Noc na Karlštejně

Noc na Karlštejně https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2428/mid_noc-na-karlstejne-09V-2428.jpg 4 1109 174

Tato divadelní hra je zasazena do doby Karla IV. na právě vystavěný hrad Karlštejn, který se má stát místem klidu pro českého panovníka. To je však narušeno nejen příjezdem bavorského vévody, ale i porušením králova zákona, který zakazuje všem ženám přístup na hrad. V jedné noci se zde objevují nezávisle na sobě hned dvě ženy, neť purkrabího Alena a královna Alžběta....... celý text

Medasek
25.08.2019 5 z 5

Zajímavý příběh o lásce mezi lidmi. Hodně vlastenecký. Krásně se čte.

Kerberos
21.07.2019 4 z 5

Poslouchala jsem audio,viděla film,byla na divadelním představení,všechno příjemný zážitek.

any37
02.07.2019 3 z 5

Povinná četba, ale jedna z těch nejlepších. Bylo to vtipné, krátké a i ten jazyk mi za chvíli sedl.

Hoshi
24.06.2019 5 z 5

Dlouho jsem se rozmýšlela, jestli bych si měla přečíst knižní předlohu ke stejnojmennému filmu, zvědavost nakonec zvítězila a nelituji toho. Hra je velice čtivá, krátká, děj se snadno zapamatuje a je to i dobrá volba k maturitě. Ostatně asi jako většině se mi filmové zpracování líbí víc.

Gweny
23.05.2019 5 z 5

Neznám nikoho, kdo by snad jednou za život neviděl Noc na Karlštejně zfilmovanou. Avšak až do dnešního dne jsem netušila, že film byl natočen dle knižní předlohy. Knížka je to milá, čte se svižně, tím, že člověk zná děj z filmu, je připraven i na všechny dějové zvraty. Nejvíce se mi však líbí jazyk, jakým jsou vedeny dialogy. Bylo to krásné čtení na část večera.

bibi.r
16.05.2019 4 z 5

K téhle knize člověk nutně přichází s velkými očekáváními. Film je totiž něco úžasného, a jeho knižní předloha ho nepřekonala. Přesto ji oceňuji vysoko, protože jsem si čtení opravdu užila.

Sarah01
03.05.2019 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu rozhlasovou hru z roku 1952 s Otomarem Korbelářem jako císařem Karlem IV. a Jiřinou Petrovickou jako Eliškou Pomořanskou. Moc pěkné zpracování, které neruší komerční písničky z muzikálu.

ZNellyZ
05.04.2019 3 z 5

Filmové zpracování se mi líbí víc, i tak jsem si, ale knihu užila a díky filmu si lépe dokázala představit prostředí i děj.

Edice
12.03.2019 5 z 5

Film se mi prakticky vyhnul a i tak jsem o něm nikdy nesmýšlela nijak pozitivně. O to více mě těší, jak moc jsem si knihu užila. Postavy i s jejich dialogy mě bavily. Např. takový král Petr, rozený lovec žen mě opravdu dostal. Za mě to byla show na Karlštejně. Určitě se k ní v budoucnu ráda vrátím.

AliStejsy
25.02.2019 4 z 5

Moc pěkné. Miluju filmové zpracování, díky kterému se mi asi kniha četla lépe, protože jsem měla trochu problém se staročeštinou. Ale krásný příběh, oceňuji nápad s uzavřením hradu pro ženy - tomu dodnes věří spousta lidí, že to tak opravdu bylo. To se Vrchlickému povedlo

Nelíísek
20.02.2019 5 z 5

Opravdu pěkné drama, spíše se mi ale více líbí jako filmové zpracování . Jako kniha k maturitě super, krátký děj snadno zapamatovatelný, je napsaná ale spisovnou staročeštinou takže možná některé čtenáře tímto může odradit..

Placi
10.02.2019 3 z 5

Drama proslavené veleslavným muzikálovým filmem. Zde se tedy nezpívá. Vrchlický do prostředí romantických kulis Karlštejna zasadil příběh o lásce a odhodlání. Film je zkrátka působivější.

JulianaH.
10.02.2019 1 z 5

Mně to přišlo jako jalová fraška, mělká a germanofobní. Vím, že je autor vynikající básník, ale jeho próza mi připadala vylhaná, strojená a prázdná, hlavně milostné sentence. Začátek je křečovitý, jsou tam i dobrá místa, ale ne mnoho, a konec se mi nelíbí, protože je plochý a nijaký.
A nějak mi neštymuje, že Vrchlický nechal lhát postavu arcibiskupa Arnošta. Jenom Alena mi přišla napsaná dobře.

Ronnie68
07.02.2019 5 z 5

Tato divadelní hra mě opravdu bavila .. parádní pošteníčko .... :)

Lady.Lucrezia
17.01.2019 4 z 5

Kniha pro mě byla maturitní četbou. Jde o klasiku, která je neprávem zastřena stínem zfilmovaného muzikálu s hity Karla Svobody. Bylo velmi zajímavé sledovat popis postav a výraznost jejich rolí v knižní předloze. :-)

irskádívka
03.01.2019 4 z 5

Je to milé a hezké čtení, stejně jako film je něžné, vtipné, romantické.

luckomar
29.11.2018 5 z 5

Co dodat? Prostě Noc na Karlštejně. :)

RemiBlack
29.11.2018 3 z 5

2018/66
Na povinnou četbu díky délce naprosto ideální. Co se týče obsahu, filmové zpracování zaujme víc...

Ana72154
18.10.2018 3 z 5

Nevím proč, ale více se mi líbí film z roku 1973. Bude to asi tím, že film znám nazpaměť.

DommiP
15.10.2018 4 z 5

Čtivé už jen díky tomu, že člověk si díky filmu vybaví postavy v hlavě. Hrozně mě to bavilo a určitě doporučuji k maturitní četbě.