Noci běsů

Noci běsů https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445520/bmid_noci-besu-I8p-445520.jpg 4 642 197

Před dvanácti lety v zapadlé vesnici v pohraničí, kde platí vlastní pravidla a lidé stále věří ve staré bohy, zmizely beze stopy čtyři děti. S jejich ztrátou se rodiny vyrovnaly po svém, nikdo však nedoufal, že se po letech tři ze čtyř ztracených vrátí. Astrid Mahlerová je jedním z nich, její bratr však tolik štěstí neměl, doposud k němu nevedou žádné stopy a nikdo nedokáže odpovědět na otázku, co se Maxovi stalo. Během podivných zimních nocí na přelomu roku, kdy se podle pověr stírá hranice mezi světem skutečným a magickým, kdy vesnicí po setmění kráčí stvoření, která do jejich světa nepatří, Astrid při pátrání po bratrovi čelí pohřbeným rodinným tajemstvím i stále děsivějším nočním můrám, které se stávají opravdovými...... celý text

bo_okista
01.10.2020 3 z 5

Kniha mi byla poskytnuta jako recenzní výtisk společností Albatros Media, a. s.

Pocitů z Nocí běsů mám spoustu a jsou poměrně smíšené. Rozhodně se mi líbil námět i prostředí, skutečnost, že jsem po celou dobu četby a vlastně ani po dočtení netušila, v jakém časovém období se přesně nacházíme, si docela lichotil s podzimním deštivou až ponurou atmosférou.

Námět mi ale místy přišel nevyužitý, myslím, že knize by slušelo tak o sto až dvě stě stran víc, zvolnění tempa a krapet větší popisnost. Nedá se říct, že by se v knize nepopisovalo, popisovala se mytologie, řekněme, která sice byla fascinující, ovšem na některých stranách se četla spíš jako podklady pro přednášku, místy jako přepsaný seriál - což je příšerně špatnej způsob, jak ten pocit, co jsem při čtení měla vyjádřit, ale na lepší příměr se nevytáhnu.
Autorčin hlas jednoduše víc sedl k její první knize, které svěží tempo i "míra popisnosti" sedla jak prdel na hrnec, u Nočních běsů pro mě osobně bohužel moc rychlé.

O to víc myslím kniha sedne lidem, co mají radši svižnější příběhy. Koneckonců podle prvních reakcí to vypadá, že si kniha své publikum našla, čemuž plně rozumím, své kouzlo totiž má.

kalinkacz
01.10.2020 4 z 5

Jé tohle bylo dobré! Když jsem loni četla Zmizení Sáry Lindertové, tak jsem od autorky mnoho nečekala... A byla jsem neskutečně překvapená... Když jsem potom slyšela ukázku z autorčiny nové knihy Noci běsů, uviděla obálku a pár ilustrací, tak mi bylo jasné, že si tohle musím přečíst... Nebudu lhát, bylo to opět skvělé! Autorce se podařilo skvěle vystihnout atmosféru, což v tomto typu příběhu alfa a omega, zamilovala jsme si postavy a chtěla neustále vědět, co se bude dít dál... Pokud máte rádi čtivé, napínavé a nevšední příběhy, tak Noci běsů jsou pro vás!

karol.cadex
01.10.2020 5 z 5

Sára Lindertová mě velmi nebavila, a proto jsem překvapená, že tohle psal jeden a tentýž autor! Protože Noci běsů jsou pecka. Je to strašidelné, není to ani trochu hloupé a naivní a je to originální. Už jen tím, že autorka popisuje bez podrobností doby a místa českou vesnici s jejími tradicemi, používá zastaralý dialekt a příběh má spád. Možná mě trochu mrzí právě ta tajemnost vesnice, ráda bych se dozvěděla více o jejich separaci od okolí, apod.

lapetitedeny
30.09.2020 4 z 5

Před dvanácti lety zmizely uprostřed dne ze školky čtyři děti a nikdo nikdy nepřišel na to, co se s nimi stalo. Teď se najednou tři z nich vrátily. Jsou o dvanáct let starší a nevzpomínají si na nic z toho, co se jim vlastně stalo. Jednou z nich je i Astrid, kterou po návratu čeká šok – její mladší bráška se stále pohřešuje. Astrid je proto odhodlaná přijít záhadě na kloub a přivést svého bratra zpátky, ať to stojí, co to stojí.

