nastavila laťku příliš vysoko. Nelze jí upřít cit pro detail, atmosféra je vážně tíživá, jednou jsem dokonce měla husí kůži. Ale bohužel, začátek se na můj vkus příliš vleče. A naopak konec, když začne být zajímavý, je najednou utnut, všechno se odbyde na pár řádcích. Asi bych začátek knihy zkrátila a konec rozšířila třeba o 50 stran. Přišlo mi to takové nekompaktní, chybělo mi tam to wau, které se dostavilo při čtení Sáry. Atmosféra je opravdu gró celé knihy. Ale nesedlo mi to, příběh mě vlastně moc nezaujal.
Dále mi nedává moc smysl, v jaké době se děj odehrává. Je mi jasné, že tu nejistotu mnozí ocení, ale mě při čtení dost rušilo, když si tam po nocích svítí svíčkou a žijí jako ve středověku a najednou v textu stojí, že si mladý kluk prohlíží "Běsovského playboye" či nějaký časopis a pro matku nestihla přijet sanitka.
Mrzí mě to, ale tohle moc nedoporučuji.

eliska2126
17.12.2020 3 z 5

Na psaní Katky Šardické jsem byla dost zvědavá. Když vyšlo Zmizení Sáry Lindnerové hodně jsem po něm koukala, ale nakonec to nějak nevyšlo. Teď, když vyšly Noci běsů, tak už jsem řekla a dost a to musím přečíst!
Tak jsem se k tomu konečně dostala. A byla jsem dost rozpolcená. První půlkou jsem se prokousávala horko těžko strašně dlouho. Za mě se tam toho nedělo tolik, abych měla potřebu číst dál.
ALE! Druhá půlka byla naprostá paráda. Když jsem překonala prvních pár nocí, tak pak už to jelo. Chytlo mě to a potřebovala jsem číst dál.
Co se týká prostředí, tak jestli hledáte knihu s naprosto originální a skvělou atmosférou, tak jste tu správně. Jestli jste viděli film Kletbu bratří Grimmů, tak mi přišlo, že jsem právě v jedné z takových těch nehostinných vesnic, které byly tam. Ocenila jsem i to, že autorka přizpůsobila mluvu postav jejich prostředí. Dodávalo to příběhu ti správnou energii a sedělo to tam.
Dost jsem litovala skoro všechny hlavní postavy. Přišlo mi, že jediný Tom má normální milující rodinu a hřejivý domov. Jinak se tam ke všem dětem chovali jak ke kusů hadru.
Takže za mě: originální námět, prostředí vykreslené na jedničku s hvězdičkou, sympatické postavy a dobře promyšlený svět, bohužel první půlka knihy měla pomalý rozjezd.

pogmanka
06.12.2020 5 z 5

Pro mě to bylo již druhé setkání s autorkou a nemůžu říct, že by mě zklamalo. Naopak už Zmizení Sáry Lindertové mě dostalo, ale tohle mě okouzlilo snad ještě víc. Charaktery byly naprosto skvěle vykreslené a atmosféra byla opravdu místy děsivá. Číst to večer pravděpodobně nebyl nejlepší nápad :D ale nešlo se od toho odtrhnout a já vůbec nelituju. Pro mě poutavé čtení, kdy jsem jen hltala dál a dál a čekala, co se z toho vyvine. A vysvětlení rozhodně nezklamalo. Za mě úžasná kniha a já se budu těšit na další autorčin počin.

hledaseniki
04.12.2020 4 z 5

Mé první setkání s Kateřinou Šardickou a určitě ne poslední. Téma slovanského folklóru v knihách, tak často nepotkávám a tohle mi vyloženě sedlo.
Má to vynikající atmosféru, nevzpomínám si, že bych něco podobného četla. Hned v úvodu vás autorka nahlodá a zvědavost vám nedá a nutí vás to číst. Je to ideální podzimní/zimní čtení, protože samotná kniha se odehrává v tomto období. Hlavní hrdinové, potažmo hlavní hrdinka je sympatická. Fandíte jí, doufáte, že se jí povede odhalit záhadu zmizení jejího bratra. Líbí se mi ten nápad a ty ilustrace v té knize jsou nádherné, škoda, že jich tam nebylo trochu víc.
Závěrečné rozuzlení bylo na můj vkus trochu uspěchané, ale nemění to nic na tom, že tohle prostě číst chcete!
Už se těším na autorčinu prvotinu (Zmizení Sáry Lindertové) a doufám, že kniha Noci běsů nebude její poslední knihou.

Marry123
04.12.2020 3 z 5

Na Noci běsů mě nejvíc uchvátila ta obálka... Prostě dokonalost sama... S obsahem už to pro mě bylo trochu těžší... Nesedla mi "doba v které se děj odehrává" (vlastně nebylo jasné kdy se děj vůbec odehrává což mě štvalo)... Celou knížku jsem měla tak nějak jak na houpačce, chvilku dobrý dobrý a pak najednou bum, krize, pak zas dobrý dobrý a bum, krize... Tak jak se to více méně táhlo konec byl tak rychlej, že mě to až mrzelo. Stálo by za to trochu víc objasnit pár věcí, ale co už :) pro mě nakonec krásnej průměr a aspoň vím, že tyhle "hororové" žánry nebudou nic pro mě..