Noci běsů

Noci běsů https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445520/bmid_noci-besu-I8p-445520.jpg 4 642 197

Před dvanácti lety v zapadlé vesnici v pohraničí, kde platí vlastní pravidla a lidé stále věří ve staré bohy, zmizely beze stopy čtyři děti. S jejich ztrátou se rodiny vyrovnaly po svém, nikdo však nedoufal, že se po letech tři ze čtyř ztracených vrátí. Astrid Mahlerová je jedním z nich, její bratr však tolik štěstí neměl, doposud k němu nevedou žádné stopy a nikdo nedokáže odpovědět na otázku, co se Maxovi stalo. Během podivných zimních nocí na přelomu roku, kdy se podle pověr stírá hranice mezi světem skutečným a magickým, kdy vesnicí po setmění kráčí stvoření, která do jejich světa nepatří, Astrid při pátrání po bratrovi čelí pohřbeným rodinným tajemstvím i stále děsivějším nočním můrám, které se stávají opravdovými...... celý text

iwig
24.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Na knizce se mi velmi libil svet snu a besu, ktery se vsak autorka nemusela bat vice vykreslit a venovat risi fantazii vice prostoru. Zajimave veci a udalosti nebyly dostatecne rozvedene, autorka si s urcitymi pasazemi mohla vice pohrat. Dej vzdy spel k nejake prevratne udalosti a kdyz nastala, tak byla odbyta velmi kratce (napr. smrt Sonji, posledni noc).
Nebylo mi rovnez jasne, v jake dobe se pribeh odehrava. Coz by vubec nevadilo, ale autorka obcas pouzivala slova nebo vymozenosti, ktere mi do knihy nepasovaly (napr. sprcha).

Pet.S
23.03.2021 3 z 5

Až na některé detaily byl příběh dobrý, ale vadí mi ten strašně uspěchaný konec. Začátek se táhl, ale na konci jako kdyby autorka zjistila, že hoří termín pro odevzdání rukopisu a honem ho nějak splácala.
Navíc mi vůbec nesedl styl vyprávění. Pořád mi připadalo, že čtu sloh žáka, který potřebuje ještě uzrát. Text byl hrozně kostrbatý, neuhlazený, takže jsem měla dost problém soustředit se na samotný děj. Celkově ale kniha docela ušla a líbilo se mi její temné prostředí.

Lily-fairy
22.03.2021 3 z 5

Tolik nevyužitého potenciálu! Geniální prostředí nočních můr, démonů a bohem zapomenuté vesnice, pochmurná atmosféra, jazyk starých Slovanů... ALE už jen tempo knihy to kazí - máme tu 200 stránek úvod a 100 stránek děje? Uspěchanější konec snad být ani nemohl. Skoro mi přišlo, že se autorka bojí ho napsat, tak to raději rychle utnula. Postavy nijaké a/nebo "napřesdržku". I prostředí nakonec nesedělo. Příběh se má odehrávat v současnosti, ale tyhle prvky mě tam spíš rušily, první polovina minulého století by byla mnohem logičtější.
Ano, Noci běsů nejsou špatná kniha, naopak velmi originální námět a prostředí. Ale bohužel samotné provedení (a samotný příběh), už tak dobré nejsou. Čtenáři middle grade nebo mladší young adult, kteří mají méně načteno by však mohli být nadšeni mnohem mnohem více.

alena0268
13.03.2021 4 z 5

Znáte ten pocit, když si přečtete velmi dobrou knihu, které prostě něco málo chybí? Přesně to jsem měla zde.
První třetina strhující, výborně budované napětí, atmosféra vesnice, charaktery, psychologie. Mělo to vše. Ale pak tempo zpomalilo, odhalovalo se příliš málo a čím víc jsem se chýlila ke konci, tak mi bylo jasné, že k počtu zbývajících stran bude uspěchaný. Více prostoru by si zasloužilo odhalení kolem Astrid, závěrečný střet i celé objasnění reálií světa. I Dorčin tatínek mi přišel jako zajímavá postava, která něco ví, ale nikdy nám to neřekne.
Napsané je to poutavě, rozzuzlení má vynikající logiku, funguje to dobře. Jen kdyby byl autorce dán trošku větší prostor, aby si v závěru s námi mohla ještě více pohrát.