Noci běsů se odehrávají v zapadlé české vesnici, kde stále uctívají slovanské bohy a dodržují svátky a tradice, na které většina z nás už nejspíš dávno zapomněla. V knize přitom nikdy není specifikováno, v jaké době se děj odehrává. Existence některých moderních prvků napovídá, že to nejspíš nebude zas tak dávno, jak by se člověku mohlo zdát. Právě tohle je na knize naprosto fascinující. Pro příběh totiž dobové zasazení vlastně není nijak důležité a autorka se tak vyhnula riziku, že by jí někdo mohl případně vyčítat historické nepřesnosti.

Kniha přichází s ojedinělým námětem, který umocňuje především české prostředí. To je čtenáři zároveň známé, ale i neznámé – předpokládám totiž, že většina z nás už nezná slovanskou víru a tradice do takových detailů, v jakých se knize objevují. A to je upřímně řečeno naprosto skvělé. Při čtení se tak totiž taky něco nového dozvíte.

Autorka píše čtivě a jazyk přizpůsobuje době a mentalitě obyvatel vesnice, takže zde nechybí archaismy a výrazy spojené právě s mytologií. Po jazykové stránce to bylo vážně skvěle zpracované, jazyk byl opravdu bohatý a skvěle se četl. Nicméně občas jsem měla pocit, že je v knize trochu víc popisů, než by bylo nezbytně nutné.

Samotný příběh je zkraje pomalejší, ale jak se čtenář dozvídá více, kniha rychle nabere na napínavosti. Děj není ukvapený, ale udržuje si většinu času takové průměrné tempo, které čtenáře napíná k nevydržení. Občas bylo opravdu těžké nelistovat knihou napřed a nehledat odpovědi na všechny ty otázky, které příběh vzbuzuje.

Jak postupuje pátrání hlavních hrdinů, odkrývají se indicie a symboly, které vám mohou napovědět, co se vlastně stalo. Rozuzlení na konci pro mě ale i tak bylo velkým překvapením. Autorka se rozhodla uzavřít příběh poněkud otevřeně a některé otázky nechat nezodpovězené, což se v tomto případě k celkovému vyznění knihy vlastně docela dost hodí (i když jsem osobně fanouškem spíše uzavřenějších konců).

Noci běsů ve vás zároveň dokážou vyvolat spoustu emocí od napětí a zvědavosti přes vztek až po znepokojení a trochu toho strachu. Nicméně, s tím strachem to není zas tak horké – i když občas je atmosféra příběhu trochu děsivá, o horor opravdu nejde.

Postavy byly dobře propracované. Hlavními hrdinkami jsou především Aster, jejíž bratr Max zmizel, a její nejlepší kamarádka Dora, jediná z pětice kamarádů, která tehdy ze školky nezmizela. Obě se potýkají s nelehkou situací a mají toho spoustu, s čím se musí vyrovnat. Kniha tak není pouze o hledání ztraceného Maxe, ale také o hledání sama sebe.

Noci běsů jsou ve výsledku skvělá kniha s ještě lepší atmosférou. Autorka ví, co dělá a je patrné, že knize patrně věnovala spoustu úsilí a času, aby dokázala popsat historické zvyky a tradice a vystihnout jazyk. Příběh je originální, napínavý a lehce znepokojivý a rozhodně stojí za přečtení.
----
Kniha mi byla poskytnuta na recenzi společností Albatros Media.

withoutchild
29.09.2020 4 z 5

Přečetl jsem to na dvě sezení, děj odsýpá, má atmosféru a nenudil mě i přes ty delší kapitoly. Osobně mám radši více krátkých kapitol, než méně dlouhých. Zařazení příběhu do slovanské mytologie je svěží nápad, protože jsem nic v tomto směru asi zatím nečetl. Co ale považuju za největší nedostatek příběhu, který mi bránil v tom se do toho víc vcítit, tak je to, že nevím kdy a kde se to odehrává. Předpokládám, že je to úmysl, protože to může přidat na tajemnu, a vlastně jedinou časovou indícií je to, že Dora jela domů vlakem, a byl to "motorák řady 801, který už v té době byl starý", což nás může umístit někam do počátku 80. let (řada 801 byla v Československu vyřazena z provozu v roce 1984). Ale osobně bych tam více ocenil, že se to odehrává např. "kdesi v horách na česko-polské hranici v roce 1982".

