Zkoušky, jež podstoupila Morrigan Crowová

1. díl světově úspěšné série z kouzelnického světa Morrigan Crowová je prokletá. Narodila se v ten nejnešťastnější den a všichni ji obviňují, že má na svědomí každou místní pohromu. A co je horší, kvůli kletbě je odsouzena zemřít v den svých jedenáctých narozenin. Pak ale potká Jupitera Northa, podivného muže, který ji dostane do tajemného světa Nikdyuš. Aby tu Morrigan mohla zůstat v bezpečí před hrozivou kletbou, musí najít způsob, jak úspěšně absolvovat zkoušky. Objeví nakonec svůj mimořádný talent?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375538/big_nikdyus-zkousky-jez-podstoupila-mor-XOE-375538.jpg 4.4417

Nikdyuš / Ničnever 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

The Trials of Morrigan Crow, 2017

Kniha Zkoušky, jež podstoupila Morrigan Crowová

Becca_books

Tuto knihu jsem původně koupila dceři a začetla jsem se do ní rychlostí blesku. Na začátku je trošku moc informací a chvilku trvá než se člověk zorientuje ve světech a postavách ale pak vás kniha pohltí a napustí. Jako generaci která na Harrym Potterovi vyrostla mi ta podobnost zas tak nepřijde. A miluju Fenestru :)

domca5339

(+ SPOILER) Sice se říká: ,,Nesuď knihu podle obalu", ale obal byl první, co mě na knize zaujal. Plná barev, postav, o kterých se chcete dozvědět víc a láká vás se o tom dočíst. V průběhu čtení jsem se ráda dívala na obálku a říkala si jména hrdinů. Taky mne zaujalo, že na knižním přebalu najdeme událost, která je důležitá pro hlavní hrdinku Morrigan.
Dle anotace se dočtete, že Morrigan se narodila v ten nejnešťastnější den a všichni ji obviňují , že má na svědomí každou místní pohromu. Morrigan je totiž prokletá. Alespoň takto ji to předhazují celý život a Morrigan ví, co prokleté děti čeká. Smrt v den jejích jedenáctých narozenin. Ale nic není tak černé jak vypadá a dívku navštíví Jupiter North, podivný zrzek, který Morrigan unese do světa Nikdyuš. Mog, jak ji s oblibou oslovuje Jupiter, se ubytuje v hotelu Deucalion, ve kterém žije Jupiter i se svými přáteli. Ale Mog není v Nikdyuši na prázdninách, jak by na první pohled mohlo vypadat. Jupiter, její mentor, si Mog vybral a nabídl ji možnost dostat se do Divínské společnosti. Aby se tam ale dostala, musí podstoupit zkoušky, které prověří její odhodlání, spravedlnost, houževnatost a sílu. Není ovšem jediná, která se touží dostat do společnosti, jež by ji zajistilo jisté význačné postavení, ale především domov. Při této cestě se snaží zjistit, jaké to je mít rodinu a taky jaká je její zvláštnost. Sílu, kterou by měla mít, jinak by se do Nikdyuše ani k Jupiterovi, nedostala. Nebo že by prokletí Morrigan Crowové, bylo její zvláštní schopností?
Nikduš je svět, ve kterém chcete žít. Chcete se přátelit s obyvateli hotelu Deucalion, pít čaj v kouřovém salónu nebo navštívit místa spojená s historií Nikdyuše. I když vím, že je všechno vymyšlené, bylo to uvěřitelné. Postavy, jak ty kladné, tak ty záporné, si oblíbíte. Celý koncept světa, ve kterém se objevují podivíni, nadané děti, stvůry, draci i padouši. V některém z komentářů na Databázi knih, jsem četla, že to hodně připomíná svět Harryho Pottera. Inspirace tam mohla být, ne že ne, ale je to úplně jiný koncept. Že bych v polovině knihy přestala číst, jenom kvůli tomu, že by mi, ať již vzdáleně, to mohlo připomínat Harryho, Brumbála či Voldemorta, to se opravdu nestalo. Za mne je to skvěle napsaná kniha, která bude bavit každou věkovou skupinu. Bohužel nemůžu vzdát hold autorce, protože jsem knihu nečetla v originálu, ale klobouk dolů před překladatelem. Pokud si tedy budete chtít přečíst tuto sérii, rozhodně neprohloupíte.

-markéta-

Krásná knížka plná dobrodružství, která bych chtěla zažít i ve svých 22 letech. Vidím zde menší podobnost s HP, ale fakt minimální.
Kouzelný svět, zkoušky, přátelství, rivalita, rodina, překvapení, tento příběh má rozhodně všechno, co děti (nejen ty) v knize potřebují.
Kniha se četla jednoduše, příběh se netáhl, jednoslovně - BOŽÍ.

padajicidvere

(+ SPOILER) Ohromný svět a jeho báječná hrdinka. Naprosto jsem se zamilovala do Nikdyuše (jen doufám, že to skloňuji správně..). Doprava pomocí paraplí? Vánoční souboj? Létání na dracích? A ten skvostný hotel! Tohle je ten svět, do kterého si přeji uniknout a klidně v něm i žít. Jsou tu podobnosti s HP, ale který příběh to tak nemá. Tady jde ale spíš o inspiraci, než naprosté podobenství. Proto se moc těším na další díly a jen doufám, že série bude na několik knih.

Tůčomil

Tato kniha je úžasná, patří do míchání oblíbených.

zanetkov77
10.11.2021

Morrigan a nikdyušský svět stojí někde mezi Harrym Potterem a dětskou fantastikou Chiny Miévilla (konkrétně narážím na úžasnou, opomíjenou knihu s ekologickým tématem Un Lun Dun), který stejně jako autorka Nikdyuše navazuje na tradici značně bláznivé, anything-is-possible, ale také temné fantazie sahající až k Lewisi Carrollovi.
Mně tahle knížka přinesla po letech opět onu neposednou, nedočkavou dětskou radost ze čtení, kdy jsem se od příběhu nedokázala odtrhnout a úplně se do něj ponořila. A to na tom oceňuju ze všeho asi úplně nejvíc. Určitě se k tomu, podobně jako k HP, budu vracet pravidelněji a s nejčistším svědomím doporučuju všem nadšencům kvalitní dětské fantastiky.

Jaehyun
13.10.2021

Tuhle knihu jsem začala číst až napodruhé. Prvních pár kapitol mě nebavilo ale neměla jsem nic jiného na čtení, tak jsem se do ní přeci jen pustila s celkem malým očekáváním. Musím říct, že začátek mi trochu připomínal HP ale jinak je to úplně jiný svět, který má svá vlastní pravidla. Celkově se mi tahle kniha ale líbila.

Atuin
25.09.2021

Velice milé, příjemné, osvěžující a malebné překvapení. 5/5
Těším se na další dva díly. A souhlasím s komentářem teresinha