JitulHa
13.03.2021 4 z 5

Noci běsů vyvolaly po svém vydání nevídaný rozruch. A nevídaný je i jejich příběh!! Po celou dobu čtení na vás ulpívá ponurý, znepokojivý pocit v očekávání, co přijde dál... Stále si musíte klást otázku, jestli je to opravdu tak temné, nebo je to jenom zdání?! Autorka si tak skvěle umí pohrát se čtenářovou myslí! Rovněž prostředí, do kterého celý děj zasadila, vykreslila působivě. Kniha proto zajisté překračuje kategorii čtenářů, pro než je určena. Jelikož jí nepohrdne nikdo, komu nevadí trochu napětí a tísnivé atmosféry. Konečně zase někdo, kdo rozvlnil vody v tom našem literárním rybníčku. Za mě povedené čtivo.

Terka21
12.03.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Více takových. Četla jsem jedním dechem.

SakiG
10.03.2021 4 z 5

Slovanské zvyky, povídačky, bubáci a bohové byli pro mě vždycky velkým tahákem. Těšila jsem se na tajemno a byla jsem zvědavá zda se příběh bude držet v reálném světě nebo zabloudí i do magických sfér. Příběh byl poutavý, napínavý a zajímalo mě, jak dopadne. Co mi trochu vadilo bylo tempo vyprávění. Také jsem měla větší očekávání ohledně popisu rituálů a té magické části příběhu. Čekala jsem temnější a ponurejší atmosféru. Celkově ale byla kniha úžasná a určitě se k ní za čas znovu vrátím.

anndrra
09.03.2021 4 z 5

Sakra, sakra, sakra! Proč? Já se do té knížky zamilovala. Ta ponurá atmosféra, slovanské zvyky a tradice, pro mě to bylo jako vrátit se domů, tak to bylo všechno příjemně známé a povědomé. Přečetla jsem to na jeden zátah a nemohla jsem přestat, takže ten konec mě logicky naštval. Otáčela jsem tu stránku, kontrolovala čísla a nevěřila, že už dál nic dalšího není. Kdyby to byla série, beru to a pokud se ukáže, že je, hodnocení opravím na pět hvězdiček. Jenže jako série se to netváří a proto dávám jenom čtyři, ale strašně mě to štve, protože jinak by to byla TAKOVÁ pecka!!!

IreneP
08.03.2021 5 z 5

Knížka se mi líbila moc, ta atmosféra vesnice plné starobylých tradic, tajemna, kostlivců ve skříni a běsů... Já k ní nemám výtku. Věřím v dobré konce. Bylo to čarovné, strašidelné, tajuplné a postavy hlavních hrdinů uvěřitelné.

Kamilajznik
05.03.2021 3 z 5

Já nějak nevím, co si o této knize myslet. První autorčina kniha mě velice mile překvapila a nadchla a i proto jsme sáhla po její další knize. Ale bohužel jsem tak "pade na pade" :-) Začátek mě nadchl, ale pak to bylo jako na houpačce... Chvilku super, napětí, pak nuda, pak zase super a napětí... A konec. Já nevím, asi sem čekala jiné rozuzlení.

ydnac
03.03.2021 3 z 5

Po přečtení této knihy mě napadají spojení " obutá neobutá, dar nedar". Začátek knihy byl napínavý, ale musím říct, že prostředek mě tolik nezaujal.. Konec mě opět trochu chytil, ale byl na mě moc nedořešený. Po knize Zmizení Sáry Lindertové jsem měla větší očekávání. I tak autorce fandím a určitě od ní další knihy přečtu, holt nesedne člověku vždycky všechno.

michaela.22
25.02.2021 5 z 5

Kniha byla skvělá. Četla se jedním dechem. Oceňuji propojení přírody, božstev, rodinných vztahů a mnoho dalších témat. Líbily se mi popisy, vystižení napínavých scén a originalita příběhu. Doporučuji.

Lejčís
22.02.2021 4 z 5

Noci běsů mě jako milovnici hororových příběhů okamžitě zaujaly. Rituály, stará božstva, atmosféra zapadlé necivilizované vesnice.. jo, to je přesně něco pro mě. Noční můry jsou mi též bohužel hodně blízké, proto jsem s hlavní hrdinkou Astrid velmi soucítila. Příběh je napínavý, neotřelý, originální, nic podobného na české scéně nenajdete a jen stěží to budete hledat u zahraničních autorů.
Z dětství znám příběh o polednici i klekánici, které mi vyprávěla babička. Neměla jsem však tušení, že existuje ještě nočnice. Prosím víc takových příběhů, které dávají za vděk slovanskému či praslovanskému folkloru..