kacenacte
28.09.2020 5 z 5

Tahle knížka je vážně něco! Je poznat, že to psala ta samá autorka jako Zmizení Sary Lindertové. Kateřina Šardická má takový svůj styl psaní, který jsem si vážně oblíbila! Skvělá slovní zásoba, skvělé popisování okolí a pocitů! Každopádně jsem ráda, že jsem první knížku autorky už četla a že to teď po přečtení té druhé můžu porovnávat. Musím říct, že se mi Noci běsů líbily víc než Zmizení, wohoo. Kapitoly jsou sice docela dlouhé, ale až na pár opravdu krátkých nudných chvílek mě to od začátku až do konce bavilo. Střídání pohledů tomu všemu přidává! Postavy mám vážně ráda. Noci běsů jsou sakra originální knížka! Všechny ty povídačky na strašení dětí, pověry, to nářečí a ta atmosféra...wow. A to myslím naprosto vážně! Nejen že je to originální, ale celé je to také zajímavé, napínavé a tak trochu děsivé! Líbí se mu, že je to pro změnu o vesnici a autorka to parádně vystihla, protože tak to na vesnicích (když vynechám to nadpřirozeno) opravdu někdy funguje. Vážně jsem s hlavními hrdiny soucítila. Pokud vás zaujala anotace nebo navnadila recenze, určitě neváhejte a do knížky se pusťte! Věřím že nebudete litovat!

bara-z5649
27.09.2020 5 z 5

Tuhle knihu z hlavy jen tak nedostanu. Nechápu... Prostě nedokážu teď po dočtení ani pořádně fungovat, jak kdyby ze mě příběh vysál všechny emoce a pocity... jak kdybych byla hlavní hrdinkou a prožívala všechno místo ní.
Jestli jste knihu ještě nečetli, tak to utíkejte napravit! Já si musela pustit feel-good písničky, abych se dala trochu dohromady.

Knižní střípky
27.09.2020 5 z 5

Kniha mě chytla od první stránky, je opravdu výborná. Staré obyčeje, pověry, tradice zde čiší z každé stránky. Kapitoly jsou psány z pohledů různých osob, takže jsem si pěkně pomalu skládala a přicházela spolu s nimi na to, co se vlastně tehdy odehrálo. Je to tajemné, magické, depresivní, já jsem se nenudila ani minutu. Nebudu tvrdit, že bych se vysloveně bála, ale určitý tísnivý a nepříjemný pocit jsem místy opravdu pociťovala. K tomu mi také vydatně dopomáhaly úžasné ilustrace, které v knize jsou, ty tu ponurou a tajemnou atmosféru perfektně podtrhly. Za mě jedno velké doporučení.

temna.vila
26.09.2020 4 z 5

Na Noci běsů jsem se nechala zlákat recenzemi, které slibovaly hrůzyplný prožitek. A byť ve mně příběh přímo hrůzu nevyvolal, atmosféra knihy se mi líbila a byla opředená tajemnem, nenechávala mě úplně klidnou, zvláště po nocích. Nicméně se mi v knize nelíbilo především propojení moderního a starého pojetí světa, přišlo mi velmi násilné a za mě osobně by autorka udělala lépe, kdyby se držela pouze světa starého a jeho tradic, kniha by pak působila jistě více pochmurně. Zážitek mi trochu kazily také časté překlepy, ale to už není autorčina vina a dokážu se nad ně povznést. Co ale musím vyzdvihnout, jsou postavy, se kterými autorka rozhodně umí pracovat. Ve většině případů se nejednalo jen o ploché "objekty" a výborně vykreslená venkovská mentalita charaktery pěkně dotvářela. Knihu můžu určitě doporučit každému, ale vystraší spíše mladší čtenáře. Já osobně knihu hodnotím 4*, protože mi dala téměř vše, co nabízela a moc si cením grafického zpracování.

S.dubna
25.09.2020 1 z 5

Nemělo se to rovnou jmenovat jako cd Billie Eilish? Jedno vím jistě, další knihu si od této autorky nekoupím. Atmosféru vykouzlit umí, ale děj je natolik přehnaný, že knihu nejde zařadit jinam než do literatury pro děti a na to já už nejsem. Krom jiného mě začátek abnormálně nudil a musela jsem se do pokračování nutit. Jedna hvězda za kresby. Ty jsou na celé knize nejlepší...

Zuzi3377
25.09.2020 4 z 5

V první řadě musím pochválit atmosféru - vykreslení zvyků inspirovaných slovanskou mytologií, pověr a charakteru obyvatel vesnice. Naprosto skvěle to doplnilo i nářečí, kterým zde postavy mluví.

Děj mě také zaujal, byla jsem zvědavá a napjatá, bavilo mě spolu s postavami zjišťovat, co se stalo. Příběh je vyprávěn z pohledu nekolika osob, což jsem také ocenila, i když zpočátku mě to trochu mátlo.

Rozjezd knížky byl táhlejší, ale touha dozvědět se, co bude dál, mě nutila číst a číst.

Vůbec jsem neměla tušení, jakým způsobem se všechno rozmotá, rozuzlení se mi fakt líbilo!

Kniha je originální a určitě stojí za přečtení.

martinakraus
25.09.2020 4 z 5

Noci běsů jsou podle mne nejzajímavější tím, že nemůžete zcela uchopit dobu, ve které se odehrávají. Je to dávná minulost, kdy se věřilo v Polednici, v domech bydlely celé generace a dívky měly sotva nějaká práva nebo současnost, kdy se nosí mikiny, holky studují a může se normálně telefonovat? To ví jen Kateřina a já osobně jí za tohle smekám, protože to mne na příběhu bavilo moc.
Já osobně jsem se u téhle knížky (stejně jako u Zmizení Sáry Lindertové) nebála. Ale musím uznat, že nebyl příjemný pocit číst si před spaním o (view spoiler). Myslím si, že pokud máte velkou fantazii a snadno se bojíte, bude lepší, když knížku budete číst dopoledne-odpoledne, ale na večer raději nějakou fluffy contemporary, než tohle. Autorčiny knihy taky spojují motivy tajemna, otisků na kůži a především její styl psaní - takový, který vám dá pocit, že úplně vidíte scénu z filmu.
Oceňuju, že se Katka tentokrát vyvarovala romantické lince. Líbila se mi celková atmosféra knihy, nářečí, mytologie a můžu říct, že mne skutečně zajímalo, jak to bude dál a jak to dopadne.
K plnému počtu hvězd mi sice ještě něco málo chybělo, ale můžu rozhodně říct, že to bylo skvělé čtení a že jsem si ho užila více, než první autorčinu knihu.
No a musím vůbec zmiňovat, jak krásná je obálka a ilustrace? Jsem si jistá, že i zahraniční booktube by ji miloval, kdyby se knížka dostala "za hranice"!
Overall můžu knížku doporučit, já si její čtení užila. :)

MartinaF
24.09.2020 4 z 5

A to jako mělo skončit takto? Já chci ještě, prosím pěkně, pár stránek navíc!

Skvělé čtení, kde autorka kladla důraz spíše na atmosféru zimního lesa, strašidelných nočních můr než na akci. A i když je titul určen spíše mladým čtenářům, trochu jsem se bála i já.

Je to příběh na pomezí hororu, tajemna, rodinného dramatu, ale především je to příběh, který vás nepustí a možná se trochu budete bát i usnout.

KatChiss
23.09.2020

Před dvanácti lety se ztratily čtyři děti. Usnuly v mateřské škole a jako by se pod nimy slehla zem. Po dvanácti letech se tři z nich vrátily. Nic si nemapatují. Nevzpomínají si co se stalo, kdo je unesl ani kde celou tu dobu byly. Lidé z vesnice je neradi vidí. Vrátily se v noci běsů, to není dobré znamení. Astrid se pokouší najít svého bratra, který s nimi zmizel, ale nevrátil se. Začínají se dít podivné věci, které se nedají normálně vysvětlit.
Katce se nejspíš líbí motiv ztracení, jelikož je ústředním motivem a tématem i její druhé knihy (stejně jako u Zmizení Sáry Lindertové). V tomto příběhu však nehraje roli metro nebo něco podobného. Příčina je nadpřirozená, temnější a pro mě děsivější. Příběh je protkán všemi různými zvyky a pověrami. Objevuje se zde i nářečí. Celý příběh je ponořen do temnoty a mlhy. Musím přiznat, že jsem se občas bála a měla jsem husí kůži.
Jestli se vám líbilo Zmizení Sáry Lindertové, rozhodně sáhněte i po této knize. Je to výborné čtení na podzimní večery.