Ajda300
22.02.2021 4 z 5

Četla jsem Sáru a ta mi teda nesedla. Proto jsem k tomuhle přistupovala s jistým podezřením. Ale nalákala mě krásná obálka a zajímavá anotace.
Nemůžu říct, že by mě to nějak překvapilo nebo zklamalo. Moc mě bavila atmosféra, ale (nevím, proč) vytáčely mě snad úplně VŠECHNY postavy, které v knize byly (možná až na Dorku). I tak to však nebylo nic, co bych si chtěla třeba pořídit domů. A další věc co mě mátla - v jaké době se to odehrává?!
Autorka však vše vynahradila skvělými slovanskými zvyklostmi, které skvěle popsala a vážně mě tam bavily.
Ale na českou knížku dobré, takže 80 %.

andrejci
21.02.2021 4 z 5

Dočteno. Od knížky jsem neměla žádná očekávání. Popravdě nejvíce mě zaujala obálka a hlavně kvůli ní jsem se do knížky pustila. Musím říct, že jsem byla příjemně překvapena. Nápad se mi moc líbil. Rozhodně doporučuji číst v noci pak to má tu správnou atmosféru. Plus dostává knížka za nářečí co bylo použito. To se mi tam opravdu hodně líbilo.
Mám i jednu výtku. A to doba ve které se příběh odehrával. Přišlo mi to takové zmatené. Nevěděla jsem jestli jsem v současnosti, nebo v minulosti. Nebo někde mezi tím. To je tak jediné co bych vytkla.
Hodnotím ji kladně. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, ale není to něco co bych si musela nutně přečíst znovu.

cathyblack
20.02.2021 3 z 5

Když jsem poprvé narazila na tuhle obálku, bylo to na instagramu. Kde jinde se dneska líp ukazujou knihy? Popravde jsem byla trosku skepticka k obsahu, ale obalka mi nedala spat. A tak jsem tedy odhodila svuj neoduvodneny nezajem o moderni ceskou literaturu a potřetí v zivote se do toho vrhla bezhlave. Stejne tak jako Vrany, Naslouchac a Faja i tahle kniha skoncila na nocnim stolu prectena za jedno pouhe odpoledne. Proc? Ptate se: byla tak dobra? S přihlédnutím k veku autorky: ANO! Ctivy, trosku temny pribeh ctyr kamaradu, kteri se stali obetmi nocnich mur, to vse na pozadi zimních pohanskych svatku, pover a omezenosti obyvatel zapomenute dediny. Ctyri deti byly uneseny nocnimi besy. Jediného svedka pokladaji vesnicane za blazna. Co se bude dit, kdyz se po 12 letech z nicehonic tri z nich necekane objevi zpatky ve vesnici? To si prectete samy, protože to urcite za to stoji.

Market.maky
18.02.2021 5 z 5

Další skvělá kniha od Kateřiny Šardické. Dechberoucí příběh plny tajemna, záhady a napětí mi nedovolil od knihy odtrhnout oči. Líbí se mi, že je kniha inspirovaná slovanskými zvyky. Kniha sice není zařazená na určité místo a čas, ale to mi vůbec nevadilo, neboť dostala moe fantazie volnou ruku. Během čtení člověk rozlouskává význam kresby na obálce a v knize. Doporučuji všema deseti.

Temsiss
17.02.2021 5 z 5

Tato kniha mě velmi mile překvapila! Příběh je velmi tajemný, odehrávající se v jedné malé vesnici, kde se zastavil čas. Tamní lidé se bojí bohů, modlí se před spaním a dodržují staré zvyky. Jednoho dne ze školy zmizí čtyři děti a vznikne tak záhada, která zanechá následky na celé vesnici po velmi dlouhou dobu.
Kniha je čtivá, s poutavým příběhem, má spád a správnou ponurou atmosféru s prvky slovanské mytologie. Celou knihu jsem byla napjatá, jak se to bude vyvíjet, a rozhodně jsem nebyla zklamaná. Některé situace jsem čekala, ale musím říct, že mnohem více jich bylo překvapivých.
Mimochodem, jako jedna z mnoha bych chtěla ocenit obálku, která je děsivá a po přečtení knihy dostane naprostý smysl! ♥

Správné mrazivé čtení, ke kterému se určitě jednou vrátím. Knihu doporučuji, tajemná atmosféra se vám dostane pod kůži, ne li přímo do snů :)

Selket
17.02.2021 4 z 5

Před koncem jsem se trochu začínala bát, že bude závěr stejně uspěchaný, jako u předchozí knihy, ale moje obavy se nevyplnily. Autorka zraje jako víno a už se těším na další její nápady!!

Jeanie
05.02.2021 5 z 5

Tohle byla magická a záhadná jízda. Zimní období podkresluje už tak strašidelnou atmosféru, plnou místního folklóru a zvyklostí.