Monyčí
23.09.2020 5 z 5

Minulý rok jsem si díky ambasadorství přečetla Zmizení Sáry Lindertové, letos Noci běsů a obojí jsem si zamilovala. Noci běsů ještě o krapet víc! Zbožňuju, jak dobře dokázala Katka popsat a navodit tajemnou atmosféru, která celou knihu provází. Absolutně obdivuju originalitu a nechápu, kam na to sakra někdo chodí. Tohle se prostě tutově vyrovná zahraniční tvorbě a rozhodně spoustu zahraniční tvorby překoná. Jde o takový mix fantasy, mystery, hororu… Nevím, čeho všeho, ale mám pocit, že skoro všech žánrů :D Každopádně to neskutečně dobře funguje a mám pocit, že si tam každý najde to svoje. Někdo třeba méně, někdo více, ale stopro najde. Je to trochu creepy, tajemný a občas celkem (hodně) drsný, takže se připravte, pokud na to moc nejste, ale stojí to za to.

Kniha je neskutečně čtivá a ručím za to, že se nebudete moci odtrhnout. A víte, co nechápu? Jak to ta Katka dělá, že vždy píše o nadpřirozených věcech, které by se zdárně neměly nikdy stát, ale já ji to nějakým způsobem neskutečně baštím a po nějaké době vážně začnu věřit, že se to stát může, nebo že se to dokonce už stalo.

Neskutečně dobrá práce, smekám a smekám i před autorkou té boží obálky!

nofreeusernames
23.09.2020 4 z 5

Tohle bylo megaboží a metál si Katka zaslouží hlavně za tu atmosféru. Takové Žítkovské bohyně vibe a matrixovým bílým králíčkem... (Jop, já vím, že to nesnášíte, když něco k něčemu přirovnávám, ale peču na vás!) Nebudu vám to vůbec popisovat, neřeknu vám o té knížce ani ň, ať vám to nekazím, jen vám teda vysvětlím, proč 4 z 5. Je to kvůli žánru. Já jsem strašpytel. Nemůžu se dívat na strašidelné filmy a seriály, horor jsem neviděla od dob Blair Witch, na stezku odvahy by mě nedostali ani párem volů, lekám se vlastního stínu... Takže tohle bylo totálně mimo moji komfortní zónu. Jako mystery jsou Noci běsů na zlatou olympijskou, úplně to vidím jako HBO minisérii, kde bude hodně tmy a mlhy, fakt si myslím, že je to zatraceně dobrá kniha. Ale já jsem kvůli ní včera nespala! (Jo, abyste se zas nebáli to otevřít, ono to zas takový horor není, to je fakt spíš tím, že já jsem máčka....) A ještě 2 věci k tomu mám: 1. Až uvidíte obálku, tak padnete pod náporem úžasnosti, už teď vám říkám, že to bude HumbookAwards 2019 za nej cover, 2. Tohle je ještě míň YA než Sára Lindertová... vůbec to nestrkejme do škatulek a pojďme tomu říkat mystery-fantasy-lehce-horor-společenský-detektivní-román. Za mě je to čtení pro starší čtenáře a i ty, co young adult vůbec nečtou.

knihomolkaŠárka
22.09.2020 5 z 5

Věřila jsem, že Kateřina svou novinkou nezklame a přesně tak se stalo. Bylo to neuvěřitelné čtení. ❤ Děj mě děsil, ale zároveň mě natolik uchvátil, že jsem ho nechtěla odkládat a neustále jsem na něj myslela. Dokonce ve mně vyvolal takovou touhu po vytváření něčeho vlastního, že jsem hned musela začít kreslit. Kniha má totiž nejen nádhernou obálku, ale i uvnitř najdeme pár ilustrací, které nás uhranou. Bavily mě zde veškeré zvraty, nádherně vykreslený svět, a právě ono prostředí vesnice, které mi osobně sedlo mnohem víc, než děsivé metro v minulé autorčině knize.
Pokud máte rádi mystery příběhy s překvapivými zvraty, skvěle vykresleným světem inspirovaným slovanskými zvyky a takovými detaily, jako je nářečí, rozhodně do knihy jděte!